Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fallout 4

Feamer

Öne çıkan mesajlar

horacegoesskiing said:

hayır falloutu fallout gibi yapmıyolarsa birileri de fallout olmayan bir şeyi fallout gibi yapsın madem.

Indie olarak age of decadence ve underrail yapıyorlar halihazırda.

Bethesda gidip tormentı satın alsaydı da benzer tepki gösterirdik, bak şimdi kickstarterdan revival geldi. Fallout ipsi limboda kalsaydı benzer şekilde aslına uygun bi revival yerdi. Hayır madem generic shooter yapacaksın neden bu ipleri satın alıyorsun. Madem bu ipleri satın aldın, nedir generic shooter yapma ısrarın?

Bari pirketleri kırmasalarmış.
Sosyal ağlarda paylaş

Dence. Blabladan kolay yazılıyor. Decadence

Post apoc dünyada turn based combat ve non-combat stealth/diplomasi alternatif çözümler. Tabii ki 20 yıl önce çıkan oyunla aynı yapmayacaklar, iddiaları bir adım öteye taşımak zaten. Ama yapımcının da dediği gibi oyunun en büyük esin kaynağı fallout.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Dence. Blabladan kolay yazılıyor. Decadence

Post apoc dünyada turn based combat ve non-combat stealth/diplomasi alternatif çözümler. Tabii ki 20 yıl önce çıkan oyunla aynı yapmayacaklar, iddiaları bir adım öteye taşımak zaten. Ama yapımcının da dediği gibi oyunun en büyük esin kaynağı fallout.

Bethesda Arena'dan beri hep first person ve real time oyun yapıyor. Başka tarz yapmaları kendilerine uymaz.

Bir de tamam, kuzenin Ravi Iron Tower'da çalıştığı için hep Age of Decadence reklamı yapıyorsun ama eski Falloutlara en çok benzeyen oyun tabii ki Wasteland 2.

Yine eski Falloutlara benzeyen Underrail isminde bir oyun da yapılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Biz bazıları gibi 40 değil hala 30 yaşındayız.

https://cdn3.iconfinder.com/data/icons/emoticon-musket-monoline/32/emoti-20-smirk-128.png

Bethesda illa fallout yapacaksa new vegas gibi yapsın, tutup fallout 3 2.0 shooter görmek istemiyoruz. First person demek oyunun derinliğini konsol seviyesine indirmek demek değil ki, hele ki bloodlines gibi örnekler varken.

WL2dir underraildır AoD'dır kim hangi türe daha yakın kim kimin taklidi bunları sabaha kadar tartışırız da asıl sorun bunlar değil ki, asıl sorun falloutun falloutluktan çıkması. Sen aod vaporware dersin beriki underrailın grafikleri 1986 der, ama madem fallout gibi bir ip miz var neden bunun shootera çevrilmesine göz yumalım? Neden bizim forumumuzda bu durumu normalmiş gibi kabul eden arkadaşlarımız var?
Sosyal ağlarda paylaş

Skyrim de açıkça gözüken dehayı algılayamayanlar var. Garip.

Oyun dünyasında yeni bir dönemi başlatan bu dahayı
demek her oyun oynayan anlayamıyor.
WoW kökenlilerin anlaması imkansız. Onlara anlatmaya çalışmak bile boş.

Son olarak W3 yapımcılarının bile Skyrim demeden anlatamadıkları fikirleri ortada. Hatta W3 içine bile koydular bunu.

F4 bu Eşsiz dehanın devamı. Basit ve net. Zamana göre dokunuşlar kaçınılmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bize bu dehadan bahset kızılelma. Openworld ve procedural quest generationdan bahsediyor olamazsın heralde, çünkü ikisi de geçmiş oyunlarda kullanılan mekaniklerdi. Hem bu hayran olduğun ve biz "wow kökenli"lerin anlamadığı innovasyonu, hem de bunun fallout4ü nasıl ileri taşıyabileceğini anlat bize.

