Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

boğaziçi tezsiz yüksek lisans ?

erucalavera

Öne çıkan mesajlar

sevgili patiler, geçen hafta yaklaşık 2,5-3 ay süren uzunca bir süreç sonunda işe başlamış bulunmaktayım ve önümüzdeki dönem de yüksek lisansa başlamak istiyorum. uzun zamandır tezli ve tezsiz yl konusunda kararsızlık yaşıyorum açıkcası fakat akademik olarak devam etme gibi bir düşüncem olmadığı için daha fazla ders yükü olan tezsiz programlar ön planda şu an.

bölümümle de alakalı olarak boğaziçi mühendislik ve teknoloji yönetimi ile otomotiv mühendisliği programlarını düşünüyorum, bu programlar hakkında bilgisi,tanıdığı falan olan birileri var mıdır ? ödev, sınav yoğunluğu nasıldır, çalışırken aynı zamanda yl yapmak çok zorluyor mu bunları merak ediyorum baya.

şimdi otomotiv sektöründe çalışıyorum ama sürekli burada devam edeceğime dair bir durum yok şu an, otomotiv müh. üzerine yl yaparsam eğer kendimi çok mu bi alana kısıtlarım gibi çekincelerim var biraz. etm daha genel bir eğitim veriyor gibi geldi, endüstri mühendisliğine daha yakın gibi.

tezsiz olduğu için kabul daha kolay olur diye düşünüyordum ama hem boğaziçi olması hem de iki programın da bahar dönemi için sadece 20 kişilik kontenjan açması biraz düşündürdü beni. kabul aşamaları falan nasıl bu programların, mülakat, sınav vs. ne gibi uygulamalar var ? ortalamam çok çok iyi değil ama kötü de değil, 3.05 ile mezun oldum ytü makineden. ales puanım da 95. bunların etkisi nasıl olur sizce ?

son olarak da boğaziçinin ingilizce sınavı olan buept'i sorucam, galiba oldukça zor bir sınavmış bu. ingilizce açısından çok çekincem yok ama toefl/ielts'den birini almak daha mı rahat olur buept'e göre yoksa biraz abartı mı buept'in zorluğuyla ilgili anlatılanlar ?

biraz uzun oldu sanırım ama yardımcı olabilirseniz mükemmel olur, boun patileri help plx sdfs
Sosyal ağlarda paylaş

mühendislik ve teknoloji yönetimi için konuşayım, kolay, bir kaç arkadaşım çalışırken yaptı, derslere gelip ödevleri son anda yapıyorlar, sınava son 1 saat çalışyıorlardı ve mezun oldular. okul para topluyor, öğrenciler de boğaziçi diploması alıyor işte :)

buept için konuşayım, tezsiz yl programlarına kabul aldıktan sonra eğer buept'i geçemezsen, kabulun reddediliyor. yani toelf alman daha garanti olabilir. buept kolaydır aslında ama mesela ocak ayındaki buept zordur falan. standartları bi garip yani. yanlış hatırlıyor da olabilirim, ben buept'e gireli 9 yıl oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban, biraz küçümseme sezinledim tezsiz yl konusunda ehueh

bourbon, tezsiz master'ın başka ülkelerde örneği yok sanırım, tez yerine proje yapılıyor, bi de tezli programlara göre daha fazla ders alıyorsun.

buept yerine toefl/ielts ikilisinden birini almak daha mantıklı o zaman. fakat şimdi baktım da toefl 80+ istenirken ,ielts 7 istiyor en az, toefla girmek daha mantıklı gibi, yanlış bilmiyorsam ielts'de 7 almak çok da kolay değildi sanki. hatta ingilteredeki programlarda ielts'ten 6,5 falan istiyorlardı genelde
Sosyal ağlarda paylaş

Tezsiz yüksek lisans insani bir şirkette çalışan adamı çok zorlamaz. Öyle her gece mesai var haftasonu da gel falan diyen tırt yerlerden birindeysen o zaman anca sıkıntı çıkarır. Proje oluyor ama çok bir olayı yok onun da. Esas zorlayıcı kısmı verdiğin para. Tezsizde iyi para ödüyorsun.

Otomotiv'e fasülye gözüyle bakıyor zaten hocalar, "bunları çok zorlamayalım, çok iş çıkmaz zaten" diyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

su anda yapıyorum, oldukca zor, cumartesileri seminerler dersler insanı oldukca yoruyor isteksizleştiriyor. hele benim gibi okumakdan öyle cok zevk almıyorsanız ve işinize yaramayacak bir dersi calısmakta zorlanıyorsanız pek tavsiye etmiyorum.

