Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kendi dilinizden utanıyor musunuz?

bucurukunannesi

Öne çıkan mesajlar

ben absolution ve dr3amfury (paticik eski hesabım, hala duruyor) kullanıyordum aynen dinamick'in dediği gibi o dönem özenilmiş şeylerdi. her oyunda isim hakkı için cebelleşmekten gına gelince aklıma insanların en az kullanacağı isim ne olabilir diye düşündüm veeee.. TADA!

çok memnunum, nereye yazsan "available" diyor asasdasd
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Çocuğum cümlemde herhalde manevi anneliği kastettim,biyolojik annesi olduğum manasını da çıkarabilecek, ikisini ayıramayacak zekaya sahip olduğunu nereden bileyim? Bir şey değil.

E siz de İngilizce bildiğiniz ve yazılanları anladığınıza göre burda önemli olan anlayıp anlamamak değil Türkçeye/Biyolojiye saygılı olup olmamak, kelime ve terimleri doğru kullanıp kullanmamak değil mi teyzeciğim?
Sosyal ağlarda paylaş

sayın bucurukunannesi. kusura bakmayınız ama 'rumuzunuz' hayatımda gördüklerim arasında en kötülerden. bunu da büyük bir içtenlik ve samimiyetle söylüyorum. "türkçe olsun, ne olursa olsun" demişsiniz adeta. ayrıca bucuruk nedir? bücürük mü demeye çalışmışsınız? güzide dilimizde bucuruk diye bir kelime olduğunu sanmıyorum zira.

ayrıca benim ve bahsettiğiniz diğer arkadaşların dilimizi nasıl kullandığı hakkında büyük ihtimalle zerre fikriniz yok, keşke böyle büyük konuşmadan evvel biraz zaman harcayıp mesajlarımızı okusaydınız. ben şahsen geçerli türkçe karşılığı olan kelimelerin yabancı hallerini kullanmamak için özel çaba sarfeden biri olarak böyle konuşmanızı da esefle kınıyorum.

kişilerin 'rumuzlarına' bakıp karar vermek yerine, gerçekten dili nasıl kullandıklarına baksaydınız keşke.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

"Satasayim diye bokunu cikarmak" nasil oluyor diye tekrar ornekledigin icin tesekkurler Moriarticim. (tu)

timcim bi kedi capsinin altında neden öyle yorumlar var komik yani.

niye sataşayım abi bücürükünannesine tanımam etmem :)

bücürük diye google imagesta arattım atatürk ile ilgili konuşan bir kedi çıktı
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
yani hazır motive olmuşum bir çırpıda yazayım dedim. ayda bir açılan bir 'topic' olduğundan ötürü ileride referans verirsiniz işte.

problem solved

bu arada konuyu daha bir deşeyim:

İsviçreli bir genç doğuştan bi-lingual hatta tri-lingual olup, almanca, fransızca + italyanca konuşuyor olunca, acaba kendisine BLACK_KING kullanıcı adı aldığında büyükleri ne şekilde kızıyordur?

veya 'chat'leşirken sürekli İtalyanca konuşursa, tutup Fransızca da iki kelime et dengeyi koru diye kulağını çekiyorlar mı acaba? Güzel Fransızcamız elden gidiyor diye kızarlar mı?

Başka bir senaryo

ANNE: Oğlum git az İngilizce pratik yap, unutucaksın bütün öğrendiklerini!
Oğul: *internet'e girer, öğrendiği İngilizce kelimeleri cümle içinde kullanır*
ANNE: Oğlum güzel Türkçemiz dururken, neden gidip de kendine İngilizce kullanıcı adı alıp bir de İngilizce kelimelerle yazıyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

oldun said:

neden bilmiyorum patide türkce isim almısım ama oynadıgım oyunlarda yabanci isim aliyorum istinasız , dilimden değil dilimi konusanlardan utanıyorum cünkü

Abi su sacma bir arguman ya. Yani Turkce konusanlardan utaniyorsan surda yazmaman, sokakta Turkce konusan bir Allah'in kuluna selam vermemen, Turkce konusan arkadasinin olmamasi gerekiyor.

