Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Boğaziçili öğrenciler kampüse mescid istiyor...muş

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Cuce said:

forgiver said:

binanın dibindeki 5m2 oda ve halının kimseye zararı olmaz

5m2?

1000 kişiden imza toplamıslar, bunların 300'ü namaz kılıyo diğerleri durumu doğru buldukları icin destekliyo diyelim.

bu 300 kişiden 100 ünün cakıstığüı ders saaatleri varsa, 100 kişilik mescid gerekicektir, sonucta 10 dakkada hemencecik namaz kılıp derse yetişicekler, sıraya giricek halleri yok.

100 kişilik mescidin kac metre kare olması gerektiğini söylermisiniz bana lütfen, haremlik selamlık ayrılıcak sa bide.

brüt 80 m2 yeter sanırım

bana sormadılar da yerleşke de bürsürü bina vardır
hepsinde 5-10 m2 lik alan ayırsalar daha efektif olur
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

brüt 80 m2 yeter sanırım

bana sormadılar da yerleşke de bürsürü bina vardır
hepsinde 5-10 m2 lik alan ayırsalar daha efektif olur

bürüt 80m2? adam bası net 1.5-2 m2 olmadan nasıl namaz kılıcaksın?
gercekci olalım, 100 kişi diyoruz, adam bası bürüt en az 200m2 gerekir.

her binaya 5-10 ayırmak ne demek bi düşün. birincisi yine yeterli olmıycak, ikincisi her binada 5-10 metre kare alanı toplam metre kareden cıakrıp ayırmıyorsun, var olan bir odayı mescit olarak ayırmak durumundasın.

ps: kadın erkek bi arada namaz kılmayacağına göre, 200m2de yetmez 300 civarı bi alan gerek, yine aynı sebepten dolayı her binaya 5 (5'i gec zaten 5 metre karede 3 kişi namaz anca kılar oda zorla) 10 m2 alan ayırmak yine yeterli olmaz.

nasıl bir gereklilikle, kişisel kullanım için bu kadar kaynak talep edilebilinir?
Sosyal ağlarda paylaş

evdeki namazlığın boyutlarını ölçtüm
60 cm x 100 cm = 0,6 m2 etti

100 le çarptım 60 m2 tuttu
buraya da 130 kişi rahat sığar (insan eni<60cm)

sonra haremlik selamlık yaptım, ufak bir panel iş gördü
şadırvan, palto ascak yer, kütüphane, ayakkabılık giriş derken gerekiye kalan m2yi doldurdum

sonra ne gerek var cami varmış
her binanın altında 5-10 kinin namaz kılacağı bir yer yeterli dedim
Sosyal ağlarda paylaş

ben hatırlamıyorum oraları pek,
ama 10metre yakında cami var demiş herkez, bide yürüme mesafesi 15dk diyen var ikisi ayrı camiler galiba.

gidicek imkanın yoksa cem edersin sabahtan namazını.
ceme edemedin kazaya bırakırsın
onuda yapmak istemiyorsan sınıfta oturdugun yerden rabıtayla kılarsın.
önce islamın diregi diyipte üstüne binlerce zorluk koyulan birşey degil bu
yürürkende kılarsın np. kafasını çalıştırana bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle durumlarda cem etme olmuyor sanırım. Çünkü cem etmede direk büyük engel olması lazım, her koşulda cem edilemiyor.

Yakınlarda cami varsa gereksiz olur. Ama denildiği gibi uzaksa (2 farklı yorum var konumu da bilmediğimden çok fazla yorum yapamıyorum tam) ufak bi mescit tahsis edilebilir. Uygun bi bodrum katı gibi, ya da ne bileyim kazan dairesi gibi bi yerde bi alan oluşturulabilir. Mescidin çok süper über bi konumu olması gerekmez, ibadet edersin biter. Temiz olsun yeterli.

Büyük kampüsler bu konuda rahat işte. İçine istersen cami yap, yer olduğu için sorun olmuyor. Ama yer sıkıntısı olunca mescit yanında diğer ihtiyaçlar da giriyor işin içine, çatışma oluyor haliyle.

Dediğim gibi süper bi yer ayrılmasına hiç gerek yok. Mescit olabilecek yerin şartları belli, süper koşullar istemiyor. Temiz olduktan sonra yerin dibinde de olsa olabilir. Fazlasını istemek kötü niyet olur. Zaten 100 kişi fln diye hesaplıyosunuz da hayatta olmaz o kadar bile. Namaz kılan herkesin aynı anda boş vakti olmaz. Dersleri uymaz, hepsi aynı anda kampüs içinde bile olmaz. Bi cuma günleri 5 vakit kılmayna ama cuma namazı kılanlar gelir o gün fazla olur sayı o kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Böyle durumlarda cem etme olmuyor sanırım. Çünkü cem etmede direk büyük engel olması lazım, her koşulda cem edilemiyor.

büyügü kücügü yok abi, herangi bir engelde cemi kullanabilirler, ki burda 2 tane var, biri ögrenim durumu ikincisi namaz ve abdest alıcak yer bulunamaması.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

ahmedinejad said:

Herkes aynı anda namaz kılacak diye bir şey yok abi. O hesaplara da gerek yok.

herkes aynı anda kılmayacak diye de birşey yok. O yüzden hesap yapılırken en kötü durum, en uç nokta göze alınır.

Yok mescitler için herkes aynı anda kılmayacak diye bir şey var. Cuma namazı toplu kılınması mecbur olan o da orada kılınmayacak. Doluysa iki dakika bekleyebilir digerleri.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...