Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk Aile yapısındaki sorunlar (Genel)

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Yooo genelleme filan yapmadim, modern batili degerlere sahip babalarin simartip ortama saldigi prensesleri elestirdim, verdigim ornek diger kadin tipleri ile esleslesen ozellikler tasiyorsa benim sorunum degil yani, her calisan kadin boyledir demedim elmalarla armutlari karistirmayin

Prenses sendromunun tek sorumlusuda erkeklerdir, hicbir anne kizini bu sekilde simartmaz cunki, istese bile beceremez hemcinsi kizi ile ayni psikolojiye sahip oldugundan

Anneler genelde ogullarini boyle simartir, manwhore yapip ortama salarlar, aslansin kaplansin, guclu heybetli oglum diye, sonra bunlar gider karisini dover, sokakta gordugune tecavuz eder, bunuda hicbir baba yapmayi basaramaz

Kadinlarda erkeklerde kendi belalarini kendileri yaratir bu sekilde, kendi ideallerindeki karsi cins ozelliklerini kucuk yastan cocuklarinin uzerine yikarak yaparlar bunu ki insanin dogasinda vardir bu

Babasi ile mukemmel bir iliskisi olan bi kiz gordumu direk topukliycaksiniz
Sosyal ağlarda paylaş

türk aile yapısı demişsiniz sonra kızlar neden böyle konuşulmuş sade.

sorunun önemli bir kısmı bence doğudaki kadının sürekli ezilmesi, batıda da doguda kadınlar eziliyor diye batıdaki erkekleri sürekli ezmeye(üstünlük kurma?) çalışması. iki farklı kültür sürekli birbirini sivriltiyor şu an.
Sosyal ağlarda paylaş

Ek olarak baba'nın manwhore'da nasıl payı yok abi. Olmaz olur mu? Baba oğlunu errkek gibi yetiştirmeye kasar. Manwhore olacaksa da bu sayede de olur.

Ataerkil bir dünyada yaşamıyor muyuz sonuçta, Babadan, çevreden, hatta bu kafayla yoğurulmuş kadınlardan, televizyondaki dizilere kadar herşeyi erkeklerin yaptığı vur/kaçı legal olarak gösteren içeriklerle dolu.
Sosyal ağlarda paylaş

zerre alakasi yok turklukle, kadin devriminin yarattigi birsey bu, batiya gidildikce durum dahada berbatlasiyor, e dogunun hali zaten ortada

eski duzende roller cok sert bir sekilde belirlenmisti, direk roller arasi gecis imkani yoktu analizi ve elestirisi daha absit bir surecti

yeni duzende roller arasi sadece kadinlar icin gecis mevcut, pozitif ayrimcilik denen zevzekligide isin icine katinca durum iyice allak bullak oluyor

erkeklerin ustunde hala uymalari gereken gereksiz bir yuk var, bu yuku yukleyende bizzat kadinlar, devrim dememin sebebi o

-calisip evi gecindir
-butun vaktini ailene ayir
-surekli kendi isteklerinden feragat et
-guclu ol
-duygularini aciga vurma
-olmadigin biri gibi gorun, seni istedigim gibi sekle sokarim
-fedakarlik erkekligin yapisidir
-baska kadinlara bakma
-icindeki cocugu oldur, erkek adam ciddi olur
-beni hem maddi hem manevi olarak koru

simdi ayni maddeleri kadinlar icin uyguliyalim

-calismak benim icin opsiyon, calisirsam para benim, sen calisinca para evin
-ister cocuk bakarim ister gezerim, sen karisamazsin
-benim isteklerim karsilanicak, hicbri sekilde geri adim atmam
-ister hanim hanimcik dururum ister erkek gibi icerim, karisamazsin
-istedigim gibi duygu patlamasi yasayabilirim, beni idare ediceksin essek gibi
-beni degistiremezsin, begenmiyorsan kapi orda
-fedakar olmak zorunda degilim, isine gelirse
-sen benim erkek arkadaslarima karisamazsin, arkadas onlar ben oyle bir kadin degilim
-kendi karakterimden senin icin taviz veremem
-kesinlikle sana destek olmak zorunda degilim, maddi ve manevi sorunlarinda kendi basinasin. zayif olan benim sen surekli beni koruycan

bu esitlik degil, bu direk kadin hegemonyasidir

binlerce yildir isleyen sosyal kontrat artik bozulmustur, bozulmasida gereklidir ancak tek tarafli olarak bozulmustur, taraflardan biri butun sirtindaki zorlamalardan kurtulmusken oburune hemde seve seve hamal gibi tasitmaktadir bin yillik yuku, zeki kadinlar tarafindan kurnazlikla tasarlanmis bir durumdur bu birde ustuen pozitif ayrimcilik bindigi zaman sistem bok olmaktadir

