Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çalışanların geniş sosyal hakları neden yok?

Chaotic

Öne çıkan mesajlar

BonePART said:
Hatta çoğu büyük şirket şirkettede çalıştırmıyo mesai yazmasın diye işler bitmediğinden evde yapıyosun.

aynen kuzenimin artık sabah 5'de uyanıp elindeki işi bitirip ordan da işe yola çıkmaktan sinirin bozulup ağladığını falan biliyorum, aylarca böyle saçmalıklar çıkardılar. Eve ödev veriyorlar resmen üstü kapalı aç herifler.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

ahahah son degisiklikleri gormedim ben, zaten bakanlik bunyesindeki musavirlere imtiyaz taninan bi degisiklik yapilmsiti en son, turmobdada bisiler cevirmisler galiba temsil oranlari uzerinde, 80bin kisiyi 4 kisi, 4000 kisiyi 5 kisi temsil ediyro filan diye bisiler okumustum
80.000 s.m.m.m yi 4 kişi 4000 y.m.m i 5 kişi temsil ediyor du sanırım.Mali müsavirlere de eğitimle denetçi olma hakkı tanınacaktı.En son bakanlık elemanları ile yeminli mali müşavirlere denetçi olma hakkı verdiler.S.m.m.m lere sınavla denetçi olabilirsin dedilerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

kiymaliborek said:

Bizim de aile şirketimiz var, 35 kadar da çalışanımız var. Cidden çok büyük dert yani. Adam aybaşı ay ortası avans alır 200, 300, 100. Dersin çocuk okutuyor ihtiyacı var verirsin. Ay sonu maaşından alacak kalmaz abi sen avanslar ile almışın tüm maaşını dersin ooo olur mu öyle şey önümüzdeki aydan say sen ver biraz der.

Kimisi ihtiyacım var der 2-3k borç alır her ay 100 100 maaşından kesicez öyle ödersin tamam mı dersin. Daha 2. ay bu ay kesmesek der? Hayır dersen vay aç gözlü patron olursun... Adamlar patron içerde oturuyor para otomatik geliyor sanıyor. Şehir şehir gez mal satmaya çalış, malı sat 2012 Temmuzda, Ocak 2013 çeki al. Banka'ya açtığın murabbaları, akreditifleri denkleştir, bizim gibi üretim yapıyorsanız elektriğini öde 25-30k, işçilerin sigortaları, stopajı, kdv'si, emlak vergisi... O işçi hatalı bir mal üretirse mal aynen geri çakar çat diye ağzına reklamasyon keserler, hepsi sana kaçar. Kalite kontrol raporlarına göre belli hatalarda ücret kesinitisi yapacam! dersin OUVVV diye başlarlar... Cidden TR'de adam çalıştırmak çoook büyük iş kobiler için. Kurumsallar için daha rahat. Gözünün yaşına bakmıyorlar, full sömürüyorlar işçi sesini de pek çıkaramıyor. Ama Kobilerde abi-kardeş ilişkisi olduğu için sıkıntılar doğuyor işte.

Evet üretim yapıyoruz. Endüstriyel fırın imal ediyoruz. Şu sorunlardan bizde de olmayanı yok öyle söyleyeyim.

Bütün çalışanlarımızın sigortası tam. Kim ne para alıyorsa onun üzerinden sigorta ödeniyor. Dakikası dakikasına fazla mesailerini veriyoruz. Devletin ver dediği her şeyi veriyoruz, hatta fazlasını veriyoruz.

Ama sıkışığız, gerçekten bizim bile cebimizde para yok, 1 hafta maaşlar gecikir hemen söylenmeye başlarlar sürekli sorarlar bugün ödeme yapılacak mı diye.

Adama emek verirsin, ikramiye verirsin, iş öğretirsin. İş olmadığı zaman hepsi oturur, iş olduğu zaman biri 50 tl fazla verir adama ihtiyacın varken adam basar istifayı gider, yanında da adam götürür gel benimle orası çok iyi diye.

Ben kızmıyorum, herkes hayatta daha iyi şeylere sahip olmak istiyor. Vefa, sadakat vs. bunlar eski moda kaldı bir şey demiyorum.

Ama kimse işçilere babamın oğlu gibi davranmamı bekleyemez, arkamı döndüğümde vuracaklarını biliyorum çünkü.