Ancak lütfen elle tutulur ifadelerle anlat, yalnızca hayranlık sıfatlarıyla bahsedince biraz havada kalıyor argümanlar.
Sosyal ağlarda paylaş

çıkmasın, yapmasın... hastayım ya! 100 yaşına geldiniz hala öldüremediniz içinizdeki ergeni, bunda yetmezmiş gibi gün aşırı besliyorsunuz...

ce, daha tw oyunu yapmasın diyenler bile var, sanırsın her taraftan tonlarca str akıyor da, ce yapmasa da olur. yok işte yapacak başka adam yok. bethasa yapmasa bu türde oyun yapan adamda 3 ü 5 i geçmiyor ki onlarında hedef kitlesi yine belli

dün ks diye bir şey icat olmasa, bu gün "eski-yeni falanca oyunda yapılırdı" diye polyanacılık bile yapamıyor olurduk ki, zaten sağ olsunlar, aşırı polyanacılıktan bizi uyandırdırlar, işte son çıkan iki oyun, bg ve fallout veya ilk wasteland ile ne kadar benzerliği var? veya daha doğrusu ne kadar ileri taşımış bayrağı?

yok olmuyor işte, içinde bulunduğumuz düzen ve zamanda olmuyor, ks ile olur dedik ama onunla da olmuyor ve kısa vadede bunu değiştirecek ks haricinde gerçekçi bir imkanımızda bulunmuyor, yapılabilecek en geçici ve en sağlıklı çözüm ise şu anda modlar ki onunda yapılmasının önünü açan firma belli...

hal böyleyken sayfalarca herkesin bildiği şeyleri durup durup can sıkıntısından yazmayın, sadece siz okumuyorsunuz, belki siz bu şekilde tatmin olabiliyorsunuz ama büyük çoğunluk için can sıkıntısı yaratıyorsunuz. insanlar bir şeyler okumaya veya bilgilenmeye giriyorlar foruma ve bu saçma ortamla karşılaşınca ilgilenmeden gidiyorlar...
Sosyal ağlarda paylaş

İnsalar foruma bilgi alışverişi yapmaya ve tartışmaya giriyorlar, gereksiz önyargı seninki.

Witcher3 örneği var, new vegas örneği var, divinity örneği var. Hala içinde bulunduğumuz çağ diyorsunuz. Bu ezbere laflara karnımız tok, ve iyi ki kickstarter çıkana kadar EA vb. bi firma torment isim haklarını alıp içine etmemiş diyorum.

Dolayısıyla çıkmasın yapmasın değil, gerçek sahibine bıraksın. Ha tabi falloutla büyümemiş bir nesil neden gerçek sahipliği umursasın, oblivian oynarken bayık filler dialoglarda kendini pıçaklamayan oyuncuların ne umrunda olur shooter bi fallout4 o konularda haklısın.

Ama işte o adamların bizim forumda ne işi var =/
Sosyal ağlarda paylaş

size konuşmayın diyen yok ki, kaldı ki bende bir çok noktada aynı fikirdeyim ama biraz insaflı olun, 100 sayfanın 80 tanesi aynı lakırdı ile doldurmayın.

daha çıkmamış bir oyunun konusunda oyun hakkında bilgi var mı yok mu diye bakmaya giriyor insanlar

sonra forumun içinde insan kalmıyor, bırak yeniyi eskileri bile kaçırdınız
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

http://l1308.hizliresim.com/1d/1/qztwl.gif

Neyse ne diyorduk, hah bizim forumumuzda neden falloutun katlini normal görüp kabul edebilen arkadaşlar var bunu sorguluyorduk. Laurelin çok ateşli savunuyordu mesela o cevap versin.

