Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akademisyen Maaşları

kami

Öne çıkan mesajlar

nedanko said:

Olmeden once yapmak istedigim yuz seyden biri, universitede bi konu hakkinda ders vermek konuk hoca gibi. genelde alaninda cok cok cok iyi olanlar yaabiliyo akademik kariyer yapmadan. Belki 50 yasinda yaparim artik kim bilir.

50 olmana gerek yok abi benim gördüğüm akdarıyla;

1- konunda biraz isim yapmış olma yada çok tecrübeli olman
2- akademik hayattan 1-2 kişiyi tanıyor olman

yeterli mesela bizim insan kaynaklarında gelişim müdürü var adam bilkentte ders veriyor yaşı 35 falan ama O lisansnı da orada yapmış yükseğini de ve hocalar tarafından bilindiği için "sen gel seminer ver" demişler

bir başka örnekte de maramra uluslararası iktisat ile uluslararsı iktisat ve fon yönetimi bölümlerinde bir hoca var adam gü
mrük müşaviri 40 lı yaşlarında daha doktorasını veremedi ama adam yüksek lisans seviyesinde ders veriyor, hani vakti olsa lisansa da ders vermek istiyor ama iş hayatıyla bir yürütmesi zor

yani illa akademik kariyer yapacaksın diye bir şey yok, konunda tecrübeli ve iyi ol bir de akademik çevreden birilerini tanı, zaten seni tanıdıktan sonra "bu falancanın yeğeni" değil e "bu adam konusuna çok hakim bildiklerini gençlerle paylaşsın" diye davet alırsın

seni biraz daha pazarlamamız gerekiyor :P
Sosyal ağlarda paylaş

evet doğru çok uzun zaman geçmesine gerçekten gerek yok,
bu dönem bounda (sadece bu dönem değil bayağıdır varmış da ben yeni gördğm) graphic novel açılıyor ben de alacaktım da uymadı neyse, adam meğer elektrik mühendisi, şirkette falan çalışıyormuş ama çizgi roman çok severmiş, evinin bir odası sırf çizgi roman koleksiyonuna ayırmış,bu konuda ders veriyor=)Güzel bir şey bence, bilgi kültür paylaşımı oluyor,yan sırf konuk konuşmacı değil ders bile açabilsin nedanko=)
Sosyal ağlarda paylaş

aslinda benim istedigim o tarz bisi daha cok. 1 ders vermek seminerden ote. Ama seminerle baslariz kendimizi gosterizi sonra ders olur.

Cidden 1 ders versem tamam buyuk hedeflerimden biri tutar. Ciddiyim bi de bu konuda gecen konusuyoduk bi akademisyen yine arkadasla bu konuyu. Turkiye'de seyden baslamami onerdiler. Boyle non profit ders veren kuruluslar var, universite degil. Oradan basla vs. TR ye donersem umarim zamanim olurda haftada bi gun, cumartesi vs gunu oyle bi yerde imkani olmayan insanlara ders veririm, bi baslariz bakalim.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

CtrlX said:

kız arkadaşım 1.250 alıyodu 1.500 oldu şimdi araştırma görevlisi.

gerçi 1/4 üm kadar falan çalışıyo.
devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi maaşı 2100 falan net.

Evet kız arkadaşım özelde, devlette daha iyi ama 2100 de duymadım, devlette olan arkadaşlarım da 1800 falan alıyo.
Sosyal ağlarda paylaş

oww çok düşükmüş ya
gerçi çalışma/para oranına baktıklarında özel sektörün bayağı üstündedirler.

ders ver git. Mis.
zaten haftanın 5 günü de gitmiyorsun okula. Yazın yattığın yerden para gelmesi fln, bunları katınca özel sektörden daha hesaplıya gelir.

Nedenko senin yapmak istediğini ben de yapmak isterim hakikaten, hani para mara da değil, anlatayım yeterki müthiş bir zevk :D

Bakarsın ilerde bi okulda software patterns üzerine bi ders fln veririm sdf
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

zaten haftanın 5 günü de gitmiyorsun okula. Yazın yattığın yerden para gelmesi fln, bunları katınca özel sektörden daha hesaplıya gelir.

akademisyenlik de, öğretmenlik gibi 3 ay yaz tatili yok ki. Tam tersine 3 ay öğrenci yok iken araştırmalarına deneylerine vs yoğunlaşıp en verimli en sıkı çalıştığın zaman yaz mevsimi.
Sosyal ağlarda paylaş

özel üniversite yüksek devlet üniversitesi düşük.

devlet üniversitesindeki bazı hocalar alanlarına göre danışmanlık yapabiliyor bazı şirketlere, mühendissen bu oldukça mümkün. yoksa fizbanın dediği gibi proje paraları destekleri falan ile idare edebilirsin ama zengin olamazsın. Rahat bir yaşamın olur sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

CtrlX said:

fizban said:

CtrlX said:

kız arkadaşım 1.250 alıyodu 1.500 oldu şimdi araştırma görevlisi.

gerçi 1/4 üm kadar falan çalışıyo.
devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi maaşı 2100 falan net.

