Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Su

Killer

Öne çıkan mesajlar

eve damacana su alıyoruz, ama çayı falan bayaa bildiğin musluktan yapıyorum.

evdeki arıtma cihazları pek mantıklı değil aslında.

içme suyundan zehirlenmeler büyük oranda kanalizasyon hatlarının içme suyu hattına sızması sonucunda, içme suyuna karışan kanalizasyondan oluyor. kakalardaki e.coli'dir, bilmemnedir, o mikroplar yerleşiyor, bakteriyel ishal'e neden oluyor, sonra hastaneye gidiyorsunuz falan. en yaygın 'içme suyu kaynaklı sağlık sorunu' bu.

evinize aldığınız dandik su arıtma sistemleri sadece fiziksel arıtma yapıyor. yani suyu alıp, filtreden geçirirsin, tozdur, yapraktır, kumdur bunlar filtrede kalır ya. fiziksel arıtım işte o. dolayısıyla size zarar verme ihtimali olan maddelerden uzaklaşamıyorsunuz. görünüş olarak temizleniyor, katı maddelerden arındırıyorsunuz, ama içindeki kimyasal ve biyolojik mevzular kalıyor. üstüne, o filtrelerin zamanla dolma durumu var. evine su arıtma cihazı alıp 2-3-5 yılda bir filtre değiştirdğini daha görmüş değilim.

ha, biri ters ozmos demiş. ters ozmos işlemi de şöyle, suyu yine filtreden geçiriyorsunuz gibi düşünün, ama filtrenin aralıkları o kadar dar ki, bakteriler bile geçemiyor. neredeyse hiç bir şey geçemiyor. iyonlar, bakteriler, mineraller, hepsi kalıyor filtre üstünde. e dolayısıyla e.coli ve benzerini elerken, size yararlı mineralleri de elemiş oluyorsunuz, üstüne suda bir miktar bakteri olması insanın bağışıklık sistemini 'tetikte' tutması açısından olumlu bir şey. yani ters ozmos ile elinizde zararsız, ama hiç bir işe de yaramayan bir su kalıyor. sadece ferahlatır. bu da uzun vadede sağlık sorunlarına bile yol açabilir.

şahsi fikrim: arıtma sistemi kullanmayın. bağışıklık sisteminizi dinç tutun. musluk suyunu da mümkün olduğunca içmeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

2,5 liraya 19 lt damacana alıyodum eve sonra su olayları patlayınca ben de 1,20 liralık 5 lt sulardan almaya başladım gidip marketten.

çayı, kahveyi, makarnayı, çorbayı hepsini de musluk suyuyla yapıyorum. kaynayınca gitmiyo mu kötü şeyler ya? adamı titizleştirmeyin piliz.

GÖZDEN IRAK GÖNÜLDEN IRAK ARKADAŞLAR bişi olmaz
Sosyal ağlarda paylaş

Ankarada yaşarken o zamanlar çeşmeden lıkır lıkır su içerdim bizimkiler içmezdi sonra istanbula taşındım ağzımı bile çalkalamıyordum tadı iğrençdi tekrar ankaraya geri döndüm ve erikli veya nestle su içmeye başladım şimdilerde ise ikisinden birinde cam damacana hizmeti var evde onu kullanıyoruz
Sosyal ağlarda paylaş

MUTLAKA OKUYUN!!!!!!

PEK ÇOK RESTORANT FİKRİNİZİ SORMADAN,

DAMLA SUYU GETİRİP HEMEN AÇIYORLAR..!

Dün gece eve dönerken su almak üzere markete uğradım, görevliye şöyle sordum:

1,5 lt. su var mı? Ama Turkuaz/Damla dışında lütfen

Turkuaz çıktığından beri bu şekilde su alıyordum artik.

Para verip kötü su içmeye hiç niyetim yok!
Marketteki adamın dediklerini aynen aktarıyorum:
- Abi, ben o sudan satmıyorum. İnan ki gelen müşterilerden onda dokuzu senin söylediğin şeyi söylüyor.
Peki, neden halen satıyorlar?’ diye sordum.
- Abi, Turkuaz/Damla suyu, marketlere bedava veriliyor, satarsan kara geçiyorsun, satmazsan öylece duruyor. Ama ben satmıyorum, çünkü alan yok.
Ayrıca CocaCola satanın Turkuaz/Damla da satma zorunluluğu var, hatta Başka su sattırmamaya çalışıyorlar.

