Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

War Thunder

Exodous

Öne çıkan mesajlar

bomberlar genel olarak tier aldıkça daha etkili. ingiliz t1 bomberlar epey kötü gelmişti bana. sen onları bile sevdiysen aynen devam et bence. yalnız turret'ı otomatik kullanma, V'ye basıp turret view'a geçip manual nişan al.

spitfire, yak ve la çok farklı uçaklar. öncelikle hepsi iyi. hepsi farklı oyun stillerine hitap ediyor.

spitfire oyunda en başarılı bulduğum fighter çünkü zayıf olduğu bir konu yok. trade off yok. yanılmıyorsam en dengeli dağılım onda. ama dediğim gibi bunlar tamamen zevke bakıyor çünkü stratejik olarak farklı oynanan uçaklar. en çok skor hangisi yapar dersen o ayrı mesele tabii. oyuncu consensus yapsak muhtemelen lag başla, t3'de yak'a dön sonucu çıkar.

çok kafa yormadan daha hangi stilde oynamak istiyorsun önce ona karar ver bence. hız, yükselme, dönme, silahlar, taşıma kapasitesi, mürettebat sayısı falan bir sürü faktör var. misal ben zero hastasıyım. :) bomber seviyorsan da onun da türleri var. alman'ın Ju'lar çok keyifli ama o flying fortress B17'ler rakibin hatasını affetmiyor hakikaten, öyle turretlar... IL attacker ama tam tabela uçağı mesela. oyunda pek karşılaşmadım ama japon'un machine gun yerine canon kullanan bir bomberı var taa aşağılarda, o da çok ilginç olabilir ahah.
Sosyal ağlarda paylaş

@Arcane

T1 seviyesinde kendimce karşılaştırdım spitfire lar alçak irtifa da rus uçaklarına göre daha bi rahat manevra yapabiliyor gibi geldi. Rus uçaklarıyla arkamdaki uçaktan bir türlü kaçamıyorum ne kadar manevra yapmaya çalışsam da. Tabi bu bilgiler kendi tecrübelerim sonuçta 3 gündür oynuyorum oyunu.

Bildiğim kadarıyla en iyi alçak irtifa manevra uçakları japonlar değilmi? Japonlarla da oynamaya çalıştım biraz ama 2-3 hit aldığımda kesin ya yanıyorum yada kanat kopuyor, çok uçta japonlar bana göre acemi işi değil yani.

İki sorum var o zaman;

1-Arkadan gelen uçaktan kurtulmak/arkasına geçmek için hangi tip/ülke uçakları tavsiye edersin? Boşu boşuna tech tree kasmak istemiyorum oynamayacağım ülkelerle.

2-Nette biraz araştırdım amerika bombacılarını çok övmüşler sen ne düşünüyorsun bu konuda?

3-Spitfire serisi ile oynuyorum şuan bunda mürettebat yok gördüğüm kadarıyla tek ben uçuruyorum uçağı. Mürettebat eğitim/nişancılar kısmında ateş tutarlılığı ve ateş hassasiyetine puan versem benim nişan almam kolaylaşır mı yoksa boşuna mı puan vermiş oluruz aklıma takıldı?
Sosyal ağlarda paylaş

abi en başta T1'de hiçbir şeyi kıyaslama. T2'de işler çok farklı çünkü. sen rus oynadığından belki de hissetmemişsindir malum torpilliler de öbür ülkelerde T1-T2 arası çok fark ediyor. T2'de biraz oynadın mı her konuda genel bir fikir sahibi oluyorsun zaten.

manevra istiyorsan turn time'a bakacaksın. onun dışında irtifa ile ilgili değişkenler de var ancak o konuda bilgi veremem çünkü kesin bilgi yok, oynayıp deneyimle fark ediyoruz o tarz incelikleri.

turn time diyince de akla o yazdığın uçaklar arasından spitfire geliyor. bu demek değil ki arkandaki adamdan manevra ile kurtulabileceksin. oyunun oynanışı daha çok baştan o duruma düşmeyecek şekilde pozisyon almak üzerine kurulu. japon olsan bile arkandan gelen bir fighter varsa şansın düşük. en en iyi şans line of sight kesebileceğin bir terrain olması. o da çoğu haritada yok veya çoğu pozisyonda irtifa nedeniyle mümkün olmuyor.

