Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'de internet tarifesi fiyatları

Black_Hand

Öne çıkan mesajlar

Abi nasıl iştir bu? Senelerdir verdikleri bok gibi hizmetle insanlara faiş fiyatlar çekmeleri yetmemiş ki, hala devam ediyorlar aynı mantık ile...

70 80 - liradan aşağı limitsiz bir tarife yok.

6 gb kotalı bir tarife bile 30 35- lira diyor.

2013 yılında kotalı tarife falan uygulanıyor hala...

her konuda olduğu gibi türk halkı bu konuda da sömürülüyor aç oğlu aç şirketler tarafından.

Hangi bakanlık bakıyor bu internet olaylarına bilmiyorum ama iyi bir ''sus elleşme'' payı yediriyor firmalar herhalde ki, hiçbir baba yiğit çıkıpta '' götü boklu bulgaristan bile 15 - 20 levaya ( yaklasık 23TL ) 30 40 Mbit internet kullanıyor ki kotalı diye birşey yok adamlarda.
Bu adamlar yıllardır komunizm kafasından çıkamamıs adamlar birde...
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Daha once bunu sayfalarca tartismis ve internetin bizde pahali olmadigina karar vermistik buyuk oranda: http://forum.paticik.com/read.php?5,6432061,page=1

Bunu yazmistim ben:

Benim anladığım bizin internetin fiyatının ve alım gücümüzün bir ilgisi yok. Çünkü ülkemiz interneti kıçından sıçmıyor, Avrupa ve Asya ülkeleriyle ortak kurduğu kablolarla sağlıyor. EU-US arası kablolara da katılıyor bakın ve kullanma ücreti olarak. Bu böyle küresel bir şey olduğu için de tüm ülkeler yakın bölgelerdeki (tüm Avrupa diyelim işte) çok yakın ücretler ödüyor. Bulgaristan örnegi doğru degil, Bulgaristan'da 1,5m kadar ADSL kullanıcısı varmış. Bizim Ankara'da 3m vardır. Italya bizle birebir gibi kullanıcı sayısında. 7 Mbps/512 Kbps veriyorlar 40$'a. Vodafone Adsl'ye baktım. Kota hakkında birşey anlayamadım çatpat İtalyanca'mla.

Şimdi fiyat kıyaslamalarına bakarken hammadde fiyatına göre yorumlarsak Uygunet tamamen adil ve Avrupa'ya denk fiyatlar veriyor. 50$'a sınırsız 10 Mbps alıyorsun. 20$'a sınırsız 3 Mbps alıyorsun. TTNet 8 Mbps 100GB kotalı interneti 40$'a veriyor ki (bu 6TL'ye 100GM olayıyla) bu 150-200GB internete denk Avrupa'da. TTNet'in kotası az diyebiliriz bu durumda, bu nedenle pahalı.

Ama çok pahalı, çok kötü demek pek dürüst değil. Alım gücümüz daha az olduğu için pahalı geliyor ama aklıbaşında Pati sakinleri bu işin alımgücüyle ilgisi olmadığını anlamıştır sanırım.

Yapılacak şey işte 3 Mbps ve 150GB bir hat çıkarmak bence. Zaten 100GB'yi geçinde 3 Mbps oluyor; temelli 3 Mbps versinler öyleyse ve kotayı arttırsınlar, sonra 1 Mbps yapsınlar. Buna çok küfür gelir belki ama bizim gelir düzeyimize uygun internet böyle olur. 3 Mbps hem 720p stream'e yetiyor. Tüm film, dizi ve animelerimi 720p stream ediyorum, müziğimi de sadece stream olarak dinliyorum, üzerine de Steam'den indirmeler gelince ayda ortalama 130GB kullanıyorum 3 Mbps Uydunet ile.

TTNet'in hatası 8 Mbps gibi hızlar vermeye çalışması yani bence. 3 Mbps ya da üst kademeli tarife olarak 6 Mbps daha uygun bize.

Dediğim yani kotayı düşününce TTNet'in fiyatı pahalı, ama çok pahalı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Kablonet çok iyi ama yaygın değil adslye göre, sadece hız kota olarak değil hizmet servis olarak çok başarılı uydunet.