26 yasındayım hala istatistik dersi alıyorum.

verilen ödevler(özellikle case studyler) direnç kırıyor; eger calısıosan cuma gecesi 5 saat okuma yapmak adamı bitiriyor bir yerden sonra.

ha bir de ögrencilerin buyuk kısmı kücük genel müdür havasında takılıyorlar, uyuz olmamak elde değil.
Sosyal ağlarda paylaş

erucalavera said:

fizban, biraz küçümseme sezinledim tezsiz yl konusunda ehueh
yok kucumseme degil. bildigimden konusuyorum. bir arkadasim yazilim muhendisliginde master yapti, dersler kolaydi ama ufuk acti hocalar diyordu. yaptigi cevre de cok faydali olmus. bir arkadasim da muhendislik ve tek yonetimi masteri yapti, o dedigim gibi son anda falan calisiyordu, komediydi. ayrica doktora tez hocam da isim vermiyim ama bu bolumlerin birinde ders veriyor, sinav sorularini vs gormuslugum var. sorular gercekten kolay, ama gercekten de derslere geldiginde insanlarin ogrenecekleri seyler var.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende boun de tezsiz yüksek yapıyorum, bitirmek üzereyim hatta bir bölümde.

Valla ben çok şey öğrendim, ha tabi akademik bir hedefin varsa bunlar gelinecek bölümler değil.Direk kafandan at çünkü akademik olarak sana bi katkısı olmayacak.
Ama çevre,yeni şeyler öğrenmek, sektöre özel olaylara vakıf olma vs. diyosan git.
Benim bölümde her şey case study ve proje üzerine dönmüş, onu yap bunu yap bunu hazırla falan gına geldi.Çoğu şeylerde şahsen(yeni mezun olarak) bildiğim şeyler değildi açıkçası öğrendim.Bİr tanesinde hatta arkadaşın iş yeri için bir çalışma yaptık feasible olmadığını gördük, işimize yaradı.

Neticede hedefin nedir ne yapmak istiyosun ona göre değişiyo sana ne katacağı.
Sosyal ağlarda paylaş

Belli bir not ortalaması standardı yok bildiğim kadarıyla, ALES'in ve TOEFL/IELTS'in de elinden geldiğince yüksek olacak işte. Fiyatları tuzlu 30 küsür bin lira istiyorlar.

Mühendislikte kabul daha rahat anladığım kadarıyla, başvuran İİBF kadar çok olmuyor. (İİBF bölümlerine her daldan mühendis de başvuruyor + İİBF'de talep de çok)
Sosyal ağlarda paylaş

erucalavera said:

bourbon, tezsiz master'ın başka ülkelerde örneği yok sanırım, tez yerine proje yapılıyor, bi de tezli programlara göre daha fazla ders alıyorsun.

nası yok
taught master program dedikleri bu değil mi?
bu arada bizim burdaki tezsiz yükseklerde dahi bir proje araştırma yapıyosun

tezsiz yüksek lisansın amacı aynen talep edildiği gibi akademisyenliğe yönelik değil de iş dünyasında kendine daha bir yetkinlik katmak isteyenler için benim bildiğim

bu bağlamda hatta daha iyi maaş, daha iyi iş veya sadece daha iyi sıfat için tez yazıp da akademisyenlikle alakası olmayan insanlar aslında biraz hata manasız bir iş yapıyorlar gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Bizdeki de post-grad olacaktı hesapta ama sonra üniversitelere epic bir gelir kapısı olduğundan yök tezsiz yapanların doktora yapabilmesinin önünü açtı programları daha cazip hale getirmek için.

Şu an bence bazı idealleri olmayan/bütçesi yeten insanların tezli yüksek yapmakla uğraşması salaklık. Saçma sapan danışmanlarla, bir yandan hayatını kazanmaya çalışırken tez yazmak cidden kolay iş değil ve doktora yapayım dediğin zaman hiç bir şey farketmiyor neredeyse.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Bizdeki de post-grad olacaktı hesapta ama sonra üniversitelere epic bir gelir kapısı olduğundan yök tezsiz yapanların doktora yapabilmesinin önünü açtı programları daha cazip hale getirmek için.

Şu an bence bazı idealleri olmayan/bütçesi yeten insanların tezli yüksek yapmakla uğraşması salaklık. Saçma sapan danışmanlarla, bir yandan hayatını kazanmaya çalışırken tez yazmak cidden kolay iş değil ve doktora yapayım dediğin zaman hiç bir şey farketmiyor neredeyse.

