Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

son zamanlarda içeceklerin tadı mı bozuldu ?

antiban

Öne çıkan mesajlar

maden suyu konusuna değinen olmamış. ben meyvelileri falan severdim. iyiydi hani, sadece meyve aroması ekli geliyorlardı. bayağıdır almadım. geçen hafta alırken tüm çeşitlerin şekerli co2li sulara dönüştüğünü gördüm. hayal kırıklığı. tatları falan da o kadar hoş değil. sade içmek de bayıyor bir süre sonra.

bak şu marka çok sağlıklı hem tadı da güzel tarzında tavsiyeler varsa hemen uyup stoklayacam.
Sosyal ağlarda paylaş

Maden suyu alırken başlığının altında ne yazdığına dikkat et. Marketlerde maden suyu altında satılan(özellikle meyveli) çok sayıda içeceğin üzerinde "gazozlu içecek/gazlı içecek" yazdığını göreceksin. Bunlar kesinlikle maden suyu değil. Maden suyuna yakın değil. Maden hiç değil. Sadece maden suyu yazanlardan almaya çalış.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Daemir said:

@fenn şeker yerine karbonhidrat yazıyorlar zaten. aynı şey.

Aynı şey değil.

Şeker denilen şey bildiğimiz glikoz, enerjinin son hali. Ağızdan girdiği anda kana karışması çok kısa sürüyor. Bu da organların çabuk reaksiyon vermesini gerektiriyor vücutta. Eh doğal olarak fazlası zararlı.

Karbonhidrat ise şekerin parçalanmadan birkaç evvel ki hali. Karbonhidrat ağızdan girdikten sonra tipine bağlı olarak kana karışması ve sindirilmesi biraz daha fazla sürüyor, 15dakikadan 120 dakikaya kadar falan. Tabi bu da organların randımanlı çalışmasıyla sindirilen bir şey ayrıyetten o esnada hareket halinde iseniz yediklerinizin bir kısmını da kullanmış oluyorsunuz ve böylece organlara daha az iş düşüyor. Tabi onun da fazlası zararlı.

bilimsel olarak şekerlerin genel ismi karbonhidrattır. tabii ki büyüklükleri farklı olan ve sindirilmesi farklı olanları var içlerinde. içecek ve yiyeceklerde şeker yerine genel olarak karbonhidrat yazıyor işte. her şeker bir karbonhidrattır çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben madem suyuna değinmiştim ama özel olarak maden suyunun analizini yapmamıştım.

Daha önceki sayfa da yazdığım gibi şu an sadece maden suyu ve su ile idare ediyorum. Şunu farkettim ki maden suyunu bardakta içerseniz olmuyor, bizim gibi kola tiryakilerinin aradığı o asit hissini alabilmeniz için dar şişe uçlarından içmek gerekiyor.

bu arada bana kızmayın ama o içtiğiniz meyve suları da o kadar süper değiller. light ürünleri ise hiç tercih etmeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

vücut geliştirmecilerle pati gurmeleri el ele verip şunun yerine şunu içerseniz şöyle kazançlı çıkarsınız tarzı bir tuto hazırlasa çok faydalı olur.

normal süt yerine yarım yağlı süt içmek daha mı iyi mesela, ya da bir öğün tipik fast food yerine evde hazırlayacağımız standart bir sandviçin bize ne gibi yararı oluyor vs. tam belgesellik oldu, var mı böyle bir şey ?
Sosyal ağlarda paylaş

KullofAtlantis said:

çok komiksin de ben doktorumun ve diyetisyenimin (sağlık sorunlarım nedeniyle varlar) aktardıklarını paylaştım

yukardakileri de okudum da lafının kime yönelik olduğunu anlamadım. ciddi bir şekilde yazdım ben onları. yani o bilgiler sağlanırsa içecekler arasında seçim yaparken çok daha objektif kararlar alınabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...