Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilkent Üniversitesi

kami

Öne çıkan mesajlar

Hadin hayırlı olsun =)

2-3 hoca arasında kalırsan ingilizcede, bilkentftp'de hocalar hakkında yazılanlara falan bak. Zaten ilk hafta boyunca hocalarını değiştirebilirsin. İlk derste beğenmediysen çıkıp; başka hocaya geçebilirsin. GERGE'nin de dediği gibi verdiği notların ortalaması 2.00'ın altında olanlardan kaç. İngilizce 101'in geçme notu C bu arada aklında olsun =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Git B'ye, gir lablara, istediğin dersi ekle-çıkar-değiştir. Odandan bile yapabilirsin belki ama ilk dönem öğrencileri için ayrı kurallar vardı kullanılabilir makineler için.

Stars'da Information'da Registration Appointment diye bir şey var, orada yazıyor bunları yapabileceğin tarih. Okulun ikinci haftasına kadar da süren ver.
Sosyal ağlarda paylaş

Course registration not started yet.
You have no appointment date & time
Number of remaining Add,Drop or Section Change requests for night time ⇒ 60
Number of remaining Add,Drop or Section Change requests for day time ⇒ 30

Courses Loaded
Course Code Section Course Name Instructor(s) Credits
Bilkent ECTS
ENG 101 042 English and Composition I 3 6
GE 100 001 Orientation 1 1
MATH 101 001 Calculus I Mehmet Okan Tekman 4 7
PHYS 120 001 Orientation for Physics Majors Ceyhun Bulutay 1 2
TURK 101 088 Turkish I Ahmet Kaya 2 1

Registraion Appoinment kısmında bunlar yazıyor

Bir de benim phys101, chem101 derslerini load etmemişler, onlar ne olacak?

Ek olarak bilkentkampüs sözlüğünde dolaşırken şey okumuştum, adam math101 değil de math111 mi ne alıyormuş mesela daha basit bir ders. Bu olay ne oluyor nasıl oluyor, artısı eksisi var mı?

Kayıt dönemi derken neyi kast ettiğini, neyin kaydını yapacağını anlamadım. Okul kaydını diyorsan 15 gün önce kesin kayıt yaptım ben.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Kim diyorsa onu yanlış demiş, curriculum'da yazan ders yerine başka ders alamazsın.

İlk dönem farklı oluyor işte kayıt şeyleri. Kayıt derken ders kaydı, lise değil artık abi, kimse eline program vermeyecek =) Eklenen dersleri istediğin gibi değiştirirsin, bak orada demiş zaten Number of remaining Add, Drop or Section Change diye. Bende mesela bunu diyor: Registration Appointment Time ⇒ SEPTEMBER 13, 2012 14:07 ama ben ilk dönem olmadığım için sanırım her bilgisayardan yapabiliyorum. Yarın Tunalı'da, bira eşliğinde yapacağız bir arkadaşla =)

Her dersi eklemezler zaten, ben de ön kayıt yaptım ama yarısı eklenirse iyi. Kendin ekleyeceksin.

Ders kayıtları Perşembe ve Cuma bu arada, ve hatırladığım kadarıyla ilk dönemler randevusuz oluyor. Kayıtlar başladığında sadece okul bilgisayarlarından yapabiliyorsun. Ben girdiğimde böyleydi, yukardakileri yazarken hatırladım şimdi.

Unut yani İstanbul'u.
Sosyal ağlarda paylaş

Ee benim bir sürü arkadaş bugun memleketlerine döndü. Hiçbirinin de haberi yoktu bu olaydan, herkesin ağzında dersler 17'sinde başlayacak lafı vardı.

17'sinde yapamaz mıyım ders kaydını? Sadece 13 ve 14'ünde mi oluyor, 13 ve 14'ünde yapmayanlar ne yapacaklar?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Şuraya gir: https://stars.bilkent.edu.tr/homepage/academic_units

Ders almak istediğin bölümde Offerings'e bas. Orada her şey var. Link'lerde özellikle dersin eski ortalamarı, hocanın notu filan önemli.

İngilizce için de şu linkten bak: https://stars.bilkent.edu.tr/homepage/offerings.php?DEPT=FAE 2011-2012 Fall seç, ENG 101 hocalarını bulun Syllabus'larına bak. %90 aynıdır bu dönem de, daha değiştiren görmedim.