evlilik ve bosanma oranlari ortada

sosyal kontratin yansimasi olan evlilik kurumunun icinde oldugu durumda ortada, gelismsi ulkelerdeki evlenme bosanma oranlari herseyi anlatiyor zaten, evlilik bir erkek icin direk tuzaga donusmustur bu carpik sistemde

esitlik ise tam esitlik, hicbir sart surt yok, degresyon tehtidi yok

madem erkekler kadinlarin geleneksel rol modellerinin disina cikmasini kabul etti, ayni sekilde bi zahmet kadinlarda bunu kabul edicekler artik ki tam esitlik durumu saglansin ancak bununda suclusu mevcut rol modellerine ses etmeyen, durumdan memnun oldugunu sanan aptal erkeklerdir direk, onlarida tabiki kadinlar gazlamaktadir
Sosyal ağlarda paylaş

Theridone said:

Viktor said:

Babasi ile mukemmel bir iliskisi olan bi kiz gordumu direk topukliycaksiniz

bu hiç sekmez. adamsın Viktor.

bunun babasız ama annesi ile anne gibi değil de sanki kendinden bikaç yaş büyük arkadaşıymış gibi olanlar var.onlardan da kaçın
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

bunun türk aile yapısıyla ne alakası var abi

baba-kız anne-oğul olayı ne yeni birşey ne de sadece türklere ait.

ayrıca aile yapısındaki sorunlar diyip baba kız tecavuz hikayesine gelmişsin.onlar ayrı kategori lan.

Adamaın bahsettiği tamamen bizim aile yapımız ve evlilik alışkanlıklarımız.
O yüzdendir.
Çıkıp "genelleme yapma" demeyin, zira bizim gibi orta asya memleketindeki genel evlilik ahlakı üzerine.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:
erkeklerin ustunde hala uymalari gereken gereksiz bir yuk var, bu yuku yukleyende bizzat kadinlar, devrim dememin sebebi o

-calisip evi gecindir
-guclu ol
-duygularini aciga vurma
-baska kadinlara bakma

-sen benim erkek arkadaslarima karisamazsin, arkadas onlar ben oyle bir kadin degilim
-kesinlikle sana destek olmak zorunda degilim, maddi ve manevi sorunlarinda kendi basinasin. zayif olan benim sen surekli beni koruycan

annelerin kızlarını eğitim biçiminin de etkisi var.
diyor ki anne kızına, "ben zamanında babanla evlenmek zorunda kaldım, mecbur bırakıldım, seçme imkanı verilmedi, seçme şansım olmayınca gör bak halime, sabah akşam bulaşık yıkıyorum, çamaşır yıkıyorum, tüm hayatım perişan oldu, oysa ben bunu hakedecek kadın mıydım, sen sen ol erkek senin dediğini yapmadığı sürece onu terket" gibi öğütler veriyor.
sonra bu kız büyüyüp anne olunca üstteki dediğin tablo çıkıyor.

erkeklerde de suç var aslında, kızlar hep "ulaşılması gereken" oldu, kızı yemeğe çıkart, buluşmada kıza gül ver, kızı şımart, taksi parasını öde, evine kadar götür vs...
karşılıklı bir ilişkiden ziyade tek taraflı verme oldu bu yüzden.

ancak "modern" erkeklerde de şunu görüyorum, evlendikten sonra bir anda "ben hayatımı yaşayamadım, evlenene kadar hep akrabaların dediği gibi yaşadım, şimdi kendi ayaklarımın üstünde durma imkanım oldu, bana karışma, ben hayatımı yaşayıp istediğim gibi gezip tozmak istiyorum".
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

bir kadın bunları diyorsa erkeği erkek değil betadır
hatta omega falandır
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Borastus said:

türk aile yapısı demişsiniz sonra kızlar neden böyle konuşulmuş sade.

sorunun önemli bir kısmı bence doğudaki kadının sürekli ezilmesi, batıda da doguda kadınlar eziliyor diye batıdaki erkekleri sürekli ezmeye(üstünlük kurma?) çalışması. iki farklı kültür sürekli birbirini sivriltiyor şu an.

işte;

kadınlar niye eziliyorlar?
erkeler niye böyle bir davranış tutumu içinde bulunuyorlar?

bunları sorgulamak lazım.

