Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk Peygamber

banadamilolo

Öne çıkan mesajlar

moncici said:

Bakara-29. O, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı. Sonra (kendine has bir şekilde) semaya yöneldi, onu yedi kat olarak yaratıp düzenledi (tanzim etti). O, her şeyi hakkıyla bilendir.

Nebe-12 Üstünüze yedi sağlam gök bina ettik.

iki tanesi mesela. bu yedi kat hikayesi de mısır-antik yunan astronomisinden geliyor. işte ay katı, mars katı, satürn katı vesaire.

ayrıca mesela "gökten yağmur indirdi" sözü çoğu yerde geçer. şimdi gök atmosferin troposfer tabakası mı, yoksa evren mi?

bir de ben din tartışmayı pek sevmiyorum ya. örnek ver dedin diye verdim. tevrat veya kuranla modern bilim arasındaki binlerce uyuşmazlığı saymak çok gereksiz.

Allah, gökleri ve yeri yaratan ve gökten su indirip onunla size rızık olarak türlü ürünler çıkarandır. Ve onun emriyle gemileri, denizde yüzmeleri için size, emre amade kılandır. Irmakları da sizin için emre amade kılandır. (ibrahim, 32.ayet)

ordaki yağmur değil su sanıyorum. diyanet meali haricinde baktıklarımın hepsinde yağmur yerine su diyor ve zaten ayetin başlangıcıyla daha uyumlu oluyor o şekilde. burda suyun ilk defa dünyaya konmasından bahsediliyo, yağmurdan değil. dolayısıyla bulutlarla alakası yok.

onun dışında kurandaki gök veya gökler kavramının mısır-yunan astronomisinden araklama olduğu iması pek akıllıca değil. aynen başka konuları sümere dayandırmanın akıllıca olmadığı gibi. çünkü allah, insanlara öğretmeye ve uyarmaya ilk defa kuranla veya antik mısır-yunan'dan sonra var olan bir kitapla başladığını söylemiyor. aksine ilk insan muhattabının adem olduğunu söylüyor. ayrıca kendilerine uyarıcı gelmeyen bir millet olmadığını söylüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Yunan mitolojisinde ve sümerlerde olan şeyleri coğrafyaya göre değiştirerek sunup "Onlara da tek din gitti fakat onlar bozdular tamamen farklı şeylere tapıyorlar. Biz onlardan araklamadık, onlar bizden alıp tanrılarını olduğu gibi değiştirdiler." demek ne kadar akıllıcaysa o da o kadar akıllıca işte.
Sosyal ağlarda paylaş

şu ayetleri tek tek koymayın komik oluyosunuz. destekleyen veya eleştiren farketmez. bazen 10-20 ayet bi konuyu kapsıyo. o bakımdan tek başına başka anlamlar çıkabiliyor. ha tabi aynı şekilde kuranı bi bütün olarak yorumlamak lazım işte ama neyse. İnanmayan insan eleştirsin,saygı göstermesin. niye gösteresiniz ki saçmalık olduğunu düşünüyosunuz ok. Fakat dini inancından dolayı bi insana salak deyip yüklenmek genelde savunduğunuz şeylerle ters bunu unutmassak iyi olur
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Cuce said:

üzgünüm türkler müslimanlıktan oncede tek tanrılı dine inanıyordu kısmı safsata

nelere inanıyorlardı? o dönemle ilgili günlük yaşamı anlatan bir kitap bulamadım birtürlü sağlam sürekli savaşlar falan anlatılıyor

şu an elimde türk mitolojisinin anahatları diye bi kitap var
yaşar çoruhlu nun kitabı
ne kadar kabul görmüştür bilmiyorum ama bir sürü kaynak kullanmış adam.
bu kitaba göre bikaç tanrı bi sürü de kutsal ruh var eski türk inancında.

tanrı ülgen var onun gönderdiği ruhlardan yayık,
suyla, karlık, utkucı var
yeraltı tanrısı erlik var
yo kan var
talay kan var deniz tanrısı
umay var tanrıça
yakutların savaş tanrıları ilbis kuha ve ohol uola
kötü ruh hagdan buuray toyon, dohsun duyar, dalbar çuonah, çaaday bolloh, kere ubahalaah hatun ve cabağa buuray toyon
ayrıca bir sürü animalistik put içeren şamanistik inançları var.
anlayacağınız türkler tek tanrılı inanca falan sahip değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Makaryos said:

Türklerle ilgili bir şey paylaşılınca bu saldırgan tutum, alaycı tavır neden onu anlamadım ben. Bizimkiler bile bu kadar nefretle bakmıyor Türklere.. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz, katılırsınız, katılmazsınız orası kendi bileceğiniz iş..

teşekkür ederim paylaşım için ama orhun kitabelerinde daha çok devlet yönetimi ve çin tehtidi ile alakalı yazıların çoğu. bilge tonyukuk anıtında çin esaretinden kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesi anlatılmaktadır hatta. din eksenli olabileceğini düşünmüyorum..

Ama şunu dersen anlarım Türk Kağanları kendilerini Gök Tengri tarafından seçilmiş kişiler olduklarına inanırlardı. Onun himayesiyle kağanlığını yönettiğine inanılırdı. O bakış açısı Türklerde hiç değişmedi zaten Göktürklerden yüzyıllar sonra Kanuni'nin fransa kralına yazdığı mektupta bile kendinden ''Allah'ın yeryüzündeki gölgesi'' olarak bahseder. Bugün bile Tayyip Erdoğan kendini Allah tarafından görevlendirilmiş olduğuna inanıyordur. Çevresindekilerden belli zaten.

yunan apolojizmi o kadar komik duruyor ki
Sosyal ağlarda paylaş

Longshanks said:

Myshkin said:

Cuce said:

üzgünüm türkler müslimanlıktan oncede tek tanrılı dine inanıyordu kısmı safsata

nelere inanıyorlardı? o dönemle ilgili günlük yaşamı anlatan bir kitap bulamadım birtürlü sağlam sürekli savaşlar falan anlatılıyor

şu an elimde türk mitolojisinin anahatları diye bi kitap var
yaşar çoruhlu nun kitabı
ne kadar kabul görmüştür bilmiyorum ama bir sürü kaynak kullanmış adam.
bu kitaba göre bikaç tanrı bi sürü de kutsal ruh var eski türk inancında.

tanrı ülgen var onun gönderdiği ruhlardan yayık,
suyla, karlık, utkucı var
yeraltı tanrısı erlik var
yo kan var
talay kan var deniz tanrısı
umay var tanrıça
yakutların savaş tanrıları ilbis kuha ve ohol uola
kötü ruh hagdan buuray toyon, dohsun duyar, dalbar çuonah, çaaday bolloh, kere ubahalaah hatun ve cabağa buuray toyon
ayrıca bir sürü animalistik put içeren şamanistik inançları var.
anlayacağınız türkler tek tanrılı inanca falan sahip değil.

Türk Mitolojisinin Anahatları dimi? D&R'da indirimdeymiş üstelik 15 lira, yarın gidip alacagım. teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...