Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

madem tecavüz ettin kız kardeşini ver

kiymaliborek

Öne çıkan mesajlar

axedice said:

bunların çocuklarını ellerinden alıp insan gibi yetiştirsen insan olma potansiyelleri var.

Bu bence de. şahsen 50 sene sonra diktatör devlet diye anılmaya değer bir eylem. yani düşünüyorum bazen herhalde bu tarz davranışların normal olduğu kabileler falan vardır ama sene 2012, -1000lerden beri felsefeciler boşuna mı etik ve ahlak felsefesi yaptı boşuna mı bütün insanların eşit olmasının en mantıklı yol olduğu kararına varıldı. Medeniyet dediğin bütün bu çabaların birikimi olmalı, bu birikime ayak uyduramayan insanların yeri değil. Bu olay kültürel farklılık diye açıklanamaz, direk çocuklarını ellerinden alıp adam gibi eğiteceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca en sofu müslümanlar, islam, peygamber için adam kesecek adamlar da bunların içinden çıkıyor...

üste itafen,

bende aynı fikirdeyim, düzgün bir şekilde, o övdükleri 10000 yıllık boş kültürlerinden bir şekilde arındırılabilinirse, aslında, bir çoğu, bir çok konuda yetenekli, ve zarif adamlar ama çok kötü ortamlarda, saçma sapan bir şekilde yetişiyorlar.

kadının her hangi bir değerinin olmadı ortamlarda, -bnz. haber- doğal olarak, bu kızın, muhtemelen doğuracağı (satmazlarsa sağa sola) 5-8 arası çocuktanda bir hayır gelmez doğal olarak...
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

Şu olayda bilgisi olan, kararı olan, yetkililere haber vermeyen her reşit birey hapsedilmeli, en ağır cezalara çarptırılmalı. Ve bu ailelerin çocukları bu ailelelerden uzaklaştırılmalı. Öyle cahilce değil adam akıllı her türlü doktor desteğiyle devlet devlet olduğunu ispat etmeli. Bir boklara para harcanacaksa, oluk oluk para akıtılacaksa bunlara akıtılsın artık. Akıtılsın ki gelecek kurtulabilsin.

şu da çok doğru, İstanbulu ikinci boğazla yarmak yerine o paraların hepsini şuraya akıtıp bir adım daha ilerlense bu meselede çok daha faydalı olunur şu ülkeye. Ama korkuyorlar muhtemelen çünkü bu insanlar Türkiye'nin önemli bir kısmı ve onların "kültürel inşalarını" yıkmaya çalışmak onların oyunu kaybetmek demek. Gerçi hükümetin başındaki insanların da kafası bunlardan hallice desem yeridir zira onların gözünde de kız büyük ölçüde kendi iradesine göre değil evin büyük erkeklerinin iradesine göre hareket eden bir varlık. Bizim kadar garipsemiyorlardır belki bu durumu.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

abi öncelikle bu durumlarda "şikayetten vaz geçildi" mentalitesini kaldırmak lazım. Şikayetten vaz geçildi ne yahu? Gerçi bunu kaldırırlarsa rızamla yaptım dedirtirler kıza da bu sefer yargı man kafa olduğu sürece işlemez.

abi 13 yaşında diyor kız için. rızası mı var bunun? şikayetten vazgeçme olayı ayrı komedi zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

ya hep düşünürüm babalar çocuklarını sever onları için canlarını feda eder falan... tabi kendi ailemizden görüyoruz ama böyle pislikler de var işte. o babaya o aileye insan denir mi? pislikler sadece. akrabaları da pislik onlar da pislik ve bu çok fazla olmaya başladı duymadığımız neler var. insanlığın yüz karası şerefsizler.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben haberde olağanüstü bir olay göremedim. Hayır yani bölgeyi bilmeyen adam için çok şaşılası bir durum olabilir ama mevzuyu bölgenin şartlarına göre gayet iyi çözümlemeye çalışmışlar.

