Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Avustralya göçmenlik?

Black-ice

Öne çıkan mesajlar

avustralyaya göçmen olarak gitmek hakkında fikir almak istiyorum.

bir siteye baktım gerekli dalgalara uyuyorum. meslektir, ingilizcedir falan. mimarım bu arada.

merak ettiklerim:

-pek zor değil gibi duruyor? öyle mi?
kolaysa neden gitmiyoruz lan o zaman? (çevremde fln kimse bu ihtimali pek düşünmüyor nedense o yüzden bu soru işareti)

-hadi gittik orada yaşam nasıl? böceklerden korkarım acaip lan ölür müyüm? gitsek işe başlasak hayat standartı yükselir mi? iyi mi orada hayat ne bileyim.

merak ediyorum işte. pek bişey bulamadım orada burada aradım ama. sorayım dedim.

bonus soru: bunun kanada versiyonu varmış sanırım. o nedir ne değildir? kolay mıdır?

teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende 1-2 yıldır gitmek istiyorum ve açıkcası suan istedikleri özellikleri yakalamaya çaışıyorum. Kısaca bildiğim bilgileri yazabilirim;

Bildiğim kadarıyla göçmen alımında puanlama sistemi var. Her yıl devletin yayınladığı listede mesleğiniz varsa, mesleğinize göre bir puan alıyorsunuz. Sanırım 40 ila 60 arasında bu puanlar. Ben yazılımcı olduğumdan 60 puan alıyorum.

Dil bilgisi önemli. ielts ye girmek gerekiyor. 7 üstü alınırsa en iyi puan 20-25 miydi neydi.

Yaş. 23-30 yaş arası en iyi puanı alıyordu diye hatırlıyorum.

Çalışma durumu. Ne kadardır çalışıyorsun ve çalıştığın sektörde kaç yıldır varsın. 4 yıl ve üstü en yüksek puan.

asıl önemli olanlar yukardakiler gibiydi. orada akraban var mı, avustralyada okudun mu, öncenden vizen var mı gibi şeyler 3-5 puan. bide türkçe bildiğin için 5 puan veriyolardı =)

120 puan üstünde göçmen olarak yerleşme olasılığın çok yüksek diye okudum. Bu puanlama hesabını daha ayrıntılı olarak yapabileceğin siteler de var.
Sosyal ağlarda paylaş

benim kuzen gidiyor kasımda gitti 1 yıl ingilizce eğitimi aldı geri geldi burada daha fazla dayanamadı tekrar gidiyor. veteriner kendisi ama orda kurs boyunca pizzacıda çalışmış ve fena para kazanmıyorum diyordu. sydney'de bulunmuştu ingilizce hocası saatlik 44$alıyor diye kızıyormuş bu paraya olur mu bu iş diye oO

böcek konusu sıkıntı olabilir ben de çok tırsarım ve özellikle sormuştum biraz sıkıntılı ebatlarda hayvanat varmış ülkede.. yaşam kesinlikle daha iyi diyor anlattığına göre sosyal aktivite imkanın falan bir hayli fazlaymış ve birşey anlatmıştı çok hoşuma gitmişti kursun onunde 2 hafta süren bir şebeke hattı kazısı olmuş ve 2 hafta boyunca motorlu polis beklemiş mesai saatleri boyunca kimsenin başına bişe gelmesin diye. ufak ama çok güzel detaylar gerçekten. sanırım pişman olmazsın gitmekle.

benim kuzen şimdi mba yapacak orda üniversite bittikten sonra da yanlış hatırlamıyorsam birkaç yıllık bir yaşam hakkı varmış çalışabiliyormuş ve işte kalırsa vatandaşlığa kadar devam edebiliyormuşsun
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

Bende 1-2 yıldır gitmek istiyorum ve açıkcası suan istedikleri özellikleri yakalamaya çaışıyorum. Kısaca bildiğim bilgileri yazabilirim;

Bildiğim kadarıyla göçmen alımında puanlama sistemi var. Her yıl devletin yayınladığı listede mesleğiniz varsa, mesleğinize göre bir puan alıyorsunuz. Sanırım 40 ila 60 arasında bu puanlar. Ben yazılımcı olduğumdan 60 puan alıyorum.

Dil bilgisi önemli. ielts ye girmek gerekiyor. 7 üstü alınırsa en iyi puan 20-25 miydi neydi.

Yaş. 23-30 yaş arası en iyi puanı alıyordu diye hatırlıyorum.

