Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vergi Artışı (Up to date)

Black_Lupin

Öne çıkan mesajlar

fenn said:

"Mazot zamlarına bakıyordum"

Pendik’de cipiyle seyir halinde olan sürücü, benzin istasyonu yakınında bariyere çarptı.

Eşi ve iki çocuğuyla birlikte araçtan çıkan sürücü, "Zam gelmiş, mazot fiyatlarına bakarken bariyere çarptım" dedi.

Kaza bugün saat 11,30 sıralarında Pendik D 100 karayolu Ankara istikametinde meydana geldi. BMW marka cipiyle seyir halinde olan Emin C. yol kenarındaki benzin istasyonunda zamlı akaryakıt fiyatlarına bakmak istedi. Bu sırada direksiyon hakimiyetini kaybeden Emin C., bariyerlere çarptı. Kazada cipin ön kısmında büyük hasar meydana gelirken Emin C. ve yanındaki eşi ve iki kız çocuğu şok geçirdi. Olay yerine gelen sağlık ekibi, aileyi sakinleştirmeye çalıştı.

Emin C. kazayla ilgili olarak, "Zam gelmiş, mazot fiyatlarına bakarken bariyere çarptım" diye konuştu. Polis ekipleri kazayla ilgili rapor tutarken Emin C. ve ailesinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

DHA
http://haber.mynet.com/mazot-zamlarina-bakiyordum-652837-yasam/

fiaytlari gorunce poposuna giren ani sanci nedeni ile kaybetmis direksiyon hakimiyetini
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

ginaly said:

bütçe faiz dışı 27 milyar fazla vermişken alkole yakıta böyle harş vergi dayadıklarına göre seneye hayvani seçim harcamaları olacak. winter is coming.

abi faiz dışı diyosun. faiz ödememiz ne kadar? gene de açık vermiyor muyuz

35 faiz ödemesi ile 8 açık vermiş oluyoruz. ama olay bu noktada şu, faiz dışı fazla verildiğine göre mevcut toplanan vergiler ve kit gelirleri ile transfer harcamaları karşılanabiliyor demektir. bu tarz sert aksiyonlar alınması için bunun dahi karşılanamıyor olması gerekir. ancak bütçenin faiz dışı fazla verdiği yerde bu kadar dolaylı vergiye abanılmasını ben önümüzdeki sene faiz dışı fazla bile verilemeyecek düzeyde gerçekleşecek olan gevşek mali politikaya bağlıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ben şunu demek istiyorum.

faiz ödemesi neden gider kaleminin dışına çıkarılıyor? hani faizle birlikte verilen açıkla o açığı kapatmak için tekrar para bulmak gerekmiyor mu? yeni borç / vergi olmuyor mu bu açık da?

sana değil genel ekonomi mantığı anlamında diyorum. belki de on senelerdir açık verdiğimizden faizi dışarı alıp cici gösterme politikası yerleşmiştir?
Sosyal ağlarda paylaş

faiz ödemeleri devletin çıkardığı borçlanma senetleri ile ilgili olduğu için yapısal bir problem değil, dönemsel olarak değişiklik gösterebilen bir veri. o borç stoku belli bir oranda devrede devrede devam eder, sürdürülebilirdir bir bakıma (b.ku çıkmadıkça).

ancak bunun dışında kalanlarda açık varsa yapısal sorun olduğunu gösterir. devlet topladığı vergi ile emeklisinin çalışanının maaşını, ilacını, eğitimini döndüremiyor anlamına gelir. bunlarda problem olması daha ciddi bir durumdur ve sürdürülebilir değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

yalan değil,
1.4 arabayı 100bin tl yapsa hükümet gene alacak insanlar var.
alıyor abi insanlar, aynı tüketime devam.

trafiğe baksana istanbuldaki, yani benim maddi durumum ortadirek sayılır, anlayamıyorum nasıl bu kadar çok araba alabilio bu insanlar.

nerden buluyonuz abi?
demekki zenginler, ben de fakirim.

ülkedeki vergi koyma potansiyeli formülünü veriyorum

(satılan apple ürünü sayısı x satılan balon fiyatlı ev sayısı / asgari ücret) üssü istanbulda haftasonları full dolan phalı içki satan gece mekanı sayısı
Sosyal ağlarda paylaş

Suark, evet 100k da yapsan alacaklar.

Çünkü buna zorunlular.

