Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pilot kalemle ateizmi cokerten genc

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

hunty said:

On yillardir bu adamlarda ayni taktik. Ben biktim bunlar bikmadi.

Populer bilim kitaplarindan, dergilerden simdi internetten Bilim adamlarinin arastirmalarini aliyorlar. Cumlelerde gecen: Evrim, Sistem, Natural sellection, Evren, Doga vs... kelimelerini Allah ile degistiriyorlar. Sonrada kendi arastirmalariymis yada buyuk bir din adaminin sozleriymis gibi anlatiyorlar. Sagdan soldan makalelerden carpmalari bir yana
-bu dedigimi Bilim de destekliyor diye afeedersiniz Essegin g.tune su kacirmayi da ihmal etmiyorlar.
Tabi dinleyiciye mantikli geliyor anlattiklari.

Hedefleri okuyup araştıran adamlar olmadığı için sıkıntı çıkmıyor. Neticede diyanetin eğitim bakanlığından(ve kalan bakanlıklardan) falan yüksek bütçeli olduğu bir ülkedeyiz. Çok bir şey beklememek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Burda bazı şeyleri iddaa edenler reddettiklerinin bile daha ne olduğundan emin değiller. Hiç açıp okumuşlar mı acaba içinde ne yazıyor diye? Bişeye körü körüne yalan demek için sadece mantık yürütmek yetmez araştırmada gerekir.

Afrikadakı çocuklar açmış vs din suçluymuş yaradan suçluymuş vs. Yahu geç o zaman bu kadar sağ duyuluysan bu kadar yardım sever melaike bi adamsan burda dini suçlarsan kusura bakmada ilk suçlancak adam sensin. Kullanılmamış elbiseni falan varsa kargolar, bankalardan bağış yaparsın ne bilim bi sürü yardım etme yolu var. Direk çözüm odaklı olursun. Ama nedir boş boş geyik olsun.

Diyanetin verdiği eğitim olsun, yine benzeri yayın organlarının dinin doğrularını insanlara yanlış aktarmasıyla olsun, internet üzerinde saçma sapan din adına konuşan ama alakası olmayan adamlar olsun(verdiğiniz videolarıda katıyorum) bunları gören kişinin ateist olmaması mucize zaten. Hepsinin sabuna çevrilmesi lazım.

İlk emirin "oku" olduğunu ilkokulda din hocalarınızdan bile duymuşsunuzdur bilim ve fen de araştırmaya okumaya keşfetmeye yönelik değilmidir zaten?

Hele en komiğime giden yalan yanlış bilgilerle insanların inancını kıranlarda. 3 kesim var zaten ayırdığım kendi kafama göre. (bold yazdım sonra nereden uyduruyorsun demeyin okuduğunu anlamakta güzel bi meziyet) Körü körüne inanan, körü körüne yalanlayan birde okuyup yorumlayan.

Örnek: internette facede zartta zurtta paylaşıyor adamın teki

"lafa bakarım lafmı diye söyleyene bakarım adam mı diye" yazmış altınada MEVLANA YAZMIŞ.

- Beğenen kısım muhafazakar balık beyinli
- Ne lan bu diyip kısım muhafazakar kısmı kötüleyen inançsız (ateist demek istemiyorum)
-Mevlana böyle bişi yazar mı hiç ya bi wiki pedia dan bakim diyende 3.kısım

Sen hangisisin ona bakmak lazım?
Sosyal ağlarda paylaş

Ekmek senin söylediğin çok spesifik şeyler tatmin olmayacaksın belki ama :)

Enbiya 32.ayet, Furkan suresi 53. Ayet, Kıyamet suresi 4. Ayet., Zariyat suresi 47. Ayet. vb dikkat ettiğin gibi copy/paste. Biraz araştırma sadece. İnternet gibi bir nimet var bunu çok iyi kullananlardansınız. Zaten herşeyi direkt olarak aktarılsa o zaman bu dediğimiz şeylerin bi amacı olmazdı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
bloodjackal said:

Burda bazı şeyleri iddaa edenler reddettiklerinin bile daha ne olduğundan emin değiller. Hiç açıp okumuşlar mı acaba içinde ne yazıyor diye? Bişeye körü körüne yalan demek için sadece mantık yürütmek yetmez araştırmada gerekir.

Abi sana bir sey sormak istiyorum; cok ciddiyim bak, troll degil kesinlikle. Bana ne? Niye okuyayim senin dinini? Bana ne yani?

Bu sorunun otesinde hem Kuran'i okudum (3-4 farkli mealden ve ayrica Ingilizce cevirilerini), hem Fetullah Gulen'in kitaplarini okudum, Buhari'nin hadislerini hep okudum.

Bununla yetinmedim; Aquinas okudum, Augustine, Bonaventura, Anselm okudum. Eski ve yeni ahid okudum epey.

