Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Baştan sona World of Warcraft hikayesi!

xibalba

Öne çıkan mesajlar

Sırf şunu yazmak için aylar yıllar sonra giriş yaptım hesaba. Okuyunca şunları içime oturdu.

Vanilla'da oyunun verdiği lezzeti birçok nedenle ve birçok kişiye göre açıklayabiliriz tabi ki. Sırf oyun yeni olduğu için bize daha çok heyecan veriyordu evet, şimdi ne sıkıcı lan dediğimiz şeyleri ağzımız sulanarak yapardık.

Ama daha önemlisi, oyunun benim çözümlediğim asıl zevk veren yanı yukarıdaki ortaokul muhabbeti(item kasmak rererö) değildi.

Oyunda yaratıcılığın ve zekanın rolü çok ama çok daha önemliydi. Youtube'a koyulan videoların iyi olanlarında, bugünkü gibi "bak bütün trinketleri açtım 300k critledim" değil, çok daha kişisel beceriye yönelik yanlar vardı. Mesela mind control helmler, rocket bootlar, goblin rocket helmler, vs. Hunterımla WSGde odaya atlayıp 1v4 yapıp warcraftmovies'e koyabilmiştim. Bu omg epixleri var diye değildi yalnızca, MC helmle birini MCleyip, feign death esnasında goblin kafalık giyip bi kişiyi stunlarken, ayağının dibine combattan çıkarak(fd) bıraktığın trapte birisi donmuş sana bakabiliyordu.

Bir de, oyunda bazı çok önemli ödüller, sadece boss loot değildi. Mesele Rokh'delar questi için 45 dk boyunca hatasız uygulaman gereken birtakım solo combatlar vardı ki, ya da benediction için. Bunları taşıyan adamlar yalnızca iyi bir guilde kapağı attığından değil, zor bir işi tek başına başarmış olduklarından saygı görürlerdi.

Ve yine guild üyeleri, hatta faction(alliance/horde) üyeleri arasında SOSYAL bir ilişki vardı. Bugün şehirde oturup tek tıkla en epix geari giyen bazı arkadaşlar bunu anlayamaz. Serverdaki herkes birbirini tanır ve muhabbet ederdi. MMO'nun, daha doğrusu insanoğlunun varlığı diye birşey demekti bu. Benim rhok'delar questim için 25 tane guild üyemin haritanın farklı yerlerinde nöbet tutarken, khadgar's rage ile infernal affairs'in irc üzerinden anlaşarak baskın yapması, bizim bunun üzerine başka bir guildle görüşüp anlaşarak onlarla 5 saat world pvp olayında gecelerimizi tüketmemiz... Kahveden adam toplayıp gelenler, sevilmeyen/ninja vb. oyuncuların yerini bildirip allyları çağırıp kestirmeler, dungeon kapısı dövüşleri, ve hatta diğer guilde para verip başkalarına tebelleş etmeler falan...

Bunlar oyunu sosyal bir ortam yapıyordu. SOSYAL, yani iletişim halinde bir oyun. ZEKA ve YARATCILIĞIN oyuna renk kattığı bir dönemdi.
Ha sonra noldu, "omg nerf goblin helm" "plz lord he kills us all nerf mind control helm" diye bebeler yılmadan usanmadan ağladı forumlarda. Rhok'delar'dan lhok'delar(sopa hali o zamanlar ikisi aynı anda olmuyordu) silahı çevirme makrosu yapıp, raptor strike vurup, sonra tekrar bowa çevirme olayı yaptıydım böyle forumlarda ağlamıştı biri mesela.

Hepsi nerflendi, oyun mindless dps race 'e dönüştü. Oyun olabildiğince gerizekalıların ya da 11 yaşındaki herhangi bir çocuğun hiç kasmadan, kimseyle konuşmadan oynayabileceği bir oyun haline geldi. Eve geliyosun, giriyosun şehirde duran charına, bi tıkla bgdesin, 1-2-3-4 diye damage vuran büyüleri spamlıyosun, sonra 8 saat şehirde aynı döngüyü yapıp kapatıyosun. Kimseyi tanımana, oturup yaratıcı birşeyler düşünmene falan da gerek yok.