1- zero (japon, reisen diye geçiyor) veya spitfire (ingiliz) ama dediğim gibi bu arkadan gelen adamdan kurtulabilecek uçak değil de manevrası iyi uçak olarak düşün. sık sık arkasındakinden kurtulan arkadaşlar bu oyunu oynamasın zaten TSK'ya başvursun savaş pilotu olsun hakikaten ahah. aynı tip uçaklar söz konusuyken 10 pozisyonun 9'unda arkandaki adamdan kurtulabilmen için arkandaki adamın hata yapması lazım.

2- en iyi bombacı hangi ülkede bilmiyorum çünkü bombardıman uçaklarında pek çeşide rastlamadım. japon bomberı görünce mesela screenshot al duvarına as o derece nadir. alttaki bomberları benden çok daha fazla playtimeı olan biri değerlendirirse daha sağlıklı olur çünkü bomberlar tier atlayınca en çok farkeden class bence.

ancak şunu söyleyebilirim ki amerikan oynarsan B17lere geldiğinde pişman olmazsın. onları oyunda yaşıyoruz, hakikaten çok iyiler. rusta daha bir karışık gidiyor arada dive bomberlar falan da giriyor, genel olarak onlar da iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

oradaki imageler gibi dökümanlar da var ww2 taktiklerine dair. ben araştırmadım, Sam'e quest veriyorum o konularda ahah, resmi forumdan falan bakıyor veya wikiden. ama pratikte duruma göre hareket ediyorsun. ezberden manevra çok feci patlar. misal oyun tip olarak immelman ile rahat dönebilirsin diyor. ne kadar sakat bir iş olduğunu deneyince görüyorsun.

en temizi iyi oyuncuları twitch'den veya youtube'dan izlemek. commentarysi de varsa mis. kendinden iyi birini yarım saat izlemek iki haftalık oyun deneyimine denk sdfds.
Sosyal ağlarda paylaş

Hızlı cevap için sağol @arcane, benim büyük hatam o zaman direk başlar başlamaz tam gaz verip+wep :) savaşa giriyorum. Biraz yüksekten milletin pozisyonlarına bakıp ona göre harekete geçmek daha mantıklı olucak gibi. Traning zamanı :)

Edit: Son sorum peki bir sonraki tiere geçmek için önceki seviyedeki bütün uçakları mı research etmek lazım? Gitmek istediğim dalda ki uçaktan öncekini araştırdım ama t2'deki hala kırmızı gözüküyor research edemiyorum?
Sosyal ağlarda paylaş

alt tiera geçmek için 4 uçak research etmek lazım. research ekranında sol tarafta */4 diye kaç tane yaptığını gösteriyor.

uçak açmak için üstündeki uçakların research edilmiş olması lazım.

gunnerlar sadece turret başında oturanlar için. boşuna vermiş olursun. istisnası crew level yükseltmek için puan vermek olabilir çünkü her skill yükseldikçe daha çok XP istiyor ve gunner skillleri fazla puan istemiyor. bu şekilde hızlıca crew level yükseltip qualification alıyorsun.

keen vision ve awareness'a fazla puan harcama, öbür skilller daha önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
This Sunday, March 9th - we will reward you with Golden Eagles for victories:

For 2nd Victory - 100 Golden Eagles
For 5th Victory - 100 Golden Eagles
For 7th Victory - 100 Golden Eagles

The event is held twice a day, so pilots in all time zones are able to earn Golden Eagles. Event will happen at: (02:00 GMT to 06:00 GMT) and (15:00 GMT to 19:00 GMT). Thus, total amount pilot can earn is equal to 600 Golden Eagles.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada, uçakların o stat listesine çok takılmayın, climb rate turn time vb.

1. si, Corsair tarzı uçaklarda supercharger var, belli irtifalarda otmatik çalışan, direk climb rate'e boost veriyor.

2. Turn time konusunda üç etmen var. Birincisi roll rate, yani uçağın kendi ekseni etrafında ne kadar hızlı döndüğü. Bu hız sizin ne kadar ani yön değiştirebildiğinizi çok ciddi belirliyor.

İkincisi, uçağın enerjiyi ne kadar sürü koruyabildiği. Ard arda 2 dönüş yaptıktan sonra, yeterince dar açıyla dönüyor olsanız da, deli gibi yavaşlıyorsanız herkes için çok güzel bir avsınız.

