Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rahmetli Atatürk.

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Feamer said:

yaşamış olanın mustafa kemal olduğunu, "atatürk" ün ise bir örnek, bir ülkü, bir sembol olduğunu, eleştiri yaparken bir çoğunuz unutuyor.
evet atatürk rahmetli olmaz, rahmetli olan mustafa kemal dir, atatürk, kurduğu cumh. için bir ülkü, bir örnek olarak orada durmaktadır, büyük işler yapmak isteyenlere bir örnek olarak...

Sotto said:

Atatürk'ün büyüklüğünü de ne var canım o olmasa X kişisi gelirdi diyerek değerlendiremeyiz. O zaman bunu tarihteki her büyük şeyi başarabilmiş insan için söyleyebiliriz.

+1
Sosyal ağlarda paylaş

Einstein olmasaydı Hüseyin bulurdu e=mc2'yi.
Bok bulurdu afedersiniz...
Atatürk gibi başkası çıkmazdı evet. İnandığı şeyler uğruna yeni bir ülke kurdu cumhuriyeti getirdi. Ne için? insanların ferah yaşayabilmesi için. Çok da güzel yaptı bence. Bütün topraklar işgal edilmiş haldeyken böyle bir birlik beraberliği toplayabilecek başka bir kişiyi hayal edemiyorum. Fakat yazıda belirtildiği gibi bir şeyi anlamıyorum. Ölümünden 70 yıl sonra hala birçok alanda Atatürkü anmak nedir? Yanlış anlaşılmasın sevip saydığınız bir insanı anmaktan bahsetmiyorum. Atatürk olsaydı şöyle böyle olurdu diyerek, ben Atatürk'ü seviyorum bana oy verin, biz atatürk partisiyiz diyen insanların dolup taşması nedir...

Einstein'i de severim. Ölüm yıldönümünde r.i.p. derim biter. Fakat konu Atatürk olduğunda ortada faklı birşeyler var. Niye var?
Sosyal ağlarda paylaş

ben de akilaya katılıyorum. objektif bakabilsek daha bi tapılası biri olduğunun farkına varacağımızı düşünüyorum. not da düşeyim : büst, atatürke ayrılan köşe gibi şeylerden pek hoşlanmıyorum yalnız resmi/fotoğrafı -w/e you call it- her resmi kurumda bulunmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

alıntılara tek tek cevap vermiycem, ne söylemeye çalıştığım çok bariz. atatürk'ü ve yaptıklarını küçümsemek gibi bir gayret içinde değilim. böyle bişeyi deneyen olsa da başaramaz zaten. ancak benim söylediklerimi atatürk'ü küçümsemek olarak algılamak da yanlış algı olur. atatürk yapılması gereken liderlik hamlelerini en doğru biçimde yapmıştır. herhalde tarihçiler arasında da "şöyle değil de böyle yapsaydı sonuç daha iyi olurdu" denilebilen pek az nokta vardır.

ancak koskoca bir milli mücadeleyi tek bir şahsa indirgeyip, "o olmasaydı cümleten piçtik" gibi bir deli saçması argümanla o mücadeleyi vermiş olan insanları yok saymak safsatadan başka birşey değildir.

ne atatürk'ün liderlik rolünü sorguluyorum ne de mücadeleyi verebilen milleti görmezden geliyorum. bir kişi söylemiş alternatif tarih yazarak bi yere varamayız diye. çok doğru söylemiş. benim yaptığım alternatif tarih öne sürmek değil, mücadeleyi yapan insanlara dikkat çekmek. atatürk'ün liderliği olmadan başka bir liderlikle mücadele nasıl bir seyirde olurdu kimse bilemez. ancak atatürk'ün var olmaması durumunda başkalarına piçlik yakıştıracak olanlar, o vasfı kendilerine yakıştırsınlar diledikleri kadar. ama orada dursunlar.

ayrıca e=mc^2'yi, aynştayn bulamasaydı beynştayn bulurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

işte sufi insanlar öyle bir anda gaza gelip toplanıp hadi beyler kurtarıyoruz ülkeyi falan diyemezler, başlarına atatürk gibi bir adamın gelmesi ve onları yönlendirmesi gerekiyor.

senin de anlamadığın nokta bu. halamın bıyıkları olsa amcam olurdu demek gibi bir şey seninki. yok öyle bir dünya, atatürk olmasaydı gayet de yabancıların elinde sömürgeden sömürgeye koşuyrduk. piç falan olmamıza gerek yok. yabancıların karısı kızı afedersiniz rospu mu da piç oluyor çocukları. terbiyesizlik yapmayın kadınlara.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

ancak koskoca bir milli mücadeleyi tek bir şahsa indirgeyip, "o olmasaydı cümleten piçtik" gibi bir deli saçması argümanla o mücadeleyi vermiş olan insanları yok saymak safsatadan başka birşey değildir.

tamam da kim yok sayıyor o dediklerini ben anlamiyorum ki
ataturku ovunce digerleri asagilanmis mi oluyor?
bu nasıl bi algı peki
Sosyal ağlarda paylaş

bakın anlayamadığınız nokta şu:

ben alternatif bir liderlik tezi öne sürmüyorum. "atatürk olmasaydı şöyle olurdu" diye saçmalayanlara karşı benzetmeyle cevap veriyorum. tam olarak benim itiraz etmeye çalıştığım yanlışlığı bana karşı argüman olarak söylüyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız kusura bakmayın şunu ekliyim; hayretler içinde izlememe yol açtınız yine her zamanki gibi. bilinen ezber saygı tavrı dışında başka bir tavır görünce; bu tavır saygısızlık olmasa bile (bakınız: "atatürk olmasa piçtin", "hayır değildim" ) delirmiş gibi bir tavır içine girip sözkonusu kişiye en iyi ihtimalle meczup, akılsız ya da daha ileri gidip vatan haini, satılmış gibi yaklaşıyorsunuz.

terkedin bunu.

emote fixd + imla
Sosyal ağlarda paylaş

mutlaka daha detaylı yazmak gerekiyor bazılarımız anladıkları halde demagojiyle işi kotarabileceklerini düşünüyorlar.

piç diyen olmadı bu başlıkta. ilk ben kullandım. bu başlıkta söylenen şuydu:

"Atatürk olmasaydı hepsinin adı yabancı dinleride farklı olacaktı."

bu lafın menşeini bilmeyeniniz var mı? vardır belki, yazalım şu safsata dizeleri:

isgaldeki hali sakin unutma,
ataturk e dil uzatma sebepsiz.
sen anandan yine cikardin amma,
baban kimdi bilemezdin serefsiz

neyzene atfedilmiş ama değil. neyse konu bu değil.

şu yukarıdaki saçmalığın bu forumda defalarca alkışlandığını görmüş biri olarak "Atatürk olmasaydı hepsinin adı yabancı dinleride farklı olacaktı." saçmalığı üzerine yazıyorum bunları.
Sosyal ağlarda paylaş

kendine ver o sıfırı lütfen.

hepiniz çıldırmışsınızı neyin üzerine söylüyorum bi geri dön oku bak.

neyse yormıyim seni. hepiniz aykırı bi tepki gördüğünüzde çıldırmış gibi karşılıyorunuz dedim. hepiniz birilerine "piç" diyorsunuz demedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...