Her ne kadar okuz olanin cocugu cogu zaman okuz olsa da insanlari diline dinine irkina gore degil, karakterine gore degerlendirmek en guzeli sanki.
yaa offf arkadas oynadıgım oyunlardaki türkleri sevmiyorum illaki oynadıgım oyunda da kafa dengi bir adam vardır ama ben türkce bir isim verirsen zaten kafa dengim olan adam umursamaz aa türkmüş der ses etmez oyunu nu oynar ama uyuz olduklarım "baba naber" ,"gel takılak" ,"lan ordan bassana bebe" ve yahut daha da beteri küfürlü sacma sapan dialoglar olacagı için turkce isim kullanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

DynamicK said:

Edebiyatçı veya dil bilimci değilim, Türkçe'yi de seven birisiyim neticede anadilimiz, lakin İngilizce daha zengin bir dil. Yani geçmiş olsun, afiyet olsun vb tamlamaların karşılığı İngilizcede yok diyerek Türkçeyi sevdirmeye çalışma saçmalığını yapmayın. En azından daha kaliteli şekilde dilimizi sevdirmek için daha güzel örnekler verin ve daha doğru yöntemler geliştiriniz.

Sorun da bu: Türkçeyi sevdirmeye çalışmak!

Bir insana kendi dilini sevdirmeye çalışmak zorunda kalmak garip bir şey. Bir Japon'a Japoncayı, bir İngilize İngilizceyi sevdirmek zorunda kalan var mı bilmiyorum. Kendi ana dilin zaten...sevmiyorsa yapacak bir şey yok....
Sosyal ağlarda paylaş

oldun said:

di said:

oldun said:

neden bilmiyorum patide türkce isim almısım ama oynadıgım oyunlarda yabanci isim aliyorum istinasız , dilimden değil dilimi konusanlardan utanıyorum cünkü

Abi su sacma bir arguman ya. Yani Turkce konusanlardan utaniyorsan surda yazmaman, sokakta Turkce konusan bir Allah'in kuluna selam vermemen, Turkce konusan arkadasinin olmamasi gerekiyor.

Her ne kadar okuz olanin cocugu cogu zaman okuz olsa da insanlari diline dinine irkina gore degil, karakterine gore degerlendirmek en guzeli sanki.
yaa offf arkadas oynadıgım oyunlardaki türkleri sevmiyorum illaki oynadıgım oyunda da kafa dengi bir adam vardır ama ben türkce bir isim verirsen zaten kafa dengim olan adam umursamaz aa türkmüş der ses etmez oyunu nu oynar ama uyuz olduklarım "baba naber" ,"gel takılak" ,"lan ordan bassana bebe" ve yahut daha da beteri küfürlü sacma sapan dialoglar olacagı için turkce isim kullanmıyorum.

Ben baya baya yanlis anlamisim. Gayet haklisin onda tamam. =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
bucurukunannesi said:

Sorun da bu: Türkçeyi sevdirmeye çalışmak!

Bir insana kendi dilini sevdirmeye çalışmak zorunda kalmak garip bir şey. Bir Japon'a Japoncayı, bir İngilize İngilizceyi sevdirmek zorunda kalan var mı bilmiyorum. Kendi ana dilin zaten...sevmiyorsa yapacak bir şey yok....

Açıkcası kendini en iyi ifade edebildiği dili konuşan birisine gereksiz şekilde bu dili sevmediğini düşünerek dayatma şeklinde SEV LAN DİLİNİ SEV NEDEN İNGİLİZCE KONUŞUYORSUN!!! diye çıkışmak hatalı desem? Bu açıdan baksanız keşke? 8-)
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçe dediğin şey zaten içinde bi ton arapça farsça fransızca kelime içeriyor, keza tüm diller böyle karmaşıktır zaten, toplumlar nasıl stabil değilse diller de değildir çünkü. Şu 30 ların tektipleştirme hastalığını bi bırakın artık, ingilizce nasıl dünya dili olduysa zamanla tabiki internet ve iletişim in yarattıgı yeni kelimeler yeni ifadeler ile ve diger dillerle kaynaşıp daha farklı formlara evrilecektir

dili korumanın yolu boş boş hello değil meraba de demekle olmaz, bi ülkenin edebiyatı literatürü kültürün üretildigi alanlar ve insanların bunla ne kadar içiçe olduguyla alakalı daha çok. burda ingilizce agırlıklı konuşanların çoğu türkçeyi de ülke ortalamasına göre yüksek kalitede kullanan kimseler zati
Sosyal ağlarda paylaş

mesele şurada ki insanlar ana dillerini sevmezler. yani yoktur böyle bir kavram. "sağ gözünü seviyor musun? kollarını sevmiyor musun?" gibi saçma bi argüman bence dili sevip sevmeme argümanı.

insanlar ana dillerini kendilerini bilmeden önce öğrenirler ve ona sahip olurlar. ve kullanırlar. sevip sevmemek diye bi property yok ana dilde.

bak yine kendimi tutamadım b kelime sıkıştırdım araya.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...