Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

istanbul'daki konut çılgınlığı

roket adam

Öne çıkan mesajlar

işte temel sorun şu raddede o, diğer illerde ki iş olanakları kısıtlı.

ha benim mesleğim için değil, istesem aynı paraya aynı işi farklı bi ilde yapabilirim ( nitekim 1 sene bursadaydım geçen sene ).

ama diğer illerin %90 ı crap. büyükşehir diye geçinen yerlerin çoğu kalabalık şehir.

bide çevrem burada falan filan. Yalnızlık baya can sıkıcı yaşadığın yer şukelada olsa.

ama çevresi olmayan insanların istanbulda yaşamaması için işsizlik dışında bi sebep göremiorm
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

zamanında alanlar köşeyi döndü işte.

ataşehir ilk yapıldığı zaman kimse almıyordu.babama bildiğin kelepire nerdeyse komple apartmanı teklif etmişlerdi.ne alcam lan burdan dedi sonra deprem oldu ataşehir coştu.geleceği görcen o yüzden fakriz zaten ahha

şimdi ataşehirde bi bina yapıyorlar.daha temeli kazmadan kapış kapış.kim hangi paralarla alıyor bu evleri çözemedim.

sattığımız dairemizide mesela zamanında baya ucuza almıştık.

şuan ise kiracıyız.işte hayat haha

abi o ataşehir olayını anlamıyorum ben de.
kim alıyor yahu, milyon tane daire var orada. Mühendis adam alamaz oralardan o bariz, illa müdür olucan. Tüm istanbulun müdürleri ataşehirde mi toplandı naptı.

hayır bir de evler ev olsa gam yemiyecem. İstanbulda adı residance olan bi yerde kalıyordum 1k kira bayılıyordum. ama evin içi bildiğin standart ev. hiçbi özelliği bişiyi yok. bi fransız balkon yapınca mı fiyat tavan yapıyor anlamış değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

ataşehir bizden önceki neslin 78-80 dogumluların evlenip uzun vadeli krediyle ev alıp yasadıkları yer. ama hiçbiri henuz mudur değil de, bir alt seviyede falan.

mesela ataşehirde bir anaokulu bölgesi var otoban kenarı,içler acısı . 28 tane anaokulu yan yana falan. oradan da anlaşılıyor ataşehirin ne kadar yeni bir bölge olduğu.
Sosyal ağlarda paylaş

2 sene önce çktı TR nin finans merkezi olma hikayesi.

ataşehir 10 senedir revaçta .

bi arkadaşın apartman dairesine gittiydik. tamamen çocuk yetiştirmeye adamış insanlar kendilerini. güvenli site olsun coluk cocuk rahat etsin ayağına. bizimkiler de isyan etmiş pazar günü camı açamıyoruz raba cocuk gürültüsünden diye. e dedim niye yaşıyosunuz burda? heryere arabayla rahat ulaşıyolarmışmış.

ben haftasonu 1 saatten fazla köprüye çıkamadığımı hatırlıyorum ataşehirden. sonuç olarak istanbulun boku çıuktı, ataşehirin 2x çıktı.
Sosyal ağlarda paylaş

büyük firmalar genelde acısını taşeronlardan çıkarıyor.
mesela Taş Yapı o kadar devlet desteğine rağmen inşaat tarafından battı...daha doğrusu inşaatları durdurdu kendine iş yapan yüzlerce mobilyacıyı taşeronu uygulamacıyı malzemeciyi batırdı. Hiçbirine ödemelerini yapmıyor adamlar ufak tefek adamlar dava bile açamıyor çoğu...onlara ödemediği paralarla şimdi enerji işine girdi...orda takılıyor.

Varyap ında baya sıkıntısı varmış nakit konusunda...hani batmazlar ama sonuçta nakti az olan firma hep sıkıntı çeker.

Aynı şekilde Ağaoğlundada sıkıntı var...hani varlıkları borçlarını rahat rahat karşılar ama sonuçta çalışanlara bile doğru dürüst ödeme yapamıyorlar.

FİYAPI zaten battı iflas erteleme aldı duymuşsunuzdur.

Zorlununda inşaatı tahmin edilen masrafın iki katına ulaşmış neredeyse...3 taşeronla başlamıslardı işe 2 tanesi iflas etti...bitiricekleri süreyide 2 sene aştılar.