Sana mesela ENG 101-42 gelmiş. 2011-2012 Fall'dan bunun kim olduğunu buluyoruz. Ya da bulamıyoruz çünkü daha kim olduğunu yazmamışlar. Ama diyelim ki Şenol Bezci (en tavsiye ettiğim hocalardandır). Hocayı şimdi 2011-2012 Fall'dan bul. Oradan bak konusu neymiş: https://stars.bilkent.edu.tr/airs/index.php?do=syllabusPrintable&smstr=20111&crscd=ENG&crsnm=101&sctn=30&out= Beğenirsen kayıt sayfasında onu seç. Zaten sana ders eklenmiş olduğu için ama o sayfadaki Section Change tuşunu kullanarak yapacaksın sen.

Anlatabildim mi?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
kami said:
17'sinde yapamaz mıyım ders kaydını? Sadece 13 ve 14'ünde mi oluyor, 13 ve 14'ünde yapmayanlar ne yapacaklar?

Yaparsın, ilk haftanın sonuna kadar izin var ama kalan yere girersin. Kalan yer ders programındaki ders ile çakışabilir, al başına derdi o zaman. Yani nasıl akademik takvim'de Perşembe - Cuma ders kaydı yazdığını görüp gidiyorlar ki?

Bu arada evden yapılabiliyordur belki, ben girdiğimde sadece birinci dönemlerim evden kaydına izin vermiyorlardı. Sor onu, oluyorsa git.
Sosyal ağlarda paylaş

Kime sorabilirim ki. Starsta öğrenci bilgilerim kısmına advisor olarak "Ömer İlday" denen kişiyi eklemişler, onu mu bulmam gerekiyor? Sağa sola mail atsam çok geç cevap veriyorlar, en iyisi öğrenci işlerine telefon açmak, ama onlarda gitmişlerdir şimdi, yarın sabah ki mesaiye kaldı sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
İngilizce işine şimdiden başla çünkü saatler sürer. Sonra da bilgisayar başında seçtiğin hocanın dersinde yer boşalmasını bekleyeceksin ki o da saatler sürer duruma göre.

Eğer bu dersi düzgün ve kendine göre seçemezsen dönemin rezil olur, ortalaman da epey epey düşebilir. Bu nedenle üzerine vuruyorum. Bizim fakültede ENG 101-102-243-244 veriyorlar, hepsinden A ile geçtim (Bir B+ vardı şimdi, hakkını yemeyeyim) ama ENG 101'den ilk aldığın dönem tam olarak bunu yapmayıp kendime göre bir konu seçmediğim için kaldım yani. Bana gelen hoca 2012'de dünya yok olacağı için hepimiz doğu mistizimine kapılıp çiçek olmalıyız filan diyordu. Bir tane makale yazamamıştım kadını memnun eden 70 gelmemişti.
Sosyal ağlarda paylaş

Neyin stresini yapıyon hacı otur evden bilgisayarından registration açıldığı gibi ders eklemeye başla. Büyük ihtimal sana eklenen "must" derslerle yüklenmesi gereken kimi derslerin programı çakışmıştır. O yüzden section değişikliği falan yapman gerekebilir. Bana çok zor gelir diyosan da şimdiden advisorına mail at yarın yanınıza gelicem diye. Cevap vermese de git kapısına.

Math 111-112-116 dersi benim girdiğim vakitlerde Math 101-102'ye alternatifti. Öncesinde bir matematik sınavına giriyodun ve ordan aldığın nota göre ayırıyolardı seni. Tabi akıllı olup Math 101-102'de Tekman'dan kaçmaya çalışan herkes yaz okuluna kalma pahasına(116 sadece yaz okulunda açılıyodu) boş kağıt verip çıkıyodu sınavdan =) Sonra değiştirdiler o sistemi. Herkes direk math 101-102 alıyor artık
Sosyal ağlarda paylaş

Advisor'a bir mail attım. STARS da nerede bulabileceğim yazılmamış, kişisel sitesinde şöyle bir şey yazıyor.

PHONE:
+90-312-290-8076

ADDRESS:
SL-101 (ARL Building),
Department of Physics, Bilkent University,

Burası nerede bilen var mı? Direk buraya mı gidecem yoksa bulunduğu bir yer filan var mıdır?

