Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

şu cihazı alıcamda dogrumu yapıyorum bilmiyorum

hexadecimal

Öne çıkan mesajlar

Mum_Chamber said:

macbook kullanmamis adam buradan belli oluyor iste.

mbp trackpad'i gibisi yok ya. 2.5 yildir oyun harici mouse baglamadim laptopa

this. gerekirse windows'ta cakiyosun ustune air'in, oldu bitti gitti. sony'e sirf marka icin para bayilmak enayilikten baska bisi degil bence. Illa windows platformunda bisi alincaksa, lenovo, asus candir.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Ya, ben de heveslendim bu Macbook'a. Ama kararsızım hala. Linux performansı nasıl makinelerin? Tipi güzel ama MacOS kullanmam uzun. Biraz daha ucuza ultrabook daha mı iyi olur bu durumda?

Bi alisirsanda birakamiyosun ama, windows sacma geliyo bana baya artik. Heleki muzik olayinda direk win yani. Bence bi sans ver derim, zaten piyasasi cilgin bi alet, cat diye satarsin en kötu.

Edit: Gpu yok adam gibi ama intel graphics hd 3000 ile akici oynayanlar var, ben bakmistim biara :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Zaten kız kardeşin tepkisi bir kaç gün sonra Windows çok şaçmaymış oldu abi =) Bir daha Windows istemiyormuş.

MacOS da ama bir-iki haftada gördüğüm üzere Linux kadar rahat değil günlük kullanımda. Alışkanlık meselesi biraz da tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok yok macos baya rahat gunluk kullanimda. Mobility ve dizayn desen zaten öncu hep apple. Bence sen alistigin icin öyle diyosun, bende öyle diyodum cunku windows icin :) Cok daha basit hallediyosun bi cok seyi. Emin ol, kullanmadan o rahatligi disardan bakarak anlayamazsin. Funboy gibi konustumda, degil valla objektifim lan billa!
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Benim kolay anlayışım farklı ama.

Dublicate dosyaları bulup silmek için şunu yazarım mesela internette program aramak yerine, sonra terminalden çalıştırırım. Bana daha kolay geliyor, hem de daha kısa sürüyor, 2 dakika en fazla yazmak.

#! /bin/bash
echo "ariyorum, hele bir dur..."
OUTF=bunlar-ayni-kardes.sh;
echo "#! /bin/sh" > $OUTF;
echo "#"$OUTF >> $OUTF;
echo "" >> $OUTF;
find "$@" -type f -exec md5sum {} ; |
sort --key=1,32 | uniq -w 32 -d --all-repeated=separate |
sed -r 's/^[0-9a-f]*( )*//;s/([^a-zA-Z0-9./_-])/1/g;s/(.+)/#rm 1/' >> $OUTF ;
chmod a+x $OUTF;
vim $OUTF
echo "sileyim mi? bak bir daha geri getirmem ama. [sil!/biraz daha dusunebilir miyim?]"
read answer
if [ $answer == sil! ]; then
./$OUTF
fi

Ama bash gibi şeylerin MacOS'da da çalışması, *nix olması aklımı çeliyor cidden. Bunu Mac'de de yapabilirim sanırım?
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Benim kolay anlayışım farklı ama.

Dublicate dosyaları bulup silmek için şunu yazarım mesela internette program aramak yerine, sonra terminalden çalıştırırım. Bana daha kolay geliyor, hem de daha kısa sürüyor, 2 dakika en fazla yazmak.

#! /bin/bash
echo "ariyorum, hele bir dur..."
OUTF=bunlar-ayni-kardes.sh;
echo "#! /bin/sh" > $OUTF;
echo "#"$OUTF >> $OUTF;
echo "" >> $OUTF;
find "$@" -type f -exec md5sum {} ; |
sort --key=1,32 | uniq -w 32 -d --all-repeated=separate |
sed -r 's/^[0-9a-f]*( )*//;s/([^a-zA-Z0-9./_-])/1/g;s/(.+)/#rm 1/' >> $OUTF ;
chmod a+x $OUTF;
vim $OUTF
echo "sileyim mi? bak bir daha geri getirmem ama. [sil!/biraz daha dusunebilir miyim?]"
read answer
if [ $answer == sil! ]; then
./$OUTF
fi

Ama bash gibi şeylerin MacOS'da da çalışması, *nix olması aklımı çeliyor cidden. Bunu Mac'de de yapabilirim sanırım?

asfadgas ondan sonra kolaymi diyosun ehuhe ugrasma haci bukadar, bi program tamamdir iste, bende kendimi detayci sanirdim :)
Sosyal ağlarda paylaş

başlık açmayayım boşa, ben de şu iki aletten birini alacam, hangisini alsam?

http://www.pcdepo.com/lenovo-y580-59-332594-notebook-urun8120.html

tr piyasasına yeni geldi.

http://www.pcdepo.com/msi-ge60-0nc-065xtr-notebook-urun7933.html

hakkında yapılan yorumların hepsi olumlu.

bakmaya üşenenler için de;

msi vs lenovo

i5 ivy - i5 ivy
gt 650 - gtx 660
750gb 7200rpm - 500gb 5400rpm
6gb 1333mhz - 8gb 1600mhz
1080p mat ekran - 720p parlayan ekran
gaming mouse - beleş öylesine site hediyesi mouse
steelseries klavye - normal lenovo klavyesi
msi sırt çantası - yine site hediyesi çanta
1900tl - 1800tl

aslında buradaki lenovo sevdalıları göz önüne alınırsa, genel olarak lenovo duyacam gibime geliyor. yine de sorayım dedim.

