Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akademisyen Maaşları

kami

Öne çıkan mesajlar

• 1 ay sonra ...
Yazları çift maaş diye bir şey bilmiyorum ben akademisyenlikte, özel sözleşmeler varsa bilemem.

Arş. Gör. 1500-2000 TL arası değişiyor ücretleri, ancak artık birçok üniversite Burslu Öğrenci statüsünde Arş. Gör. olarak çalıştıracağı gençleri alıyor, bu da sigortaya para vermemek, yemek için para vermemek ve maaşın daha da az olması anlamına geliyor. Doktora yapıyorsanız ve Tübitak gibi bir yerden burs almıyorsanız, bu şartları kabul etmeniz gerekiyor gibi bir şeye geliyor nihayetinde, çünkü özel sektörde yüksek lisans, doktora bitirmek oldukça zor.

Öğr. Gör. 2000-3000 TL civarı. Hem ders veren, hem de akademik olarak eğitimine devam eden kişiler. Belirli bir sektör tecrübesi gerekiyor bu kadroya başvuracaksanız, ardından üniversitede kalmak için doktora yapmak falan belli bir yaştan sonra oldukça zor olsa gerek.

Yrd. Doç. 2500-3500 TL ortalama, Türkiye'de en çok olan kadro çeşidi. Kişinin ya yabancı dili yoktur, ya da SSCI, AHCI, SCI Expanded makalesi vb. kriterler yoktur doçentlik için. Doktorayı bitirip öyle kalmıştır. Yine de öğretim üyesidir.

Doçent, 3000-5000 TL arası. Akademinin goldenboy'ları. Pek değerlidirler, 5 sene sonra Profesör oluverirler. Doçentlik sınavını geçebilmiş olmaları sebebiyle de genellikle kaygıları azalmış kişilerdir, yaşları nispeten gençtir, ÜAK sayesinde nereye giderlerse gitsinler, her türlü doçenttirler. Altın bilezik misali.

Profesör, 4000-7500 TL civarı. Eğer önemli/ünlü biriyse, esnek sözleşme yapıp daha fazla maaş, daha fazla izin, daha az haftalık çalışma saatine anlaşabilirler. Psikoloji alanında önemli bir hocaya, bir vakıf üniversitesi haftada sadece 2 saat ders vermesi için tam profesör maaşı önermişti mesela yakınlarımdan duyduğum üzere. Maksat o profesör o üniversitede imajı yaratılsın.

Türkiye'de genel olarak bilim üretildiğini pek düşünmüyorum açıkçası, hele taşra üniversitelerinde durumun daha felaket olduğuna dair birçok yazıya rastlayabilirsiniz internette. Dolayısıyla doktora bitene kadar akademisyen olmanın inceliklerini gerçekten öğrenip benimseyebilirseniz, yardımcı doçentlikten profesörlüğe kadarki minimum 10 yıllık süreçte bilimsel anlamda üretken olabilirsiniz, sonrasında size emeğinizin karşılığını verirler mutlaka. Bunun dışında akademisyenlik para amaçlı bir meslek değil kesinlikle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...