Mahayana ve Shruti ile de tanisikligim var.

Yok ama, bu kadar din bilgisi edindikten sonra niye hala umursamam gerektigini anlamiyorum. Niye inanmam gerektigini hic anlamiyorum zaten.

Niye umursamaliyim soyle? Okumamin tek nedeni herkesin inaniyor olmasi ve mitolojiden hoslanmam. Hamilton'un kitaplarina nasil yaklasiyorsam bunlara da ayni yaklasiyorum ama. Benim aklimda Inanna ile senin taptigin Allah ayni statude; Inanna'yi daha cok severim hatta, sarhosken kendisine 3000 yil once yapilan sekille dua filan ederim =) Inanna kesinlikle var olmus en iyi, en cool kutsal varlik.

Niye ciddiye alarak okuyayim olmali yani aslinda soru. Orada ciddiye alinacak tek sey milyonlarca insanin bunlari dogru saymasi, kitaplarda yazanlar degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Al işte ben diyorum çanakkale boğazı sen diyorsun yandı g.tümün ağzı.

Bilmem ne bilim adamının bilmem ne teorisi. Birşey geliştirip bulunmuş sonrada herşey yazıyorsa buda yazıyor mu diyorsun allah aşkına senin dediğin şey ne zaman bulunmuş bu ne zaman ortaya çıkmış. Önceden keşfedilseydi sonradan bulunan şeyin adı keşif olurmuydu. Herşey salttır insanda bilimle ilerletir bunu. Ben örnek verdim birde extradan. Enbiya: 32 ozon tabakasıyla ilgili “Gökyüzünün korunmuş bir tavan kıldık” der. Bu örnektir. Direk ilk cümleyi okudun ordan atladın tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Boyle dogru bir'dir diye gelirsen ama kavga cikar cunku din dogru filan degil. Inanc sadece. Zeus ne kadar dogruysa o kadar dogru Allah'ta. Kimseye de bunu diyor diye kizamazsin, oku diyemezsin. Kanitlama gorevi sana ait. Kanitlayamadigin surece koca bir yalan sadece. Kuran okuyarak filan da kanitlanmaz; once kanitlayacaksin, sonra kaniti goren okuyup ogrenmeye baslayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

1)
"Bugün verilen bilgilerin çoğu kutsal kitabımızda verilen örneklerde bilimsel gerçeklerin ispatı vardır tam tersi olarak bilimde kitapdan örnekler almıştır." said:

2)
"Onu bunu geç de bana mesela lennard jones potansiyeliyle veya michelis menten kinetikleriyle ne bileyim response element binding proteinlerle ilgili bir ayet göstersene madem çoğu var." said:

3

"FURKAN 53. Birinin suyu tatlı ve susuzluğu giderici, diğerininki tuzlu ve acı iki denizi salıveren ve aralarına bir engel, aşılmaz bir sınır koyan O’dur." said:

4
"Bilmem ne bilim adamının bilmem ne teorisi. Birşey geliştirip bulunmuş sonrada herşey yazıyorsa buda yazıyor mu diyorsun allah aşkına senin dediğin şey ne zaman bulunmuş bu ne zaman ortaya çıkmış. Önceden keşfedilseydi sonradan bulunan şeyin adı keşif olurmuydu." said:

Yani kuran süper bir kitap, bilimsel gerçekleri daha önceden yazmış, ama bilim bunları bulmadan yazmış olamaz çünkü o zaman keşif olmaz.
O zaman niye kutsal kitap? Hayat bilgisi kitabı olarak al okut niye tapıyosun?
Allahın 100. ismi de bariz olsun bari, bilinen şeyleri alıp yazdıysa.

Bir de verdiğin örnekler gerçekten ortalama bir müslümanın bilim deyince ne anladığını kusursuz depikt ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ekmek said:

FURKAN 53. Birinin suyu tatlı ve susuzluğu giderici, diğerininki tuzlu ve acı iki denizi salıveren ve aralarına bir engel, aşılmaz bir sınır koyan O’dur.

taşak mı geçiyosun bu ne ya ahahah

vayanasını, olm yeni öğrendim lan, bu olay 1600 lerde keşfedildi zaten allah 600lerde koymuş kitaba
Sosyal ağlarda paylaş

bi de bu "kendi kendine olmak için çok karışık" argümanı baya kısır bir argüman. hücrelerin içersinde ahenk içersinde çalışan milyarlarca molekülden, tek hücrelik embryonun insan oluşuna kadar karmaşıklığını tahayyül bile edemeyeceğimiz her olay "kendi kendine" gerçekleşiyor.

kuranda böyle yazmıyo o yüzden bizce yanlış de geç, böyle mantıksal ve felsefi açıklamalar getirmeye çalışınca aptal durumuna düşüyosun
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...