Bunlar en göz önünde bulunanlar...bu çapa yakın daha bir sürü firma var harıl harıl inşaat yapan...en basitinden Kartalı görmüşsünüzdür her 200m de bir gökdelen yükseliyor...çoğuda tarikatçılara ait. Kim dolduracak buraları satıldımı satılacakmı nereden geliyor bu paralar...daha dün adını duymadığımız inşaat firmaları devasa gökdelenler sıralıyor...bankadan kredi ilemi aliyorlar arsalari ne ediyorlar?

Yani bir inşaat çılgınlığı var hakikaten bende anlamış değilim. Ya bu firmalar cok akıllı biz aptalız ya insanlar anormal zengin biz bilmiyoruz yada 5 sene sonra bu firmalar bu sektorden zarar edip çekilecek.Konut fiyatlarıda dibe vuracak.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
900.000 boş konut stoğu kaldığı söyleniyordu, demek ki arzı azaltma derdindeler.

Eskiden 150 m2 üstüne %18 di şimdi direk arsa değerine göre fiyatlıyorlar. Lüks konutlarda da hatırı sayılı vergi demek bu. Zenginleri bile düşündürecekler artık.

Yaptıkları girişimler tek tek ellerine yüzlerine bulaşıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

1. sınıf konuta talebi düşürür bu olay ancak, ama konut arzını düşürmeleri lazım asıl. Şehrin dışında her boş bulunan alanına toplu konut yaptırılmasına izin verir, boğaza yakın yerlerdeki boş alanları imara açıp Araplara satıp durursa bu balon hep olur kaçınılmaz şekilde.

Üzerine bir de Türk insanının gayrimenkul yatırımı gibi enflasyonist dönemden kalmış saçma sapan bir yatırım aracını yoğun şekilde kullanması sorunu daha da büyütüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Benim eve 1.6 K kira veriyorum , ev sahibi 500-600 K civarına almış sanırım.

Hiçbir şey yapmayıp faize koysa 3-3,5K para alırdı ayda . Evinde enflasyondan daha fazla prim yapacağını sanmıyorum .

Ev almak bence saçma , çok özel bir durum/fırsat olmadığı sürece, hele ki inanılmaz fyatlar mevcutsa İstanbul'da şimdiki gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

THARKAS said:

FİYAPI zaten battı iflas erteleme aldı duymuşsunuzdur.

Mağdurlardan biri biziz :( Benim kaç inşaatçı arkadaş varsa hepsi demişti girmeyin abi diye 2 sene önce ama babama anlatamadık. Girdi, şimdi avukat tutmaya kadar gitti iş, Aralık 2012'de teslim edeceğiz dedikleri binalara önce IBB mühür vurdu, ardından buradan aldıkları mali darbeye rağmen yeni site projesine başladılar ve iyice battılar. Şuan aldığımız haberlere göre bütün mağdurların parasını ödeyebilecek kadar bütçeleri varmış ve bizim içeride yaklaşık 80.000TL'miz bulunuyor. 102.000TL'ye almıştık 1+1, işte kalanını ödemeyi kesmek şimdi ki hedefimiz, sonra kalan parayı almak.

Niye girdiniz eve derseniz de babam iyi maaş alıyor, emekli olmadan maaşın bir kısmı ile yatırım yapalım bari de sonradan ek gelir vs. olur dedi. Her ay 1.5k-2k bankaya atacağına eve vermek daha mantıklıydı bu fiyattan sonuçta ama işte patladık asdfsd

Emekli de oluyor adam ay sonu, her ay ödemeye devam et diyorlar birde utanmadan.

Ha birde IBB mühürü vurduğunda şantiyeye "CHP'LİLER YAPTI BUNU, ONLAR YÜZÜNDEN HEP" vs. diye herkese söyleniyorlardı. Bir gün toplantı oldu gittik bizde 100 kişi falan vardı. Ağızlarına sıçtı millet, kimse yemedi hiçbir şeyi ama işte ne yaparsın. Sözleşmeler ellerinde, Nisan'a kadar da hiçbir şey yapamıyormuşuz hukuki olarak. Tek işte şu ödeme engelleme olayı vs. olursa olurmuş vs. vs.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...