Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Black Desert

sanssizsansli

Öne çıkan mesajlar

abi karisik olsun, biz kesfedelim ben de onu savunuyorum da user-friendly ui oyunu rahat oynamani, sunulan contenti daha iyi analiz etmeni sagliyor. hakkaten çok karman çorman bir ui var, çok fazla öğe olması değil problem. öğelerin ui'ye nasıl yedirildiği. ui olmamış yani bence. tamamiyle herşeyi gözetebilir hale gelmek için süre istiyor. tooltipler falan hakkaten kötü yani. bir de üstüne çevirinin rezilliği ve bilgi girişlerinin özensizliği eklenince bayıyor açıkçası.

ui'ye harcayacağın vakti ve hevesi contenti keşfetmeye ve tecrübe etmeye harcamak daha mantıklı geliyor bana. yoksa yapılacak çok fazla şey olması ve oyuncuyu düşünme ve araştırma yapmaya sevk etmesi artı bir özellik. oyun zaten wiki ve guide'dan geçilmiyor. herşeyle ilgili bir kaynak sunuyor sana.
Sosyal ağlarda paylaş

adamlarin official forumunda yasakli bolgelerden olup "madem boyle yapiyosunuz, vpn kullanirim sikinti olmaz" diye acik acik yazan ve hala banlanmamis bi suru adam var abi. (vpn ile alakali bi ban wave oldu mu release'den beri o bile mechul) aslina bakarsan customer support'a falan isin dusmedigi muddetce sikinti yok :D

ama tr'den oynadigimiz icin banlanirsak soyleyecek hicbiseyimiz yok tabi de heriflere trip aticam diye niye oyunu oynamiyim begendiysem. zira turkiye ve rusyanin bir kisminin engellendigi oyun iyi oyundur bile dicem utanmasam.

zaten adamlar(daum games) acik acik pearl abyss'in turkiye gibi pazarlarda farkli planlari oldugundan ve bu durum cikar catismasina sebebiyet verdiginden, bu pazarlara girmeyi tercih etmiyoruz diye aciklama yapmislardi. muhtemelen cash grab bi modelle turkiyeye ve orta doguya(ne aci ayni kefede olmak) gelirler. onun yerine vpn ile bunu oynamayi tercih ederim ben. (durum archeage'e dönmezse tabi)
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

PVP olayi her yerde acik mi?
pvp flag kapatirsam pve gibi oynayabilirmiyim?
pvp de kayip kazanc nedir?
pvp yuzunden pve oyuncusu illet edebilir mi durumdan ?
bir yerden sonra oyun bizi pvp must zonelara sokma durumuna mi zorluyor?

evet
hayır
biri seni keserse xp kaybediyorsun ama pk olursan baya ağır cezaları var. content patch'inde archeage'deki gibi jail gelicekmiş ama zoneların yarısında karma penalty olmadan pvp yapılabilinecekmiş. o zaman age of conan tarzı gang fest'e döner oyun herhalde.
evet. griefing/grinding spot kavgası
evet
Sosyal ağlarda paylaş

cmrownz said:

abi mekanige alismak degil mesele de optimum seviyede tum detaylara dikkat ederek oyunun sunduklarini kullanabilmek. simdi trade yapacaksin mesela o pathleri acmazsan %75 kesiyor, pathlerin acilip acilmayacagini da oyun sana kendisi soyle yap falan diye gostermiyor mesela, senin biliyor olman lazim.

ya da en ufak ornek senin soyledigin quest dalgasi abi. tamam cok basit tek bi tikla tum questleri aciyosun da gereksiz ince bi detay mesela. quest log'da oraya tiklamak ilk dusunecegim sey degil oyunu actigim zaman.

user-friendly bi ui yok genel olarak. herşey heryerde, çok karman çorman. tooltipler mesela yapisi geregi bazi bilgileri gozden kacirmana sebep olabiliyor. bunlar komplike hale getiriyor. ancak tabii en nihayetinde herseye iyice alistigin zaman oyunun sundugu cok fazla sey var o gercegi de yadsimamak lazim.

kesinlikle bns bu oyuna rakip olamazmis yalniz xenus, onu soyliyim :D

trade pathleri world map'ete gözüküyor sanırım nodelar arasında bağlantı var dikkat edersen ama ben nodeları açtıktan sonra o bağlantılar gözükür duruma gelmiş olabilir emin olamadım.