Benim eski keyfi bulamamamın nedeni budur, epic itemlarım değil.

Şimdi tipik rant postları gelir, sırf şunları yazıyım dedim diye geldim, eyvallah.
Sosyal ağlarda paylaş

He bu arada, şunu da ekleyeyim, oyunu şu an açtım yine oynuyorum, oyun rezalet oynanmayacak bir oyun değil, şu haliyle bile epey ilginç şeyler yapabiliyorsun.(tabi ki dediğim sosyal ilişkiler gibi şeyler değil)

Şu anda oynuyorum ancak vanillayı neredeyse her vanillacı gibi özleyerek ve güzel hatırlayarak oynuyorum. Ultima da öyleydi, bunlar bizim MMO ile tanışmamızdı ve MMO da olması gerektiği gibi sosyal ilişkiler üzerine kuruluydu.

O yüzden bugün bu lezzeti verecek başka bir mmo çıksa direk bırakıp ona geçerim, fakat şu ana kadar çıkan diğer mmolar(wow sırasında) gerçekten çok berbat şekilde patladı ve kimbilir kaç yüz liramız çöpe gitti. O yüzden sütten ağzı yanan adam misali, bilmediğim oturmamış bir oyunu wowa yine de değişmem.

Yani, lafın kısası, oyun hala oynanır, eskiden daha güzeldi demek şimdi berbat demek değil. Ama eskiden daha güzeldi. Paso çöken serverlara, bağlantı yavaşlığına, herşeye rağmen, bu sosyal yanı yüzünden daha çok keyif aldık bizler.
Darısı başınıza.

Ayrıca TRT'den beklenmeyecek kadar güzel olmuş ilk video. İlk defa aptal saçma basmakalıp mantık üzerine yapılmamış bir TRT işi gördüm. MMO'cu adamın yaratıcılığı işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Anlattıklarının çoğu şimdi de var, ama şöyle:

- Sosyal ortam dediğin ki, bunun büyük kısmının dungeon önlerine birikme sırasında olduğunu sen de söylemişsin, queue sistemleri filan yüzünden biraz öldü evet ama progression daki yerine göre hemen altındaki ve üzerindeki guildlerle yine her türlü sosyal ortam var, insanlar birbirlerini farklı yollardan takip ediyorlar sadece.

- Gimmick kullanarak 1v4, valla eksik kalsın ama şimdi de belli classlar ve belli cooldownlar ile olur herhalde, bilemedim.

- Epic class quests, bak son patchte warlock için geldi misal, oldukça kastırıyor son boss, aradaki olaylar da öyle çok kolay değil yine.

- Epix -> Giriş seviye epix artık eskinin mavisi oldu zaten, eski günlerin epicleri olarak bugünün BiS itemlarına bakmak lazım, onlar da heroic raid yapanlarda var sadece, o da yine görece çok sınırlı bir kitle.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok hacı birkaç tane world ranked guildde olmadığın sürece (method, envy falan) ne kimse seni tanıyor, ne de sen kimseyi tanıyorsun. Çünkü eskisi gibi raid bulayım, kavgada arkam olsun gibi nedenlerle kimseyle muhabbet etmek zorunda değilsin, basıyosun tuşa hop ordasın. Zaten world pvp tamamen anlamsız, o yüzden alliance-horde savaşı diye birşey söz konusu değil(low level gank hariç en azından)

Sonra bugün gimmick dediğimiz trickler bile bütün trinket ve cdleri açıp dps yapmak üzerine. Eskiden envayi çeşit grenade vb. yaptırıp aoe stun falan atardık onlarla.