Nedenlerini sıralamak gerekirse şimdi bu kız tecavüze uğradı. Bölgenin en iyi şartlarında diyelim ki tecavüzcü ağır hapis cezasına çarptırıldı. Üstüne aile de kızını en iyi şekilde korumaya çalışıyor ve sevgi ile şefkatle kızın psikolojisini düzeltmeye çalışıyor diyelim. Yaşanacaklar belli kız bir kere bakire değil diye diğer hıyarlarda kızla birlikte olmak için sıraya dizilecek kız evden çıkarken adeta toplumun karanlık yüzü ile yaşamak mecburiyetinde kalacak. Çünkü aile kendinden korusa bile anlayış noksanı abazan yığınlarından koruması güç. Evlenirken sıkıntı var kimse o kızı almak istemeyecek en iyi ihtimal o bölgeden çıkamayacağı için eşi ölmüş bir yaşlı adamla evlenecek hadi diyelim aile o koşullara göre çok iyi bir aile ve böyle bir duruma yanaşmadı. Aile de kızda büyük bir baskı ile karşı karşıya kalacak ve en iyi ihtimal kız bir erkekle evlenmeden sanki suçluymuş gibi o toplumda yaşamak zorunda kalacak, tek desteği ailesi olacak ama dışarı çıkıp dolaşması sıkıntı, o iğrenç bakışlar, insanların ona sadece uçkurunun keyfi gibi bakması, başka kadınların dedikoduları vs. tam bir cehennem ortamı.

Bu durumda aile berdele girişmiş, burada amaç ailenin itibarını korumak bir, bir diğeri diğer ailenin de kızı gelini olarak görmesini sağlayarak kızında korunmasını sağlayarak daha geniş bir toplumsal düzlem yaratmak ve aynı zamanda onlardan kız alarak da bu bağı güçlü tutmak, suçun cezasını da maddi olarak karşılamak ve tecavüzcünün kıza yapacağı zulmü küçültmek.

E diyeceksiniz ki kız tecavüzcüsü ile evleniyor, evet bu büyük bir eziyet hatta kıza direk cehennem ama bölgenin ahlaki yapısı değişmeden zaten yaşanacaklar daha berbat olacaktır. Devlet ve mevcut iktidar zaten bu iğrenç muhafazakarlıktan oy topluyorken, ne yapılmasını beklerdiniz ? Mevcut ahlaki sistem de tecavüz öyle bir nokta da ki mağdur adeta suçlu gibi oluyor.
Toplumun ahlakı o kadar çürümüş ki tecavüze uğrayan kadın/erkek katilden, hırsızdan, gaspçıdan, dolandırıcıdan daha suçlu bir pozisyona geçiyor.(genelde erkek çocuklarda bu duruma hedef oluyor hatta onlar için durum daha berbat daha içinden çıkılmaz bir boyut kazanıyor. )

O yüzden sistem bir şekilde değişmeden köylülerin çözdüğü durum yargının kısır çözümünden daha iyi bir noktaya tekabül ediyor. istanbul, izmir, ankara, antalya vs. gibi yerler değil doğu ve güney doğu hatta iç anadolu ve karadenizde dahil buna. Bildiğiniz ortaçağ ahlakı bu ülkenin çoğunluğunun karakterine kişiliğine, benliğine işlemiş. Bunun çözümü sistemli ve kesintisiz bir ahlaki değişim planı olmalı ama böyle bir şey de maalesef pek gündemde değil hatta üstüne kürtaj yasaları ile din baskısını iyice kurumlaştırma vs. ile hükümet tuz biber ekmekte.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

Ben haberde olağanüstü bir olay göremedim. Hayır yani bölgeyi bilmeyen adam için çok şaşılası bir durum olabilir ama mevzuyu bölgenin şartlarına göre gayet iyi çözümlemeye çalışmışlar.

O yöredeki kızlar zaten kendi rızası olmadan başlık parasına satılıyor bunlar hep karşılaştığımız alıştığımız Türkiye gerçekleri. Ama bir kızın tecavüzcüsü ile evlendirilmesi yanında diğer bir aileden kızın tecavüz bedeli olarak verilmesi bu işi daha da düşük bir noktaya çekiyor. Hele ki adaletin "şikayetlerini geri aldılar" durumunda sus pus kalması da işin tuzu biberi olmuş.

