Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

SSD Olayı

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Alayım bir tane diyorum, iyi bir performans kazancım olur sanırım. Yardım gerek ama, hangisi iyi hiç bilmiyorum. Fiyat/performans arıyorum bir de.

Artık neredeyse hiç HD alanı kullanmadığımı fark edince aklıma girdi bu. Steam'i ve oyunlarını kaldırırsam 24GB tutuyor şu anda kullandığım alan. Film, dizi, müzik ve anime bulut servisleriyle hep. Dökümanlar bile SkyDrive'da. Oyun olarak da olsa olsa 50GB filan yüklü oluyor hep aynı anda bir sürü yüklemektense bitirip silip yüklemeyi şeçtiğim için. 120GB bir SSD alsam rahat yeter demeye başladım ben de.

Hepsiburada'ya bakıyorum şimdi, bütçeme uygun şeyler var. Bütçem bu arada 300TL ve altı. Şu mesela: http://www.hepsiburada.com/liste/corsair-force3-120gb-sata3-ssd-cssd-f120gb3-bk/productDetails.aspx?productId=bd130950&categoryId=60000010 , ayda 45 TL'ye çok uygun.

Sorularım şunlar:
[list=1]
[*] Artık böyle alan istememe durumuma yıllarca devam edeceğimi düşünüyorum, bir tane alayım, en az 10 yıl dizüstünden düzüstüne taşıyarak kullanayım diyorum. Sağlam mı bunlar, benim bütçemde özellikle?
[*] HD'nin büyük bir bottleneck olduğunu biliyorum ama şu anda Arrandale CPU kullanıyorum. Ne kadar hissederim bunu?
[*] Normal kullanımla Windows 8'de 2 saat, Arch'da 2:45 giden pil ne kadar gider?
[*] HD5470 ile aldığım oyun performansına bir katkısı olur mu?
[/list]
Sosyal ağlarda paylaş

1.5 aya yakın oldu herhalde ben alalı, 120gb kingston 535/480 aldım, hızları aşağı yukarı aynı. ama eski sata hdd ile şu anki ssd arasındaki performans artışı çok çarpıcı. 120gb almıştım ben de. 35gb boş şu anda. diğer tarafta da 320gb eski hdd duruyor, laptop da 2 hdd slotu varmış açınca öğrendim :D

bir başka arkadaşım da dvd rom söküp yerine caddy alarak 2 hdd kullanıyor. o da aynı şekilde çok mutlu ssdiski ile :D
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Şu iyi midir?

http://www.hepsiburada.com/liste/ocz-agility-3-120gb-ssd-agt3-25sat3-120g/productDetails.aspx?productId=bd101305&categoryId=60000010

Ofiste bi bilgisayara bundan takmıştım. İşletim sistemi orada yüklü direkt. Ev bilgisayarında normalde olmayacak işletim sistemindeki domain vs. scriptlerine rağmen başlangıç baya hızlı. Domaine dahil etmeden önce bi denemiştim de HDD'ye kıyaslayınca şaka gibi oluyo hakkaten :D Düşünüyosan al direkt.
Sosyal ağlarda paylaş

ne ayarı ki, bende aldım gerge'nin attığı linkteki ssd'den ve şu an laptop uçuyor, hani f/p için yapılacak en iyi yatırım, ne ram ne işlemci hepsi halt yesin.

Bide şu "fsutil behavior query disabledeletenotify" olayı var ama yapsam mı yapmasam mı bilemedim, yakmıyım diyorum şimdi ssd'yi, yararı zararı nedir yapan var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Sandisk Extreme alacağım sanırım. Sağlam çalışıyormuş. 500 mb/s görüyormuşsun ortalama. 550 ya da 450 fark etmez yani benim için, sağlamlığına bakıyorum bu aşamada. Yıllardır tüm solid state belleklerimde sandisk kullandım; başka marka hiç almadım, hiç de yamuğunu görmedim.

