Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Babamın oğlu degilsin tabi masraf alacağım.

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

@kolektif

Teşekkürler kanka, onurlandırdın beni
Çok iyi anlarım
Emperyalizmi bilmiyom ama bankayı üstüme tapuladılar
Evet

@Sawer

Abi o ipotek kaldırma ücreti falanda olabilir
Öyle saçma bir masraf istiyor şubeler, halbuki bir masraf falan yok. Direttiğin zaman masrafların çoğundan yırtabiliyorsun. Bankalar tırtıkçı direk.
Sosyal ağlarda paylaş

Sawer said:

Olabilir tam emin değilim ama kadından ( hürriyette yazar mıydı neydı) istenen tutar 2.000 lira civarı, daha sonra noterde 200 liraya hallediyordu.

Benim canımı sıkan, bankaların ya tutarsa kafasında olması. Önce senden bişi istiyor, sonra sen buna karşı çıktığında ya fiyatta düşüş yada farklı bir yol öneriyor.

Şimdi başka bir piyasada bu davranış normal olabilir ama bankalar artık günlük hayatımızın içinde devamlı varolan bir yapı olduğundan devamlı bunlarla mı uraşcam lan ben diyor insan

tmm. ya tutarsa kafası veya fahiş ücret fln tartışılabilir haklısın. ama o zaman da o bankanın vermediği imkanı veren başka banka çıkıyor. sen müşterilerin bankayla yaptıkları pazarlıkları görsen ağlarsın sanırım.

ama ben şunu diyorum. hizmet = ücret.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamamda zaten bu adam benden para kazanıyor.
İnsanların genel olarak demek istedikleri zaten bankalar bizlerden dolaylı yollarla para kazanıyorlar ve bu para hiçde az bir rakam değil.

Neden bu tırtıklama işini bu kadar agresif bir şekilde sürdürmeye çalışıyorlar. Nedeni çok bariz ve bu nedenin "çünkü hizmet para karşılığı yapılır" değil. Teknosadan laptop almakla, bankacılık sektörünü bir tutmayalım lütfen
Sosyal ağlarda paylaş

para çekmekten bile masraf mı alınır ya. anında bırakırım yapıkredi'yi. başka bankanın atm'sinden olunca tamam şimdiki gibi ama kendi atm'sinden masraf alan gerizekalıdır. zaten şube masrafını azaltmak için kendileri yalvarıyor atm'den çekin diye sonra bir de masraf diyor.

bu mantıkla bankamatiğe gittiğimde arızalı ise o da bize yatırsın boşa yorduğu için. gidiyoruz o kadar neymiş hizmet veremiyormuş. 3 gittiğimden birinde arızalı. çok iyi hizmet veriyorlar. =)
Sosyal ağlarda paylaş

fransa örneğini vermiştim. bir daha vereyim. orada bir şubede hesabınız var diyelim. ama parayı başka şubeden çekeceksiniz. paranızın olduğu şubeden aldığınız çek defterinden kendinize çek kesip, öyle alabiliyorsunuz diğer şubeden parayı.

bu daha feci değil mi?

(bunu fransa'da yaşayan bir arkadaşım anlattı. yanlışsa düzeltin.)
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Dworgian said:

o konuda öyle. gücünüz yetmez o dediğiniz şeye diyorum. banka günümüz ekonomisinin büyük bir dişlisi. eh bu kadar güçlü durumdayken nasıl diz çöktüreceksiniz acaba?

kullanmayarak mı? emin ol kullanmak zorunda hissedenler olacak (topicde bile var baksana). tüm dünyayı banka öncesi ekonomik ve toplumsal hayata geri döndüremezseniz yaş o iş

bankayı kullanmadan yaşamak falan anarşist saçma düşünceler, öyle olmaz zaten, mali oligarşinin egemenliği heryerde, mücadele edebilirsin, mücadeleyi yaymaya uğraşabilirsin ama kaçamazsın

Finans sektörü reel sektörü beslemeli, tam tersi olmamalı.

Kara paraya niye önlemler alınmaya çalışılıyor? Mali oligarşiyi sıkıştırmak için. Yoksa her taraf rantiye olur, mafya düzenine döner yönetim.

Faiz bile ülkenin o seneki büyüme oranlarıyla sınırlı olmalı normalde. Onu kısıtlayabildiğin zaman zaten sermaye deli gömleği giymiş gibi olur. Ülkede barınmak da istemez.