quest log dalgası bug gibi birşey sanırım ya da yeni oyuncuyu quest'e boğmak istememişlerdir. 10000 tane quest var. gathering, crafting, trading, hunting questleri gırla sevmeyen adamı bayar yani. default olarak story ve hunting questleri açık sanırım.

oyun eve-vari komplike olduğu için ui komplex gözüküyor ama sonradan alıştım ben açıkçası.

bns ile bdo, elma ile armut bence. hala bns oynuyorum combatın tadı başka hatta o oyun bana daha multiplayer geliyor açıkçası. henüz pvp yapmadığım için başka oyuncularla bi interaction'a geçmeme gerek bile kalmadı. herşeyi solo yapıyorum. sims/stronghold/civilization oynarmış gibi.

oyunda en ayar olduğum şeyi söyleyeyim yalnız. f2p-vari kısıtlı inventory var malesef.
Sosyal ağlarda paylaş

nodelar demisken ben nodelari aktif ediyorum ancak o baglanti sariya donmuyor gene de. node mekanigini tam kavrayamadim bi turlu. oyunun bahsettigin civilization-vari kismiyla ilgili yardima ihtiyacim var biraz :D

mesela worker kiralayip onlari da calistirabiliyormussun gathering icin falan boyle seyler varmis sanirim.

oyun icinde ekledim seni online gorsem yazicam da :D
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus said:

Kanuni said:

evet
hayır
biri seni keserse xp kaybediyorsun ama pk olursan baya ağır cezaları var. content patch'inde archeage'deki gibi jail gelicekmiş ama zoneların yarısında karma penalty olmadan pvp yapılabilinecekmiş. o zaman age of conan tarzı gang fest'e döner oyun herhalde.
evet

tekine bekledigim cevabi vereydin bari :D
Sosyal ağlarda paylaş

class seçerken şu awakening videolarına da bakın. expansion ile baya değişiyor combat style ileri de. 57 lvl+'ta yepyeni bi playstyle'a geçiyorsun. ranger bow'dan dual wield dagger'a, warrior 1h shield'dan 2h guts builds haline dönüyor. sorceress scythe kullanmaya başlıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=tJ4VE_XkTTE
https://www.youtube.com/watch?v=3f8qOpofFQE

giant'ınki çılgın olmuş esas. şuanki halinden haz etmesem de. yokediyor resmen ahaha
Sosyal ağlarda paylaş

dağlara çıktım mining yapıyorum. oyun tam eyegasm ya

http://i.imgur.com/n7wVE1z.jpg
http://i.imgur.com/OgDWr0y.jpg
http://i.imgur.com/2LsoWMb.jpg

bugün T2 at tameledim adam beni görünce heyecan yaptı failledi sonra baya 3 kişi at için kapıştık, taktiği bildiğim için tamelemem zor olmadı :P
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

Xenus said:

Kanuni said:

evet
hayır
evet

tekine bekledigim cevabi vereydin bari :D

buna düzeltme yapıyım abi, baya cahilce yazmışım çünkü. 45+'dan sonrası geçerli bu. yani 45'te pvp açılıyor. dilersen 44'te kalıp, crafting, gathering, trading (karavan yada eşekle), fishing (bot yapıp, denizlere açılmaca) yapabiliyorsun, bi sürü aktivite var. ben daha 20 olamadım. oyun ultima kafasında baya, endgame'e rush gibi bi durum yok. oyunda keşif teması hakim, world design'da acayip detaylar var yani.

hatta kore'de 50'de açılıyormuş pvp flagi hatta 49'da quest geliyormuş, bak 50'de pvp flag açılıyor onda göre diye. daum eu, yeto pvp kitlesini pander etmek için 45'e çekmiş o sınırı. lowbieleri ganklemekten başka bi esprisi yok yani. insanlar şikayetçi şimdi. uyarı olsaydı kalırdım 44'te, gear için para kasardım diye.
Sosyal ağlarda paylaş

wolas oyun ici Crudak benim nick ekle abi.

ts falan yok henuz bi tek Xenus ve ben variz sanirim zaten su an.
Kanuni gelirse bi de o var. cicibeybe'ye guest pass attik ama girdi mi napti hic sesi cikmadi

eger biraz sayimiz artarsa annen guild patlatlim bi tane asdfsas hem oyun ici bilgi alisverisi olur hem muabbet olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...