Son olarak da, uçağın yüksek hızdaki manevra kabileyeti. Düşük hızlarda bir kütük olan Fw190 700-800 gibi hızlarda dalış yaparken kolaylıkla yön değiştirebilen çevik bir uçağa dönüşüyor. Benzer şekilde, Zero ve Spitfire düşük hızlarda kolaylıkla rakiplerinin arkasına geçebilirken, yüksek hızlarda birer oduna dönüşüyorlar.

Bütün bunları bir araya koyunca, Bf 109 F serisi ve üstü Bf 109'lar en "all around" uçaklar oluyor. Kağıt üstünde kötü dönen uçaklar gibi gözükselerse, roll rateleri ve enerji korunumları ortalama olduğundan kötü durumlardan iyi kararlar vererek kurtulabiliyorsunuz.

Spitfirelar kağıt üzerinde çok hızlı dönen uçaklar olsa da, aşırı hızlı enerji kaybediyorlar. Olduğunuz yerde 3 kere tam tur atmaya kalkarsanız, çok kolay hedef olarak kala kalıyorsunuz. Uçağın kötü roll-rate'i de hızlı yön değiştirme imkanını fazlasıyla kısıtlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

3 tam tur atıp da hedef tahtası olmayacak uçak yok. sağlam karambol varsa zero ve spitfire ile belki ikinci turu tamamlarsın. hatta ben öyle durumlara düştüğümde heavy fighter ile daha kazançlı çıkıyorum.

tabii ki-102 için parantez açmak gereği görüyorum. utanmadan üzerine heavy fighter yazmışlar bildiğin kağıt uçak. b17 one-shotlamak oyundaki belki de en eğlenceli şey ama 7mm'ye kanadının güm diye parçalanması tam bir toyota, işte o zaman gülemiyorsun.

5 ülke birden yardırıyorum. 135 saat playtime olmuş. acayip sardı oyun. premium saçma salak bir para olmasa alırım direkt ama hakikaten soygun.
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız evet gimli'nin dediği gibi kağıt üzerindeki gibi durmuyor herşey, ben gidip tek tek silahların muzzle rate, rof filan kıyasladım. Çok farklar var araştırmadan veya dahası oynamadan anlaşılmayan, ama yine de turn fight konusunda zero ve spitfire rakipsiz herşeye rağmen. Bnz ile alamadım mı kaçmazsam kesin arkama geçiyorlar ne uçak kullanırsam kullanayım.

yalnız oyunda en tatmin olduğum kısım alman tier3 interceptor oldu gimli'nin yazdığı, bf109 f/g ve fw190'lar. Herkesi dövebiliyorum dalışta, minengeschoss ftw. T4e geçince hayalkırıklığı oldu 30mm performansı, o yüzden devam etmedim. Me262 çok istiyordum oynamak şu oyunda, benim tankta königstiger neyse uçakta o ama tek başına oynanmaz yani düşürülünce, mouse control de arcade harici kullanılamadığından mecburum ona. Napalım artık me262 konsept modelleri eklenirse bakarım artık.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdiye kadar kağıt üzerinde tespit edemediğim tek şey oldu: ki-102'nin kağıttan yapılmış olması. abartmıyorum biplane gibi dağılıyor. zaten uçağın ne malzemeden yapıldığı listede gözükmüyor. gözükse onu da tespit ederdim. ;)

5 tane uçak açıyorsun. zorlu tercih belki sadece son slot için oluyor. öyle durun gençler bir spreadsheetlere, dökümanlara bakalım diye birşey yok. hem bomberım hem fighterım hem de heavy fighterım olsun diye 3 veya attacker da ekle 4 classa yayılmadıysan öyle bir durum olmuyor. tier1'de swordfish açmış ben bile o kadar fantastik değilim. :P ortalama oyuncu full aynı class +1 başka bir class toplam 2 gidiyor.

tier 3 alman fighterları çok başarılı. bf de fw de çok iyi. coğrafya engellemediği sürece net uçaklar onlar. böyle bir mercedes gibi bmw gibi sdfsdfds :D

tier 4'de çoğu ülke epey değişiyor. farklı bir deneyim olacağı kesin. şimdiden hiç kafayı yormuyorum hatta belki de tüm uçakları unlock ettikten sonra oynamaya başlarım. hiç öyle ilk t4'ü açıp, girip yavaş, undergunned uçaklarımla yem olmaya niyetim yok. arada bir 4'den adam denk geliyor 3'lere, direkt hissediyorsun.

japon ve alman yeni uçak gelecek. gaijin dedi. ne olduklarına dair bir fikrim yok. işin tarihini de bilmiyorum ancak japon'da heavy fighter kısmında bir boşluk var, ona birşeyler gelir diye tahmin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Gimli said:

Bu arada, uçakların o stat listesine çok takılmayın, climb rate turn time vb.

