Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türbanlı öğrenciyi engelleyen profesöre hapis

Teodor

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

paramecium said:

Selam,

Türban yasağının en komik yanı şu:

Baş örtmeyi şeklinden dolayı fanatik dindarların simgesi olarak tanımlayıp bunu engellemeye çalışıyoruz iyi güzel de yine bu fanatik dindar grubun erkeklerini neden ayırtedip yasaklarla engelleyemiyoruz? Sonuçta bu engelleme sadece dişileri engelleyebiliyor değil mi?

şu açıdan da bak,
fetullahçılar ve cemaatçiler eğer dişiyse "dindar" olmak için "dini" kıyafet olarak türban takıyor,
ama eğer erkekse gayet modern giysiler, lüks takım elbiseler giyiyor.

iki yüzlülük direk.

al işte aklıma yine persepolis filmi geldi.
orda kız isyan etmişti duruma, iyi de bizde isyan edecek kız da bulamıyorsun.

kadının kıyafeti kendi dini statüsünün göstergesi olduğu için, kendi dindarlıklarını kadın üzerinden istaplıyolar, bu ve bunun gibi bir çok sosyolojik tespit yapılabilinir aslında,

antik çağda roma ve yunanda kadın her hangi bir şey olarak var sayıldığı için batı için, bu gibi tesettür işleri biraz uzak kalmış, mesela keltler son zamanlarına kadar savaşçı prensesler bile çıkartmışlar ama şehirleşen ve "medenileşen" halk yavaş yavaş kadınları ikibi planda tutmaya başlamış,

doğunda tam olarak nasıl bilemiyorum, ama ilk tesetür örneklerinin iran saraylarından/haremlerinden çıktıklarını duymuştum.

kadın soylu birinin malıdır ve o sadece ona özel olduğu için ona gözükür falan...

yine buraya ekleme yapabilirz ama buradan yola çıkarak, kadınlarda buna balıklama atladıklarını görürüz, nitekim kadınlar hiç bir zaman aptal olmamışlardır, biz it gibi dışarıda soğuktan donarken, onlar kedi gibi, göstermelik olarak biraz okşanmaya izin vererek sıcak yataklar bulabiliyorlar.

nitekim, şu anda da olduğu gibi, zengin bir adamın haremine girip, onun güdümüne girip, tesetüre girip rahat yaşamayı seçmiş şehirli birçok kadın, niye aslında şehir hayatı farklı bir şeyde sunamıyor malesef kadınlara, toplu üretim, okadar iş gücüne zaman zaman talep etmiyor.

binbir gece masalları çok güzel örnekler barındır bu konulada

en azından müslümanlık öncesi ve pro-müslüm iran için bunu söyliyebiliriz.

şunuda ekleyelim yine benzer bir uygulama çin şehir insanlarının kadınları üzerinde görürüz, onlar kadınların ayaklarını tabuklaştırmışlar veya feodal japon geleneği olarak japon kadınları, çıkadıkları abartılı sesler...

her ne kadar kabul etmesenizde, kuran kadınlara bir çok özgürlük vaat etti, ama araplar, kadını hiçe sayan hrıstiytan öğretilerinin ve kadını statü sembolü olarak gören doğu medeniyetlerinin de etkisi ile bu zamanla eridi ve iranın işgali ile zamanla o eksene kaydı...

AKP uygulamalarına dönersek yine bir çok kadının, kendilerine vaat edilen şeyler için veya ben senin reklamın için kapandım hani benim payım diyerek talep etikleri bir hayat var, buunn kılıfı da zaten hazır kadın kutsaldır...

en baba örnekler, başbakan ve cumhur başkanın eşleridir,

belli bir statü içinde bu geçerlidir ki anlatılanlar şu şekildedir:

dışarıda olmasa da, evde tamamen onların hükmü geçer, erkekler katiyen karışmaz, limitsiz kredi kartları, ve arabaları vardır ve ev işleri ile de uğraşmazlar, (bunlan ilgili hürriyete bir araştırma vardı, tavsiye ederim...)

niye, ben senin için tesetüre girdim, kutsalım ben

statü sembol oldular çünkü, benim kadınım kapalı, benim ki daha kapalı...

ve bu toplumdaki bu bokta kişiler ile kendi reklamlarını da yapıyorlar...

olanda gariban, fakir ailelerin kızlarına oluyor.

neyse yine çok uzatım...

şunda ekleyelim, kadın taktığı bez üzerinden müslümanlık yapmak daha kolay birde, öbür türlü bür sürü iş yapman lazım...
Sosyal ağlarda paylaş

hala türban yasağını savunan chp izmir kadın kolları başkanı zihniyetine acımamak elde değil. lan ülkenin her kademesi türban zihniyeti ile yönetiliyor artık.

yasakladınız bir şey elde edemediniz tam tersi güçlendirdiniz hala aynı kafa ile devam ya.

duvar olsa 30 senede belki yıkılırdı filan bi gelişme olurdu ama bu kafa ile türkiye'nin 5 metre ilerlemesi mucize demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

yasaklayınca güçlendirmedik, serbest bırakınca güçlendirdik. fetullah gülen aktiviteleri türkiyede çoook serbest mesela, iktidara gelen rp, akp gibi partiler de zaten tarikatlara destek vermesiyle tanınıyor.

bunlar güçlenmiyecek de he-man mi güçlencek...
Sosyal ağlarda paylaş

antiban said:

lan olm biraz kafayı çalıştırın siz bu kadar yasaklamasanız bu kadar baskı gördük mağduruz edebiyatı yapıp güç kazanmazlardı.

