Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Et yapmak / Dökme Demir Tava + Fırın (imaj hevi)

Goering

Öne çıkan mesajlar

Gerekenler:

Dökme Demir Tava (iron cast, ağırdır baya)
Bonfile 150-200gr x kişi sayısı (ben bonfile yiyiyorum antrikot/kontrafile vs de olur, en garantisi bonfile)
Tencere / Tava (fırınlamak için)
Tereyağ

--

Etimizi min. 1-2 gün önceden alırsak kıvamı daha iyi olur, taze et efsane pişmez.

Alırken dövdürmemeye dikkat ediyoruz.

Fırınımızı 250 dereceye ısıtmaya başlayalım.

Tavamızı hemen ocağa koyun ısıtmaya başlıyoruz, yağ vs hiçbirşey koymuyoruz.

Eti ben sadece tuzlayacağım, baharat koyarsanız et pişmeden yanar.

Tavanın ısındığını anlamak için tek bir damla su damlatın, eğer hemen/biraz durup yok oluyorsa tava hazır...

Etin kalınlığı işaret ve orta parmak kadarsa 2dk / 2dk toplam 4 dk tavada pişireceğiz.

Daha ince kesilmiş veya dövülmüş bir et için 1,5dk / 1,5dk yeterlidir.

---

Tava:

Eti tavaya koyuyoruz ve hiç hareket ettirmiyoruz, 2 dk boyunca hiç hareket etmeden pişiyor. 2 dk sonunda diğer tarafına çevirip 2dk daha pişiriyoruz.

(etin yanacağını düşünebilirsiniz, ama yanmayacak)

Bu noktadan sonra eti hemen tavadan alıp fırına koyuyoruz, burada kalacağı 3-4dk süre yeterli olacaktır.

resim

Tava COK SICAK OLUCAK: hemen suya almaya çalışın işiniz bitince.

resim2

Fırında erimiş yağı tekrar etin üzerine dökmek bir seçim.
Ben dökmedim...

Sonuç:

Baharat vs. en son:

Sosyal ağlarda paylaş

cast iron in seasoned olmasi onemli, olmazsa et ustune yapisir.

hayvansal yag kullanmak etin tadini perdeler.

eti 2 gun once almaya gerek yoktur ama pisirmeden once ozellikle 2-3 saat beklemesinde fayda vardir.

pisirmeden once hazirlik olarak zeytinyagi ve kaya tuzu ile ovup dinlendirmek yeterli.

bonfile gibi parcalarin min 4/7 kalitede olmasi onemlidir.
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.bbqreport.com/archives/barbecue/2006/03/02/understanding-the-usda-beef-grading-system/

beef grading diye aratip fotograflarla ne demek istedigimi daha iyi anlatabilirim sanirim. Gozeneklerine, yagin nasil dagildigina, rengine , yagin miktarina falan gore degerlendiriyoruz.

ornek olarak , disarda ayila bayila yenilen su unlu steakhouse larda dahi prime et yok.

tavanin seasoned olmasi ise pisirimden once oluyor sonra degil. Demir yaglanip gozenekleri yuksek sicakliklarda doldurulup ete lezzet katmasini sagliyoruz.

demir in isi iletkenligi, daha homojen isi dagilimi falan gibi ozellikleri isimize geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

cok pismis et kuru olur, etin tadini kaybediyosun.

bu guzel pismis ama rare degil bu, medium diyebilirsin, rare bayagi cig olur.

http://affotd.files.wordpress.com/2011/01/rare-steak-797265.jpg

bunun gibi.

rare hosuma gitmiyo, et iyi degilse butun o kokusunu herseyi veriyor, cok pismis de kupkuru oluyor, sulu olmasi gerek arkadasin pisirdigi gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...