Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civilization V #2

Kaede

Öne çıkan mesajlar

@ILuVaTaR
söylemeyi unutmuşum Venice ile oynuyorum, tek şehir kafası. Ama + 4 puppetım var. Ideology freedom. Bir de din kasmıştım şu anda azteclerin oyundan elenmesiyle ve benim ethiopia'nın dinini tamamen kendi dinime çevirmemden sonra 2 din kaldı biri islam biri benim dinim. faith'den gelen puanı paso prophete yatırdım buna yatırım yaptım bu yüzden de başka birşey alamadım.

Ama sanırım asıl hatayı researchlerdeki kararsızlığımla yapmışım dediğin gibi internet'e giden en kısa yolu seçmem gerekirmiş anladığım kadarıyla. Turizmim 250 civarı bana en yakın civ'in turizmi 100 falan. Ufizzi/broadway, hotel, airport vs bunların hepsi yapılı zaten ama mesela hiç great musicianları konsere yollamamışım. Bu yolla Influence gelir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

turizm vs turizm değil zaten olay, turizm ofansif, kültür defansif gibi düşün. adamların kültürü yüksekse daha zorlaşıyor influence altına almak. konserler son 8-10 turdaki turizm toplamı kadar turizm veriyor bir anda, genelde sorunlu bir civ olduğu zaman (eşşek gibi wonder kültür vs abanmış) 2-3 konser patlatınca baya yardımcı oluyor. ama diğer civler için ihtiyaç olmaması lazım müzisyenlere.

senin dinin varsa world congress'de world religion yaparsan 25% turizm bonus alırsın. tabi çok din varsa oyunda diplomasi hit yemen muhtemel bu yüzden.

prophet spamlemek de iyi aslında ama onları holy site için kullanırsan ilerde otel ve airportlar great tile improvementların verdiği bonusun yarısı kadar turizme eklyior, yani 3 peygamber gömsen 15-20 turizm eder sanırım. kültür giderken prophetları böyle değerlendirmek de bir seçenek.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

abi dini convert etmenin mantığı şu
1. din yayılan bişi. bi şehir diğerinin inanan sayısıyla doğru orantılı uzaklıkla ters orantılı tradeden extra almak şeklinde din pressure oluşturuyo.
yane düşmanının dini yoksa bi din patlattın mı bütün şehirlerine yayılıyo. yayılmaz hızı arttıran perkler ve wonderlar var.

2. din özellikleri şeçerken inanan sayısıyla orantılı bonuslar verenler var. mesela dini bulan adam kend i ülkesi dışında her 2 inanan için 1 gold alıyo felan falan. bu sayede extradan gold kültür turizm felan din özellikleri var.

3. world religion seçtirme olayı var bu sayede seçtirirsen diplomacy viktori için 2 tane fazla koltuğun oluyo.

4. kendi dinine inanan adamlarla daha iyi geçiniyosun. burda boktan kısım şu. oyunda 8 ırk olsada 7 tane din çıkıyo herkes eninde sonunda kendi dinini buluyo ve yaymaya çalışınca senden tiksiniyo. din sayısı azaltılmalı bence kesinlikle.

5. city statler görev olarak gel bize din yay diyo bazen.

teşekkürler. buna dikkat ederek hareket edeyim madem :D

ama bu misyoner zımbırtılarını engelleyemiyoruz. din savunması nasıl olacak?
Sosyal ağlarda paylaş

ai ile mücadele etmek zor ya din konusunda, beşer onar misyoner peygamer yollayıp duruyorlar.
din seçerken faith per turn veren özellikleri almak lazım. cultural giderken din bulursam pilgrimage/cathedral/hermitage bonus veren oluyor ilk tercihlerim.

eğer pilgrimage kapmışlarsa ve misyoner spam yapıyorlarsa interfaith dialogue iyi olabiliyor (misyoner convert edince science veren).

onun dışında pek zorlamıyorum yani, bi komşum benim dine geçse hiç yoktan turizm bonusu işte, üstüne bir de gelen faithle müzisyen satın alma.
Sosyal ağlarda paylaş

Gene culture kasarken diplomatic victory alıp bitirdim oyunu. Aynı şey olmuştu daha önce bir kez daha culture kasmayı beceremiyorum ben sanırım ya, science az kalıyor zaten culture gidicem diye sonrada paso diplomaticle bitiyo. research yolu öğrendim ama ILu'nun yazdıklarından deniyicem o yöntemi.
Sosyal ağlarda paylaş

deity cultural victorymi de almış bulunmaktayım

bir müddet ps3 backlog temizliği falan yapıcam sanırım. civ görmek istemiyorum fefese

olay scienceda bitiyor bu sırada. en önemli şey scienceda geri kalmamak ve t200e gerekli techlerde en azından 10 turn falan önde olarak girebilmek. diğer önemli husus da t200 sonrası 50 fpt yakalayabilmek

bayağı kötü başlangıç ve son turnde kaçırılan wonderlara rağmen t330 civarı bitirdim
Sosyal ağlarda paylaş

deity'de domination victory seçili olarak oynamazsan zaten her türlü science gerekiyor anladığım kadarıyla. keşke zorluk seviyeleri ai'nin bir şekilde behave'lerini değiştirse de resource ıvır zıvır artı vermese. ai acayip salak ya. bir de bnw dün ilk kez oynadım friend olmadan direkt nakit alıp trade de yapamıyosun kendilerince engellemeye çalışmışlar milletin milk'lemesini ai'yi.

venice'le başladım dün vakit yetmedi bitiremedim henüz, tek şehir oynamak ne uyuz birşeymiş ya wonder mı kovalıcan gerekli üniteleri veya binaları mı basıcan para da gelmiyor friend olayı getirdikleri için.
Sosyal ağlarda paylaş

samaella said:

It was the Turks who introduced coffee to Europe.( God bless them )

çok iyiymiş ya :D

ben de dün sabah inceliyordum civilopedia'yı, kişisel notlar eklemişler bayağı keyifli ben wikipedia havaasında bilgiler bekliyordum. mesela orada bi özeleştiri var ottoman hakkında. amerika halkının ottoman hakkında bilglieri olmadığını söylüyor, yunanistan ile çişn arasındaki kör noktayı kapladıkları için ilgilerini pek çekmemişler diyor. kim yazdıysa artk sid meier mi öncelik etti bilmiyorum ottoman'ı bayağı sevdikleri belli.

bu arada bu kafe olayı ile alakalı assassin's creed 2'de de bir olay vardı. bizm ezio venice'e mi ne gidiyodu bir dostu buna kafe içiriyor türklerden aldım diyor bir dene, ezio içinde buna biraz süt ve şeker katsak nasıl olur diyordu :)
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

ya sey ilginc ai friendship declare etmedigi surece senin tum deklerasyonalrını reddediyo ya. ben teklif ediyorum reddediyo 3 turn sonra kendi teklif ediyo. ulan 3 turnde ne oldu diyesi geliyo insanın.

abi bana aynı şey bi sonaki turnde oldu
open borders dedim anasının nikahını istdi para resource felan falan
bi turn sonra kendi teklif etti üstüne para verdi
Sosyal ağlarda paylaş

ufak şeylerin etkisi çok büyük olabiliyor civ5de

fakat bu diplomatik zafere giderken her dünya lideri seçimi failladığında başkanın da değişmemesi çok kötü. un e dönüşmeden lider oldun oldun yoksa oyunun sonuna kadar aynı lider gg

acil değişmesi lazım bunun eylül patchinde
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...