Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kendi dilinizden utanıyor musunuz?

bucurukunannesi

Öne çıkan mesajlar

bucurukunannesi said:

Ama ben "ben şu kadar mükemmel şu dili biliyorum, şu dili de şöyle biliyorum, filancayı da böyle böyle kullanıyorum" diyen birini her an ispat edebilirim:)

Bunu demenin nesi kötü ben onu anlamadım? 4 dil biliyorum, 2 tanesini ana dilim gibi konuşabiliyorum hatta 1 tanesini hem okulumda hem işimde o kadar çok kullandım ve kullanıyorum ki kendimi Türkçe'de ettiğimden daha iyi ifade edebildiğim zamanlar oluyor, özellikle işle ilgili bir şey anlatmaya çalışırken. Uluslararası bir şirkette çalışıyorum, bu bilgim işime çok yarıyor.

Bunu "ispat edebiliyor" olman karşındaki insana nasıl kötü bir etkide bulunabilir. Ben gururla söylüyorum birden fazla yabancı dili çok çok çok ileri seviyede konuşabiliyorum diye, ispat etsen ne olacak beni mesela?

Sen ne yaptın hayatınla bir de ondan bahset istersen, tasolarımızı kapıştıralım burada biz ve sen. Bakalım hangi tarafın diğer tarafa öğretecek daha çok şeyi varmış.

Şu dünya üzerinde daha fazla zaman geçirmiş olman senin arkandan gelenlerden daha fazla bilgi ve birikim sahibi olduğunu göstermez, sürekli "bizim zamanımız" konulu olaylar anlatıp bazı şeylerden kaçmana olanak yok.
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

"roket adam" said:

yine geldi kürtçü troller. la oğlum 'kürtçe yasaklansın'ı doğru bulan kim var burada? kim diyo kürtçe yasaklansın? kimse. e niye oradan giriyosun mevzuya?

ikincisi de 'insanlara anadillerinde konuşma hakkı verdik, yasağı kaldırdık' övünülecek bir slogandır, bir propagandadır, sonuna kadar doğrudur. bir haksızlığı ortadan kaldırmak pozitif bir şey değil mi?

sen yazılanların hiç birini anlamamışsın ki. başka dil konuşma demiyor adam/kadın, ne konuşuyosan adam gibi konuş diyor. hemen bedeğpe demoğratih sürech tribine bağlamışsınız.

+10.000
Anlıyorlar da işlerine gelmiyor:)

O zaman şöyle anlatayım bu ülkede Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler kendi ana dillerinde eğitim alabiliyorlarken Kürtler'den bu hakkın esirgenmesi iki yüzlülüktür. Ben okuduğumu gayet iyi anlıyorum ama sizin bir şey anlamadığınız ortada. Cevap veremeyince gitmiş post lafına takmış konuyu değiştirmeye çalışmışsın. Madem bir davayı savunuyorsun çık adam gibi argümanlarınla savun. Haksızsın de yanlışsın de argümanlar sun. Gidip milletin Türkçe hatalarına kafayı takacağına adam gibi kendini savunda forumda millete sayfalarca madara olma.

Bir insana kendi dilinde konuşma hakkını verip onunla böbürlenmek de eziklikten öte bir şey değildir. Eğer gelip Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü bir devlet olduğunu savunuyorsan böyle aşağılık şeylerle uğraşmazsın. Ben bunu söylüyorum körü körüne bücürükünannesi gibi Türkçe'yi savunup kendi yaşadığı topraklarda yapılan haksızlıklara göz yumanlar iki yüzlüdür.

Türkçem kötü olduğu için belki anlamamışsındır ama sen de ikiyüzlüsün.

Ben sana ve senin gibi düşünlere soruyorum bu ülkede bazi azınlıklar kendi anadillerinde eğitim görebiliyorken Kürtler neden bu hakka sahip değil?
Sosyal ağlarda paylaş

teyzenin konuda işine gelmediği, cevaplayamadığı için sallamadığı mesajları bir araya getirsek roman olur

ulusalcılar sanırım her yere kök salan dincileri görüp gaza geldi son bir kaç sene gençlerin arasına sızıp onlara ışık getirmeye çalışıyorlar ama insanı ulustan da Türkçe'den de soğuttukları ile kalıyorlar. heheh
Sosyal ağlarda paylaş

bucurukunannesi said:

" BEN BOGAZİÇİN İNG. DİL EDB. MEZUNUYUM, HEPİNİZDEN İYİ BİLİYORUM BU İŞLERİ, FRANSA'YI DA ÇOK İYİ BİLİYORUM TAMAM MI!"

