Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

annemin sürekli olarak tamircilerden kazık yemesi

Chemical

Öne çıkan mesajlar

Chemical said:

adam ALTI tane karo kırmış, tek bir su kaçağını bulup düzeltmiş ve geri kapatırken KAROLARI GERİ TAKMAMIŞ abi, koridorun ortasında 6 tane karo yerine yerle aynı seviyede düz çekilmiş BETON var karolar yok.
Ya hangi meslek 5-6 saatte 500 lira kazandırıyor, ayrıca niye yeri eski haline getirmiyorsun karo yok beton çekeyim ne demek.

usta işi dert işidir. söylediği saatte gelmez, işi uzattıkça uzatır, en dandirik yöntem neyse onu uygular, tekrar arıza çıkıp tekrar çağırman için bilerek bozuk yapar bazı şeyleri...

usta gelceği zaman tepesinde birkaç kişiyle birlikte dikilceksin, sürekli kontrol etçeksin, parayı peşin vermiyceksin, iş bittikten sonra test edeceksin felan bunlar hep zoraki şeyler. yoksa gelen usta evi parçalara ayırıp öyle gider.
Sosyal ağlarda paylaş

Ustalar konusunda hiç sıkıntı yaşamadım çünkü babam küçüklüğümden beri mimar olarak şantiyye gittiginde beni yanına alır yada evde iş yapılırken yanında zorla tutardı.

Türkiyede iş yaptırtacaksan yapacakların belli.

Ne iş yaptırtıyorsan evvelden 0 bilgin dahi olsa araştırıp biraz öğrenip ustaya bu adam işi biliyo kazıklanmaz havası vericen.

çalışırlarkençay/kahve/kola hafif aperatif ikram edicen, ama 30 dakka öğle mlası dışında dinlenmelerien müsade etmicen (ev tamiratları içi ngeçerli bu tabi).

en önemliside, iş yaparlarken 1 saniye olsun başlarından ayrılmıcan, ve açıkçası kıöpek gibi davrancaksın işini seve seve yada başak türlü düzgün yapana kadar.
Karoları kırdınız yeni karolar nerde ? öyle baştan savma kırmasanıza lan betonu öküz müsünüz. çıkışta çıkış.

hakkaten işe yarıyor, son 10 sendee ustalarla hakkaten sorun yaşamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

2 bina yaptirmis, 3 kez de evin icini yeniletmis ve meslegi geregi ustalara is vermis birinin oglu olarak holy usta code'u aciklayabilirim sanirim:

Ustayla ise baslamadan para konusacaksin, eger "hallederiz abi", "cok bisey tutmaz" vs. diyorsa kapiyi gostericeksin.

Ustayla anlastin, parayi pesin isterse kapiyi gostereceksin.

Malzeme fiyatini usta vermeyecek sen arastirip alacaksin.

Biraz yapti, "abi para lazim yea" dedi. "isi bitir kardesim" diyeceksin.

Yaparken baktin sacmaliyor, parasini vermemekle tehdit edecek, isi duzeltmedi geciktirdi; isciliktrn keseceksin.

Baktin isini guzel yapiyor, akli basinda adam, isini yaparken cayini, oglenleri yemegini eksik etmeyeceksin.

Her sey bitti, guzel oldu; cebine fazladan uc bes koyacaksin.
Sosyal ağlarda paylaş

bunun gibi olmuş üstteki mesaj

1-sizin alem dediğiniz bu bitirim dünyasının bütün rrrrrrraconlarını şu andan itibaren tedavülden kaldırıyorum, ayrıca rrracon kelimesinin telafuz edilmesini bile yasaklıyorum(ama bu kadarıda yetmior bakınız),dalga geçmek için bile olsa bu kelimeyi ağzınıza almayacaksınız.
2-açlıktan nefesiniz koksa dahil benden başka hiçkimseden hiçbir şekil ve ad altında para is-te-miy-cek-siniiiiz.(whoaa)
3-gazozuna tavla oynamak dahil, hiçbir zaman kumar oynamayacaksınız.
4-nefs-i müdafa hariç hiçbir şekilde silah kullanmayacaksınız.
5-uyuşturucu,kadın ticareti, tahsilatçılık, korumacılık(bodyguard??), pompacılık(??), değnekçilik, arabuluculuk, arazi yağması, park ağalığı, ihale tezgahı gibi işlere bulaşmış bütün tanıdıklarınızla şu andan itibaren selaaamı sabaaahı kesiceksiniz!.(allaah)
6-bu alemde polis, asker, bürokrat ve siyasetçi dostunuzda olmayacak...(burda davul giriyor oraya dırıdıım! dramatize edior ortamı) düşmanınızda.....
7-hiçkimseye hiçbir durumda yalan söylemeyeceksiniz.
8-benimle veya bensiz yaptığınız her iyi işi unutucak bir daha anmayı bile aklınıza getirmeyeceksiniz.
9-ben dahil aramızda bu yasalara uymayan herhangi biri için asla bağışlanma talebinde bulunulmayacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

ilk mesajı okudum da, bizim eve tamirci 10 seneden daha fazla süredir girmiyor (o giren vatandaşta kombi alınınca garanti dışı olur illa biz takacaz dediği için). O tamirciye verdiğin paraya;
1. kırıcı delici matkap
2. plastik su borularını kaynatma makinesi
3. ufak tefek alet edevat
4. fayans çimento
alırdın aletlerde sana kalırdı.
Sosyal ağlarda paylaş

stimpak said:

