Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Suriye Kürtleri

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

nedanko said:

Guneydoguyu vermek ne demek? Yani alin guneydoguyu tum kurtler gitsin oraya dersen Nazicilik oynarsin biraz. Istanbulda ki veya diger kurtleri oraya surersen 21. yuzyilin en buyuk soykirimini yaparsin.

Turkiye Kurtleri icin en iyisi Turkiye'de yasamak, eyalet tarzi (isme takilmayin) bir yonetim sekli bana gore en sagliklisi. Yani kendi kararlarini verebilecekleri, ama diger seylerde Ankara'ya bagli bir yapi, yine bolgenin ve Turkiye'nin gerceklerine uygun ozgun bir yapi.

Kurtler tamamen Turkiye'den ayrilirsa ortadogu batakligina saplanip giderler.

e o zamzan güneydoğudaki türkleri ermenileri napıcaz? ırsi eyeletlere bölünmiycek kadar homojen türkiye.
Sosyal ağlarda paylaş

Irki ayrilik olsun demiyorum ki? Yerel yonetimler guclendirilsin. Demokrasi yine olacak, tek dilde egitim Kurtce egitim vs olmicak.

Ama Kurtlerin hakki olan (bana gore kurtce egitim bir hakdir) seyleri Turkiye'den alamayacagi belli. Turklerde kurtlerde travmatize oluyor bu surecten.

O yuzden yerel yonetimlerin olmasi, o bolgenin insanlarinin istekleri dogrultusunda bir yasam surmeleri oldukca normal. Ulusal meselelerde yine ankaraya bagli bir yapi.

Dunya'da bizim kadar merkezi bir yonetimi olan ulke sayisi oldukca az, modern ulkeler arasinda. Yerel yonetimlere cok daha fazla yetki verilebilmeli.

Nasil osmanli modern dunya'da cok uluslu yapisini koruyamadiysa, bu yeni dunya da da bu kadar merkeziyetci yonetim, esneme payi cok az oldugu surece sorunlarin cikmasi ve bunlarin buyumesi normal.
Sosyal ağlarda paylaş

1 ay önce
sipeyskeyk said:

Abi hiçbir şeyin destekçisi değilim.

Biz paramızı kazandığımız sürece ben okayim.

Gerekirse ülkeyi obama uzaktan uzaktan yönetebilir windowsta var ya özellik onun gibi.

Gerçi zaten öyle yapıyor galiba lan.

şu mesajı atan adamın böyle bi başlığına ciddi cevap mı yazmak gerekiyor, common sense izin vermiyor üzgünüm.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Irki ayrilik olsun demiyorum ki? Yerel yonetimler guclendirilsin. Demokrasi yine olacak, tek dilde egitim Kurtce egitim vs olmicak.

Ama Kurtlerin hakki olan (bana gore kurtce egitim bir hakdir) seyleri Turkiye'den alamayacagi belli. Turklerde kurtlerde travmatize oluyor bu surecten.

O yuzden yerel yonetimlerin olmasi, o bolgenin insanlarinin istekleri dogrultusunda bir yasam surmeleri oldukca normal. Ulusal meselelerde yine ankaraya bagli bir yapi.

Dunya'da bizim kadar merkezi bir yonetimi olan ulke sayisi oldukca az, modern ulkeler arasinda. Yerel yonetimlere cok daha fazla yetki verilebilmeli.

Nasil osmanli modern dunya'da cok uluslu yapisini koruyamadiysa, bu yeni dunya da da bu kadar merkeziyetci yonetim, esneme payi cok az oldugu surece sorunlarin cikmasi ve bunlarin buyumesi normal.

yok yok farkındayım tek dilde eğitim kürtce olusun demediğinin. tabiki hakkıdır oda değil mevzu.

daha lojistik bir srun var ortada.
memlekette bütün liselerin derslerinin yarısı bos geciyo, nereye hangi iş gücüyle hangi parayla sağlanıcak bu gereksinim?

hanı diyarbakırda türk olmasa herkeze kürtce eğitim verirsin gecersin sorun olmaz ama öle bir opsiyon yok işte
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Söylediklerin mantıklı ve olması gereken şeyler. Kürtçe eğitim dışında. Almanya'daki türkler, devletin türk okulları açmasını istese ne olur diye bakmak lazım(var mı yok mu bilmiyorum gerçi ama sanmıyorum devletin böyle bir hizmet verdiğini). Ha, kürt iş adamları, böyle bir gereklilik görüp özel bir okul açarsa, fransızca eğitim veren okullar gibi, ona devletin izin vermeyeceğini sanmıyorum, izin vermiyorsa da vermeli. O kadar kürt milletvekili falan var. Öyle bir girişimleri oldu mu bakmak lazım.

