Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kentsel Dönüşüm..

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Suark said:

kelime oyunu o be ya
yani faşizm insanın kafasında kötü bi ışık yaktığından kötü gelioda
( ki burjuva ne lan lol, orda oturacak olanlar burjuva değil )

Valla, jeepine binip, ekzozuyla beni dumana boğan adamı yolda yolumu kesen,arkadan kız arkadaşıma laf eden adama tercih ederim.

bide zaten konut fiyatları düşüyor, varyap falan krizde;
buralara da güzel evler yapılırsa diğer ilçeler güzel ucuzlar

asla çözüm olmayacak bu tip projeler demeye çalışıyorum. daha geniş kapsamlı ülke ölçeğinde hazırlanmış stratejik planlara ihtiyacımız var . sen eğer zengin ile fakirin arasındaki farkı azaltamıyorsan, gelir adaletsizliğini önleyemiyorsan, bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltamıyorsan, fakir kesimi eğitimsiz bırakırsan, alım gücünü arttıramıyorsan, evinden yurdundan sürüp şehir dışına yolluyorsan tüm ülkeyi yıkıp baştan yapsam da yine gelip kız arkadaşına laf atanlar olacaktır.

senin istediğin çözüm böyle basit yık-yap kanunlarıyla olmaz. çünkü iş tek ayaklı olarak mekansal müdahale ile çözülemez bunun yanında sosyolojik, ekonomik bir çok projeye de yürütmen lazım. en başta sosyal devlet anlayışından vahşi kapitalizme son surat evrilerek de bunu yapamayacağını devlet olarak bilmen lazım.

burjuva faşizmi kelimesine takılma aynı kapıya çıkan elitizm de şu aşamada işimizi görür. bu düşüncenin bir sonraki adımı zaten gated communitylerin kent ölçeğinde uygulanalarak insanları şehirlere almamak.

diyelim bu proje ile tüm varoş yerleşimleri şehir dışına sürdük elit, varlıklı kesimi yerleştirdik. eğer bu varoş insanlar tekrar mühitlere gelip kız arkadaşına laf atarsa ne olacak? bu sefer kentsel dönüşüm II adıyla şehirleri tel örgülerle çevirip mayın mı döşeyeceğiz etrafına.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

Feamer said:

önce vatandaşa alım gücü yaratmak lazım, ev yapıp kredi ile satmanız sadece bankları, birazda inşaatçılara para kazandır, ömürlük kazancını eve bağlayan vatandaş zaten yeteri kadar harcama yapamaz

abi birisinin sana evlerin kadınlardan doğarak çıkmadığını veyahut leylekler tarafından getirilmediğini anlatması lazım.

ama ben bunun için yeterince sabırlı değilim.

onun için en yakın şantiyeye topunu at, sonra içeri girip sor bakalım. kimler çalışıyor, hangi malzemeler nereden geliyor.

fikirtepe'de yapılacak inşaatların gıda sektörü üstündeki etkisi isimli bir makale yazmak istemiyorum ama manavına varında herkes döner inşaat ile.

sanıyorum iş doğuran en büyük sektördür hatta inşaat.

şu ekleyeyimi benim eleştirim ülke olarak şu anki durumuzla ilgili, yokse her türlü imalat gibi inşaat da çok önemli bir sektördür, senelerdir ekmeğini yemiştir bu ülke beğenmedikleri mütahitlerin, ama bir ama var

orası tamamda ona kimse bir şey demiyor ama manav kazandığı parayı 36 ay 50 ay taksit ev için öderse, tüccar olarak bana bir faydası olmuyor, tamam inşaat sektörüne de çok malzeme veriyoruz ama, adam yeni koltuk, buzdolabı, bilgisyar masası, avize falan filan gibi ürünler almadığı zaman, bunların yarı mamülleri satan beni, benim yanımda çalışan adamları, bunları sattığım 300 e yakın imalatçıyı ve onların yanında çalışan adamları etkiliyor...

işin burasından bakmak pek de mantıklı değil ama son senelerde gereğinden fazla taksitle alışveriş yapan insanlar şu anda alım güçlerini büyük ölçüde kaybetmiş vaziyedeler
Sosyal ağlarda paylaş

abi adam yeni eve geçerken ne alıyor?
kombisiydi, ısıtma sistemiydi, klimasıydı... bunların hiçbirisi mi yeni koltuk, yeni çamaşır makinesi almıyor taşınırken?
ben yeni eve eşya taşıyacağım mesela, işleri falan bitsin. koltuk etc alıcam. uzaydan mı taşınıyoruz olm biz? lol.

hani karşı çıktığınız şey o kadar süper saçma olunca dalga geçmeden bi açıklama yapacak gücü kendimde bulamıyorum. makaraya da çok sarıp konuyu dağıtmak istemiyorum ama bu construction boom'dan faydalanamıyorsanız bence oturup düşünmelisiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

lol bakkal çakkal demiş miyim?

ama yemek şirketleri malzemeleri bi yerlerden temin edecek mesela?

abi bi fikir akışı şemanız var mı?