TTnet çok kötü 1 sene önce 16mb alabildiğim yere şimdi max 12mb verebiliyorlar

ayrıca limitsiz bir tane tarife var 5 mb limitsiz olsa mantıklı bir fiyata kabloda olduğu gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ama çok pahalı, çok kötü demek pek dürüst değil. Alım gücümüz daha az olduğu için pahalı geliyor ama aklıbaşında Pati sakinleri bu işin alımgücüyle ilgisi olmadığını anlamıştır sanırım.

Benim aklımbaşımda değil sanırım çünkü Türkiye'de internet pahalı ve kötü.

Bir kere internet servis sağlayıcılığı hizmet sektöründedir ve personele harcanan para önemli bir gider kalemidir. Türkiye'de bu kalem öyle aman aman ucuz olmasa da Avrupa'ya göre bir hayli ucuzdur, çalışma saatlerini de göz önünde bulundurursak.

Yani en başta TT'nin kar marjı daha fazla, kullanıcı sayısının çok olması da bir dezavantaj değil, avantajdır. Yatırım yapmayı kolaylaştırır.

Sonra İtalya örneği çok kötü, çünkü İtalya'da internet açıkçası kötü. Büyük şehirler dışında kalitesi kötü en başta. Sonra Avrupa'ya dahi aldıkları ping iyi değil. Ama buna rağmen rekabet Türkiye'ye göre fazla olduğu için Türkiye'den avantajlı
seçenekler bulabilirsiniz.

Özetle internet altyapısına yatırım yapan ülkelerde fiyatlar ucuz, yapmayanlarda yüksek. Türkiye'de sadece fiyat yüksek değil, aynı zamanda hizmet de çok kötü. Yurtdışı bağlantılar zayıf, kopmalar, sinyal yetersizlikleri, servis eksiklikleri gırla.

Asıl bu internete kötü değil diyenin aklından şüphe ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Yemişim özelleştirilmiş Türk Telekom'u.

İnternet daha önce PTT'ye bağlı Türk Telekom'dayken 2003'te en uygun fiyatlı adsl hızı 128kbps kotasız idi.

2004'de 256kbps'e çıkarıldı. 49TL Limitsiz. AKK yok.

2005'de 512kbps'e çıkartıldı. 49TL Yine Limitsiz. AKK yok.

Türk Telekom özelleştirildi.

2006'da Türkiye bilgide kotayla tanıştı.

2007'de en düşük hız 1mbps'e 49TL çıkartıldı. En yüksek hız ise 8mbps 199TL.

2009'da Superonline'ın yetersizliğinden ve Telekomun aç gözlülüğünden adil kullanım kotası Türkiye'de uygulanmaya başlanmıştır.

2010'da yep yeni bir kavramla tanıştırıldık. X mbit'e kadar Yetoluk sınırlarını aşan bu tabir ile satışta müşteri çekmek için söylenen 8 sayısı hayallerde kalıyor olup, 8 mbit verebiliyorken bile hızı 4'e sınırlayıp artan mbitleri yeni satışlara tahsis edecek kadar yüzsüzlük ve sahtekarlıklarla karşı karşıya kaldık.

2011. Superonline alemin tek safı ben miyim diyerek Türk Telekom adsl alt yapısını kullanan tüm şirketlerin adil kullanım kotasını zorunlu kullanmaları kararını aldırttı.

2013 - Son 6 senedir minimum hızda artış yaşanmadı. Fiyatlar her sene "güncelleştirilmeye" başlandı. Sömürülüyoruz ve bu bazılarına tam kararında geliyor öyle mi?

:D
Sosyal ağlarda paylaş

Aferim , verdim şukunu.

Bunları anlayamamış hala bazıları , Türkiyenin tek eksi yönü coğrafi büyüklüğü onun dışında pazar büyük ve ÖLÇEK EKONOMİSİ denen bir şey var .

eldar said:

Yani en başta TT'nin kar marjı daha fazla, kullanıcı sayısının çok olması da bir dezavantaj değil, avantajdır. Yatırım yapmayı kolaylaştırır.

Özetle internet altyapısına yatırım yapan ülkelerde fiyatlar ucuz, yapmayanlarda yüksek. Türkiye'de sadece fiyat yüksek değil, aynı zamanda hizmet de çok kötü. Yurtdışı bağlantılar zayıf, kopmalar, sinyal yetersizlikleri, servis eksiklikleri gırla.

Asıl bu internete kötü değil diyenin aklından şüphe ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...