çatı, elektrik falan bunlar ufak işler, görüyor ve arttırıyorum o zaman.

bizim şu anda oturduğumuz evin inşaatı için bi ustayla anlaşıyolar, paranın bi kısmı peşin veriliyor. ananem ve teyzem başlarında, babam rahatsız hastanede o dönem , ankarada. neyse, adam geliyor temeli kazıyor, sonra farkediyor ki temeli kazarken belediyenin kaldırım payını hesaplamamış, direkt yolun bşaından ölçü almış mal değneği. 2 mt yoldan doğru kısaltıyor hesabını, ama o 2 metreyi içeri eklemek zoruna gidiyor. sonuç olarak projedekinden 2 metre kısa bi evimiz var, tabii bu arada projedeki 3 odadan biri çük kadar kalınca, onu ve yola cepheli salonumsuyu birleştirip hayvan gibi uzun bi oda yapıyor, 3+1 proje oluyor mu sana 2+1 fantastik bi yapı.

biz olayın farkına vardığımızda kaba inşaat bitmiş oluyor, 3 katlı bina, yıkamazsın da. tabii bizimkiler bu arada paranın tamamını bu denyoya ödedikleri için, olan oldu artık yapcak bişey yok diyerek çatıyı da bitirmesini bekliyorlar. çatı da kat olmayacak, sadece 60 cm duvar çıkılıp, ardiye gibi kullanılacak hesapta. aynı gerizekalı 1.5 metre duvar çıkıyor çatı kenarlarına, sonuçta projede olmayan bir çatı katımız oluyor.

burda da bitmiyor, en son çatıyı oturturken çatının ahşap kirişlerini baca içerisinden geçirip, çatının ilk kış alev alması için uğraşıyor. bacanın sıvasını yapmadan kaçtığı için tuttuğumuz sıvacı farketti de olayı, düzelttirdik, yoksa hepten zarar.

2. katı çıkarken o salon bozması odayı ikiye böldük, şu anda size o bölünen ufak 8 metrekare odamdan sesleniyorum. yazın sıcak, kışın sıcak eziyet gibi oda.

duyduğum en bomba fail ama
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

2 bina yaptirmis, 3 kez de evin icini yeniletmis ve meslegi geregi ustalara is vermis birinin oglu olarak holy usta code'u aciklayabilirim sanirim:

Ustayla ise baslamadan para konusacaksin, eger "hallederiz abi", "cok bisey tutmaz" vs. diyorsa kapiyi gostericeksin.

Ustayla anlastin, parayi pesin isterse kapiyi gostereceksin.

Malzeme fiyatini usta vermeyecek sen arastirip alacaksin.

Biraz yapti, "abi para lazim yea" dedi. "isi bitir kardesim" diyeceksin.

Yaparken baktin sacmaliyor, parasini vermemekle tehdit edecek, isi duzeltmedi geciktirdi; isciliktrn keseceksin.

Baktin isini guzel yapiyor, akli basinda adam, isini yaparken cayini, oglenleri yemegini eksik etmeyeceksin.

Her sey bitti, guzel oldu; cebine fazladan uc bes koyacaksin.

dealing with craftsman for dummies olmuş thanks
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Ben kendi işimi kendim yapıyorum valla :)

Su, elektrik, telefon tesisatı yaparım. Zaten motor kontrol panoları topluyorum işimde de :)

Alçıpan, sıva ve boyayı ortalama üstü kalitede yapıyorum. Eğer daha fazla zaman harcayıp özenirsem ustadan daha iyi iş bile çıkartabiliyorum.

Fayans ve derz gibi konularda iyiyim. Zaten malzeme ile işi kotarıyorsun, çok fazla beceri istemiyor.

Her türlü modifiye için atölyem zaten var; giyotin makas, apkant pres, torna, freze, TIG ve MIG kaynaklarım mevcut :P E dışarıda iş yaptırdığım lazercim falan da var. İş yeri Modoko'ya yakın olduğu için mobilya konusunda aparat bulmamda da sıkıntı yok, en kötü ihtimal Haffele burnumun dibinde.

