Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akademisyen Maaşları

kami

Öne çıkan mesajlar

Üniversitelerdeki hocalar ne kadar para kazanıyorlar fikri olan var mı? Mesela Boğaziçi'ndeki hocayla Bilkent'teki hoca ne kadar kazanıyor, vakıf-devlet farkı maaşları etkiliyor mu? Bilkent'i iyi ortalamayla bitirip ana dil seviyesi İngilizce ile ABD'de top 10'deki ünivlerden birinde doktora yapsam, sonra oradaki üniversitelerde öğretim görevlisi olsam ne kadar kazanırım?

Ve son kritik soru olarak, bu tarz bir yolu izlemek mi yaşam kalitesi açısından daha uygun olur, yoksa elektrik elektronik gibi bir bölüm okuyup mühendis sıfatında özel sektörde çalışmak mı? Özel sektörde çalışmanın çok yıpratıcı olduğunu duyuyorum her yerde, günde 10-12 saat baskı altında çalışma, yorucu ve monoton bir hayat.

Teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

devlet memuru maaşı neyse onları alıyorlar devlet üniversitelerinde. vakıf üniversitelerinin kimi "dersane" ayarında olduğu için o kadar para veriyor, kimiyse hocasına paraları akıtıyor resmen.

devlet üniversitelerinde (tabi vakıf üniversitelerinde de) çalışmakta olan akademisyenlerin asıl geçim kaynağı ise, iyi öğrencilerinin olması sayesinde yapacakları akademik yayımlar ve dahil oldukları projeler. bu projelerden yürütücü, yardımcı şeklinde aldıkları ek bütçelerle birşeyler dönüyor.

yoksa ben doktoramı yapayım sonra yatarım diyen adam 2.5 civarı bir maaş alır, prof da 3.5 - 4 arası birşeydi.

abd'de (gerçi türkiyedeki iyi üniversitelerde de) doktora sonrası post doc yapman şart. bu sırada alacğaın maaş da dünyanın her bir yanında dalga geçer gibi. hoca olduğunda da aldığın maaş amerikada da çok yüksek değil, yıllık 60.000$ civarında bir maaş bekleyebilirsin. doktorayı maaş için yapıyorsan, o kadar yıllık emeğin karşılığı bu değil :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Vakıf'da çok fark ediyor, mesela ülkenin hiç bir okulunda bizim Bilkent Hukuk hocaları kadar maaş alan hoca yok; Sami Selçuk, Ergun Özbudun, Nevzat Toroslu, İlber Ortaylı, Osman Gürzumar, Sahir Çörtoğlu, Hikmet Sami Türk gibi adamlar var ama orada da. Ama vakıf üniversitesinde çok iyi para almak istiyorsan önce onlar gibi bir adam olman lazım. Yoksa devletten farklı değil maaşlar. Ancak 400-500 fazla geliyor ama devlet güvencesi yok arkanda.

Yapman gereken devlette işte bu Nevzat Toroslu'nun fizik versiyonu olmak, sonra harcasan bitmeyecek bir maaşla Bilkent'e girmek filan. Öyle biri olmak için de akademik kariyere ODTÜ ya da Boğaziçi gibi bir yerde başlamalısın, yoksa ne kadar iyi olursan da olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

kami said:

Üniversitelerdeki hocalar ne kadar para kazanıyorlar fikri olan var mı? Mesela Boğaziçi'ndeki hocayla Bilkent'teki hoca ne kadar kazanıyor, vakıf-devlet farkı maaşları etkiliyor mu? Bilkent'i iyi ortalamayla bitirip ana dil seviyesi İngilizce ile ABD'de top 10'deki ünivlerden birinde doktora yapsam, sonra oradaki üniversitelerde öğretim görevlisi olsam ne kadar kazanırım?

Ve son kritik soru olarak, bu tarz bir yolu izlemek mi yaşam kalitesi açısından daha uygun olur, yoksa elektrik elektronik gibi bir bölüm okuyup mühendis sıfatında özel sektörde çalışmak mı? Özel sektörde çalışmanın çok yıpratıcı olduğunu duyuyorum her yerde, günde 10-12 saat baskı altında çalışma, yorucu ve monoton bir hayat.

Teşekkürler.

Hoca derken ne demek istiyorsun? araştırma görevlisi de mi hoca yani sence? yoksa yardımcı doçentten mi başlıyorsun?

Öncelikle şunu belirtmek gerek, mezun olduktan sonra herşey düzgün giderse ortalama 10 yıl sonra yardımcı doçent kadrosu bulabileceksin. 2-3 yıl master, 5-6 sene doktora ve 1-2 sene de post doc denilen doktora sonrası araştırma yapman lazım. Master ve doktora süresince devlet üniversitelerinde araştırma görevlisi olabilirsen yaklaşık 2000 lira maaşın olur, özel üniversiteler de biraz daha düşük maaşlar. Araştırma görevlisi iken 500 lira tubitaktan geri ödemesiz burs kazanabilirsin, eğer başka bir işin yoksa doktora için 2000 lira veriyor tubitak (max 5 yıl)

Ama sen direk yardımcı doçentlik ile ilgili bilgi almak istemişsin herhalde, ama dediğim gibi en erken 10 sene sonra kadro bulabileceğini unutma.