şimdi düşünüyor musunuz mesela, orada inşaat nasıl yapılacak, kimler gelicek iş yapmaya, malzemeleri nerelerden alacaklar??

ya da ne bileyim bişiler yazmadan önce "ulan inşaat ve ekonomi, ilginç bi konu yahu. bi google search yapayım da bakalım bişiler bulacak mıyım?" falan diyor musunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

her ülkede işleyen sektör inşaat, gıda ve sağlık. ikisinden kâr daha çok

ama sağlık biraz daha local.

tarımda bi üretim sıkıntısı çıksın tek bi üründe. dünya sorun çeker.

construction lifts economy diye aratın mesela. her aya, her bölge için haber bulursunuz eminim. o bölgede yapılan inşaat o bölgede iş yaratır. millet para kazanır.

kimi çok çok daha fazla kazanır ama kazanılır yani.

irlanda gibi bi milyör ev dikip satamaz hale gelelim, infinite kalkınma gibi bi troll science düşünceyi hayal edecek kadar da salak değiliz misal di mi?

yeterli sayıda inşaat güzel boost yaratır
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

abi kentsel dönüşümün amacı o değil zaten sdf

tabiki değil! ben de onu anlatmaya çalışıyorum.

şu kanun başlı başına zaten pazarlama harikası. seçilen isimden tut medyada yapılan haberler, siyasilerin açıklaması insanlarda öyle bir algı oluştur ki, evlerimiz depremden etkilenmeyecek, suç oranları düşecek, bizi rahatsız eden olmayacak, hep beraber pırıl pırıl yaşayacağız algısı oluştu.
Sosyal ağlarda paylaş

sen belli bir alım gücüne sahip bir birey olduğun için bahsettiğim kitlenin dışında kalıyorsun,

ben asgari ücret veya altı çalışan insanlar bahsediyorum, onların o kadarda alım gücü olmuyor, adama soruyorsun ev taksiti var diyor, araba taksiti diyor o diyor bu diyor, ve bir şeyler den kısıyorlar,

benim için bir mahsuru yok evde yapsan, barajda yapsan ben bir şekilde kazanıyorum, müşteri yelpazem geniş, ama üretici için öyle olmuyor, mesela avize, avize o kadar önemli bir şey değil, ve çoğu kişi yeni ev tutarken bu kale harcama yapmak istemiyor misal olarak

neyse konuya dönersek, inşaat faaliyetlerinin ekonomiye faydalarını tartışmak yersiz ama mevcut düzeyde, geniş sektörlere o kadar yansıması olacağı fikrinde değilim

dediğim gibi şu anki durum için konuşuyorum genel olarak değil
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

ev sahiplerine ne olur onu sormak lazım sdfsf..

bir de ekonomide "balon" diye bi tabir yok mu?

X sayıdaki ve Y liraya kiralanan lüks ev sayısını 10X yaparsan da fiyatını hâlâ Y liraya tutmaya kasarsan. bu sayıdaki eve yetecek kadar da arz gelmiyorsa ne olur?

balon patlamaz mı? sdfsdf

evet balon konusunu 2007'de amerikada gördük. ama balon'un 2 tipi var. biri son kullanıcıya bırakılan balon diğeride inşaat sektöründeki baloon. şuan bile inşaat firmalarının batma eşiğine geldiğini görebiliyoruz. amerikadaki balon mortgage ile son kullanıcının eline bırakıldı. vatandaşın elinde patladı ama türkiyede bu yaşanmasın diye kredilere çok dikkat ediyorlar. o yüzden bu balon'un hesabını yapması gereken kişiler inşaat firmaları oluyor. inşaat firması hesabını doğru yapamazsa evler elinde kalır ve zararına satar/satamaz/batar. inşaat firmasının batması sadece firmada çalışanlara etki eder. ekonominin geneline çok etkisi olmaz. ama firma paraları son kullanıcıdan alırda(mortgage gibi) son kullanıcıya balon'U patlatırsa, busefer amerikadaki gibi likidite krize doğurur, muhtemel öyle bi durumda mb piyasaya likidite basar tl'nin değeri düşer vs. vs.