İnternette takıldığın bir konuda bilgi sahibi olmak max 1 saat sürdüğü için burnumu her boka sokuyorum ben :D Her zaman ve her yerde geçerli olan kural; işi bilmezsen öpen çok olur ;)

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

annem kendi basina bi tadilat yaptirdi 2 sene once, tam anlamiyla kabustu

bostancida bi herifi tavsiye etmis teyzemler, savasti sanirim adi, herif ben sole dekoratorum, bole ustayim diye geldi hava basti, annemde kanip parayi pesin odemis

pesin odemek ustaya direk gel beni kazikla demekle esdeger zaten, adam arazi oldu direk, bi boyaci ile babasini yolladi, amca karadenizli bi halttan anlamiyan ama herseye karisan tiplerden

pimapencilere karisip kapali balkonda kombi var diye zorla menfez actirmis, balkonun kapali olma olayinin ve pimapen takma amacimizin icine etti direk, yanlis biliyormus meger zaten

laminant yapiminda mermerleri hasat etti

anneannem daha hayattaydi, dayanamiyor dedigimiz halde yaydikca yaydilar

4. gun (ki bitmesi gerekiyorud isin o gune) ikinci ustayi anca yolladilar

2. gun benim odam bitiyordu, 6 gun salonda yerde yattim (bi yandanda vizeler vardi, ustunede cataclysm cikmisti)

hani bole USTALAR diyince kabus senaryosu geliyor aklima, okulu isi gucu birakip baslarinda dura dura, ite kaka bitirttik resmen, 3 haftaya yakin surdu isin bitmesi hicbi bokada benzemedi, eski saten boya ustune donusum astari kullanmadan silikonlu vurdular, 50 kere soyledim "astar sorunlu, dokuluyor o yuzden dis cephe boyasi kullaniyoruz" diye inada bindirdiler, simdi en ufak degmede boya direk kalkiyor filan

kabus gibiydi, hala hatirladikca irkiliyorum ki bu heriflere sirf bole ciddi gorunumlu dekorasyon firmasi, referanslari var diye gittik

turkiyede ABI ELIMDEN HER IS GELIR diyen her issiz gucsuz usta zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Bende eve gelen ustalara biraz fazla bahşiş vermeyi severim çünkü nasılsa gene gelecek öncelik hakkın oluyor o zaman, adam sen arayınca a bu herif iyi para veriyor diyor hemen geliyor. Genelde kendim yapıyorum çoğu işi evdeki ama sıvaydı boyaydı , duvar kağıdı falan kasamam hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,
Dworgian said:

paramecium said:

Selam,

Saygılar.

abi senin böyle bir şablonun mu var =)

Zegna sağolsun halletti onu :P

Abi duvar kağıdını tek kişi yapamam, çevremde de bir tek babam var işten anlayıp yardım edebilecek ama 64 yaşındaki adamı da daha bu tarz işlere sokmak istemediğim için uzak duruyorum :) Çok illet bir şey o; yap yap ve kenara geldiğin son sırada 'aaa yamuk olmuş!' deli eder be.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Geri dönüşü zor ve kolay farkedilebilecek şeylere usta çağırmak lazım en baştan bence. Yani küveti kaldırıp yerine granit,cam tuğla ve duşakabin camı taktıracaksan mesela usta çağıracan ki sonra orası burası kaydı mı veya su kaçırdı mı arayıp kızacak adam olsun :P
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Kadinlar fiyattan anlamaz pek. Biz de dekorasyonla falan ugrasiyoruz, iyi ustanin belli ucreti vardir piyasa isi yapmaz vs. ama usta borcum ne kadar diye sordugun anda silkelerler. Isin basinda konusacaksin fiyati.
bu her zaman gecerli degil. yani en basindan konusma kismi evet de, annem sagolsun tesisatcilarla pazarlik etmeyi ogrendim ben mesela. gelir eve diyelim tesisatci, bakar, kaca yapacan der annem, 500 derse siktirgit der. 200 derse olmaz der. 100 derse 50 veririm der. direk boyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Saatte 50TL ne demek yav çok pahalı bence.

Şöyle bir şey var yalnız; özellikle elektrik bayağı tehlikeli; çarpılma vs. riski var. Üstüne seaglegil gibi tente vs. yapan insanlar yine düşme tehlikesiyle falan çalışıyorlar ve emek yoğun sektör. O yüzden bilmiyorum saatini kaç liradan hesaplıyorlar ama beyaz yakalılardan daha fazla bu tarz işlerde çalışanların saatlik ücretleri.

Tabii şu da var, adam her gün çalışmıyor; bir gün 10 saat çalışıp sonra 2-3 gün iş gelmediği olabiliyor.

Tabii ustalar genelde saat hesabıyla değil işin eforuna göre biçtikleri değerle çalışıyorlar bu tarz işlerde ya da duvar ustaları vs. günlük rakamlarla çalışıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...