Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İslami usüllere göre tasarlanmış nükleer reaktörümüz hayırlı olsun

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

Dark_Soul said:

Gece 1 de ne orucu mubarek,bizi mi yiyon?
Sohbetlerede gelmiyorsun zaten...gomunist forumlarda geze geze iyice bozuldun.

6 aydir mmolardan da eli ayagi cektim elhamdulillah ufkum acildi.sanki tek basima dunyayi degistirecek gucte hissediyorum kendimi :d cocuklar olmesin bu dunyada savaslar dursun cicekler acsin ,kirlarda nikahli sevgililer elele kossun ....
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

abi termik veya hidroelektrik santral patlaması yüzüden yaşanamaz hale gelen bir coğrafya duymadım ben, aydınlatın pls

evet termik santraller daha cok yavas yavas kanser yaparak olduruyo insannarı

ayrıca nukleer santral patlamaz
su gune kadar patlayan nukleer santral yok
en fazla sızıntı olur
oda çernobilde oldugu gibi test sırasında
yada fukusimada oldugu gibi dogal afetle olur

dunyada yuzlerce daha entresanı 30 sene oncenin teknolojisi ile calısan santral var
Sosyal ağlarda paylaş

nükleer santral bu. Bir sızıntı veya kaza sonucu etkileri sadece bölgeyi değil Avrupa ve Rusya'yı etkileyeceği için bu işin denetimlerini sen yapmıyorsun tek başına. Belli standartları oluşturman buna göre eleman çalıştırman lazım. O yüzden güvence kendimiz değil zaten bu işi senden daha iyi bilen ve kendi götünü de düşünen diğer devletler.

Ayrıca Ermenistan'da zırt pırt arıza çıkaran nükleer santral çalışıyor. Yıllardır riskli deniyor, ekonomisi gayet boktan olan Ermenistan'da bile bir sıkıntı yok henüz. Ki çok eski teknoloji o santral.

Son olarak bu santrali yapacak olan Rusya. 15 sene boyunca kendileri işletecek ve 15 yıl satın alım garantili Türkiye'ye satacak. Şu anda bildiğim kadarıyla zaten Rusya'da eğitim görenler var. Daha da artacak bu sayı. Çalışmaya başladıktan sonra santral zaten bu 15 sene içinde diğer santrallerde kurulmaya ve çalışmaya başlayacak rotasyon başlar kısa bi süre için bir süre sonra gereğinden fazla eğitimli eleman olur.

Ha gene birilerinin akrabasına veya tanıdığına kıyak geçilir ama gene bu kalifiye adam üzerinden olur. Öyle karikatür kafasıyla düşünmeyin pek.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

Ayrıca Ermenistan'da zırt pırt arıza çıkaran nükleer santral çalışıyor. Yıllardır riskli deniyor, ekonomisi gayet boktan olan Ermenistan'da bile bir sıkıntı yok henüz. Ki çok eski teknoloji o santral./quote]

ordaki santralin sırf ermenistanın o santrali kaldırma maliyetine yetememesinden hala çalıştığını duymuştum bi yerden.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

bende arkasında mantar bulutu bırakarak patlıyolar sanıyodum teşekkürler söylediğin için

peki daha kazasız bi şekilde köprü yıkamayan bir ülkede yaşadığının farkında mısın ?

abi bu mantıkla gidersen ne köprü yapalım ne baraj
nukleer santral sadece ucuzluk icin tercih edilmez
temiz ve stabil enerjidi
r
aman sıkıldım bin kere anlattım aynı mevzuyu
daha iyisi gelene kadar nukleer santral en temiz stabil ve güçlü enerji kaynagı
Sosyal ağlarda paylaş

bu ilk santralde amaç deneme
bunun ardından bi kaç tane daha var planlanan

ha bu arada herkes yenişlenebilir
güneş rüzgar demeden sunu diyim başta
birinci dünya ülkesi olmadna önce ikinci dünya ülkesi olmak lazım