Mevzuyu iyi çözümlemeye falan çalışmamışlar olaya gerçekçi bir pencereden bakayım derken bazı şeyleri kaçırıyorsunuz. Böyle sorunlu bir evliliğin sonucu meydana gelen çocuklar da ilerde bir gün büyüyüp topluma karışacak, onların çocukları vs. Devletin böyle bir durumda bir yerden kesip o kızı koruma altına alması lazım. O kadar ahkam kesmesini biliyor bu konularda, bu tarz insanları da ailelerinden uzaklaştırması lazım nede olsa 18in altında daha.
Sosyal ağlarda paylaş

orta dogu, afrika/musluman kulturunden oluyor bunlar. Biz yine iyi bir yerdeyiz biraz ama tabii neye gore iyi? Turkiye Avrupanin en batisinda ya da kuzeyinde olsa, musluman oldugu halde cok daha iyi bi noktada olurdu sadece cografyasi yeterdi.

Afrika zaten kotu, araplar toptan fail. Her kulturun etki alani, rezone ettigi alan vardir. O yuzden batidan doguya gelirken giderek kotulesir. Dogu avrupalilar, bi cok yerde asagilanir mesela hristiyan olduklari halde. Onlarda cok iyi degil, ama bizden iyiler bi cok noktada. Biz daha kotu sonra araplara inersin, kaza mahali zaten.

O yuzden mesela kadin sunneti biliyosunuz, klitorisi kesiyolar zevk almasin diye, araplarda var yaygin bi sekilde bi cok yerde, ama hristiyanlarda da var o bolgede (cok daha az tabii, cunku dinin beyni sulandirma etkisi daha az sanirim onlarda). Cunku bu bi afrika kulturu, dogal olarak rezone ediyor. Dogu Asyanin etki alanina girince duzelmeye basliyor, ayni nasi biz avrupanin etki alanina girerek biraz daha kiyasla iyiyiysek.

Mesela ataturk e ozenen cok lider oldu gectigimiz yuzyilda orta doguda. Pakistanda devlet baskanlari olmustur ataturk e acik sekilde ozenen. Ama onlar bir noktayi kaciriyolar, ataturk un en buyuk avantaji ulkede zaten varolan aydin insanlar, avrupanin etkisinde olmasi idi. Eminim ataturk pakistanda dogsa basarisiz olurdu. Gayri muslimlerin cogunun ataturk un standardlarina gore vs yasamasi hep bi avantajdi.

O yuzden de ayni sekilde kendi ulkemizde bile doguya giderken isler kotulesmeye basliyor, arap kulturu/afrika kulturu etkisi daha cok goruyosun. Batida da oluyor ayni tarzda akil alici seyler ama doguda daha cok tabii ki. Dogunun turkude kurtude arabida ayni kulturun icerisinde cunku.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

paparnoz said:

O yöredeki kızlar zaten kendi rızası olmadan başlık parasına satılıyor bunlar hep karşılaştığımız alıştığımız Türkiye gerçekleri. Ama bir kızın tecavüzcüsü ile evlendirilmesi yanında diğer bir aileden kızın tecavüz bedeli olarak verilmesi bu işi daha da düşük bir noktaya çekiyor. Hele ki adaletin "şikayetlerini geri aldılar" durumunda sus pus kalması da işin tuzu biberi olmuş.

Mevzuyu iyi çözümlemeye falan çalışmamışlar olaya gerçekçi bir pencereden bakayım derken bazı şeyleri kaçırıyorsunuz. Böyle sorunlu bir evliliğin sonucu meydana gelen çocuklar da ilerde bir gün büyüyüp topluma karışacak, onların çocukları vs. Devletin böyle bir durumda bir yerden kesip o kızı koruma altına alması lazım. O kadar ahkam kesmesini biliyor bu konularda, bu tarz insanları da ailelerinden uzaklaştırması lazım nede olsa 18in altında daha.