Hocaların maaşları devlet vakıf arasında pek fark etmiyor eğer çok popüler medyatik ünlü vs biri değilsen. Başlangıçta 3000 lira civari aliyorsun ama buna 500 lira ek ders ücreti gelebiliyor, ayrıca 2 tane tubitak 1001 projesi hakkın var, ordan da 1000er lira alabilirsin projelerin kabul olursa. Ama bir 15 sene sonra daha geçip Prof olabilirsen maaşın tabanı 4500 lira olur artı projeler danışmanlık falan.

Yaşam kalitesi demişsin ama yaşam kalitesinin tanımı ne sence? Para mı özgürlük mü? ortalama olarak hiç bir zaman bi mühendis yaşıtın kadar kazanamayacaksın, ama dediğin gibi akademisyenlik çok daha dinamik bi hayat, seçim senin yani.

Bizim bölüme (odtü genetik) yeni başlayan öğrencilere her sene başı konuşma yapıyorum, emin misiniz burda okumaya diye, çünkü mezun olunca ya akademisyen olmak zorundasın ya da akademisyen. Dönem sonunda bi iki tanesi makineye, elektronik e yatay geçiş yapınca da kendi kendime de "hayatlarını kurtardım" diyorum :P
Sosyal ağlarda paylaş

akademisyenlikle özel sektör arasındaki ince çizgi: ne yaparsan mutlu olacaksın? Mutlu olmadığın bir işte ne kadar para verseler de bir süre sonra stresli,huzursuz,aksi biri olursun ama seviyorsan o işi para da ekstradan sevmene sebep olur.Akademisyenlikte de açlıktan ölmüyorsun ,sadece geçinecek kadar para olur.Ve akademisyenliği para için seçme opsiyonunu da çıkar lütfen.Onu zaten sevdiğin için yaptığını varsyadık;)
Sosyal ağlarda paylaş

mutluluk olayina katiliyorum, ben paraya haketme olarak baktim. yani bi profesorun aylik maasinin 10 bin ytl den az olmamasi gerek. (tabii kac saat calistigida onemli). Yani universitede arastirma yapiyor derse giriyor diyelim. gunde 8 saatini universiteye veriyorsa, ayda 10 bin almasi lazim. Ulkenin gelecegi onlar.
Sosyal ağlarda paylaş

araştırma yapsın,makale okusun, labta dursun,ofis saati yapsın,soru çözsün akşamları, bir şey yapsın yani...İsim vermek gibi olmasın da bizim bölüm başkanı hatun haftada 3 gün sabah 9 da gelir 12 olmadan kaçardı..bölüm başkanı ya her an için ihtiyaç duyulacak insan o!diğer 2 gün zaten yok
Sosyal ağlarda paylaş

malesef ülkemizde,taşra da özellikle, devlet üniversitesinde prof olduktan sonra millet yatıyor, ama öyle böyle yatma değil, labına yılda bir kere ya uğrar ya uğramaz, derslerini asistanlarına verdirtir parasını kendi alır, sınav ödev hepsini onlara okutur... vakıf üniversiteleri ise tam özel sektör, her sene 1 proje 1 makale basamaz isen kapının önüne koyuyorlar, bu saçma sistemin bir bilim insanı üzerinde yaratacağı stressi düşünsenize? Onun için insanlar ne yapıyor, parasıyla makale bastırıyor, ver 5000 euro makalen basılsın, ne kadar anlamsız olursa olsun.

ülkemizde çok iyi bir üniversitede olmadıktan sonra akademisyenliğin de hakkını vermek zor. O yatan hocalara sorsan "imkan yok proje yok para yok vs" derler.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var, 2002de Avrupa Birliğine uyum sürecinde bilime ayrılan bütçe neredeyse 2 katına çıktı, tübitakin bütçesi çok arttı, araştırma görevlisi, doçent,prof maaşları arttı, projelerin bütçeleri de arttı. Yani şu an akademisyenlerin ülkemizdeki hali belki de cumhuriyet tarihindeki en iyi hali, ama bu halde bile imkan açısından gelişmiş ülkelerin çok çok gerisinde.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

CtrlX said:

kız arkadaşım 1.250 alıyodu 1.500 oldu şimdi araştırma görevlisi.

gerçi 1/4 üm kadar falan çalışıyo.
devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi maaşı 2100 falan net.

geçen yıl benim bi arkadaş da özelde 1.500 alıyordu. o kadar fark ediyor mu ya?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...