Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vergi Artışı (Up to date)

Black_Lupin

Öne çıkan mesajlar

Sen bilişim sektörüne "genel merkezi istanbuldan çanakkaleye kocaeliye bursaya edirneye taşıyın, şu kadar vergi indirimi" de, bak nasıl taşınıyorlar 2 günde.

İmkansız diye bir şey yok. Sadece doğru hamlelerin yapılması gerekiyor. Ama onun yerine belediye başkanımız çıkıp "istanbulda trafik sorunu yok, çözüldü" demeyi tercih ediyor.

Tam tersine "istanbulda olmazsa olmaz" diyen çalışanlar ayakbağı orada esas.
Sosyal ağlarda paylaş

Gayrıresmi İstanbul nüfusu 20milyon üzerinde. bunun içine günübirlik İstanbul'a girip çıkanlar dahil. 20milyonluk bir şehirde asla ve asla modern bir toplu taşımaya ulaşamazsınız mümkünatı yok. Ama inatla nüfus artışına sebep olacak yatırımlar yapılıyor. İnatla konut dikildikçe konut dikiliyor. Artık refahlatmaları lazım İstanbul ve çevresini. Hani böyle sci-fi filmlerde görürüz yaşanılan şehir veya ülke bitmiş, insanlar nefes alamıyor, hafa hep karanlık kahverengi bulutlar. Ama etrafta uçan arabalar vs. İnsanlar temiz su bulamıyor, nefes almak için alet kullanıyorlar. Aynen o noktaya ilerliyoruz. bi 20-30 seneye sokakta insanlar oksijen pompasıyla dolaşmaya başlayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Eğer doğma büyüme istanbulluysa normal bir durum. Tabii ki tüm ailesinin, arkadaş çevresinin, ortamının olduğu yerde yaşamak isteyecek. Ama istanbullu olmayan ama üniversiteden sonra burada kalan ya da üniversiteyi bitirdikten sonra gelen de çok geniş bir kitle var.

allah düşürmesin istanbula valla
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Eğer doğma büyüme istanbulluysa normal bir durum. Tabii ki tüm ailesinin, arkadaş çevresinin, ortamının olduğu yerde yaşamak isteyecek. Ama istanbullu olmayan ama üniversiteden sonra burada kalan ya da üniversiteyi bitirdikten sonra gelen de çok geniş bir kitle var.

İstanbullu olmayan, lise mezunu bile olmayan ciddi bir kitle var, köyünde yapabileceği iş varken, buralarda sürünen.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

Gayrıresmi İstanbul nüfusu 20milyon üzerinde. bunun içine günübirlik İstanbul'a girip çıkanlar dahil. 20milyonluk bir şehirde asla ve asla modern bir toplu taşımaya ulaşamazsınız mümkünatı yok.

Eğer zamanında adam akıllı şehir planlaması yapılsaydı, 20 milyon problem olmazdı. Bunun örnekleri var.
Sosyal ağlarda paylaş

o gelmesin, bu gelmesin diyeceginize kendiniz gitmeyi denesenize bi. gidin trabzon'da is arayın mesela kendinize bakalım bulabilecek misiniz? diyarbakır'a gidin, gaziantep'e gidin, kayseri'ye gidin.

insanlar istanbul'a sehrin tadını cıkarmak icin goc etmiyor. her turlu is imkanı var. birinden ayrılsan digerine girersin. universiteden mezun olmanın bu kadar kolay oldugu bir ulkede kucuk sehirlerde is bulmak sandıgınız kadar basit degil.

istanbul'a nufus olarak en yakın sehir ankara. ama baktıgın zaman istanbul ankara'nın 3 katı. izmir'i saymıyorum bile.

ben istanbul'da okudum, izmir'de is buldum. daha once hic gelmemistim. hic tanıdıgım yoktu. simdi cillop gibi de arkadaslarım var yani. hic pisman degilim. istanbul'a da sartlar mecbur etmedikce gitmeyi dusunmuyorum ama eninde sonunda her yol oraya cıkıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bunun örnekleri pek yok esasen. Koskoca şehir ortadan ikiye bölünmüş, iki tane ip gibi köprü var sadece tutan. Her halukarda orada karışıklık olacak.