Yerel yönetimlerin kuvvetlendirilmesi, daha federatif bir yapıya geçirilmesi türkiye de zor. Bunun nedeni yönetebilecek kişilerin olmaması. Türkiye'deki yönetim zihniyeti, kendi adamını kayırma, kadrolaşma, yolsuzluk, rüşvet... Yerel yönetimlere daha çok güç verip, özerklik sağlarsan bunlar katlanarak artar, geri kalan her şey azalır.

Bizim ülkeyi dünyadan ayıran en büyük özellik bence demokrasi kavramının bilinmeden, benimsenmeden demokrasiden bahsedilip, uygulanmaya çalışılması. Halkın, hala padişahın yönettiği imparatorluktan gururla bahsedip, sırtını buna dayıyorsa, aynı şekilde bir gelecek vaat edildiğinde demokrasinin lafı dahi geçmez.

O yüzden eğitim şart.
Sosyal ağlarda paylaş

kürtçe dil kursalı v.b. açıldılar diye biliyorum ve halktan talep görmediğini de hatırlıyorum, yoksa yanlış mı hatırlıyorum.

ayrıca sadece türkiyede bile farklı bölgelerden kürtlerin kendi aralarında kürtçe konuşup anlaşamadıkları gerçeği de var

mesela 40 kişilik karakoldaki 20 tane kürtün küfürleşme hariç bir birleri ile kürtçe konuşup anlaştıklarını görmedim,

birde arapları, urfalıları falan hiç mi hiç sevmiyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

kürtçe dil kursalı v.b. açıldılar diye biliyorum ve halktan talep görmediğini de hatırlıyorum, yoksa yanlış mı hatırlıyorum.

ayrıca sadece türkiyede bile farklı bölgelerden kürtlerin kendi aralarında kürtçe konuşup anlaşamadıkları gerçeği de var

mesela 40 kişilik karakoldaki 20 tane kürtün küfürleşme hariç bir birleri ile kürtçe konuşup anlaştıklarını görmedim,

birde arapları, urfalıları falan hiç mi hiç sevmiyorlar

Kurtce egitim isteyenlerin amaci kurtce ogrenmek degil kurtce egitim gormek tarihi cografyayi matematigi kurtce ogrenmek dil kurslarinin bu konuyla alakasi yok. Kurt kokenli insanlarin cok buyuk cogunlugu zaten hali hazirda kurtceyi biliyor.

Kurtcenin farkliliklarina gelecek olursak bu konuda da yaniliyorsun. Lehceler arasinda cesitli farkliliklar olsada kisa surede diger lehceye adapte olabiliyorsun. Aradaki temel farklar ufak tefek kelime farklari oluyor genelde
Sosyal ağlarda paylaş

valla bilmirem, altı ay boyunca bu adamlarla askerlik yaptım, 6-7 tanesi ile 3 saaten devriye yaptım, 4-5 farklı ilden gelen adamlar için benim yaptığım gözlem bu yönde.

birde hadi açtık ana dilde eğitimi, herşey dahil kürtçe mezun oldular liseden, üniden bu adamlar nerede ne işi yapacaklar, hepsi diyarbakırdamı çalışacak? kim iş verecek bunlara.

çift dil öğrendiler diyelim, her birinden yarım yamalak bilecekler, akranları ile nasıl rekabet edecekler?
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

valla bilmirem, altı ay boyunca bu adamlarla askerlik yaptım, 6-7 tanesi ile 3 saaten devriye yaptım, 4-5 farklı ilden gelen adamlar için benim yaptığım gözlem bu yönde.

birde hadi açtık ana dilde eğitimi, herşey dahil kürtçe mezun oldular liseden, üniden bu adamlar nerede ne işi yapacaklar, hepsi diyarbakırdamı çalışacak? kim iş verecek bunlara.