Bunların hepsini nerflediler çünkü bunları çok iyi kullanan bir adam gerçekten farkını gösteriyordu. Bu da vasat zekalı genel çoğunluğun oyundan kaçmasına neden oluyordu. Blizzardın yaptığı akıllıca bir strateji tabiki, aynı Serdar Ortaç niye şarkılarını 9/8lik yapmıyorsa(çünkü genel salak insan profili anlamaz, daralır) Blizzard da böyle bir yol tercih etti.

Yani belki de ben artık yaşlandım, arkadaşım yok diye tribe girmiş olabilirim ama oyun çok asosyal bir oyun gibi geliyor bana. Bazen 3-4 gün boyunca kimseye selam vermeden valor conquest fulleyip kapattığım oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

MMOlarda sosyal çevreyi iki şekilde görüyorum ben. Biri guild/arkadaş ortamı, diğeri tanımadığın insanlarla sosyalleştiğin world ortamı. Guild ortamı bazen olur bazen olmaz bu oyun mekaniklerine çok bağlı değil de, wowa gelen kolaylıklar diğer sosyalliği öldürdü pirvana katılıyorum.

Vanilladaki quest / dungeon sistemi hatta TBCdeki heroicler seni insanlarla tanışıp friend listene eklemeye, arathi highlandsde orgrimmarda shatrathta adam aramaya yönlendiriyordu. Genel oyun mekaniklerinin vanillada hala oturmamış olması tamamen farklı bi konu, tek tuş BG ve tek tuş heroic farmları hatta sonunda tek tuş raidleri pek bi sevdik ama bi taraftan da oyunun "massively" kısmını öldürüp bitirdiler. Şimdilerde conquest farm o kadar sessiz ve tekdüze gidiyor ki "go dps or quit wow!" diye çemkiren adamları bile (inb4 viktor ss) her türlü tercih ediyorum.

MMO sandbox da olsa wow gibi köküne kadar themepark da olsa oyuncuya bazı kolaylıkları sağlamamalı aslında. Public quest vb. sıfır sosyal etkileşimle gerçekleşen eventler diğer oyuncuları npcden farksız kılıyor, ki mmoların asıl sorunu bu bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

He bu arada, şunu da ekleyeyim, oyunu şu an açtım yine oynuyorum, oyun rezalet oynanmayacak bir oyun değil, şu haliyle bile epey ilginç şeyler yapabiliyorsun.(tabi ki dediğim sosyal ilişkiler gibi şeyler değil)

Şu anda oynuyorum ancak vanillayı neredeyse her vanillacı gibi özleyerek ve güzel hatırlayarak oynuyorum. Ultima da öyleydi, bunlar bizim MMO ile tanışmamızdı ve MMO da olması gerektiği gibi sosyal ilişkiler üzerine kuruluydu.

O yüzden bugün bu lezzeti verecek başka bir mmo çıksa direk bırakıp ona geçerim, fakat şu ana kadar çıkan diğer mmolar(wow sırasında) gerçekten çok berbat şekilde patladı ve kimbilir kaç yüz liramız çöpe gitti. O yüzden sütten ağzı yanan adam misali, bilmediğim oturmamış bir oyunu wowa yine de değişmem.

Yani, lafın kısası, oyun hala oynanır, eskiden daha güzeldi demek şimdi berbat demek değil. Ama eskiden daha güzeldi. Paso çöken serverlara, bağlantı yavaşlığına, herşeye rağmen, bu sosyal yanı yüzünden daha çok keyif aldık bizler.
Darısı başınıza.

Ayrıca TRT'den beklenmeyecek kadar güzel olmuş ilk video. İlk defa aptal saçma basmakalıp mantık üzerine yapılmamış bir TRT işi gördüm. MMO'cu adamın yaratıcılığı işte.

e biz vanilla oynuyoruz tertemiz? ^^

exp rate'de high ama çok değil.

aşırı stabil bir server.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...