Ek olarak şehir sürekli olarak dışarıdan göç alıyor. Üni'yi bitiren İstanbul'a koşuyor, köyünde tutunamayan istanbula koşuyor, ist.de üni okuyan buraya yerleşiyor, burada önceden göç etmiş akrabası olan yanına buraya koşuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

o gelmesin, bu gelmesin diyeceginize kendiniz gitmeyi denesenize bi. gidin trabzon'da is arayın mesela kendinize bakalım bulabilecek misiniz? diyarbakır'a gidin, gaziantep'e gidin, kayseri'ye gidin.

insanlar istanbul'a sehrin tadını cıkarmak icin goc etmiyor. her turlu is imkanı var. birinden ayrılsan digerine girersin. universiteden mezun olmanın bu kadar kolay oldugu bir ulkede kucuk sehirlerde is bulmak sandıgınız kadar basit degil.

istanbul'a nufus olarak en yakın sehir ankara. ama baktıgın zaman istanbul ankara'nın 3 katı. izmir'i saymıyorum bile.

ben istanbul'da okudum, izmir'de is buldum. daha once hic gelmemistim. hic tanıdıgım yoktu. simdi cillop gibi de arkadaslarım var yani. hic pisman degilim. istanbul'a da sartlar mecbur etmedikce gitmeyi dusunmuyorum ama eninde sonunda her yol oraya cıkıyor.

Doğma büyüme İstanbulluyum, ailem x y z nesil İstanbullu. Şu anda da ailem burada, arkadaşlarım burada, çevrem burada, çocukluğum burada. Tapum burada, arabam buraya kayıtlı. Bana gelene kadar gidecek çook insan var :)
Sosyal ağlarda paylaş

kosmak mecburiyetinde olmasaydı, kendi dogdugu sehir de en azından istanbul'un yarısı kadar gelismis olsaydı goc etmezdi.

istanbul'da universite okuyan adam istanbul'da ise girecek tabi. adam okurken onu hedefliyodur en azından. sen git, ben burada dogdum, bu sehir benim diyemezsin ki. koyluyu de koyune kovamazsın.

izmir, turkiye'nin 3. buyuk sehri. gecen sene surekli istanbul'a gonderildim. olmadan olmuyo iste. baska sehirde de calıssan yine yollar istanbul'a cıkıyo emenike.
Sosyal ağlarda paylaş

Hah işte senin o düşünceni Almanya Türkiye'den göç alırken uyguladı en net şekilde, bi git sor bakalım, Almancılardan ve o kararlarından ne kadar memnunlarmış :)

Bu saydıklarım bana bu şehirle bağ ve bağlantı verir, dolayısıyla burada kalmak için daha geçerli bir sebep olur. Bildiğim, tanıdığım, doğup büyüdüğüm şehir, ailem, arkadaşlarım ve çevrem burada, yani tüm hayatım zaten burada. ÜZerine burada ev araba varsa zaten daha ne olsun?

Ama sonra 2 sene önce kalkıp İstanbul'a gelmiş adam "ya burası da ne kalabalık, köprü trafiği de hiç çekilmiyor" diye şikayet ediyorsa bi git çay koyu hakeder yani. Umut Sarıkayanın çok güzel bi yazısı vardı bunu da işleyen.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de kardesim istanbul'da dogmak senin secimin degil ki, senin sansın bu. sen sanslıysan digerleri onun bunun cocugu mu? neden gelip istanbul'da calısmasın, hayatını surdurmesin?

sanki ulkenin heryeri zenginlikten yıkılıyor, millet is aramak icin sehir secmekte zorlanıyor da sen istanbullu oldugun icin "bana gelene kadar gidecek cok adam var" diyosun. yok oyle bi sey. bizim ulkemizde yok.

almanya - turkiye ne alaka nasıl bi ornektir. memnun olmak ayrı mesele. dunyanın her yerinde farklı milletten insanların yasadıgı sokaklar, mahalleler var. ny'da cin mahallesi, turk mahallesi, italyan mahallesi vs yok mu? londra'da yok mu? yasal olarak yasadıgın surece her yere gitmeye, kalmaya hakkın var. duzenini saglamak ulkeyi yonetenlerin gorevi.
Sosyal ağlarda paylaş

Çin mahallesiyle Türk mahallesi bir değil yalnız :) Geldiği şehri bozan insan gelmesin.

