Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ODTÜ'de olaylar

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

zerobey said:

üniversiteler eğitim için kurulan kurumlardır. Devlet hazinesinden bu sebeple kaynak, kadro, demirbaş aktarılır.

Orada eğitim faaliyeti değil de, sırf siyasi görüşün uymuyor, buralar benim topraklarım mantığıyla olay çıkarırsan, polis de girer kampüse, orada eğitim görmeye gelen diğer öğrenciler de zarar görür.

Varsa proteston, çıkarsın kampüsün önüne yaparsın eylemini, olayla ilgisiz kimseye zararın olmaz, tek zararı kendin görürsün.

sen o oğrencileri dinliyor musun salak herif? sadece siyasi görüşü uymuyor diye değil tabii ki orada yaptıkları.. adamlar konuşturulmuyor bile. sen de ne dediklerini duymak için efor sarfetmiyorsun ama.

ayrıca devlet benim, senin, bizim sayemizde var. devletin sahibliği, halihazırda benim sahipliğim. benim bu topraklarda daha iyi şartlarda yaşamam için.. devletçi zihniyetin ayrıca salakça.
Sosyal ağlarda paylaş

Ulan ülkenin anasını ağlatacağım, yetmeyecek analarına küfür edeceğim. Yolsuzlukte rantın cumhuriyet tarihinin dibine vurucam, hak özgürlük denilen şeyin yandaş olduğu zaman ortaya çıkan kavram olmasını sağlayacağım. Sonra Ben başbakan'ım devlet üniversitesine gelirim öğrenciler protesto edemez.

Yok öyle bir dünya.

Öğrenciler mal değil. Sen MALSIN belki ancak çoğu insan okuyor, sorguluyor, öğreniyor. Devlet babam bak bana ne güzel bina vermiş diye aval aval bakmıyor. Devlet bu, verecek. Ben onun için çalışacağım, ailem onun için çalıştı.

ODTÜ'ye ve diğer üniversitelere daha önce de bir çok başbakan geldi. Bülent Ecevit geldiği zaman kim protesto etmiş? Ahmet Necdet Sezer geldiği zaman kim etmiş?

Protesto edilecek adam, edilir. Öğrencinin en büyük hakkı. Kaldı ki üniversiteye ordu gibi polis yığamazsın. Neyin korkusu bu?

Adam okumuyormuş ama eğitim hakkı engellenemezmiş. Sen ne okuyorsun lan? Sanane adamın ne istediğinden, sen adam oldun mu da önce sağı solu eleştirebiliyorsun. Senin gibi koyunlar yüzünden değil miyiz zaten bu halde?
Sosyal ağlarda paylaş

Hakaret etmek dışında hala fikrini doğru düzgün söyleyemeyen birkaç kişi var.Bu akdar heyacan yapmalarının, işi küfüre dökecek kadar bayağılaşmalarının sebebi şu; söylediği sözün altındaki mantığı kuramıyor, üste çıkmak için bağırıp çağırıyor

Bak tekrarlıyorum,iyi oku, birşeyler öğren;

Üniversiteler hizmetsel yerinden yönetim kuruluşlarıdır. Kanunla kurulur, amaç eğitim faaliyetidir. Etrafı yakıp yıkmak, molotof atmak değildir. Üniversiteler oradaki öğrencinin de değildir, kuşaklar boyunca insanların faydalanması için "milletindir"

Üniversiteye birilerinin gelmesini egelleyemezsin, olay çıkaramazsın, bunu yaparsan dünyanın heryerinde sonucuna katlanırsın.Buradaki problem, sırf 30 kişi olay çıkardı diye diğer öğrencilerin de zarar görmesidir, eğitimin aksamasıdır. İnsanların korku duymasıdır. Yapacaksan protestonu, diğer öğrenciler zarar görmesin diye; kampüsün önüne çıkar orada yaparsın. Ya da meydana gider toplanırsın.