Fiyat olarak da uygun. 300TL'den fazla veremem zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

ben OCZ vertex 3 aldım 254 tl ye vatandan. %25 indirim vardı. gene öyle bişi kovalayıp alabilirsin.

bu arada vertex 3 ile 4 arasındaki en büyük fark sıkıştırılamayan dosyalarda ortaya çıkıyormuş. onun dışında bir farkı yok hatta sıkıştırılabilen dosyalarda biraz daha yavaş bile diyorlar. aradaki fiyat farkında değmez bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Birazdan çıkacağım evden, karar veremiyorum hâlâ. Fiyata gidip Agility 3 mü alsam? 220TL'ye geliyor. Sandisk Extreme en iyisi gibi 300TL altı sınıfta, ona mı yönelsem 50TL daha verip. Ama ona 50TL daha verirsem borca giriyorum.

Kafam karışık. Bunlar çok hızlı zaten, 20 mb/s hız farkı kovalamaya değer mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Bende 2-3 gün sonra bir hdd almayı düşünüyorum, daha doğrusu arkadaş alacak.

sata2 anakartı var.

gerçekten öyle uber bir performans farkı oluyor mu gençler ya?

hddler sata2ler bildiğiniz gibi 200tl cavier intellipowerlar flm.

hani gidip ssdye en fazla 250 liralık flm bir şey bakıyoruz, çok mu farkediyor normal hdd ile?
Sosyal ağlarda paylaş

Meov said:

Bende 2-3 gün sonra bir hdd almayı düşünüyorum, daha doğrusu arkadaş alacak.

sata2 anakartı var.

gerçekten öyle uber bir performans farkı oluyor mu gençler ya?

hddler sata2ler bildiğiniz gibi 200tl cavier intellipowerlar flm.

hani gidip ssdye en fazla 250 liralık flm bir şey bakıyoruz, çok mu farkediyor normal hdd ile?

ayrıca bunu direk takıp hdd gibi biçimlendirip os flm kurabiliyoruz değil mi?

sata3 alıp sata2 anakarta bağlasak ne oluyor birde?

case'i flm var mı bunun birde alıp direk kasa içine koyabiliyor muyuz?

bu sorulara biri cevap verirse çok sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca bunu direk takıp hdd gibi biçimlendirip os flm kurabiliyoruz değil mi?
bende 120gb var + 320gb 2. bir internal hdd var laptopta.
işletim sistemim ve bütün uygulamalarım ssd de. word 0.9sn de açılıyor, eskiden yükleme ekranını incelerdim, artık göremiyorum.

sata3 alıp sata2 anakarta bağlasak ne oluyor birde?
SSD sata2 hızında çalışır o vakit.

case'i flm var mı bunun birde alıp direk kasa içine koyabiliyor muyuz?
dvd-rom varsa söküp yerine caddy'ler var marka modele göre. caddy içerisine yerleştirip dvd-rom slotunda da kullanılabiliyor ya da bendeki gibi 2. hdd slotu varsa takar ikisini kullanırsınız. o da olmuyorsa SSD makineye takıp, diğer çıkanı harici kutusu alarak harici diske çevirip kullanmakta mümkün.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Kasayı açtım, HDD'yi çıkardım USB bellek çıkartır kolaylığıyla, SSD'yi aynı şekilde taktım. Bu arada bende SATA II varmış, SATA 3 gb/s diye okuyunca cahillikten SATA III sanmışım. Yine de çok hızlı. Farkedilir bir fark olacağını sanmıyorum günlük kullanımla, 10 kat hızlandı disk her şekilde en az.

SATA III alın derim ama; ben bunu 10 yıl kullanır, aldığın yeni dizüstülere geçiririm diye aldım zaten.

Uçuyor ama, SATA II hızı ne kadar yavaş bilmiyorum ama tüm programlar anında açılıyor. Eskiden Windows ayarlarının bile açılması için beklerdim, şu anda tıkladığım anda açılıyorlar.

Bir ara Chrome'u ram'e yükleyip kullanıyordum (Linux altında, Windows'da olmaz), inanılmaz hızlı çalışıyordu, şimdi de aynı performansı alıyorum.

Alın derim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

yani şuan sata2 normal 500 gb hdd almaktansa 120 gb ssd almak daha mantıklı?

çok depolama vs yapan bir insan değilim zaten, olmadı bir harici hdd ya da ikinci hdd alınabilir ilerde. bağlantı için özel bir kablo vs gerekiyor mu?

birde ikiside 250 lira olan ocz agility 3 ve sandisk var sanırım hangisini önerirsiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...