Babam; Acıma, acınacak duruma düşersin.

bu kadar :)
Sosyal ağlarda paylaş

artık patron oldum bütün çalışanlar ölebilir.

Çalışan dediğin adam 3 kişilik işi yapar patronun arkasından sallar yüzüne gülümser kıçını yalar. Es kaza aradan bir tanesinin bilinci açılır ulan bu paraya bu şartlarda bu iş yapılır mı derse çevresindeki işçiler patrona kim daha önce yetiştirecek diye birbirini yer.

Şimdi daha iyi anlıyorum çalışanın bineceksin üstüne vuracaksın kırbaçı

Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Sipeyskeyk yazdiklarindan oyle anlasiliyor ki baya bir acinacak duruma dusmussun zaten.

Tabi tabi.

PC başından konuşmak kolay canım kardeşim.

Birkaç kişiye güven, kazığı ye otur, ondan sonra gel konuşalım. Bilmeden etmeden sallamayın şöyle. Ben hümanist bir insandım, hala da öyleyim. Ama 99% kazık yiyince biraz kendini korumaya alıyorsun.

İnsan doğasıdır Verirsin ister, daha iyisini bulursa gider ve verdiğinle kalırsın. İmkansızlıktan bir dönem veremezsin, adam arkasına bakmaz seni yüz üstü bırakır gider. Bu böyledir.

Temel haklarını tabiki vereceksin, onlara lafım yok. Kanunun emrettiğinin dışına çıkmıyoruz, neden acınacak duruma düşmüşüm? Devlet baba ne ver diyorsa veriyoruz adamlara, fazlasını verip vermemek paşa gönlümüze kalmış, niye battı ki?

Çocuk çocuk konuşacağınıza yanında 10+ adam çalıştıran herhangi yaşta, bir sistem idare eden HERHANGİ biriyle gidin konuşun aynı şeyleri duyarsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

en basitinden evinize bir usta girsin de görün bakalım işçi çalıştırmak nasıl bir şeymiş...

birde bu son 10 senedir, özellikler gençlerde gözlemlediğim bir mantık var: işveren işçi çalıştırmaya mecbur, ve çalışan ne isterse isteme-davranma hakkına sahiptir.

x bir iş için ilan verilmiş, gitmişsin anlaşmışsın çalışmaya başlamışsın, daha sonra parazitlik yapmanın manası ne? şartları beğenmiyorsanız çalışmasın, daha fazlasını hak ediyorsan verene gidersin, olmadı avrupaya gidersin. ha gidemiyor, yapamıyor, çalıştığın yere artı değer katamıyor, kim sana ne hakkı versin, eğer çok değerli bir çalışansan zaten sen istemeden bir çok hak sana verilir, teklifler ayağına gelir
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

yav said:

Sipeyskeyk yazdiklarindan oyle anlasiliyor ki baya bir acinacak duruma dusmussun zaten.

Tabi tabi.

Birkaç kişiye güven, kazığı ye otur, ondan sonra gel konuşalım. Bilmeden etmeden sallamayın şöyle. Ben hümanist bir insandım, hala da öyleyim. Ama 99% kazık yiyince biraz kendini korumaya alıyorsun.

İnsan doğasıdır Verirsin ister, daha iyisini bulursa gider ve verdiğinle kalırsın. İmkansızlıktan bir dönem veremezsin, adam arkasına bakmaz seni yüz üstü bırakır gider. Bu böyledir.

Temel haklarını tabiki vereceksin, onlara lafım yok. Kanunun emrettiğinin dışına çıkmıyoruz, neden acınacak duruma düşmüşüm? Devlet baba ne ver diyorsa veriyoruz adamlara, fazlasını verip vermemek paşa gönlümüze kalmış, niye battı ki?

Çocuk çocuk konuşacağınıza yanında 10+ adam çalıştıran herhangi yaşta, bir sistem idare eden HERHANGİ biriyle gidin konuşun aynı şeyleri duyarsınız.