Çalışma durumu. Ne kadardır çalışıyorsun ve çalıştığın sektörde kaç yıldır varsın. 4 yıl ve üstü en yüksek puan.

asıl önemli olanlar yukardakiler gibiydi. orada akraban var mı, avustralyada okudun mu, öncenden vizen var mı gibi şeyler 3-5 puan. bide türkçe bildiğin için 5 puan veriyolardı =)

120 puan üstünde göçmen olarak yerleşme olasılığın çok yüksek diye okudum. Bu puanlama hesabını daha ayrıntılı olarak yapabileceğin siteler de var.

okuduğun bölüm mü yoksa çalışmak istediğin departman mı sorulan peki? computer engineering okudum ama gidip coder/developer olmak istemezsem mesela?
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada hatirlatiyim puani'ni tam bilmiyorum ama eger ielts 7 istiyorsa herseyden en az 7 alman lazim Reading'ten 8 aldim writing'ten 6 aldim ortalamasi 7 yapar diye birsey olmuyor.. ^^

Avust. gidiyorsan ya okuyacaksin ya da evleniceksin diger yollar cook zor. Hele artik vatandas olmak daha da zor. Evlilik sart gibi. Sponsorun(tanidigin) varsa ne ala, yoksa isiniz zor.
Sosyal ağlarda paylaş

nasıl yani çalışmak için zor mu yaw? pek deneyim de yok 5-6 ay falan var. şu puanlara bakayım ben bir. ingilizceyi hallederim abi baya iyi inglizcem. kursa fln gideriz işte hallolur üstüne.

yani hayat nasıl olur orada diyorum ama eminim buradakinden iyi olur. insana verilen değer olsun, seks olsun :P 25 yaşında bekar insanız.

o yüzden gitsem ekstra bir bayma olmadığı sürece mutlu olurum gibi geliyor.

bir de mesleğimi orada nasıl icra ederim orada nasıldır bu işler bilemiyorum. tabi onu öğrenmek pek kolay değil gitmeden.

Seele said:

Dota Avustralya icin gidiyorsan valla ruslar orayada giriyor. i have bad news for you.

topic kitlenebilir gerek kalmadı :P
Sosyal ağlarda paylaş

dreagloth said:

Bitirdiğin bölüm, ya da aldığın dersler ile ilgili bir işte tecrübe edinmiş olman lazım. Ben bilg. müh. bitirdim ama elektrikçiyim 4 senedir ordan değerlendirin beni diyemiyorsun.

E abi ben satış bölümünde çalışıyorum mesela mühendislik bitirmeme rağmen ya da tam tersi ama alakasız ama 3 sene kod tecrübesi var. Bu durumda hangisini yazacağız? Biten bölüm mu tecrübe ettigimiz departman mı?
Sosyal ağlarda paylaş

öm attım sanırım buraya da yazayım:

barbu said:

Konuya gitmek icin tiklayin: http://forum.paticik.com/read.php?20,7121515,7121591#msg-7121591
dreagloth said:

Bitirdiğin bölüm, ya da aldığın dersler ile ilgili bir işte tecrübe edinmiş olman lazım. Ben bilg. müh. bitirdim ama elektrikçiyim 4 senedir ordan değerlendirin beni diyemiyorsun.

E abi ben satış bölümünde çalışıyorum mesela mühendislik bitirmeme rağmen ya da tam tersi ama alakasız ama 3 sene kod tecrübesi var. Bu durumda hangisini yazacağız? Biten bölüm mu tecrübe ettigimiz departman mı?

Tecrübeyi hep istiyorlar skilled worker olarak başvuruyorsan, eyalet sponsonrluğu daha kolaylaştırıyor işi çünkü adı üzerinde zaten sponsorun oluyor. Tecrübe işi de şöyle, diyelim ki bilg. müh bitirdin ve satın alma departmanın da çalışıyorsun x şirketinin. Eğer okulda yaptığın işle ilgili bir ders vs. gördüysen ve bunu transcript te gösterebiliyorsan sorun yok, ama çoğomuz gibi alakasız işlerde çalışıyorsan mezuniyetinden o zaman senin durumundaki gibi coder lık yaptım x yıl demek daha avantajlı.

Mesela benim durumumda, benim de coder olmama lazım ama ben hiç çalışmadım o sektörde, girdiğim işte title system eng. 5 yıldır ve mezuniyetimle alakası yok, o yüzden kullanamıyorum. Onun yerine aynı şirkette coder dım deyip, bir üst title lı çalışandan, müdür vs., yazı alacağım, bu eleman şirketimizde coder lık yapmıştır diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...