Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çin de gerçeği aramak yasak

fenn

Öne çıkan mesajlar

Çin’in Twitter’ı kabul edilen sosyal paylaşım sitesi Sina Weibo’da artık “gerçek” kelimesini arasanız da bulamazsınız. Çin’in sosyal paylaşım sitesi çakma Twitter, Sina Weibo’da artık “gerçek” kelimesini aramak yasak. Zira, yaklaşık 300 milyon kullanıcısı olan sitede “gerçek” kelimesinin karşılığı olan Çin karakterleri, arama motoruna yazıldığında şu mesajla karşılaşılıyor: İlgili yasalara, düzenlemelere ve yönetmeliklere göre ‘gerçek’ için arama sonuçları gösterilememektedir. Taraf'ın haberine göre kelimenin ne kadar süreyle ve neden sansürlendiği bilinmiyor.
http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/759113-cinde-gercek-yasak
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

gercek sosyalizm bu diil :(

İlgili yasalara, düzenlemelere ve yönetmeliklere göre ‘gerçek’ için arama sonuçları gösterilememektedir.

Daha sonra lütfen tekrar deneyin.

Please try again later.

请稍后再试

請稍後再試

daha sonra bir daha cəhd edin

bitte versuchen Sie es später erneut
Sosyal ağlarda paylaş

Cin sansuru en profesyonel uygulayan ulkelerden biri. Bizim gibi teknoloji ozurlu degil (tabii bizimkilerin ozurlu olmasi bazen ise yariyor, ornegin adam DNS le engelliyor asiyorsun)

Great firewall of china diyolar zaten.

Benim tahminim su yuzdendir. Gecen okumustum ya ad izlemistim bi yerde. Cinde kelimeler sansurlu ama cince nin grameri ya da kelime yapisi geregi bazi sorunlar cikariyomus. Yani birebir ornek degil zaten cince de bilmiyorum ama su tarz bi aciklama idi. Kitap kelimesini yasakliyolar, Katip kelimesi de gidiyo cunku yazim vs den dolayi gramer baglantisi vs oldugu icin.

O tip seyelr oluyomus.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...