Dedi hayatina patronunoglu olarak baslayan adam...
Sirf surda yazdiklarina gore taniyorum seni ve buna gore konusuyorum, okuduklarim da senin yedigin kazigin bile tatli oldugunu ertesi gun babanin hallettigini dusunmeme yol aciyor.
Bir de bir isveren ailesinden gelen sen varmissin gibi konusmanla birlikte forumda bunca vakit harcamandan az cok anlayabiliyorum nasil bir tip oldugunu.
İscilere 1 hafta gec maas vermenin anlasilabilir bir hata oldugunu daha bu yasta dusunmen cok feci. İki asgari maasla aile gecindirirken maasini 1 hafta gec aldigini dusunup oyle tekrar bir yap yedim dedigin kaziklarin muhasebesini.

Neyse. Ote yandan elbette bilemeyiz ne yapiyosun ne ediyosun gercek hayatta. Burda yalnizca klavye basindan iletisimde sinirli oluyor amma velakin dusuncelerini belitme seklin sonucu boyle bir profil olusturuyosun.
Sosyal ağlarda paylaş

Biz de işçi çalıştırıyoruz ama 5-10 senedir daha iyi bir fırsat bulduğu için giden adam sayısı 5 falandır heralde. Piyasanın en enayi işverenleri değilsek, demek ki sırf yasal zorunlulukları karşılamakla iyi işveren olunmuyor. "Yasada ne varsa veriyoruz işte, gerisi keyfimize kalmış, bir hafta geç para ver hemen ağlıyorlar zaten" gibi yaklaşımlarla da olunmuyor. Normal/kötü işverene de ancak hak ettiği sadakat gösterilir. Bir yandan iyilik yaparken diğer yandan tepene çıkartmamak konusuna bile hakim değilse de, sırf parası var diye bizzat yöneticiliğe soyunmamalı kişi.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi güzel işçiler ağlıyor, patronlar ne yapacak, kamyonlar para götürmüyor kimse millet

o beğenmediğin adam, o iş batarsa kaç para borcun altına girecek?
sen işçi olarak ceketini alıp gideceksin

buna risk almak diyoruz ve tabi ki, altına çalışanlardan daha fazla kazanacak ve ya daha iyi yaşayacak,
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

buna risk almak diyoruz ve tabi ki, altına çalışanlardan daha fazla kazanacak ve ya daha iyi yaşayacak,
aksini iddia eden kimse yok ki? Ancak insanlarin bircogunun risk alamayacak sekilde dunyaya geldiklerinin ayriminda olup sansli dogmaktan dolayi kustahlasabilme hakkimizin da olmadiginin ayikina varmak mesele.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

sipeyskeyk said:

yav said:

Tabi tabi.

Sirf surda yazdiklarina gore taniyorum seni ve buna gore konusuyorum, okuduklarim da senin yedigin kazigin bile tatli oldugunu ertesi gun babanin hallettigini dusunmeme yol aciyor.
Bir de bir isveren ailesinden gelen sen varmissin gibi konusmanla birlikte forumda bunca vakit harcamandan az cok anlayabiliyorum nasil bir tip oldugunu.
İscilere 1 hafta gec maas vermenin anlasilabilir bir hata oldugunu daha bu yasta dusunmen cok feci. İki asgari maasla aile gecindirirken maasini 1 hafta gec aldigini dusunup oyle tekrar bir yap yedim dedigin kaziklarin muhasebesini.

Neyse. Ote yandan elbette bilemeyiz ne yapiyosun ne ediyosun gercek hayatta. Burda yalnizca klavye basindan iletisimde sinirli oluyor amma velakin dusuncelerini belitme seklin sonucu boyle bir profil olusturuyosun.

Forumda zaman geçiriyor olmamdan nasıl bir tip olduğumu çıkarman süper. 50% bilgisayar başındayım, bilgisayar başında olduğum zaman açıp foruma bakıyorum arada. Ha bunun hesabını vermeme gerek var mı? Hayır, herkesin yaptığı iş kendine.

Patronoğlu olarak doğmuş olabilirim, ama maaşlı çalıştım ben. Okulu bitir babacığın yanına koş yapmadım. ÖSS'ye girdiğim yaz gittim 3 ay tezgahtarlık yaptım, tatil yapmam gereken yerde. Okuldan sonra da maaşlı çalıştım bir süre. Neyin ne olduğunu az çok biliyoruz.

Ben işçilerin maaşlarını vermek için kendi maaşımı 15 gün geç aldığımı parasız gezdiğimi de biliyorum, maaşları verebilmek için ondan bundan borç istediğimi de. Maaşım dışında 1 kuruş almadım şirketten.