Dağdan şehre gelen adam şehrin huzurunu bozuyorsa, metrobüste önüne geleni fortluyorsa, mini etek giyen kızları gözüyle yiyip bitiriyor hatta sıkıştırmaya kalkıyorsa, vapurda bacak bacak üstüne attı diye genç adamı (daha 2 hafta önce falan arkadaşımın başına geldi) hastanelik edene kadar 4-5 kişi dövüyor kafasını demirlere vuruyorsa, burada taksicilik yapacam diye yolda terör estiriyorsa, gecekondusunu dikip şehir planını bozuyorsa gelmesin arkadaşım. Kalsın kendi yerinde.

Üni mezunlarının, eğitimli insanların vb durumu daha farklı tabii. Orada dediğim gibi çevre şehirlere yayılımcılık için bi zahmet devlet teşviki gerekiyor.

Mesela Bursa var, sanayi merkezi, pek çok firma var, yine Ankara da iş sahası çok geniş şehir. Ama nedense herkesin kafada İstanbul var. Tek sebep iş sahası değil.
Sosyal ağlarda paylaş

izmir nufus olarak ankarayı yakaladı zaten.son sayımlarda 4.8 milyon ankara -4 milyon izmir daha önce bu fark 1.5milyon insanlarda falandı sanırım. ha izmire zorla göç aldırılmasıda başka bir problem yani en azından dedikodusu bu:) şimdi izmirde nufus bukadar olmuş ama işte dogma büyüme izmirli olarak söylüyorum "izmirde iş namına bir bok yok" iyi iş bulmuşsan şanslısın. bulamazsın demiyorum ama şanslısın!

Tr de en fazla işssizligin oldugu şehirlerden birisi izmir. kaç tane arkadaşım ailesini toplayıp iş konusuna istanbula gitti hepsi emekli olunca dönerim diyor. kaçtane arkadaşım ,öz ablam vs.. daha iyi uni. ve iş imkanı için istanbulu seçti! kaçarı yok abi ipe ipe biraz kariyer isteyen adam istanbulu seçiyor gidiyor.

Şimdiki aklım olsa izmire nekadar aşık ve seviyor olsamda daha iyi iş imkanı kariyer vs. için bende canım izmirimi bırakıp giderdim.

şehirler birazda futbol takımlarına benziyor. daha iyi bir gelecek beklentisi ile nasıl anadolu takımlarından 3 büyük ist. takımına gidiliyorsa. yetişen beyinler içinde aynı şey söz konusu.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Çin mahallesiyle Türk mahallesi bir değil yalnız :) Geldiği şehri bozan insan gelmesin.

Dağdan şehre gelen adam şehrin huzurunu bozuyorsa, metrobüste önüne geleni fortluyorsa, mini etek giyen kızları gözüyle yiyip bitiriyor hatta sıkıştırmaya kalkıyorsa, vapurda bacak bacak üstüne attı diye genç adamı (daha 2 hafta önce falan arkadaşımın başına geldi) hastanelik edene kadar 4-5 kişi dövüyor kafasını demirlere vuruyorsa, burada taksicilik yapacam diye yolda terör estiriyorsa, gecekondusunu dikip şehir planını bozuyorsa gelmesin arkadaşım. Kalsın kendi yerinde.

Üni mezunlarının, eğitimli insanların vb durumu daha farklı tabii. Orada dediğim gibi çevre şehirlere yayılımcılık için bi zahmet devlet teşviki gerekiyor.

