Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mızıka

NolaxThensbane

Öne çıkan mesajlar

kermit said:

malın anladığı şeyden konuştuğu tek topic bu lan sanırım
adam tadını çıkara çıkara uzun uzun nasılda yazıyo

ahaha olm benim anlamadığım bişey yokki. mızıka boş adam işi ondan hoşuma gidiyo didiklemek. bi ara reedlerin yapıldığı malzemelere felanda girerim phosphor bronze satinless steel felan.
Sosyal ağlarda paylaş

abi benim her enstrümana ilgim var, ortaokul yıllarında iki el farklı şeyler çalabilecek seviyede org biliyordum, flütü hala çalıyorum baya kulaktan notalarla. elektro çaldım bir süre. doğum günümde de kız arkadaşım mızıka almış flintstonestan öteye gidemedim mızıkada sdsfds tek deliğe üfleyemiyorum sıkıldım bıraktım uğraşmayı.
Sosyal ağlarda paylaş

hohner suzuki tombo 40 tl civarı olan modellerden herhangi birini alabilirsin. hepsi aynı kapıya çıkar yeni başlayana. öyle yeni başlayan mızıkası diye bişey yok aslında. ama önceki sayfada yazdıklarım doğrultusunda seçersen daha uygun olur. çok önemli değil yani al bu üç markadab bi tane farketmez.

bu gece sizleri arjantinli tango mızıkacısı hugo diazla tanıştırmak istiyorum. kendisi bizleri çıldırışına ortak etmek için mızıka enstrumanını seçmiş.

http://www.youtube.com/watch?v=sFab-9ntFZA
Sosyal ağlarda paylaş

2-3 ay önce stüdyoya götürdüm mızıkayı, normalde bas çalıyorum. Öyle 5dk doğaçlama bir şeyler çalarım diye düşünüyordum. Yaklaşık 30 dk falan doğaçlama takıldık; gitar + davul + mızıka şeklinde.

Herhalde 7-8 aylık stüdyo geçmişimizin en keyifli provasıydı benim için.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
deadwoll said:

Bending hakkında kısa bir tip vereyim bu arada, eğer video falan izleyip de inatla beceremezsen dilin hariç çeneni de hareket ettirip ettirmediğini kontrol et. Bending yaparken çenenin de oynaması gerekiyor.

sadece çene değil. dil çene ve gırtlak kaslarının ortaklaşa yaptığı bişey. bir de sesi hafif değiştirince bend yapıyorum sanmayın. şu videodaki şeyleri yapmadıkça bend yapıyosun denemez.

youtube

bend yapmayı anlatmak için bi yöntem düşündüm. mızıkası olanlar bi denesin bildirsin işe yarıyor mu.

önce viiiiii yuuuuu diyin. ama uuuuu yu söylerken kesinlikle dudaklarınızı öne doğru uzatmayın. dudaklarınız hiç kıpırdamasın sabit dursun. bu şekilde uuuuu kısmını söylerken dilinizin geriye çekilmesi, gırtlak ve çene kaslarınızın kasılması gerekiyor. viiii yuuuu derken u harfini dudaklarınızı kıpırdatmadan -ı yada o değil- net bir u harfi çıkarmaya çalışınca bend yapan dil gırtlak ve çene kombosuna ulaşması gerekiyor.

uuuuuu kısmını bu şekilde söylerken dil çene ve gırtlağınızın aldığı pozisyonu aklınızda tutun. ve 4. delikten normal bir şekilde çekerken dil gırtlak ve çenenizi o pozisyona getirin.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi kolay çalınan ve zor çalınan mızıkaya iki video ile örnek vercem

marine band delux
http://www.youtube.com/watch?v=50yoyx5ZrNY

özenmeden çaldığımda temiz nota çıkarmakta zorlanıyorum gördüğünüz gibi.

tombo ultimo
http://www.youtube.com/watch?v=yAqhW_gYtNY

gayet rahat çalınıyor.

bi kaç gün çalışsam veya özenli kaydetsem marine bandde de ultimo gibi temiz çalarım ama sonuçta iki tür mızıka arasında bir fark var. genede marine band türünün verdiği hissi veremiyor ultimo türü. ultimoyu sakin sakin çalıyorum ama marine band de coşma isteği geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...