Yaşadığımız şehir İstanbul. Kocaman bir şehir. Toplu taşıması rezalet, coğrafi olarak zaten ulaşıma elverişsiz, üzerine bir de yönetimi idaresi de çok kötü. Bu insan işine gitmek zorunda. Parayı ne yaparsan yap o E5 o TEM sabahları dolacak, o köprülerde sıralar oluşacak. Çünkü ne Avrupa ve ABD gibi gelişmiş bir metro sistemimiz var o insanları işlerine ulaştıracak ne de otobüsü minibüsü düzgün çalışıyor. Metrobüs bir miktar rahatlattı, ama o da herkese uygun rota değil. Ayrıca metrobüsten saç baş dağılmış, ter ve sigara kokusu sinmiş, sıkışa sıkışa kaburgaları ezilmiş, sağına soluna darbe almış, ve kadınsa hatta tacize uğramış olarak inip sabah işe o halde varmak pek çok kişi için sorun teşkil ediyor.

Araba ve benzin fiyatını ne yaparsan yap istanbulda bu şekilde trafik olacak, çünkü bu zorunlu.

Trafiği engellemek istiyorsan toplu taşımayı geliştireceksin, göçü engelleyeceksin, önüne gelen istanbula taşınmasın bi zahmet.
Sosyal ağlarda paylaş

zorunlu değiller abi.
şöyle bi kafa verip almayıversek 3 ayı var maximum vergi indiriminin. Bu kadar basit olay.
ama birileiri alıyor. adam isyan ediyor ama alıyor, demekki parası var. Demekki harcayabiliyor. Parası olmasa alamaz çünkü.

bir şeyler istiyorsan, bir şeylerden feragat ediceksin.

ben almıyorum mesela bak ölüyor muyum?
Sosyal ağlarda paylaş

almasak olmaz, adam işine gidecek, evine gelecek. Başka türlü ulaşımı yok.

Anca işte 2 liralık sigara zammındaki gibi bıçakla kesilecek satışlar da öyle geri adım atacaklar. Ama onda da alternatif vardı, insanlar sarmaya girişmişti. Bunda o alternatif yok. Haliyle mecbur alacaklar.

Bir de adamın araba alması zengin olduğu anlamına gelmiyor. Artık zaten kimse borçsuz değil ülkede. Kredisiz öyle evmiş arabaymış orta direk adama hayal. Adam giriyor krediye, öderiz bi şekil diyor, borçlana borçlana alıyor arabasını, zenginliğinden değil. Zaten yarısı da sonra o borcun altında eziliyor, ödeyemiyor, görüyoruz haberlerde kredi maduru diye dönem dönem.

Eskiden okul biter, işe girer 1-2 kenara bir şeyler koyup onunla evlenirdi insanlar. Şimdi evlenmek için onu beklersen kuruyup kalırsın, o yüzden insanlar borca krediye giriyorlar.

Araba kredisi, ev kredisi, evlilik kredisi, ihtiyaç kredisi derken tatil kredisine kadar vardı iş.

Edit: senin edite ithafen, nerede oturursun nerede çalışır ya da okursun bilmediğim için yorum yapamayacağım, ama istanbulun büyük çoğunluğu için zorunluluk bu. hele şehir batıda halkalı malkalı taraflarına doğuda dudulludan gebzeye doğru genişleyip merkezle ara açıldıkça, insanlar oralardan evlere yerleşince mecbur, alıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

öyle tabi de gene de almayabilirsin.

iş-ev arası toplu taşıma ya da şirketine dayatabilirsin.
onun dışında zaten araban olsada trafık oldugunda cıkamıosn lol arabanla.

Ben ihtiyaç duymuyorum ve böyle giderse almicam mesela.
evde almam istanbulda, balon çünkü.
Herşeyin bir ederi var, ve benim için çok pahalılar.

hani leblebi gibi satıyor abi arabalar, leblebi. dur bi, 2-3 ay ya sadece bi durul. bi alarmlar ötsün.
eylem yapılmadıkça sonuç beklemek anlamsız, bende hükümet olsam bende giydiririm madem alıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Hele bi kullanılabilir seviyede (güzergah, sıklık, erişim rahatlığı, hız, ve en azından insani derecede seyahat imkanı) sağlasınlar, ondan sonra toplu taşımaya binmek medenilik olur.

Bana kimse sabah rush hourda metrobüse binmeyi medenilik olarak göstermesin, orada çok şeyler dönüyo, ama medenilik bunlardan biri değil. Hatta medeniliğin hiç uğramadığı tam zıttı bi yer orası.

Hoş bana zaten güzergah olarak uymuyor o ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında arabayla gitmek isteyen de geniş ferah yolları hakediyo bi anlamda, adam aracı satın alırken en yüksek vergiyi veriyo, benzin alırken de en pahalısını alıyor. Adama alternatif olarak adam gibi toplu taşıma sunulmuyorsa haklı adam. İstanbul gereksiz kalabalık. Hani bazı çalışanlar (finans, bilişim vs) var ki İstanbul dışında iş bulması imkansız, ok, ama İstanbul nüfusunu sadece bunlar oluşturmuyor ne yazık ki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...