Sana baskı gördükleri için bu kadar yayıldılar gibi geliyor çünkü öyle sanılması için dötlerini yırtıyolar, demogoji siyaseti yaparak.(böhüü dinimi yaşayamıyom)
Sonunda, senin ki gibi bir mantıkla; türbana veya dinin bu kadar göz önünde olmasına karşı çıkan kesimi bile caydırmış oluyorlar.
Ha benim artık zerre umrumda mı, değil asdf
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Okuduğum güzel cümleyi yine burada tekrar edeceğim ama:
İnanç sahipleri iktidar(güç) ve zenginlik testinden geçiyor.

Tespit son derece doğru. Hiç olmadıkları kadar rahatlar. Öncekiler gibi bunu kendilerine mi yontacaklar yoksa takındıkları sıfata uygun mu olacaklar. Zaman bunu gösterecek. Ha öncekilerde gördük de ne oldu; hiç! Çimlere basılıp basılmayacağını bile birilerinin bize tabelalarla hatırlatması gereken toplumuz biz.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Herşey test abi size. O test bu test. İyi insan erdemli insan, mütevazi insan. Bunların inançlı olmakla alakası yok unutun o şeyleri. Siz hem öyle hem inançlı olabilirsiniz, ama bu inançlı olduğunuz için değil, siz siz olduğunuz içindir. Hiç bir dine inanmasanız da X dinine insansanız da. İnancın bir kimseyi iyi ya da kötü yapacağına inanmıyorum. İyi insan vardır kötü insan vardır. Kaldı ki iyilik ve kötülük de oldukça göreceli şeyler olabilir. Bunların içinde inançlıları vardır, inançsızları vardır. Hayatı gözlemleyin. Herşeyi de şu din ve inanca bağlamayın lütfen. Çünkü biliyoruz ki salt Allah korkusuyla iyi gözüken veya kötülükten kaçan insanlar, dinde loophole bulduklarında abuse'dan da kaçınmıyorlar bu günah değil diye. Ama günah diye de kendilerini birçok şeyden korkarak koruyorlar, halbuki dinin yasakladığı bazı şeylerin de topluma zararı yok ve mantıksız. O yüzden herşeyi din üzerinden açıklamaya çalışmak manasız. Ama dediğim gibi herşey insanlıkla alakalı. Etik, evrensel ahlak, bunların dinle minle ilgisi yok...
Sosyal ağlarda paylaş

haberi okumamışsınız gençler.

said:
"Türk Hukuk sisteminde özellikle Anayasa ve AİHM kararları ile türbanlı olarak derse girilmesi yasaklanmıştır. YÖK Eski Başkanı’nın sözlü beyanı bunu değiştirmez. Mahkemeye gelen Ege Üniversitesi Rektörlük yazısında da, hukuksal bir değişiklik olmadığı belirtilmiştir. Sanık müvekkilim sadece türbanla üniversiteye, derse giren öğrencileri tutanak ile tespit etmiştir. Bu bir suç değildir. Hiç bir öğrencinin eğitim hakkını engellememiştir. Beraatini talep ediyorum."

yönetmeliğe göre eğitim hakkının engellenmesi yönünde bir karar verilmişse temyizden döner. ki:

said:
Hakim, sanığın aynı fakültenin Matematik Bölümü öğrencisi Fatma Nur Gidal’ı hukuka aykırı olarak eğitim ve öğretim hakkını engellediğini, suçun işleniş şekli, suçun işlendiği yer, suç kastının yoğunluğunu artırım sayarak, Pekünlü’ye önce 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

hakim haksız. karar taraflı.

(türbanla üniversiteye giriş serbest olabilir diyenlerdenim)
Sosyal ağlarda paylaş

sadece türbanla değil her şekilde üniversite'ye girilebilmesi taraftarıyım.
ama "tşörtle pantolonla geliyor, yasaklayın bunları" diyen zihniyetin sonra türban üstünden özgürlük nutukları atıyor olması yüzünden
sonuna kadar türban karşıtlığı yapıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

sorun da orda başlıyor zaten bence, herkesin dinine özgürlük değil de müslümana tölerans sağlıyolar bu mantıkla. Yani olay "türban" sebest mi değil mi olunca..
Afrikanın bilmem ne kabilesindeki inancı benimsesem ve çalı çırpı takıp gitsem mesela izin verecekler mi ? Vermemeliler, ortak bir yolu olmalı bu işin o da normal günlük ya da resmi kıyafettir işte.. Herkes kendi dininin gereğini getircek şekilde giyinirse işimiz var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...