ben fallout 3 u savunmadim hic, obliviondan bile kotu benim icin cunki bitirmedigim tek bethesda sandbox oyunu, dayanamadim o tunellere, boktan diyaloglara ve dandik hikayeye. oblivioni ben gayet severek oynamistim hani modlarimla sean bean gazina, shivering isles da benim icin sahane bir expansiondi ama fallout 3 bi oblivion bile olamadi benim icin.

benim itirazim SHOOTER BU! IZOMETRIK DIIL! ABV BETHESDA! tepkilerine ve onyargilara. new vegas in iyi oldugunu yazmissin zaten, ben new vegasin %80 i olabilicek bir oyuna raziyim hani. hikaye dandik olmadigi surece ve immersioni bok etmedikleri surece sorun yok benim icin. new vegas hes seyi ile altin standart filan benim icin, klasik obsidian cutlari olmasa 10/10 direk. fallout 3 den hazir assetler ve editor olmasaydi new vegas cikarmiydi? hayir kesinlikle. o yuzden daha sempatik yaklasiyorum f3 e

skyrim benim icin gayet iyi bir oyunda main quest hafif tirt da olsa, bir tes oyunundan aradagim ehrseyi verdi ki vampir expansionini az tweakliyerek bloodlines dan beri ilk defa vampir oynadim bir oyunda. saatlerimi editoru ile harcayim birsuru mod birlesitrip kendi dunyami yaptim sonrada tadini cikardim. bethesda oyunlarini sevme nedenimde bana tanidiklari bu ozgurluk iste, varsin olsun RP konusudna ve hikaye konusunda batirmis olsunlar bir sekilde fanlar topluyor arkalarini ve ogrendikten sonra morrowindden beri modlamalari cok kolay. yazilimla filan hic alakam olmadigi halde scritp ne, mesh ne, texture ne filan morrowind modlarken ogrendim ben.

fallout 3 e donersek facia olmasinin gene bir numarali sebebi oblivion motorudur cunki oblivioni facia yapanda oydu. alan kisitlamalari, gosterilen obje sayisi vs derken haritanin en dogusundan baktinmi bile imperial city gozukucek kadar ufakti haritasi. ortacag icin bile yetersiz olan bir haritayi getirip post apoc dc diye yedirmeye kasinca olmiyor tabi, anca tunellere ve kapali alan hengamesine mahkum kaliyorsun oyunu genis tutmak icin.

new vegas ta oblivion motorunu en sonuna kadar zorladigi halde bundan muzdaripti, zaten hap kadar olan guya vegas oldugunu yememiz istenen strip bile 3 parcaya ayrilmisti, toplam 6-7 bina hani butun tatava. new vegasin iyi yonettigi sey ise duzgun diyaloglar, backstory, enteresan ve hala hararetli tartismasi donebilen hicbirinin "lawful good" taktim edilmedigi factionlar ve enteresan karakterler. oyun motorunun cuvalladigi yerde avellone un yaraticiligi kurtardi, honest hearts i saymassak 3 guzel dlc armagan ettiler birde ve dlc nasil yapilir ogrettiler heh. oyun motorununun yetersizligini baska yerlerden kapatti obsidian.

fallout 4 de ben inanmiyorum bethesdanin bunlari gormedigini. en kotu senaryo hani skyrimin motoruna guvenip gene sallapati bir hikaye ile gelebilirler karsimiza ki %60-%70 bu olucak zaten. eger skyrim gibi iyi islenmis bir dunya sunarlar ve oradan telafi ederlerse benim icin gayet iyi bri oyun olur, modlarla gene ugras ugras kendi zevkimce tweakleyip oynarim mis gibi, dunyada tek kopyasi bende olan bir oyun olur gene :D