O şerefsiz projelerimizi çaldığında babacığa koşup hallettirmedik, o projeler bizim şirketimizin onlarca yıllık assetiydi. Haftalarca 5 karış suratla gezdik, hepimizin geleceği etkilendi, babacık üzüldü biz mekana gidip şişe açtırmadık yani.

İşçilerin maaşını vermeyip süt banyosu yapmıyoruz köşkümüzde. Biz emeğin ne demek olduğunu iyi biliriz emin ol, babam babasından öyle görmüş biz de öyle gördük. Hayatta kimsenin emeğini çalmadım, çalmam. Hak yemedim, yemem. Şurada insanları tanımadan atıp tutmak gerçekten çok yersiz. Kızdığım nokta biz onların parasını vermek için kendi rızkımızdan kısarken 1 hafta geç verince onların car car konuşması. 1 hafta geç verdik nolcak, tatile gittik yea değil yani olay. Para olmayınca, olmuyor. Ve insan bu kadar stres yaşıyorken karşıdan BİRAZ anlayış bekliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

sipeyskeyk said:

yav said:

Tabi tabi.

abi..

şu yazı o kadar iyi ki.. like tuşu falan aradım
Sosyal ağlarda paylaş

o öğle doğmuş olabilir ama babası veya dedesi doğmadı, herkes risk alıp patronluk yapabilir, kölelik kalkalı çok oldu.

risk almayacak şekilde doğmak diye, yine bir şey yok, çalışan olarak da risk alabilirsin, daha özverili, belki az paraya çalışırsın, ama deha iyi şartlar sana ger zaman geri döner.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

o öğle doğmuş olabilir ama babası veya dedesi doğmadı, herkes risk alıp patronluk yapabilir, kölelik kalkalı çok oldu.

risk almayacak şekilde doğmak diye, yine bir şey yok, çalışan olarak da risk alabilirsin, daha özverili, belki az paraya çalışırsın, ama deha iyi şartlar sana ger zaman geri döner.

kölelik kalkalı cok olmadı,aslında belki de kalkmadı,10 milyon asgari ücretle çalışan insanın yaşadıgı ülkede yaşayıp da böyle düşünmen ilginc
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Ancak insanlarin bircogunun risk alamayacak sekilde dunyaya geldiklerinin

yok öyle birşey. sana bir milyon rags to riches hikayesi c/p'leyebilirim şu an.

comfort zone'dan çıkamayıp risk almaktan korkan ezik yapılı insanlar "şans" "kader" gibi hayali kavramlarla pasifize edilir. gerisi boş acıtasyon.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

yav said:

Ancak insanlarin bircogunun risk alamayacak sekilde dunyaya geldiklerinin

yok öyle birşey. sana bir milyon rags to riches hikayesi c/p'leyebilirim şu an.

comfort zone'dan çıkamayıp risk almaktan korkan ezik yapılı insanlar "şans" "kader" gibi hayali kavramlarla pasifize edilir. gerisi boş acıtasyon.

bu insanların kaçı kendi yaşayacagı hayatları risk alarak kazanabilir ? senin tabirinle "risk" alıp da zengin olan insan hikayesi belki evet çok var ortalıkta,belki de aptal populer kulturun / kapitalist düzenin kendini aklamak icin uydurdugu yalanlar,peki açlık sınırında yaşayıp da ölen giden insanların hikayesi anlatılıyor mu ortalıkta,sadece postacı köpegi ısırınca haber olur senin anlayacagın
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

Feamer said:

kölelik kalkalı cok olmadı,aslında belki de kalkmadı,10 milyon asgari ücretle çalışan insanın yaşadıgı ülkede yaşayıp da böyle düşünmen ilginc

kolelik cok guzel bi sistemki, cahil guneyliler bi bok bilmedikleri icin itiraz ettiler

yaninda calsitirdigin kolenin ailesini besliyorsun
cocuklari ile ilgileniyoirsun
asilanmasi, her turlu saglik masrafi sana ait
kalicak yer sen vermek zorundasin
yemek sen vermek zorundasin
para vermiyorsun ama karin tokluguna calistigindan verim diye bisey yok

akilli olan hicbir patron memnun olmaz bu isten

veriyorsun asgari ucreti, sonra hicbir ise karismiyorsun en temizide bu zaten ehueheu, kafan rahat
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...