Sermayeyi de rantiyeden çok üretime yönlendirmek lazım, bunu yapabilenlere "gelişmiş ülke" diyorlar. Bunu kanunlarda yazıyorlar, direnenler olursa yaptırım gücü uyguluyorlar. (acaba ne ile tahmin edin)

Asıl sorun da o ya zaten: Gir çık ülkenin içine eden büyük miktarda sıcak para mı? Az ama stabil şekilde ülkenin içinde kalan para mı?
Sosyal ağlarda paylaş

mali oligarşinin iplerini elinde tuttuğu devlet mali oligarşiyi kontrol altına almaya çalışmıyor, verilen cezalar bile danışıklı dövüş, verdiğimiz verginin esasen gittiği yer mali oligarşi, yasalarda öyle görünmese de 1001 yolla devlet mali oligarşiye bağımlı ve onun özel baskı gücü nitekim
Sosyal ağlarda paylaş

bddk yeterince güçlü değil sanırım, bizim sıkıntımız ondan.

gerçi eskisine göre daha sert davanabiliolar

bak mesela btk ya, güç dediğin göle olur, parmağının ucunda oynatıyor operatörleri, halkın hizmet almasını kafalarına vura vura yapıyor.
bddk nında biraz daha güçlü olması lazım, mesela bu adam çıktı konuştu ya, arkasından "sen kimsin" demesi lazımdı.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir tek sey var, cezalar danisikli dovus olsa, cezalar olmazdi zaten. Hayir kim nereden oturup anlayacak bankalarin rekabet kanununu cigneyip cignemediklerini eger danisikli dovus olsa. Bir kontrol mekanizmasi var ki o cezalar geliyor. Daha sert ne yapsin yahu direk kapatsin mi bankayi.

Gerci Suark sen ne sevinirsin kapatsalar :)
Sosyal ağlarda paylaş

eheh :)
ya başını kaldırtmayabilir, çünkü mesela bddk başkanı çıkıp bankalar x ücreti alamayacak gibisinden bi laf edio, ama bizim kalkıp dava falan açmamız itiraz etmemiz yani uğraşıp vakit harcamamız gerekio.

Bankalarda müşteri memnuniyeti kaygısı az, neden böle bilmiorm ama az yani.

bak çok güzel bi örnek verim,
aradım bankayı, nedir bu kestiğiniz xxtl dedim.
hesap işletim ücreti dediler.
e dedim yok mu bunun bi orta yolu oluru?
ya işte otomatik ödeme talimatı verirseniz bonus puan olarak döner dedi
başka yol yok mu dedim
hayır yok dedi
e dedim geçen sene xxx liralık kredi kartı harcaması taahhüt edersem, geri öderiz demiştiniz dedim.
ha evet o da var dedi
bende sinirlendim tabi,
demekki bankanın umrunda değilim benim memnuniyetim, ne kadar mikersem die bakıo.

BDDK dan korkmuyorlar, yani bu sıradan bir özel sektör değil, kullanmaya mecbur olduğumuz ( tıpkı cep telefonu gibi ) bir sektör, ve devlet devletse eğer bizim menfaatmizi gözetmesi lazım.

Kendi sektörümden biliyorum,
hattınla ilgili bir şikayetin olduğunda, aradığında gerçekten ilgileniyor adamlar.Önemsiyorlar çünkğü btk kafalarına vuruyoi.

çünkü frekanslar kiralık =).
Bankalarıda 20 senelik falan lisans kiralaması yapsalar çok guzel olur (bide sınırlı sayıda bankaya izin verseler)
Sosyal ağlarda paylaş

Bankacı değilim ama, bankaların masraf alması gayet normal geliyor bana. O kadar gideri nasıl karşılayacaklar, reklam, personel, atm, atm yeri kirası vs. Eskiden olsa %100 den fazla enflasyon, ve faizlerle bir türlü aradan para geliyordu. Şimdi işleri daha zormuş gibi geliyor bana.

Tabi yanılıyor da olabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Bankacı değilim ama bankalar ottan b_ktan para kazanmıyormu? Yetmiyormu kazandıklarıda hala alanlarını genişletiyorlar. Örneğin kuyumcuların işini aldılar alacaklar altın alım satımında, kredi+kredi kartı kulanma olayı kaça katlandı. İnternetten alışverişler patladı gitti. Banka bunlardan kazanmıyor mu. Hala ne kaynak arayışındalar.
Sosyal ağlarda paylaş

Hakkımız olmayan şeyleri istemede her zaman canavar kesiliyoruz.
Hakkımız olanlarda ise kuzu...

