Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

köpek ısırırsa ne yapmalısınız?

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

uzatmamak için yazmadım myskin(sen de sagol bu arada).hasekide aşıyı yaptırdıktan sonra sahil yolundan dönüşte yedikule hayvan barınağı önünden geçerken eşim bilgi almak için "uğrayalım" dedi ve yedikule hayvan barınağına uğradık.söyledikleri senin dediğin gibi.bir süre bunlara bırakıyormuş belediye ekipleri köpekleri,bunlar da <> edip kulaklarını damgalayıp tekrar bırakıyorlarmış. bilemiyorum,ne kadar kalıcı çözüm? her işimiz mi antika olur yahu?
Sosyal ağlarda paylaş

Hayvan sahiplerinde de çok suç var. Benim üniversiteyi sırf öğrenci şehri diye anılabilecek bir şehirde okudum. Her genç, kızlara hava atıcam diye veya hevesten, sokaktan veyahutta pet shoptan hayvan alıyor sonra bakamayınca veyahutta üniversite bitince salıyorlar sokağa.

Bir sokakta 3'den fazla köpek varsa bence orada bir işlem yapılması gerekir. Hadi biz büyüdük kocaman insanlar oldukta çocuklar var köpek bi ısırsa zaten ağzı kadar kafası var büyük tehlike.
Sosyal ağlarda paylaş

SmithWesson said:

Hayvan sahiplerinde de çok suç var. Benim üniversiteyi sırf öğrenci şehri diye anılabilecek bir şehirde okudum. Her genç, kızlara hava atıcam diye veya hevesten, sokaktan veyahutta pet shoptan hayvan alıyor sonra bakamayınca veyahutta üniversite bitince salıyorlar sokağa.

Bir sokakta 3'den fazla köpek varsa bence orada bir işlem yapılması gerekir. Hadi biz büyüdük kocaman insanlar oldukta çocuklar var köpek bi ısırsa zaten ağzı kadar kafası var büyük tehlike.

kesinlikle haklısın.bir çocuğun bir yerini kapıp ısırıp rahatlıkla koparabilirler.öldürebilirler.
Sosyal ağlarda paylaş

beni 12 yaşımdayken ısırmıştı bi köpek (sonra 2-3 kere daha ısırdı) onun sahibini tanıyoduk 1993 senesi o zamanlar o koldan aşılar da yok. 10 günde 5 kere karnımdan aşı yapmışlardı :S
sonra baktılar köpekte bi değişiklik yok kuduz vs gibi, bıraktık aşıyı.
Sosyal ağlarda paylaş

SmithWesson said:

e.sehirde birsürü sibirya kurdu var sokaklarda zamaninda sekil olsun diye alinip bakilamayip sokaga atmis ögrenciler.
Sosyal ağlarda paylaş

Üreme çağındaki kadınlara standart takvime uygun 5 doz tetanoz yapılıyor. Eğer yapılmışsa mesele yok. Yok yapılmamışsa takvime uygun tetanoz/tetanozlarını yaptırsın. Kuduz olma ihtimali sıfıra yakınken tetanoz olma ihtimali, aşısızsa var. O işgüzar memuru da şikayet edin.

Bu memlekette İnsan hayatıyla oynamak hobi gibi bişe. Akşama kadar televizyonda, komşu muhabbetlerinde fix mevzudur. Nadiren de yarı cahil sağlık personelinde karşılaşıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

teşekkürler.
5 seneden önce tetanoz aşısı var ama son 5 sene içerisinde yok. bir başka şey de kayınpeder doktor. tetanoz aşısına gerek yok çünkü zaten tetanoz taşıyan hayvan birkaç günde ölür,gerek yok aşıya gibi bir şeyler demiş hanıma.biz de yaptırmadık.ya başa gelmesin,zor işler,bir taraftan aşı olalım,riski atlatalım diyoruz ama öte taraftan da aşıların da riski var. bir de büyük tesadüf,akşam haberlerde izledim,geçen sene okullarda binlerce çocuk tetanoz ve difteri aşılarını olmamış,nedeni bu çok bilmiş hükümetin getirttiği aşılar hep bozuk aşılarmış. yani tetanoz aşısı olduğunda tetanozdan değil ama bozuk aşıdan gitme şansın daha yüksek bu çivisi çıkmış memlekette.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