Evet kız arkadaşım özelde, devlette daha iyi ama 2100 de duymadım, devlette olan arkadaşlarım da 1800 falan alıyo.

devlet 1.5 sene önce falan 1800 idi. Şimdi olsa olsa 1900 olur. Buarada aslında asistanlara devletten gelen maaş 1400-1500 civarı. Üstünü okul bölüme göre tamamlıyor, genelde ders ve lab yükü ağır bölümlerine asistanları daha fazla maaş alıyor (Daha fazla dediğim 100-200tl kadar)
Sosyal ağlarda paylaş

[Academic year] salaries for full-time faculty averaged $73,207. By rank, the average was $98,974 for professors, $69,911 for associate professors, $58,662 for assistant professors, $42,609 for instructors, and $48,289 for lecturers. Faculty in 4-year institutions earn higher salaries, on average, than do those in 2-year schools. In 2006–07, faculty salaries averaged $84,249 in private independent institutions, $71,362 in public institutions, and $66,118 in religiously affiliated private colleges and universities

Aslında çokta kötü değil USA'da. Bunlar bir de eski rakamlar şimdi daha da yüksektir. Türkiye de adamın ölüsünü bile sever bunlar, maaşlara bak... 4 bin tl nedir ki? Hoş, intihalden başka bir şey yapmayan hocalara çok bile ama adam gibi bilim yapan insanlar bu kadar az para almamalı. Sonra niye beyin göçü oluyor derler. Polisler bile daha çok para kazanıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Olmeden once yapmak istedigim yuz seyden biri, universitede bi konu hakkinda ders vermek konuk hoca gibi. genelde alaninda cok cok cok iyi olanlar yaabiliyo akademik kariyer yapmadan. Belki 50 yasinda yaparim artik kim bilir.

aynen aynen, hatta keşke bi hoca geç kalsa rica etse de kendimden emin olduğum, iyi bildiğim bir iki konuyu ben anlatsam diye düşünürüm :) ama bence o kadar imkansız bir şey değil bu türk üniversitelerinde. en kötü ihtimalle ücretsiz vermek zorunda kalırsın ama bir boşluk mutlaka ayarlanır gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

türkiyede o kadar acayip büyük bir adam olmana gerek yok alanında tanınan biri olsan, üniversitelerle biraz iş yapmış olsan, özel üniversiteler seve seve seçmeli ders açtırır. ayrıca da çok zorlama öğrencileri iyi not ver derler sdf babam verdi ders ordan biliyorum. iyidir ama babam alanında bir numara türkiyede sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Akademik ortama girerken aslinda ilk once bilim yapilcak ortam/okul/ulke daha onemli bence. Bilim uretmek icin motivasyon ve etkilesim cok onemli, bulundugun yerdeki ogrencilerin/akademisyenlerin kalitesini kazaniladan paradan ustun tutmak gerek. Cunku "aga nanoteknolojide deli para var" kafasiyla bu kararlar verilmez. Fazla kazanilan para iyi motivasyondur bu kesin ama ilk parametre bu olmamali bana kalirsa.

Hollanda'dan bi kac ornek verebilirim ben de. Doktora suresinde alandan alana degismekle birlikte 2000k-2400k euro(after %35-42 taxation) kazaniyorsun fakat highly skilled researcher ve lecturerlara %30 tax return sagliyorlar sene sonunda. Ustune unvan geldikce ne kadar artiyor bilmiyorum ama baska bir ornek verebilirim. +60 yas tarih hocam, ingilizce fransizca felemenkce ve almanca totalde yirmiden fazla kitabi olan bi adam, uluslararasi baglari cok kuvvetli, sehirde cesitli boardlara baskanlik felan ediyor, 12 saat lecture + ofis saatleriyle adam okuldan 10k kusur euro - vergilerini inince 8k'dan fazla bisey yapiyor- aliyordu. Ayrica kazanilan para/calisilan saat oraninda dunyada birinciydiler(bu bilgi bir onceki dacade icin gecerli olabilir tam emin degilim guncelliginden).

Bu arada gelmisken benim de bir sorum olacak. Simdi Bogazicin'deki X bolumu profesoruyle Erzurum'daki X bolumu profesorunun okullarindan aldiklari maaslar ayni mi oluyor?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...