Devletin koruması dediğin şey sosyal hizmetler, yurtlar vs. Emin ol yetiştirme yurdunda yetişen bir insan evladı, 5 kere tecavüze uğrayıp ailesinin yanında yaşamayı yeğ tutar öyle berbat bir yer. Yetiştirme Yurtlarında tecavüz gırla, dayak sınırsız.
Sosyal ağlarda paylaş

ee? devletin yerleştirme yurtları kötü diye bu olaya şaşırmayalım mı anlamadım tam olarak? ben zaten olmayan ve idealde olması gereken bir şeyden bahsediyorum. bi de o yaştaki kız o herifle evlendiğinde zaten her gün tecavüze uğrayacak, muhtemelen dayak da yiyecek. küçücük çocuğa tecavüz eden adam dayak da atar. kaldı ki yurtlar hakkında kötü haberleri hep duyuyoruz ama herhalde gidip de tek tek hepsini araştırmadın değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

ee? devletin yerleştirme yurtları kötü diye bu olaya şaşırmayalım mı anlamadım tam olarak? ben zaten olmayan ve idealde olması gereken bir şeyden bahsediyorum. bi de o yaştaki kız o herifle evlendiğinde zaten her gün tecavüze uğrayacak, muhtemelen dayak da yiyecek. küçücük çocuğa tecavüz eden adam dayak da atar. kaldı ki yurtlar hakkında kötü haberleri hep duyuyoruz ama herhalde gidip de tek tek hepsini araştırmadın değil mi?

ben oralarda büyüdüm diyeyim, annem sosyal hizmetlerde müdürlük, müfettişlik vs. gibi görevlerde bulundu, çok fazla mevzu ile uğraştı, çokça da tehdit edildi. Çoğu kurumda en az 1 yıl geçirdim, az çok işleyiş mekanizmasını, çocukların hareketlerini, çocuklara yapılan hareketleri biliyorum, öyle olaylarla karşılaşıyorsun ki olayın psikolojik boyutu korkunç derece de. Medyaya yansıyan haberler, olayların %0,01'i

O herifle evlendiğinde en azından nikahlı olduğu için aile istediği zaman boşatabilir kızını ve koruyabilir. Böyle de bir olasılık var yani mevcut koşullarda evlilik bir can kurtaran en azından kızın toplumsal statüsünü iyileştiriyor mevcut ahlaki sistemde. Ama dediğim gibi ahlaki sistem değişmediği sürece ideal boyutu unutun o imkansız bir şey.
Sosyal ağlarda paylaş

öyle bişey olduğunda kızın babası, kızın yeri kocasının yeridir diyecek tabi ki. kızın tecavüzcüsüne veren karşılık olarak da diğer aileden kız pazarlığı yapan bir aile sence o kızı nikahlandıktan sonra geri alacak mı, bu aile mi koruyacak kızını? orda dul kalmak/kocasından ayrılmak, tecavüze uğramakla eş değer nerdeyse.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

öyle bişey olduğunda kızın babası, kızın yeri kocasının yeridir diyecek tabi ki. kızın tecavüzcüsüne veren karşılık olarak da diğer aileden kız pazarlığı yapan bir aile sence o kızı nikahlandıktan sonra geri alacak mı, bu aile mi koruyacak kızını? orda dul kalmak/kocasından ayrılmak, tecavüze uğramakla eş değer nerdeyse.

dul kalmak tam olarak aynı noktaya tekabül etmiyor, onun yaşlarında dul bir erkekle tekrar evlenebilir ama tecavüze uğrayıp da evlenmemiş bir kız için aynısını söyleyemem. Evlilik algısı farklı bir noktaya tekabül ediyor. Kız ailesine tecavüze uğradığını itiraf edebiliyorsa dediğin durum geçerli değil yani.
Bak haberde vahşi hayvanların saldırısına uğradığını sanmışlar kızın, böyle algıladıkları için tecavüz akıllarının ucundan geçmemiş, demek ki kız itiraf etmiş. Tecavüz mağdurunun tecavüze uğradığını itiraf etmesi bile zor, eğer aile gerçekten o yapıda olsaydı, o kız ömrü billah tecavüze uğradığını itiraf edemezdi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...