Türk aile yapısını ben başlık açmak için yazdım, ama bu sorunlar zaten insanlık kadar eski meseleler, burada sadece karşı karşıya kaldığımız sorunlara ve olası düşeceğimiz hataları tartışmak,
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

Ek olarak baba'nın manwhore'da nasıl payı yok abi. Olmaz olur mu? Baba oğlunu errkek gibi yetiştirmeye kasar. Manwhore olacaksa da bu sayede de olur.

Ataerkil bir dünyada yaşamıyor muyuz sonuçta, Babadan, çevreden, hatta bu kafayla yoğurulmuş kadınlardan, televizyondaki dizilere kadar herşeyi erkeklerin yaptığı vur/kaçı legal olarak gösteren içeriklerle dolu.

ben buna katılmıyorum, yaptığım gözlemlerin de ekleyerek, direk annenin payı var...

eğer bir toplumda kadın ezilmiş ise, kadının adı yoksa, (Bkz. neresi acaba?) kadının en kolay statü kazanma şekli anne olmasıdır, (kısır döngüye giriş...) anne olmak ta yetmez, erkek evlat sahibi olmalıdır, erkek olmasında yetmez, komşu karının oğlundan daha ilerde olması gerekir (kısır döngü...) bu bakımdan çocuk bebeklikten beri en çok annesi ile vakit geçireceği için bu şekilde yetişir, kumaşı o zaman biçilir...

baba çocuğu ile 10-16 yaşları arasında alakadar olduğu için, çocuk çevre + babanın kalibresi ( ki onuda benzer bir ana yetiştirmiştir) + anasının biçtiği kumaş olarak şekillenir (kısır döngü...)

bir diğer gözlemim ise, daha modern bir ortamda, ama mutsuz ve mantık evliliklerinde, anne kocası ile kuramadığı ilişkiyi, göremediği/ gösteremediği ilgiyi çocuğuna gösteriyor (tersi baba-kızda da var), mikron düzeyinde bile olsa bu olay, malesef çocuk bunu anlıyor, bununda dereceleri olur tabi,

en kolay gözlemi, ilk çocuğun kız olduğu, ikincinin erken olduğu, yukarıda bahsettiğim ailelerde görülebilir...
Sosyal ağlarda paylaş

Borastus said:

genellemelerin çogu yapıldı hep önceden
http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=9898157

işte bunlar, Türk toplumu olarak malesef içinde bulunduğumuz sorunlar ve çok ciddi sıkıntılar ortaya çıkartıyorlar...

sorunların kaynağını inecek kapasitede bireyler az olduğu için de bu sorunlar türlü türlü atlar almışlar,

kezbanlar olmuş, erkeler böylerdirler falanlar türemiş
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

zerre alakasi yok turklukle, kadin devriminin yarattigi birsey bu, batiya gidildikce durum dahada berbatlasiyor, e dogunun hali zaten ortada

eski duzende roller cok sert bir sekilde belirlenmisti, direk roller arasi gecis imkani yoktu analizi ve elestirisi daha absit bir surecti

yeni duzende roller arasi sadece kadinlar icin gecis mevcut, pozitif ayrimcilik denen zevzekligide isin icine katinca durum iyice allak bullak oluyor

-calisip evi gecindir
-guclu ol
-duygularini aciga vurma
-baska kadinlara bakma

bu esitlik degil, bu direk kadin hegemonyasidir

binlerce yildir isleyen sosyal kontrat artik bozulmustur, bozulmasida gereklidir ancak tek tarafli olarak bozulmustur, taraflardan biri butun sirtindaki zorlamalardan kurtulmusken oburune hemde seve seve hamal gibi tasitmaktadir bin yillik yuku, zeki kadinlar tarafindan kurnazlikla tasarlanmis bir durumdur bu birde ustuen pozitif ayrimcilik bindigi zaman sistem bok olmaktadir

evlilik ve bosanma oranlari ortada

sosyal kontratin yansimasi olan evlilik kurumunun icinde oldugu durumda ortada, gelismsi ulkelerdeki evlenme bosanma oranlari herseyi anlatiyor zaten, evlilik bir erkek icin direk tuzaga donusmustur bu carpik sistemde

esitlik ise tam esitlik, hicbir sart surt yok, degresyon tehtidi yok

madem erkekler kadinlarin geleneksel rol modellerinin disina cikmasini kabul etti, ayni sekilde bi zahmet kadinlarda bunu kabul edicekler artik ki tam esitlik durumu saglansin ancak bununda suclusu mevcut rol modellerine ses etmeyen, durumdan memnun oldugunu sanan aptal erkeklerdir direk, onlarida tabiki kadinlar gazlamaktadir

senelerdir söylerim, ataerkil toplum bir masaldır diye, işte güzel bir şekilde ortaya konulmuş...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...