özet geçersek tr'de kredi kullanımı amerika gibi yaygın olmadığı için balon genelde inşaat firmalarında patlar, bana 2023 gazı ile bir 10 yıl güvende oluruz gibi geliyor. tabi şuandan kestirmek güç.
Sosyal ağlarda paylaş

TMSF çok ciddi sıkı tutuyor bankaların boğazını. O balonun Türkiye'de bir 30 sene daha yaşanması çok zor. Ha dünya savaşı çıkar, o zaman zaten kim takar Mortgage'i. Bankalar ilk fırsatçılık yapmaya çalıştığında da devlet biner tepesine. (Tayyip hariç tabi... :D )
Sosyal ağlarda paylaş

bu sistemin işlemesi için herkesin iyi para kazanıp, kazandığı parayı da harcaması lazım. böylece para akışı olacak her sektörde, hepsi kazanacak. bunun için gelir dağılımının düzenli olması lazım, uçurumlar olmamalı. aksi takdirde düşük gelir kazananlar daha fazla saat, daha az paraya calısacak(kölelik)-ki dünya da olan budur- bunun sonucunda giderek yoksullaşan halk ya ayaklanacak, ya kafayı yiyip intihar etmeye başlayacak (bknz: çin), ya da seçimleri kazanmak için kömür mömür satan adayların eline bakacaklar(türkiye). Ve uçurum gittikçe artacak. Arada savaşlar çıkartarak(suriye ye yakında savaş açacak olmamız) artık ekonomiye de yük olmaya başlayan fakir kesimin bir miktarı ön saflarda kırpılacak.

örneğin ankarada 1 milyon kadar boş konut olduğu söyleniyor. ankara nın nüfusu 4 milyondu en son. ne olacak, satamayacaklar, ellerinde patlayacak. üstte arkadaş güzel acıklamıs bunu.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

abi kira vs ev fiyatlarına bakınca balonun feci olduğu ortada zaten.

fiyapıdan sonra varyap için de riskli diyorlar. duydunuz mu? var mı böle bişi. bi iki dedikodu duydum da açıktan yazılmaz hani

Bak orada varyap meridian var.

Ağaoğlu batar da Varyap batmaz. Proje bittiği gibi varyap voleyi geçtim tsubasa vuruşu yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

vaperon said:

TMSF çok ciddi sıkı tutuyor bankaların boğazını. O balonun Türkiye'de bir 30 sene daha yaşanması çok zor. Ha dünya savaşı çıkar, o zaman zaten kim takar Mortgage'i. Bankalar ilk fırsatçılık yapmaya çalıştığında da devlet biner tepesine. (Tayyip hariç tabi... :D )

abi bankacı isen amerikada batma öncesi ortalama gelir, kira ve kira vs ev satış fiyatı grafiklerini bi çıkartsana.

sonra konuşalım bunları.

ağaoğlu için de bişiler duydum ama kurtarmış gemiyi falan bi sürü dedikodu var sağlam yerlerden.

fiyapı çok göz göre göre geldi zaten de. bakalm kimler çıkacak kimler düşecek
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

inşaat diğer sektörleri kalkındırır ve acaip bi istihdam yaratır.

ekonomi için doğru damardır.

DRaGoN_SLaYeR said:

doğru dürüst bi şekilde yapılırsa bence çok ihtiyacı olan bir şey büyükşehirlerin.

oldukça yanlış şeyler bunlar aslında.

bir şehrin tarihini belirleyen, o şehirde bulunan apartmanlardır.

avrupa'da mesela, 50 yıllık 60 yıllık binaları kullanıyor insanlar, restore ediyorlar, tamir ediyorlar, boyuyorlar, bakıyorlar.

bizde ise halen "yıkalım yerine yenisini yapalım, daha lüksünü yapalım, daha uzununu yapalım, millet residence görsün" zihniyetiyle yaklaşılıyor, tam dubai tribi.

şehrin dışına residence, site felan yaparsın ona eyvallah da,
mesela izmir'de deniz kenarındaki bölgelere (alsancak konak vs) yapılan apartmanların önlerde 2-3, arkalarda 4-5 katlı olması gerekli.
ama bakıyorsun, arada 30-40 katlı kulelere dikilmeye başlanmış.
çok çirkin bir görüntü yaratıyor şehir için.
Sosyal ağlarda paylaş

abi senin çok dünyadan haberin olmadığının farkındayım ama dışarıda gördüğün evlerin büyük bi kısmı 60yı yıllardan falan kalma istanbulda. hiçbirisi de tamir edilemeye değer yapıda yapılmış, mimarlık harikası evler değil.

son derece berbat betonarme yapılar.
Sosyal ağlarda paylaş

gerçi şu da var,
bu yıkılacak binalar 60larda 70lerde yapılan, gene eski binaların yıkılıp yerlerine yenisinin yapıldığı binalardan olacaklar.
"kentsel dönüşüm" ayağına ankara'da felan eski gecekonduların yıkılıp yerine 10'ar katlı yapılan apartmanları görüyorum bazen.
o bahsettiğim eski apartmanlardan kalite anlamında bir farkı yok.
inşaat işinde de feci derecede geriyiz.
"modern" tasarımlı, sağlam bi bina üretmek yerine,
döküyorlar betonu, dümdüz sıkıcı saçma sapan binalardan oluşan bi şehir oluşturmuş oluyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...