teşekkürler.
5 seneden önce tetanoz aşısı var ama son 5 sene içerisinde yok. bir başka şey de kayınpeder doktor. tetanoz aşısına gerek yok çünkü zaten tetanoz taşıyan hayvan birkaç günde ölür,gerek yok aşıya gibi bir şeyler demiş hanıma.biz de yaptırmadık.ya başa gelmesin,zor işler,bir taraftan aşı olalım,riski atlatalım diyoruz ama öte taraftan da aşıların da riski var. bir de büyük tesadüf,akşam haberlerde izledim,geçen sene okullarda binlerce çocuk tetanoz ve difteri aşılarını olmamış,nedeni bu çok bilmiş hükümetin getirttiği aşılar hep bozuk aşılarmış. yani tetanoz aşısı olduğunda tetanozdan değil ama bozuk aşıdan gitme şansın daha yüksek bu çivisi çıkmış memlekette.
aşıda koruyuculuk 10 yıla kadar ama ilk 5 yıl güçlü.
tetanoz hayvandan geçmiyor, tüm açık yaralar bu riski taşıyor. hükümeti günahım kadar sevmem ama tetanoz türkiye'de üretiliyor. geçen yılki son partide sorun vardı. yenilerde sorun yok. o aşılarda kimseye yapılmadı.
bu tür durumlarda tetanoz aşısı yaptırın. hatta üreme çağındaki kadınlar takvime uygun 5 dozu olmalı. türkiye'deki özel hastanelerde "bizim hastanemiz çok temiz, tetanoza gerek yok" lafıyla birçok kadın doğumdan sonra öldü. tanı koymak zor. %30 ölümcül bişe tetanoz. sol kol 2 gün biraz ağrıyacak. değmez tartışmaya.
Sosyal ağlarda paylaş

Feuer said:

valla ısırdı bi gün beni
kafasına yumruk attım o anki korku ile kafatası kırıldı öldü hayvan agzındna kanlar çıkarak

bide sinirimi alamadım kafatısını ayagım ile ezdim tamamen paramparça olmustu

niyet ettim allah rizasi icin sükür namazi kilmaya

tekbir (allahu ekber)

0
|/
|
|_

0
|
|
|_

sübhaneke, euzu besmele, fatiha- zammi sure

ruku (sübhanerabbiyelazim)

_0
|/
|_

secde (sübhanerabbiyelala)

_¯¯/0_

2. rekat

besmele, fatiha suresi, zammi sure

ruku

_0
|/
|_

secde

_¯¯/0_

tahiyyat, salli + barik, rabbena

0
|/_

saga ve sola selam
Sosyal ağlarda paylaş

hayvan ısırıklarında yapmanız gerekenler:
-yara temizliği (alkol, sabunlu su dezenfektanlar vs..) korunmada aşıdan sonra yapılacak en iyi şey. burda en önemli olan yarayı deşmeyin, kurcalamayın, içinden parça çıkarmayın. bilgisizce yapılan manevralar kuduz virüsünün derin dokulara ulaşmasını kolaylaştırır.
-alkol hatalı değil, ama yüzdesi önemli. en uygun %70 oranda. azında veya fazlasında etkinliği azalabiliyor
-artık 5 yılı geçmişse nerredeyse her türlü travmada tetanoz aşısı rutine girdi. tetanoz topraktan bile bulaşır.
-ısırıklarda hayvan salyasından sadece kuduz değil bakteri bulaşı da olduğu için antibiyotik konusunda doktora danışmayı unutmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Artık bende iyice sinir olmaya başladım. Kedi neyse ama köpekler harbiden rahatsızlık vermeye başladı, kocaman hayvan 50-60 kilo ağırlığında. Yapın adam gibi barınak kısırlaştırın kyoun oraya, mahalle arasında at gibi köpekler dolanıyor. Akşamları birde grup halde takılıyorlar iyice atarlanıyorlar.

Hayvan içinde iyi olur barınak, dışarda hayvana eziyet etmekden hoşlanan manyağı var sapığı var (ördek vakası). Hayvansever ortayaş ve üstü hanımlarımızda gönüllü olarak çalışsınlar işte orada, her hayvan hakları ile ilgili eylem gösteri vb aktivitelerde gösterecekleri eforu orada sarfedebilirler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...