Kimmiş bu kişi?:)
Malum bu forumda yazılıp gönderilen yorumlar silinemiyormuş (geçenlerde öğrenmiştim)benim tüm yorumlarım da duruyor, hangisinde yukarıdaki cümleyi hem de büyük harflerle söylemişim ispatlayan limonata ısmarlayacağım.:)

Ama ben "ben şu kadar mükemmel şu dili biliyorum, şu dili de şöyle biliyorum, filancayı da böyle böyle kullanıyorum" diyen birini her an ispat edebilirim:)

10 sayfa önce hacettepe mezunuydun
ver öğrenci numaranı tc kimliğini yarın okula giderken sorgulatacam.
Sosyal ağlarda paylaş

xieon said:

bucurukunannesi said:

"roket adam" said:

yine geldi kürtçü troller. la oğlum 'kürtçe yasaklansın'ı doğru bulan kim var burada? kim diyo kürtçe yasaklansın? kimse. e niye oradan giriyosun mevzuya?
ikincisi de 'insanlara anadillerinde konuşma hakkı verdik, yasağı kaldırdık' övünülecek bir slogandır, bir propagandadır, sonuna kadar doğrudur. bir haksızlığı ortadan kaldırmak pozitif bir şey değil mi?
sen yazılanların hiç birini anlamamışsın ki. başka dil konuşma demiyor adam/kadın, ne konuşuyosan adam gibi konuş diyor. hemen bedeğpe demoğratih sürech tribine bağlamışsınız.

+10.000
Anlıyorlar da işlerine gelmiyor:)

O zaman şöyle anlatayım bu ülkede Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler kendi ana dillerinde eğitim alabiliyorlarken Kürtler'den bu hakkın esirgenmesi iki yüzlülüktür. Ben okuduğumu gayet iyi anlıyorum ama sizin bir şey anlamadığınız ortada. Cevap veremeyince gitmiş post lafına takmış konuyu değiştirmeye çalışmışsın. Madem bir davayı savunuyorsun çık adam gibi argümanlarınla savun. Haksızsın de yanlışsın de argümanlar sun. Gidip milletin Türkçe hatalarına kafayı takacağına adam gibi kendini savunda forumda millete sayfalarca madara olma.
Bir insana kendi dilinde konuşma hakkını verip onunla böbürlenmek de eziklikten öte bir şey değildir. Eğer gelip Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü bir devlet olduğunu savunuyorsan böyle aşağılık şeylerle uğraşmazsın. Ben bunu söylüyorum körü körüne bücürükünannesi gibi Türkçe'yi savunup kendi yaşadığı topraklarda yapılan haksızlıklara göz yumanlar iki yüzlüdür.
Türkçem kötü olduğu için belki anlamamışsındır ama sen de ikiyüzlüsün.
Ben sana ve senin gibi düşünlere soruyorum bu ülkede bazi azınlıklar kendi anadillerinde eğitim görebiliyorken Kürtler neden bu hakka sahip değil?

Ben şahsen üzerime alınıp cevap veriyorum, e olsun? Ermeniler, Yahudiler kendi okullarını açmışlar, eğitim veriyorlar, sonra ÖSS'ye giriyorsun, belirli dillerde eğitim yapılan okullardaki üniversitelere gidiyorsun. Ermeniler, Yahudi cemaati vesaire gibi buyrun Kürtler de kendi okullarını açsınlar 100% Kürtçe eğitim versinler, benim için bir sıkıntısı yok. (Bu arada Ermeni lisesi neresi var Istanbul'da, cidden bilmiyorum ondan sordum)

Sadece ben bir TC vatandaşı olarak buna para vermem, harcamam esasında. Ana dilde eğitimi finanse etmem doğal olarak. Açın özel okul, aynı Almanların, Fransızların vesairenin yaptığı gibi olsun yani, hatta olmalı bu. Demokrasinin gereği.

Ulan senin vergine mi kaldık dersen kürtçe eğitiminin seçmeli ders olarak falan finanse edilmesine izin veririm herhalde, yani devletin yapması gereken şey 'ana dilin eğitimi' olur anca, 'ana dilde eğitim' değil. Ana dilde eğitim serbest olsun, kendi kaynaklarınla açarsın okulunu takılırsın ;)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...