Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anne Ben Gay'im

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

ne diyorsun abi ? ne tercihi ciddi misin şu yazdıklarında ? Cinsel tercih diye birşey yok. bir insan 15-16 yaşından sonra gay olduğunu keşfediyorsa bu toplumsal yapı yüzündendir. Aile yapısı, toplum yapısı o birey üzerinde bir takım baskılar kuruyor. Ama birey belli bir yaşa ulaşınca zihinsel olgunluğa ulaşmaya başlıyor. Öğretilenleri sorguluyor, kendi gözleriyle gördükleriyle duydukları arasında kıyas yapıyor. kısacası birey oluyor artık. Kendine ait fikirlerini özgürce söyleyebiliyor. Ha baskı çok fazlaysa aman etraftan ne derler, ailemi utandırırım şu olur bu olur diye tabi içine atıp yaşıyor.

ya erkeksin ya kadınsın bu senin cinsiyetin. eşcinsel, biseksüel ve heteroseksüellik bir seçim değil, cinsel yönelimdir.
Sosyal ağlarda paylaş

aslında cinsel tercih diye bişi yok cidden, sonuçta sen tercih etmiosun ki bunu, hormonların seni buna zorluyor.

en delikanlı adamı 1 ay içerisinde en kırık hatuna çevirebilirsin. yapıcak bişey yok, neysen osun.

ben hormonlarım yüzümden kıllıyım, başkası kısa, kimisi şişman, kimisi çok uzun, kimisi korkak , kimisi aşırı cesur.
bunların hiçbirisi hastalık olarak görülmüyorsa, onunda görülmemesi lazım.

ama tabi şarkıların %90 ının aşk meşk, okunan kitapların izlenen dizileirn %99'unun aşk meşk seks olduğu, "tek sorunu sex" olan toplumlarda cinsel yönelim büyük bir sorun.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

aynen oyle, o yuzden bende genetik/hormonal oldugu sonucuna varilan arastirmalar bir sure sonra bu isin ana sebepleri olarak kabul edilecek.

tr de oyle gayler gordum ki, dumur otesi yani. o yuzden dedim gaylik homojen. ornegin antik yunanda toplumsal olarak kabul edilen bisi oldugu icin belki de acik acik gayler daha coktu ondan daha cok gaylik biliyoduk. iranda da o kadar var eminim ama gizli oldugu icin sanki o donem gay daha fazla gibi cikiyo. osmanlida da gaylik bugunun tr sinden daha coktu tarihe baktiginda, cunku kabul duzeyi daha fazlaydi. ne kadar kabul edilirse, gayler o kadar open oluyor o toplumda. o da gayligin arttigi gibi bi yanilsamaya yol aciyor. yoksa her toplumda homojen yani.

biz de abi oyle adamlar varki, evli gobekli 2 cocuk babasi, laleli esnafi tipli. yani gorunce dersinki bu adam gay gorse 5 km den oldurur yani kesin, tipe bakip yorum yapsan.

adam gay.

yani tipe bakip bu gay degildir demek kadar sacma bisi yok o yuzden. tr de de yan komsunuz, hacca giden murat amca, vs hepsi gay olabilir, hic de ekstrem case ler degil bunlar. turkiye gercegi.

Her toplumda homojen olduğu modeline biraz karşı çıkacağım zira bu sadece genetikle gelen bir davranış olmadığı gibi, her toplumun dinamikleri de genetikleri de bir değil

Psikolojik ya da sosyolojik etkenler de eşcinselliğe itebilir bir insanı. Nasıl ki bugünkü güzellik algısı bizi kadın güzelliğini beğenmeye itiyor, güzel göstermek istediğimiz ürünün yanına kadın koyup öyle tanıtıyoruz, kırmızı/pembe kadın dudağı, göğüs cinselliğin, evrensel simgeleri, erkek güzelliğinin daha ön plana çıktığı kültürlerde de (bkz. Yunan, Roma) insanların güzellik algısı erkeği beğenecek şekilde gelişiyormuş, kadınların saçlarını erkek gibi kestiği, erkek gibi olsun diye göğüslerini bağladığı dönemler olmuş.

Psikolojik olarak birçok sebebi de olabilir, insanın yaşadığı hayata göre tercihleri şekillenebilir, kadınlardan tahrik olmayı unutup ya da hiç öğrenmeyip erkeklere yönelebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi iğrenmek, kabul etmemek ayrı iş, yaşam hakkı tanımamak ayrı iş. Bizdekiler 99% fahişeliğe itiliyor ne yazık ki. Sonra da nefret ediyoruz, iğreniyoruz.

İğrenç bir davranış. Kendin gibi olmayana yaşam hakkı tanımamak sonra da bunlar böyle işte diye bir tekme daha vurmak, bize de bu yakışır zaten.

Ayrımcılığın genetik olduğu bir toplum Türk toplumu. Sırf cinsiyet konusunda değil, her konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

ben hormonlarım yüzümden kıllıyım, başkası kısa, kimisi şişman, kimisi çok uzun, kimisi korkak , kimisi aşırı cesur.
bunların hiçbirisi hastalık olarak görülmüyorsa, onunda görülmemesi lazım.

hastalik olarak gorulebiliyor bu dediklerin. Psikolojik yada direk biyolojik bir sorun seklinde.

erkegin erkekten hoslanmasina sebep kanindaki x4-5 ostrojense mesela hastalik olarak gorulebilir ama gay=hasta demek yanlis tabi
Sosyal ağlarda paylaş

her cenin hayata kadın beyniyle başlar. 8. haftadan sonra testosteron salınımı başlar ve bu ünisex beyin erkek beynine dönüşür.
aynı zamanda saldırganlık ve cinsellik hücrelerinin gelişimide bu süreçte gözlenir. eğer ki testosteron hormonu seli bu evrede gerçekleşmez ise beyin kadın beyni olarak gelişimini sürdürür ve ağırlıklı olarak hücreler duygusal ve iletişim gelişim merkezlerinde yoğunlaşır.

şimdi bu aradaki fark çok önem arz ediyor, hatta kadın-erkek tartışmlarının bir çoğuna bile cvp verilebilir bu önemden hareketle.
kadın beyninin iletişim ve duygusal gelişim süreci hayata geldiği andan menopoz evresine kadar devam eder dolayısıyla kadının nörolojik gerçekliği erkeğinki kadar sabit değildir.

bu durumdan yola çıkıldığında, özellikle beyini cinsel hormonol gelişimini doğal tanımlanan koşullar dahilinde tamamlamamış bireyler sosyal birikimleri, karakter değşşimleri, ya da her hangi bir kişisel heyhat (!) gerçekliği vesilesiyle 30'undan ya da 40'ından sonra kendini olduğu ya da hissetiği gibi ifade etmeyi tercih edebilir.

ya da bunu daha erken yapabilir.

elbette, ruhsal kaçışlarında bir sonucu olabiliyor gay'lik. oyuzden hastalık olarak hala değerlendirilebiliyor bu konu.

konuya gelince,
kimse kimsenin hürriyet haklarına tecavüz etmediği sürece gaymiş fagmiş lezmiş butchmış beni rahatsız etmiyor.
hatta renkli bile buluyorum.
çocuğum olsa, o da gay olsa beni ilgilendiren ve sorumlu hissedeceğim kısım çocuğumun ruhsal olarak sağlıklı olması olacaktır.

ardeth'in dediği gibi yaşasın bilim + bireysel gelişim..
herkese aşılanması gereken de bu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...