Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Europa Universalis 4

Komutan

Öne çıkan mesajlar

SAM alıyor muyuz almıyor muyuz sımdı oyunu?

Ben oyle ingiltere ile gireyim tüm ada kırmızı olsun.

İspanya ile gireyim koloninin dibine vurayim, Osmanli ile gireyim avrupayı konvert edip müslüman edeyim diyorum.

Yapabilioz mu bunları yoksa oyun gerçekçi oldu diye kasılıyor muyuz?

imza:
Ortalamanın altında bir eu oyuncusu :)
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun güzel oynanışı var ama bu administrate power cok ağır olmuş. Hem tech, hem bina, hem core, hem perk yani zorluyo resmen. Resmen military building boşuna dikme diyo paradox. Her şeyki ekonomiye yüklen.

Cannon olayı biraz overpower, lvl 7 military de 12K asker cavalary + 1K cannonla 30K'lik polonya ordusuna tecavüz ettim.

Manpower dengeli, bu din convert olayı çok enfes olmuş. Yalnız asimilasyon olayı kötü, müslüman bütün bölgeler çok kolay Türk yapılıyo.

Loan olayıda vickydeki gibi olmuş sevdim.

Diplomat sayısı az geldi bana.

Badboy yerine overextention var çok güzel olmuş.

Trade olayıda güzel ama girmedim çok daha.

Westernize olayı hala kötü. Rönesans/Reformed/Westerned/İndustrilized felan yapsalarmış keşke. Mesela Fransa'nın (1789) ve ispanya'nın normalde Osmanlılardan çok farkı yok. Culture grubuna göre Administration powerla bütün ülkelere koysalarmış güzel olurmuş.

Mesela Osmanlı rönesansda başlar. Sonra floransa'ya ve hollanda Osmanlı istanbul'u alınca Rönesansa girer. Ordan bir şekilde yayılsa çok nefis olurmuş.

Kral olayı çok patlak :) direkt nerd rage 1/1/1 adam gelince.

Birde düşman orduyu yenince kovalaması zor oluyo varmı bir kolay yolu çözemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

ged, valla şahsen henüz almadım oyunu çünkü bu sistemi genel olarak pek başarılı bulduğumu söyleyemiyorum. işte yukarıda yazıldığı gibi yeni sorunlar var, admin power vs. bir de çok random ama o random'luk uzun vadede eşitlenecek kadar zar atmıyor.

ama oyunu oynamak her zamankinden kolay ve yeni tabirle streamlined. dumb down diyemem çünkü gene detaylı sistemler var. ama öğrenmesi ve oynamasdı daha kolay. bir de oyun sıfırdan hazırlandığı için 4 expansion yemiş eu3 gibi her tarafından birşey fışkırmıyor. orada komik hale geliyordu mesela province buff event'ler bir noktadan sonra.

ama yapabiliyorsun o dediklerini gördüğüm, hatta her zamankinden kolay conversion olayları filan. fazla bile kolay ve hızlı.

oyuna kötü demiyorum ama v2 ve ck2'den sonra daha gelişmiş ve şu monarch power sistemi düzenlenmiş olmasını beklerdim.

yılbaşı indirimini bekleyeceğim herhalde.

remus: personal union için royal marriage ve kralın heirsiz ölmesi lazım. şans işi.
Sosyal ağlarda paylaş

Causes belli ile girdim şavaştım ezdim, bir başkenti elegeçirmedim başkasındaydı. Offer yaptik işte benle union ol diye uniona girmedi. Horde'a yaptım ondamı oldu, başkenti almadım ondamı oldu anlamdım. Bug da olabilir. PErsonal union kuradim anlıyıcağın.

Oyunun en büyük eksisi mal mal ülkenin başında her gelen resource'u geldiği an kullanmaya çalışmak. Oynaması biraz eziyet olmuş :)
Sosyal ağlarda paylaş

osmanlı ve portekizle oynadım 1500 lerin sonlarına kadar...

şunu fark ettim. ben idea açarken ai açmıyor. açsada ilerletmiyor. basıyor tech e tüm puanları.

peace yaparken bile diplo puan yemesi kadar saçma sapan birşey yok. osmanlıyla neredeyse tüm memlük topraklarını aldım ama puan yetmediği için annex edemedim! ayrıca ally savaş açtığında kesinlikle senin aldığın toprakları umursamıyor. hatta kazandığım savaşı benden toprak vererek kaybetmiş gibi anlaştı. save den yüklemek zorunda kaldım.

bu puan olayı çok anlamsız. osmanlı daha 1444 ten itibaren %20 tech penaltısı ile başlıyor. ya tarihtemi bilmiyorsunuz anlamadım??
Sosyal ağlarda paylaş

Biliyorlar, zaten bildikleri için oyunda 1444 yılında Osmanlı birimleri Batılı birimlerden daha güçlü. Teknoloji ilerleme hızı ile farklı teknoloji gruplarındaki askerlerin gücünü birbirine karıştırmayın.

Rönesans dönemi olduğu için Avrupa'nın teknolojide daha hızlı ilerlemesi yanlış değil.
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız bu tech group olayı eu2'den beri var, avrupa'nın diğer herkesi geri bırakması ve 17. yüzyıldan itibaren ezmesi bu sayede. onu değiştirirlerse ming dünyayı fetheder filan.

2'lik 3'lük advisor gelmiyor yalnız, herkes 1'liklere sahip. bendeki ölünce yerine koyacak adam yok.

bir de forumunda "zenginlikle scale oluyor monarch power daha ne" diyorlardı, meh.
Sosyal ağlarda paylaş

işte adam gemilerle, tüccarlarla taa ilk çıkış noktasından son noktaya kadar gütmüş bütün ticareti. abuk bir sonuç çıkmış.

yalnız yükleme ekranları çok iyi ya, adamlar en meşhur hükümdar portrelerini direkt koymuş arkalarında güzel sahnelerle. süleyman (tu) (tu)
Sosyal ağlarda paylaş

pronoit said:

süleymanın poz tam bir 'nigga please'

ehu şöyle birşey buldum o el hareketi ne anlama geliyor derken:
said:
In Hinduism and Buddhism, a mudra (Sanskrit, literally "seal" ) is a symbolic gesture made with the hand or fingers. Each mudra has a specific meaning, playing a central role in Hindu and Buddhist iconography. An example is the Vitarka mudra, the gesture of discussion and transmission of Buddhist teaching. It is done by joining the tips of the thumb and the index together, while keeping the other fingers straight.

bayağı enteresan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...