Küfretme, küfretmek çocukluktur, söyleyecek sözü olmayan aciz adam küfreder, zayıflıktır, öğren bunları.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Ilk yorum Bogazici seyindeki:

gözlerim yaşardı..ALLAH ak partimizden razı olsun.. artık ibadetimizi heryerde yapmak için chp zihniyetiyle savaşabiliyoruz. her üniversite de cami, her lisede mescid olasıya kadar chp yle mücadeleye devam.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla böyle ülkenin öğrencisi de böyle olur.
Hiç kimse doğru değil.

Polisin insanları apolitik hale getirme görevi var o tamamen doğru ve bunu çok acımasız bir şekilde yapıyorlar.
Peki ben şunu merak ediyorum bir üniversite öğrencisi siyaset ile neden uğraşır?
Gezmek tozmak keşfetmek cinsel hayata atılmak part time bir yerde çalışmak varken?
Ben bu sorunun cevabını merak ediyorum sadece.

Yani ben üniversite den evime dönerken kurşunların arasında kalmak istemiyorum (Akdeniz Üniversitesi) veya yurtta kalan arkadaşlarımın odalarının basılıp bıçak çekilmesini de doğru bulmuyorum. Bunlar uç örnekler ama hepsi de başıma geldi. Kaldı ki 2 yıl okudum.

Siyaset? Dünyada siyasetin ham maddesi güçtür. Bu okula şu giremez bu giremez dediğin zaman ne oluyor. Kalen mi orası senin? Takım mı tutuyorsun? Takım tutar gibi tuttuğun ideoloji ne kadar temiz? Dünyada saf temiz hiç bir ideoloji olamaz ki hepsi kaynak yönetimi ile alakalı şeyler.
Sistem oturmamış ki öğrenci de çıkıp kendine hak buluyor daha farkındalığı yeni oturduğu için "bakın bakın şunlar şunlar oluyo ooo" filan diye düşünüyor. Evet ülkede nelerin döndüğünü herkes biliyor. Bunu işaret etmek bir işe yaramıyor. Güç varsa çözüm üretirsin. Babasından harçlık alan bir adam ne çözüm üretecek? İşte mezun olduktan sonra o protesto ettiği adamların döndürdüğü düzene bağlı şirketlere görüşmeye giderken el pençe duruyorlar. Onu da yapma onu da yapma.
Üniversiten ile ilgili hoşuna gitmeyen bir şey varsa tepkini ortaya koy. Güç oluştur. Ama kalkıp 18-25 yaşındaki adamlar da 3-4 sene sonra 3 kuruş maaş için eğilip bükülecekleri adamları protesto etmiyorlarmı o çok komiğime gidiyor.

Önemli olan üretim ne ürettin öğrenci olarak? İnek gibi ders çalış demiyor kimse sana veya sadece öğreneceğin mesleğe odaklan demiyor. Hayatı yakalayabildin mi? Hayatının geri kalanında seni destekleyebilecek düzgün 2-3 tane arkadaş bile bulabildin mi üniversitenden? Ticari kafa yapısına sahipsen şirket kurabileceğin güvenebileceğin bir arkadaş bile bulabildin mi ? Karşı cinsten insanları etkileyebildin mi? Hepsini geç kendine entellektüel olarak ne kattın? Orda profların verdiklerinin üstüne ne koydun veya onları bile alabildin mi? Bunlar önemli.
Naptın üniversite öğrencisi olarak? Festivalde 2 bira içip milleti bıçakladın. Yurtları basıp şu karşıt görüşlü lan diye adamları bıçakladın. Yazı mı yazdın düşünce mi ürettin. Bunları yapan aklı başında adamlar da çok var. Ama o malzemeyi tüketen de yine kendileri. Tek başlarına takıyorlar.
Balık baştan kokar aynı haltı yiyen adamlar ülkeyi yönetiyor. E öğrencilerin de böyle olması normal ama ideal olan bu değil.
Burası bizim üniversitemiz buraya şunu sokturmayız. Bunu sokturmayız. Böyle üniversite mi olur? En birbirine zıt adamları aynı ortamda görebileceğin yer olmalı üniversite. En zıt fikirler tartışılacak ki orada kendini gerçekleştiren çocuk kendi ölçüp tartabilsin.