beklentiler farkli, ben bethesdanin hicbir oyunana rpg oalrak bakmiyorum, sandbox, rpg ogeleri barindiran oyun hepsi benim icin. mod destegi olmasa veya gaben heresyden cikan chaos yayilirsa, modlar paywallara takilrisa bethesdaya bes kurus vermem hayatimin geri kalaninda. konsolcular gibi oyunu vanilla oyniyanlar anliyamaz bunu, anca mod kafasindakiler anlar. gidip 4k yeni pc ye vericegime mis gibi yari fiyatindan aza ps4 alip ordada oynayabilirdim oyunu ama beklentiler farkli iste.
Sosyal ağlarda paylaş

banane fallout IP sinden? ben oynadigim oyuna bakarim. bethesda almasaydi kickstarter ile yapilmis 1990 grafiklerinde izometric asla oynamiyicagim bir devam oyunu yapmalari niye isime gelsinki? yeni jenarasyon ile gayet guzel bulsuturdular, new vegas sonrais pek cok insan oturdu 1 ve 2 bitirdi filan meraktan veya sayfalarca wiki okudular. bir avuc elitistin zevki icin 20 sene geride kalmis oyun cikarmak yerine yeni nesil gitmek daima iyidir heh, bloodlines icinde milelt az QQ lamamisti o zaman "half life motoru ile fps dandik bisi geliyor" diye. sorun fps filan olmasi degil onemli olan duzgun yazar tutup icini doldurmak ve immersioni verebilmek.

ozet oyun ciktiginda gorucez ne yapmis, ne etmis bethesda. ben cikmamis oyunu bastan kotu olucak diye yargilamam, hele bi kotu cikarsin en cok dalgayida ben gecerim ki hala banliyim sanirim tortanic bolumunden asdfasdf, bakmadim hic. su anda burdan zirlamak direk kahvehanede memleket kurtarmak gibi, o oyun cikicak yani nasil yaptilarsa sabaha akdar aglasakta degismiycek bu, nede sektoru degsitirebilicez paticik ustunden.
Sosyal ağlarda paylaş

wow'u lvl 15 e kadar oynadım ve falloutun 2 den sonra çizdiği rotayı beğenmedim. wow peasant sayılır mıyım?

lvl adjustment şeysi özellikle f3 de çok kötüydü. dialoglar çok yetersizdi. dialog yetersizliği aslında eksik tanım biraz. heryeri konuşma balonları ile doldursun, sülalesini anlatsın npc demiyorum. harold vardı bi, ne güzel abiydi. ghoulddu, mutantdı hepsinin hikayesi, mantıklı, tutarlı hikayesi vardı, yeteri kadar veriyordu, bu ks'lardaki "millet bunu istiyor!" gibi satmaya çalışmıyordu. oyunun genelinin verdiği bir bleak hava vardı. f3 sadece boşluk hissi vardı.

vegasta toplamışlardı bi miktar ama şimdi yaptıkları tanıtım falan pek tutmadım.

sanki milyon tane şeyi yerden alabilmek işmiş gibi onları dizip ev yapmayı satıyor şimdi. arabamızı yaparkenki hissi verebilecek mi acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

size konuşmayın diyen yok ki, kaldı ki bende bir çok noktada aynı fikirdeyim ama biraz insaflı olun, 100 sayfanın 80 tanesi aynı lakırdı ile doldurmayın.

daha çıkmamış bir oyunun konusunda oyun hakkında bilgi var mı yok mu diye bakmaya giriyor insanlar

sonra forumun içinde insan kalmıyor, bırak yeniyi eskileri bile kaçırdınız

yine ne saçmalamış belli değil ya. oyunla ilgili haber çıkmıyorsa başlığa yazmayacak mıyız arkadaş. isteyen istediği şeyi söyler, tartışır. konudan tamamen kopmadıktan sonra kime ne zararı var. fallout 4 başlığında benzerlerinin veya serinin önceki oyunlarının tartışılması son derece normal. forumda her alanda, her başlıkta bu durum var. homojen yapısı bu forumun.

fallout 4 başlığı yeni haber yokken uplandı, forumu bırakıyorum :(
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...