çift dil öğrendiler diyelim, her birinden yarım yamalak bilecekler, akranları ile nasıl rekabet edecekler?

siyasete girsene sen harcanıyosun buralarda
Sosyal ağlarda paylaş

xieon said:

Kurtcenin farkliliklarina gelecek olursak bu konuda da yaniliyorsun. Lehceler arasinda cesitli farkliliklar olsada kisa surede diger lehceye adapte olabiliyorsun. Aradaki temel farklar ufak tefek kelime farklari oluyor genelde

benim bildiğim zazaca apayrı bi dil kürtceden
cok da zaza var türkiyede
Sosyal ağlarda paylaş

Hukumetin dogru duzgun bir dis politika stratejisi mevcut degil. Dun Suriye ile kankaydik bugun kanli bicakliyiz. Keza benzer durum Israil icinde gecerli. Eskiden herkese karsi mesafeli bir tutum takinirken, simdi herkese dusmaniz ABD haric. Ne yapmaya calisiyoruz pek belli degil. Sanki birilerinin bize yazdigi rolu uygulamaya calisiyoruz, ama biz ulke olarak o role uygun muyuz degil miyiz bilmiyoruz.

Suriye konusunda tamamen tarafsiz kalmamiz gerekirken, gittik taraf olduk. Ne menfaatimiz var belli degil. Basbakanimiz bol bol demec veriyor, bizim gazetelerde carsaf carsaf yaziyor, butun dunya basbakanin aciklamalarina kilitlendi, basbakanin aciklamalari butun dunyada yanki buldu, vs. vs. Sokakta vatandas "vay be ona buna posta koyduk, bizdeki ordu var ya, hey hey" modunda. Eskiden olsa anlardim, insanlarin bilgiye erisimi yok, gazete de tv de ne gorseler inaniyorlar diye. Sene olmus 2012, her yerde internet var, en azindan insan merak eder bakar isin hakkati boyle mi diye. Malesef kazin ayagi oyle degil, yurtdisinda buyuk yankilar filan uyandirdigimiz yok. En son F4 olayi en cok yanki uyandiran gelisme oldu, o bile olayin oldugu gun bolgesel haberler siralamasinda 4. sirada idi.

Keza bu hukumete ozgu bir durum degil bu kendi sesini duyruramama olayi. Onceki hukumetlerde de ayni sikinti vardi. En azindan mesafeli bir politika izliyorduk simdi o da elden gitti. Haydi hayirlisi...
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

1 ay önce
sipeyskeyk said:

Abi hiçbir şeyin destekçisi değilim.

Biz paramızı kazandığımız sürece ben okayim.

Gerekirse ülkeyi obama uzaktan uzaktan yönetebilir windowsta var ya özellik onun gibi.

Gerçi zaten öyle yapıyor galiba lan.

şu mesajı atan adamın böyle bi başlığına ciddi cevap mı yazmak gerekiyor, common sense izin vermiyor üzgünüm.

Yazık lan sana, tatlı şey :) Stalker mı oldun sen? Abücümcücü yerim seni.

Neyse,

Bu mesajımın gayet arkasındayım. Gidip gözlerini kısarak ekrana bakarken arada yanında duran büyük boy burger king colasından ekrandan gözünü ayırmadan yudumlar alarak terli ellerle tuttuğun farenin scroll tuşunu sert bir şekilde scrollayarak benim geçmiş mesajlarımı incelemene gerek yok. Bana sor, ben söylerim.

Zaten ABD'nin ve Nato'nun yancısı değil miyiz?

Bağımsız mıyız? Yoo.

Ee? Böyle bir durumda tabiki parama bakacağım. Belki afterlife yok? Belki 1 kere geliyoruz? Niye elin amerikalısına hizmet için canımı tehlikeye atayım?

Benim ailem var, sevdiklerim var. Mesela senin gibi adamlar için neden gidip bu insanları veya kendimi tehlikeye atayım?

Keyif benim değil mi arkadaşım, neyin kuyruk acısı bu?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...