Şu olmamalı yani ODTÜ solcudur. Gazi Sağcıdır. Orası şöyledir burası böyledir. Bunlar resmen zeka geriliği. Ülkeler arası sınırlar kalksın diyen insanlar var bir de üniversiteleri bile kamplaştıran kafa da insanlar var. Sanane gelen gelsin. Seni ne ilgilendiriyor. İsteyen gider isteyen gitmez. Yani sevmediğin bir insan geldi mi gitmezsin olur biter. Ortalığı yıkmak ne demek? Zorla kolundan tutup götürüyorlarsa orada sorun var.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Ilk yorum Bogazici seyindeki:

gözlerim yaşardı..ALLAH ak partimizden razı olsun.. artık ibadetimizi heryerde yapmak için chp zihniyetiyle savaşabiliyoruz. her üniversite de cami, her lisede mescid olasıya kadar chp yle mücadeleye devam.

ossdeki rezillikler sonucunda da doldurmuslar iste bogazicine yobazlari. 10 dk ders arasinda namaz kilacaklarmis. en dogal haklariymis.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

IU'deki olaylar hakkinda buyuk oranda hakli adam, oradaki eylemci ogrencinin %80'i derse girmez, egitimle ilgili degildir. ODTU farkli ama, bilmeden sacmaliyorsun.

ODTÜ'nün diğer üniversitelerden farkı yok, geçen aylarda açlık grevi sırasında ODTÜ'de güvenlik kulübelerini yakılmış, görevlileri darp etmişlerdi. Son eylemleri yapanlar da benzer kişiler

http://www.ntvmsnbc.com/id/25394001/[/url]

Adamların amacı eğitim, demokrasi falan değil. Biz istemediğimizi sokmayız demek.
Sosyal ağlarda paylaş

zerobey said:

Hakaret etmek dışında hala fikrini doğru düzgün söyleyemeyen birkaç kişi var.Bu akdar heyacan yapmalarının, işi küfüre dökecek kadar bayağılaşmalarının sebebi şu; söylediği sözün altındaki mantığı kuramıyor, üste çıkmak için bağırıp çağırıyor

Yanlış.

Söylediğin her şey o kadar yanlış, daha da kötüsü bilgi eksikliğin ve cahilliğin yetmezmiş gibi bakış açın, vizyonun, zihniyetin o kadar dar ve yetersiz ki insanlar bunu komple düzeltmek ya da her yanlışının doğrusunu belirtmek için vakit harcamak istemiyorlar. Hem düzeltilecek çok şey var, hem de komple vizyonunu genişletmen lazım, o da çok zor, haliyle gereksiz bir çaba olacak.

Bu altyapı ve düşünce gelişimini bu vakte kadar kazanman gerekiyordu, mantığını oturtman, vizyonunu genişletmen, daha güçlü mantık zincirleri kurabilmen gerekiyordu.

Yapmamışsın. Bundan sonra, bu saatten sonra zaten olmaz, o yüzden insanlar sığlığından bahsediyor, kendini tutamayanlar da hakarete varan tanımlamalar yapıyor geçiyorlar.

Herkes oturup sana saatlerce işin mantığını anlatamaz. Sadece yanlış bilgini düzeltmekle düzelecek gibi değilsin çünkü, aslında eyleme katılan öğrenci sayısını, bunu öğretim görevlileri ve hatta üni yönetimininin desteklediğini, odtüdeki özgürlükçü ortamın desteklenmesi felsefesini, yine odtünün devletten destek almadan kendi gelirleriyle masraflarını karşılayabilen ülkedeki tek devlet üniversitesi olduğunu, protestonun demokrasideki yerini, orantısız gücü, üniversite kavramının ne olduğunu, eğitim ve öğretim kelimeleri ve anlamları arasındaki farkı falan teker teker anlatsak da bunu direkt kavrayacak vizyona ve gelişime sahip değilsin. Bu gelişimi sağlamak ailenin, eğitmenlerinin ve en başta senin görevindi, yapmamışsınız.