Banka masraf alır, çünkü sana verdiği hizmetin bir maliyeti var. Ve sanıyorsun ki senin yatırdığın 100-200 tl den günde 1000-2000 para kazanıyor. Çoğu zaman üstünden zarar bile ediyor. Örneğin 100 tl havale yaptın aynı gün karşı alıcı bu parayı çekti. Banka sandığının aksine zararlı çıkar çünkü senin yatırdığın paradan (%90) valör kaybı oldu: T+1 zamanında bu paranın ona getirisi var, diğeri ise parayı aynı gün çekti: yani T zamanında aldı parayı. Sadece havale değil bi çok konuda bu böyle. Senden iyi para kazandığı tek şey kredi... O da zorla değil... Ki onun da fiyatını banka değil piyasa belirliyor...

Bankalar da zaten zarar etmek için yapar hizmeti. Adı üstünde Ticari İşletme. Bütün bankacılık işleri bedava olsun, o zaman Edirne' den Kars' a senin için para havale edecek bir tane gerizekalı zor bulursun.

Diğer sektörleri de hiç merak etmeyin onlara yol açtığınız her maliyet fiyata giydiriliyor zaten, ruhunuz bile duymuyor...

Paranız olmasına da gerek yok, banka sizden zarar etmeyeceğine kanaat getirince (sadık müşteri olduğunuzda) zaten bir çok şeyi ücretsiz yapıyorsunuz. Sizden masraf alan banka benim gibi iki kuruş parası olan adamdan niye birçok işlemde masraf almaz, merak ederim.

Bunlar haklı olunmadığı halde aslan kesilinen şeyler. Ve sadece bankacılık alanında değil, bir çok konuda bunun örneklerine rastlayabilirsiniz.

Kuzu kesilinen konulara gelince insan olduğumuzu unutturan o kadar çok şeye ellerimizi önde bağlayıp boynumuzu büküyor ve ses tonumuzu itaatkarlaştırıyoruz ki toplumca...
Sosyal ağlarda paylaş

cokyakınım, şimdi gelip dersenki "bankalarda mazlum, ucu ucune denkliyolar ay sonunu" dersen buna neden inanalımki şimdi.

fiziksel üretimi, fikirsel, kültürel üretimi bana minimum olan bi sektör banka sektörü. ha verimliliği baya arttırıyomu evet, cılgın hemde. ama mevzu bu deil mevzu suki

günümüzde, 1 hatta 2 bankda hesabın olmadan, kredi akrtı/otomatik ödeme vs vs olmadan yasıyamıyosun. calısan insan hatta 20 yasına gelmiş insan banka kullanmak zorunda. hanı eletrik su falanda deil bu, bi hayrınıda görmüyosun, mecburen kullanıyosun banka, ödemeler bankadan, maas banakadan, emekli bankada. zorla kullandırtılan bir hizmete para ödüyosun bide.
Sosyal ağlarda paylaş

extraproximity said:

Banka masraf alır, çünkü sana verdiği hizmetin bir maliyeti var. Ve sanıyorsun ki senin yatırdığın 100-200 tl den günde 1000-2000 para kazanıyor. Çoğu zaman üstünden zarar bile ediyor. Örneğin 100 tl havale yaptın aynı gün karşı alıcı bu parayı çekti. Banka sandığının aksine zararlı çıkar çünkü senin yatırdığın paradan (%90) valör kaybı oldu: T+1 zamanında bu paranın ona getirisi var, diğeri ise parayı aynı gün çekti: yani T zamanında aldı parayı. Sadece havale değil bi çok konuda bu böyle. Senden iyi para kazandığı tek şey kredi... O da zorla değil... Ki onun da fiyatını banka değil piyasa belirliyor...

Alakası yok. Senin vadesiz hesabına yatırdığın 100 tl dahi o adamların hisselerinde artışa yol açıyor. Ne demek karı yok ?

Banka-insan arasında bir müşteri ilişkisi yoktur. Bir takas söz konusudur aslında. Ben ona kullanması şartıyla paramı veririm, o da bana güvenlik, pratiklik vs. gibi hizmetler sunar karşılığında.

Ben paramı yine korurum kendi evimde ama banka benim param olmadan bir hiçtir.

Bu durumda asıl para ödemesi gereken kişi bankadır ki "vadeli bankacılığın" manası da budur.

Banka, yatırdığınız her parayı kullanıp kar eden kişiliktir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...