Uzun söze gerek yok; hiç kimse almazsa, hiç kimseye satamazlar.. .
Lütfen okuyun, okutun! Bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum.
Türkiye’de bazı şişeli içme suları doğal kaynak suyu değil.

Doğal kaynak sularında devlete para ödemeniz gerekiyor, artı bu tesislerin yatırım maliyeti çok yüksek.
Dolayısıyla CocaCola ne yaptı, kaynak suyu araştırmalarının maliyetlerini çok yüksek bulduğu için
Bursa/Kestel ovasındaki CocaCola fabrikasında derin kuyu pompalarıyla ovanın suyunu çekerek bunu da termostan geçirip filtre ederek hem CocaCola meşrubatını hem de Türkuaz/Damla’ yı şişelemeye başladı.
Türkuaz/Damla’ nın etiketinin üst ve altındaki Kahverengi şeritlere dikkat edin:
Sofra İçeceği’ yazar. Devlet, CocaCola’nin uyanıklığını kanuna uydurmak ve uyanıklığa yapılacak itirazları bertaraf etmek için böyle bir kural çıkardı!

Binlerce dönümlük tarım arazisinin bulunduğu ve CocaCola hariç
hiçbir İsletmeye ‘derin kuyu pompası’ çakma izni verilmeyen Kestel ovasında,
yeraltından çekilen su, filtre edilip daha sonra içine bazı mineraller katıldıktan sonra
Türkiye’nin en ücra kasabalarına bile satılıyor ve lıkır lıkır içiliyor.
Bazı yazlık kasaba ve köylerde neredeyse Turkuaz/Damla harici içme suyu bulamazsınız çünkü dağıtım ağı çok güçlü. Bayilere baskı bile olduğu yolunda duyumlar aldım.
Turkuaz/Damla içmeye Devam edecekseniz, unutmayın, yapay bir su içiyorsunuz.
Duyarlı bir vatandaş olarak konuya dikkatinizi çekerim.

Her tarafı doğal kaynak sularıyla dolu memlekette, millete kuyu suyunu zorla ve de üstüne para alarak içiriyorlar.

İçmeyin arkadaşlar!

Gönderenin Notu:

Kola’nın Ülkesi’nin 1960 lı yıllarda, Özellikle ilkokul Öğrencilerine Ücretsiz süt tozu, balık yağı ve peynir yardımı yaptığını,

Bu tarihlerden sonra Anadolu tarihinde ilk kez çocuk felci vakalarının görüldüğünü ve de sonraları Çocuk felci aşısının ‘rutin aşılar’ arasına sokulduğunu, bu aşıların bizlere büyük paralarla satıldığını HATIRLAYIN VE UNUTMAYIN..

Küba gibi bir ülkenin ‘İnsan sağlığıyla ticaret olmaz’ diyerek,

(ABD de bile patent aldığı) kanser aşısını, yoksul ülkelere ilacı, isteyen Ülkelere de patentini Ücretsiz verdiği, buna karşın tüm AB / ABD / İSRAİL’in yapay hastalıklarla hazinemizi ve sağlığımızı emdiklerini

BİLİN VE UNUTMAYIN..

Ücretsiz’ adını bile söylemeyen bu malum firmalar,

‘Ücretsiz su veriyorlarsa’

Bunun nedenini DÜŞÜNÜN VE BULUN!!

- Yazan ; Y.Doç. Dr. Cemalettin CAMCI
Sosyal ağlarda paylaş

Kocaeli'de eskiden çeşme suyu enfesti sonradan bozulunca nasıl oldu orasını bilmiyorum ancak suyun tadının berbatlaştığını hatırlıyorum millet damacanalara yönelmek zorunda kaldı ama böyle bir çeşme suyu hiçbir firma'da yoktu yani. Onun dışında çene suyu yine her zaman ki gibi gayet iyi.

Şimdilerde derince belediyesi bu suyu işleyip satıyor, kaynağı vs. her şeyi belli ayrıca bir belediye işletmesi sanıyorum ki istanbul'da da anlaşmalı bayiler varmış açıkçası tavsiye ediyorum. Temiz, lezzetli ayrıca belediye'nin kendi işletmesi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...