ENG'in konusuna baktım, hoca Ümmü Gaye Özarslan, konusu da

This course is designed to provide support and guidance in improving students? ability to use academic English in written and oral modes through the critical analysis of the concept of music and social movement. Music is an essential part of life because it is one of the most powerful vehicles of human expression. As a means to communicate love, disapproval, happiness, ideas and ideologies - life, in short - music speaks to us, because it comes from us. Being such a powerful tool for communication, it has led to and represented many different social movements in society as well as being the origin of different controversies and conflicts. This course will give you the opportunity to explore music, its relation to different social movements and the controversies it has created.

Bunu almasam kendim adına hayırlı bir iş yapmış olurum bence. :)
Ortalamasına da baktım 2.6 yazıyordu, bir de section gpa ve course gpa diye iki farklı gpa var bunların farkı nedir?

Bu ders hocalarını ve section'u nasıl değiştireceğim? Mesela math'ı tekman veriyor istemiyorum onu, bu eng hocasını da istemiyorum. appointment date olarak hiçbir şey yazmıyor ben de, ders kayıtları 13'ü dendiğine göre saat 00:00 itibariyle sanırım dersleri eklemeye başlayabileceğim?

Bu hoca seçişlerimiz aynı zamanda haftalık ders programımızı belirliyor sanırım, istediğim taktirde hocalar ve bu hocaların ders verdiği saatler uyuşursa, bütün dersleri 4 güne sıkıştırıp haftada 3 gün tatil yapabilir miyim?
Sosyal ağlarda paylaş

S binalarından birinin içine girip güvenliğe sor işte yerini tarif eder sana =)

Sana kayıt için bir tarih+saat verilmiş olması lazım. O tarih ve saat gelmeden kayıt yaptıramazsın. Kayıt aparatı açıldığında sectionını değiştireceğin dersin yanındaki "change" butonuna basıp; istediğin başka bir sectiona geçiş yapabilirsin. Ama geçeceğin section; o sırada bulunan derslerinle çakışamaz. Yani ingilizceyi değiştirmek isterken, türkçe'yle çakışan bir section seçemezsin. Önce türkçeyi değiştirmen gerekir. Aynısı matematik için de geçerli. Matematiği Aydan Pamir veriyorsa ondan al. Derslerine git, tahtaya ne yazıyosa deftere geçir. En az B+ =)

Section GPA, kadının girdiği sectiondaki ortalaması işte. Diğeri de genel tüm ingilizce alanların ortalaması. Yanlış hatırlamıyorsam zaten ENG 101'in sonunda %30luk bir final sınavı var. Bu sınav ortak olduğu ve sınavı başka hocalar okuduğu için; dersi aldığın hoca sana ancak %70lik bir kıyak çekebilir(%80'e %20'de olabilir). Emel Bekişoğlu son essayimi final notları açıklandıktan sonra okuyup geçirmişti beni :D

Derslerin programlarına göre o 4 gün okul 3 gün tatil olayı olabilir de olmayabilir de. Boşuna heyecan yapma. Şahsen o amaçla yola çıkıp 3 dönem üst üste cuma sabahı tek saat ders için okula gitmişliğim var -_-
Sosyal ağlarda paylaş

Phoenixlin said:

S binalarından birinin içine girip güvenliğe sor işte yerini tarif eder sana =)

Sana kayıt için bir tarih+saat verilmiş olması lazım. O tarih ve saat gelmeden kayıt yaptıramazsın. Kayıt aparatı açıldığında sectionını değiştireceğin dersin yanındaki "change" butonuna basıp; istediğin başka bir sectiona geçiş yapabilirsin. Ama geçeceğin section; o sırada bulunan derslerinle çakışamaz. Yani ingilizceyi değiştirmek isterken, türkçe'yle çakışan bir section seçemezsin. Önce türkçeyi değiştirmen gerekir. Aynısı matematik için de geçerli. Matematiği Aydan Pamir veriyorsa ondan al. Derslerine git, tahtaya ne yazıyosa deftere geçir. En az B+ =)

Derslerin programlarına göre o 4 gün okul 3 gün tatil olayı olabilir de olmayabilir de. Boşuna heyecan yapma. Şahsen o amaçla yola çıkıp 3 dönem üst üste cuma sabahı tek saat ders için okula gitmişliğim var -_-

E ben de tarih filan yazmıyor kafayı yiyecem niye yazmıyor ya? Valla bi anamı babamı göreyim diyordum okul başlamadan, yalan olacak anlaşılan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...