kullanım amacım da; anime izlemek, ara sıra film/dizi izlemek, oyun oynamak. örneğin witcher 2 yi oynayamamıştım, ilk oynayacağım single oyun o olacak yani. gtx660 %10 daha iyi bir performansa sahip, fakat msi da daha iyi görüntü ve sese sahip. o yüzden baya bi muallakta kaldım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
MSI 1080 olduğu için sorun yaşarsın o ekran kartıyla, Lenovo al. Notebookların oyun performansı çok daha farklı hesaplanır masaüstülere göre.

MSI de iyi marka ama Lenovo'nun ram filan da daha iyi. Lenovo alıp içine iyi bir harddisk takarsın sonra o 100 lire fiyat farkıyla.
Sosyal ağlarda paylaş

feci muallaktayım. dediklerin yüzünden ve daha sonra bi monitor alırım düşünecesiyle, beynimde lenovo var. kalbimde ise msi. bir hoşlaşma durumu söz konusu msi ile yani. lenovo alsam kalbim kırılacak, msi alsam, gerizekalıyım diyecem. çok kötü çok.

msi ın ekranından eminim, fakat lenovo ekranı... yurtdışında full hd modeli de mevcut lenovonun da, o da msi a göre pahalı olur aslında. kendime koyduğum sınır 2k olduğu için gelse de işime yaramaz gibi.

ekran bu arada büyük farkediyor aslında gerge. renkler çok daha canlı, çok daha tatlı. ekran kalitesi gerçekten çok iyi. dedim ya, anime falan izleyecem. 1080p anime de zevk verir. fakat 15.6" de ne kadar farkeder ki 720p ile 1080p?

şöyle bi video var aslında;

http://www.youtube.com/watch?v=IBIc3AALG9Q&feature=player_embedded

keşke bu kadar araştırmasaydım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
ppi olarak epey fark eder. onu ben oyun için söylemiştim. notebooklar ö çüzünürlüğü kaldıramıyor. 720p ile mesela ben high skyrim oynuyorum, 1080 olsa o med zor çalışacak.

böyle. video için filan daha iyi ama 1080p kaynak kullanacaksan. 720p'den upscale yapacaksan hiç yapma ama.
Sosyal ağlarda paylaş

720p de gayet ikisiyle de oynarım highda, bunun yanında da o ekran bana daha canlı ve daha güzel bir görüntü imkanı sunar. yani 1080p de ayarları, dediğin kadar kısmama gerek kalmasa da -sonuçta sadece %10-13 gibi bi fark var. biri 50. diğeri 56- gtx660 a göre bi ayar kısma söz konusu, evet.

msi hakkında gayet güzel yorumlar var tr içinde. fakat lenovo yeni girdiği için, adam gibi bi yorum bulmak zor şu an. 2 gündür arıyorum, araştırıyorum, bir çok kişi msi dedi. hatta gaming laptoplar üzerine blog yazan bi adama da danıştım, fhd yüzünden msi ama performans olarak da, kasa olarak da lenovonun daha güzel olduğunu, lenovonun fhdsini bulabilirsem onu almam gerektiğini falan söyledi de, fhd olmadığı müddetçe msi ı öneriyor.

msi dan soğutup, lenovo aldıracak kadar ciddi bir argüman göremedim. fakat bunun tam tersi de geçerli. biraz daha msi ya yatkınım sadece. vereyim siparişi, yarın sabah yola çıksın, öğleden sonra da elime ulaşsın gibi hayallerim vardı da, cık.
Sosyal ağlarda paylaş

notebookcheck sitesine bakınca, iki ekran kartı arasındaki farkı görebilirsin gerge oyun performanslarında.

gt serisinin en iyi kartı 650 ve sıralamada 56ncı. gtx serisinin en kötüsü 660, sıralamada 50nci. adamların yaptıkları testlerde oyunlardaki performanslarda 5-10 fps farklar oluyor. üstüne de okuduğum bir çok kaynakda 10-13 gibi ifadeler söz konusu.

sanırım aynı şeylerden bahsetmiyoruz, çünkü %225...

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-660M.71859.0.html

aşşağıda oyun performansları da var. bakarsan orada fps farklarını da görüyorsun ve ultra compare kısmını açarsan 650 de sıralamada olduğu için, ikisi arasındaki farkları yüzde farkları görebiliyorsun.

sen başka seyden bahsediyorsun tahminimce.
Sosyal ağlarda paylaş

yabancı sitelerde falan herkes msi diyor. bir arkadaş da, %13 lük gpu farkı, display farkına değmez, hatta aradığım argümanlardan biri olan, 1366 x 768 kötüyken, gt650 kötü bir kart değil diyerek, beni msi seçme yolunda bir adım ileri götürdü.

sanırım msi seçecem, fakat, hala lenovo cephesinden büyük bir atak göremedim yahu. inatla da beklemedeyim.

yalnız, bunların uluslararası garantileri oluyor değil mi? iki bilgisayarın da yurtdışına gittiğimde, garanti servisleri ilgilenir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...