Mesela Bursa var, sanayi merkezi, pek çok firma var, yine Ankara da iş sahası çok geniş şehir. Ama nedense herkesin kafada İstanbul var. Tek sebep iş sahası değil.

Bu saydiklarin Istanbul'da dogmayan insanlarin problemi degil. O sehrin huzurunu saglayamayanin problemi. Sen Istanbul'da dogdugun icin sanslisin, ayricalikli degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Bunun örnekleri pek yok esasen. Koskoca şehir ortadan ikiye bölünmüş, iki tane ip gibi köprü var sadece tutan. Her halukarda orada karışıklık olacak.

Neredeyse aynı duruma sahip olan NYC var, hatta adamların kuzeyde Bronx, doğuda Brooklyn ve Queens var. Hepsine de yeraltından metro hattı gidiyor.

Ayrıca "İstanbullu olmayan gelmesin aga" biraz şovanistçe tavır, ki üç kuşaktır İstanbullu olarak bunu söylüyorum. Zannetmiyorum ki, çoğu kimse anasını-danasını bırakıp, isteyerek İstanbul'a geliyor. Diğer büyük illeri bile İstanbul ile kıyasladığınız zaman iş imkanı olarak, çok kısır kalıyor. Millet geçim derdine düşünce direkt kendini gurbete vuruyor.

Eğer diğer illere adam akıllı yatırım yapılmadıktan sonra ve büyük çaplı-radikal toplu taşıma projeleri hayata geçirilmeden, bu çile bitmez.
Sosyal ağlarda paylaş

istanbul'da iş imkanının çok olmasının aslında iş imkanının çok olduğu kabulüne dayandığının farkındasınız sanırım.

kaldı ki, bizim şehirlerimiz avrupa'nın çoğu büyük şehrine göre görece yeni şehirler. ilk kurulduğu tarih evet bizde daha eskidir; ama hemen hepsini 80'lerde inşaa ettik. kısaca şehir işini beceremiyoruz biz. hep orta asyada kıçını bi yere koymayı beceremeyen atalardan kalan genetik miras işte bu.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

Bu saydiklarin Istanbul'da dogmayan insanlarin problemi degil. O sehrin huzurunu saglayamayanin problemi. Sen Istanbul'da dogdugun icin sanslisin, ayricalikli degil.

Ortaya kaos bırakıp sonra o kaosu düzeltemiyorlar otoritenin suçu demek işin kolayına kaçmak oluyor. Doğduğum büyüdüğüm şehir kendim tecrübe ettiğim şekilde bozuluyor ve gözle görülür şekilde kötüye gidiyorsa, bunun da birincil sebebi nüfus artışı (ve dolayısıyla göç) ise ister ayrıcalık de ister şans de, sonuç da sorun da belli. Zorla göçe tabi tutulan İzmirli de kendi şehri için aynı isyanda haklı, bugün eşkiya mültecilerden dolayı isyandaki Hatay da.

Zaten şu anda gelenleri geri yollayalım ya da denize dökelim demiyorum ben. Tam tersine önceki mesajlarımı okursanız diğer şehirlere yatırım imkanı sunulması gerektiğini veya İstanbul'daki şirketlerin oralara aktarılmasında (vergi kolaylığı vb ile) teşvik lazım olduğunu belirtmiştim.

İstanbul ile NYC'nin direkt benzememesinin yanısıra NYC'de de aynı şekilde feci bir trafik sorunu olduğunu hatırlatırım bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

iste ben de diyorum ki kaosu yaratanlar da aynı adamlar, cozumu uretemeyenler de. is imkanı oldugu surece istanbul goc alır. senin sevdigin adam da gelir yasamaya, sevmedigin adam da gelir. ama sen gidip de "bana gelene kadar bir suru adam var bu sehri terketmesi gereken" dersen cok yanlıs bir psikoloji icine girmissin demektir.

zaten yakında 3-4 nesildir istanbul'da olup da koku anadoluya dayanan bir suru insan olacak. o zaman bu dediklerinin hicbir anlamı kalmayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...