E sen kendine önem verip bunu yapmadıysan buradaki insanlar niye oturup bunu düzeltmeye uğraşsın?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
zerobey, universitenin ne oldugunu biliyorum, daha gecek tartistik. Uzun uzun konusacak degilim ama forumun kadrolu sol dusmani kapitalistlerinden biri olarak senin dediklerinden cok da uzak degildim. Ama bu yapilan olay midemi bulandiriyor benim. En azindan buradaki insanlar fikirlerimde samimi oldugumu biliyorlar, ama benim bile midemi kaldiran bir olayi savunan sende bir artniyet ararim ben. Ya satilmis adamsin AKP'ye, ya da o kadar cocukken kafanin uzerine dusmussun. Hatta final donemi ban yesem iyi olur diyerek kufurler saydirmayi dusunuyorum su anda.

Bu olayin universiteler ogrencilerindir gibi sacma fikirlerle ilgisi yok, tamamen farkli bir duzlemde bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

@Gerge

Kamu kurumlarını kamu hizmetlerini hepimiz kullanıyoruz, vergisini veriyoruz ve daha iyi eğitim, hizmet, daha fazla kaynak istiyoruz. Ama bu hizmetleri huzurlu ortamda, kanun ve kurallara uygun almak da istiyoruz. Siyasi görüşümle yazdıklarımın hiçbir ilgisi yok, çünkü siyasi görüşüm iktidardaki partiyle terstir. Orada polisin orantısız güç kullandığını biliyorum

Ama kamusal yerlere insanların girmesini kafasına göre engelleyemezsin. Başka öğrencilerin korku ve panik duymasına sebep olamazdın. Olay çıkararak polislerin kampüse girmesine vesile olamazsın.

Son olayları yapanlar daha önce de açlık grevlerinde terör örgütü lehine olay çıkarıp binaları yakmışlardı, görevlileri dövmüşlerdi. Burada yazanların hatası, bu protestoları yapanların hepsinin demokrat ve naif olduklarını sanmaları

Küfür mü ediceksin bana forumda, banlanmamak için mi etmiyorsun? Bende sana küfredeyim, ee ne olacak ... bu mu yani. Forumda yazmaktan anladığınız sidik yarıştırmak küfretmek mi. O zaman orada olay çıkan adamlardan bi farkın yok zaten, durman hata olmuş, koşup sen de katılsaydı olaylara.
Sosyal ağlarda paylaş

abi zevzek çok işte.

bakın, burada tartışmaya girerek hem fikirlerimizi genişletiyoruz, hem de kendimize yeni bir şeyler katıyoruz.

bu gerçekten harika. farklı bakış açılarına daha açık hale geliyoruz, aykırı görüşlerin de dediklerine empati yapma olanağı buluyoruz.

bol bol da geyik yapıp eğleniyoruz.

ama zevzeklerle ne tartışıyorsunuz! gerek yok ki buna.

sağlığınıza acıyorum ben. stress seviyenizi bu zevzekler için yükseltmeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi zerobey haklı neden biliyormusunuz?

Bu ülkede temiz direk hedefine giden düzgün bir protesto kültürü oluşmasın diye seneler önce bu teröristleri savunan amacı ortalığı karıştırmak sağı solu yıkmak olan elemanları yerleştirdiler. Nerede düzgün birşey olacaksa bunlar orada ve en büyük görevleri halkın kendisini ifade edebilmesini engellemek.
O kadar basit ki bunu yapmaları.
100 kişi toplanalım. Düzgünce konuşmamızı yapalım mesela öğrenci olarak diyelim ki mesela harçlar çok yüksek.
Ordan 10 kişi 15 kişi gelir. Sağı solu ateşe verir camı çerçeveyi yıkar.

Sonra haberlerde direk "Öğrenciler sağı solu ateşe verdi". Kaldı ki medya da buna çanak tutmaya çok müsaittir. Çünkü o suyu bulandıranları oraya koyanlar da medyayı yöneten adamlar la aynıdır.

Onun için bunu tv den izleyen halk da her hakkını arayanı terörist anarşist, gerçekten amacı terör ve anarşi olan suyu bulandırmak olan adamları da hakkını arayan temiz vatandaş sanar.
Böyle bir yarası var bu ülkenin.

Önce kargadan başka kuş da olduğunu bilmek gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...