1. si, Corsair tarzı uçaklarda supercharger var, belli irtifalarda otmatik çalışan, direk climb rate'e boost veriyor.

2. Turn time konusunda üç etmen var. Birincisi roll rate, yani uçağın kendi ekseni etrafında ne kadar hızlı döndüğü. Bu hız sizin ne kadar ani yön değiştirebildiğinizi çok ciddi belirliyor.

İkincisi, uçağın enerjiyi ne kadar sürü koruyabildiği. Ard arda 2 dönüş yaptıktan sonra, yeterince dar açıyla dönüyor olsanız da, deli gibi yavaşlıyorsanız herkes için çok güzel bir avsınız.

Son olarak da, uçağın yüksek hızdaki manevra kabileyeti. Düşük hızlarda bir kütük olan Fw190 700-800 gibi hızlarda dalış yaparken kolaylıkla yön değiştirebilen çevik bir uçağa dönüşüyor. Benzer şekilde, Zero ve Spitfire düşük hızlarda kolaylıkla rakiplerinin arkasına geçebilirken, yüksek hızlarda birer oduna dönüşüyorlar.

Bütün bunları bir araya koyunca, Bf 109 F serisi ve üstü Bf 109'lar en "all around" uçaklar oluyor. Kağıt üstünde kötü dönen uçaklar gibi gözükselerse, roll rateleri ve enerji korunumları ortalama olduğundan kötü durumlardan iyi kararlar vererek kurtulabiliyorsunuz.

Spitfirelar kağıt üzerinde çok hızlı dönen uçaklar olsa da, aşırı hızlı enerji kaybediyorlar. Olduğunuz yerde 3 kere tam tur atmaya kalkarsanız, çok kolay hedef olarak kala kalıyorsunuz. Uçağın kötü roll-rate'i de hızlı yön değiştirme imkanını fazlasıyla kısıtlıyor.

dostum flapların konumlarını muharebe vs yaparak uçakların manevra kabiliyetlerini inanılmaz değiştirebiliyorsun onu da söyleseydin :)
Sosyal ağlarda paylaş

ben yeni başlamış sayılırım, 18 saat oynadım

oyunun özeti:

http://www.youtube.com/watch?v=np8GaFHD9Lg

sorularım:

1) mouse aim kullanıyorum. pitch ve yaw iyi de roll'un mouse aim'den kalkmasını istiyorum. otomatik roll yüzünden düzgün loop yapamıyorum; sadece A ve D ile roll yapmak istiyorum. ne yapmam lazım?

2) joystick kullananınız var mı? varsa harcadığınız paranın karşılığını aldınız mı?

3) vaka analizi. arcade'de spawn oldum ve yakınımda airfield'a saldıran düşman bombardıman uçağı var. bombardıman uçağı 5000 metrede, ben 2000 metredeyim ve bombardıman uçağının altındayım (düzgün açıklayamayacağım sanırım, haritada aynı noktada olduğumuzu ama yüksekliklerimizin arasında büyük bir fark olduğunu düşünün). bombardıman uçağının yüksekliğine ulaşmak için ne yapmam lazım? dikine yükselmek doğal olarak bir seçenek değil. spiral yapa yapa yükselmek de çok yavaş. TL;DR 3000 metre yukarıda tam tepemdeki uçağa yetişmek için ne yapmam lazım?

ismim psgokhan. arcane ve Sam; sizleri ekledim.
Sosyal ağlarda paylaş

Osirix said:

2) joystick kullananınız var mı? varsa harcadığınız paranın karşılığını aldınız mı?
TL;DR 3000 metre yukarıda tam tepemdeki uçağa yetişmek için ne yapmam lazım?

js kullandım ama mouse eficiency çok daha yüksek, js ile hedef almak fazla kasış arcade oynayacaksan sadece. Ama real battlelarda kullanabilirsin.

Her ırkın uçağının kendi savaş stratejisi var. Örn almanlarda speet+climb rate, ingilizlerde turn rate gibi.

Eğere çok merak ediyorsan youtube dan açıp air combat manoeuvring ile ilgili videolar izleyebilirsin, baya yardımcı oluyor. Ama sonuçta arcade oyun, yani en sonunda reflex ve el alışkanlığına kalıyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...