Tezli yüksek lisansın çok daha zorlayıcı olduğu doğru. Ancak "salaklık" olarak kabul edilmesi çok ironik olmuş, ava giderken avlanmak misali.

Akademik açıdan aralarında dağlar kadar fark var. Teoride tezsiz yüksek lisansın da doktoraya kabul edilmesi pratkte de aynı şeyi getirmiyor. İyi bir okula girerken doktorada tek baktıkları diploma ya da ALES değil, mülakatlar ve CV. Tezli yüksek lisans kat kat öne geçiyor. Doktora için yurtdışına gitmeyi düşünüyorsanız tezsiz y.lisansa zaten çoğu iyi okul bir tarafıyla gülüyor. Ve ileride doktora sonrası bir üni.ye kapağı atmak için de kritik. Hele hele şu anda köklü devlet üni.lerinin genelde kendi öğrencilerini kadroya aldığı, iyi para kazanmak için tercih edilen özel üniversitelerinse CV'yi didik didik edip çok adam elediği şartlarda aradaki fark tüm akademik kariyeri etkileyebilir.

Akademik değil özel sektör düşünüyorsanız durum farklı. Çok uç noktadaki birkaç yer dışında yapacağınız mastırın size neredeyse hiçbir direkt iş açısından katkısı olmayacak. Çevre mevre açısından belki düşünülebilir. Türkiye'de kendi ARGE'sini yapan şirket 2 elin parmaklarını geçmez, iş hayatının %80iyse üniversite 2 bilgisinin ötesini pek kullanmıyor. Maddi olarak da size aman bu mastır yaptı 2 kat maaş vereyim diye bir şey sunmayacak asla, çok az şirkette fark var, onlar da kısıtlı miktar. MS diplomasının genelde iki anlamı var, birincisi diplomayla cv güzelleştirip dikkat çekmek, ikincisi de belki ileride yükselirken öne geçerim diye. İşe başvururken mastırlı eleman tercihi de ihtiyacın o yönde olmasından değil, Türkiye'deki aşırı işsizlik ve burada rekabet sonucu gereksiz sertifikasyon eğiliminden dolayı. Bunda maalesef yapacak çok bir şey yok. Ama özellikle ikincisinde de yaptığınız işte ne kadar iyi olduğunuz diplomayı ezip geçiyor. Yandaki adam şirkete senden çok katkı veriyorsa "Ya ama ben mastır yapmıştım" demene gülerler.

O açıdan çalışan için Mastır bayağı gereksiz. Yapacaksanız MBA falan yapın diyeceğim ama o da para tuzağı, insanlıkdışı ücretler istiyorlar, şöyle bir teraziye koyup o verdiğim parayı getirdiği karla kaç senede telafi ederim dediğinizde içiniz sıkılıyor. Daha ucuza mühendislik yönetimi vb programları var. Yok illa mühendislikte kalacağım diyorsanız tezsiz yapın, bahsettiğim ARGE'ye yönelik 3-5 şirketten birinde değilseniz tezli mastıra bulaşmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Tezsiz patlaması daha çok ülkede saçma sapan zibil üniversite açıldığı için oldu, insanlar herkes üniversite mezunu, kağıt üzerinde bari master olsun diye yapıyor. Tezsizden çok iyi para kazanan üniversiteler de ALES vs doğru dürüst bakmadan alıp parasını kazanıyor. Yani doğru dürüst bir doktora programı tezsiz yüksek lisansı sallamaz bile. Ha yine girilir tabii ama iyi bir mülakat ve zorlu bir bilimsel hazırlık şart olur.

Özel sektör konusunda yukarıdaki posta katılıyorum, gerek bile yok. Yalnızca farkındalık olsun diye girilebilir, zaten yata yata geçiliyor tezsizler askerlik felan da uzatır. Çok paranız da varsa Koç, Sabancı, Bilgi MBA lere gidin felan. Bunların da tezsiz yüksek lisanstan daha zorlayıcı olacağını sanmıyorum ama en azından daha güzel durabilir CV de işe alanların gözünde.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi akademislikle tam alakasını kuramadım ben illa akademisyen olanlar tez yazmalı diye bişey mi var? Bizde bachelorda bile tez yazdırıyolar.Bayaa kasman gerekiyo.Tezin mantığını ben yoğunlaşmak istediğin alanda yada ilgilendiğin alanda bi araştırma yapıp,hem ilgilendiğin alana bi katkı yapıp hemde kendini o alanda daha yetkin yapmak olarak diye biliyordum.Tezsiz master bana hala saçma geliyo açıkcası.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...