Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Schengen Vize ile ilgili

lovecraft0Z

Öne çıkan mesajlar

Şimdi ben erasmus ile Belçika ya gideceğim fakat bir arkadaşım ile interrail yapıp öyle son durak Belçika ya varalım diyoruz, arkadaşımın erasmus ile alakası yok, benimle bi kaç hafta avrupa turu yapacak belçika dan geri dönecek.

şimdi biz schengen için Belçika konsolosluğuna mı başvurmalıyız? yoksa burdan ilk çıkacağımız yer olan Bulgaristana mı ki orası schengene dahil olmadığına göre Macaristan a mı? izleyeceğimiz yol, Bulgaristan-Romanya-Macaristan-Avusturya-İtalya-Fransa-Belçika gibi bişey olacak.

yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür
Sosyal ağlarda paylaş

Erasmusun detaylarını bilmiyorum ama sonuçta vizeyi eğitim için verdiklerinden okul dönemi başlar diye tahmin ediyorum. Yani okullar açılmadan 20 gün önce interrail yapmak istiyorsan ayrıca schengeninin olması lazım. Yoksa bi defa schengen bölgesine girdin mi sınırsız dolaşabiliyorsun pasaportunda sorun olmadığı sürece.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Abi erasmus vizesi diye bir şey yok. Erasmus yapacağın ülkeden oturma izni alacaksın.

bu

ilk alacağın bir vize var evet
sonra onu geçici oturma iznine çevirtiyorsun ama varınca

sengen bolgesinde durdugun muddetce de kimse olaganustu hal haric durdurup hop vize demiyor
Sosyal ağlarda paylaş

okumaya giderken verdikleri ilk vize tek girişli oluyor. yani önce belçikaya gidip, ikamet ettiğin yerin belediyesine/nüfus müdürlüğüne kayıt yaptırıyorsun, ondan sonra oturma izni verilmiş oluyor. onla da sınırsız gir çık dolaş.

ama o ilk vizeyle fransaya girmeye çalışsan misal diyelim, ben pasaport memuru olsam geri çeviririm. sen bu vizeyle fransaya girersen giriş çıkış hakkın biticek, belçikaya nası giriceksin derim. üstelik fransızca derim.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi şimdi Schengen ülkelerinde 90 günden fazla kalacaksan oturma izni alman gerekiyor. Bu da ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Bazı ülkeler önce vize al gel burada oturma iznine çevir diyor. Bazı ülkeler ise bana gelmeden önce oturma izni al diyebiliyormuş. Finlandiya ve Almanya'da 90 günden fazla kalmam gerekiyordu ikisi de bana oturma izni al öyle gel dediler.

Senin yapman gereken Belçika konsolosluğunu arayıp vize mi yoksa oturma izni mi başvurusunda bulunacağını öğrenmek. Diyelim ki adamlara sordun ve sana oturma izni alıp gelmen gerektiğini söylediler. O zaman oturma izni başvurusunda bulunurken doldurman gereken formda sana hangi tarihten itibaren izin almak istediğini soran bir bölüm var. O bölüme arkadaşınla yapmak istediğin tatilin başlangıç tarihini yazarsın.

En mantıklısı ise Belçika Konsolosluğunu aramak. En doğru bilgili sana onlar verir. Bu arada elini çabuk tut, oturma izni başvurularının sonuçlanması 4 5 haftayı bulabiliyor. Kolay gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

lovecraft0Z said:

Şimdi ben erasmus ile Belçika ya gideceğim fakat bir arkadaşım ile interrail yapıp öyle son durak Belçika ya varalım diyoruz, arkadaşımın erasmus ile alakası yok, benimle bi kaç hafta avrupa turu yapacak belçika dan geri dönecek.

şimdi biz schengen için Belçika konsolosluğuna mı başvurmalıyız? yoksa burdan ilk çıkacağımız yer olan Bulgaristana mı ki orası schengene dahil olmadığına göre Macaristan a mı? izleyeceğimiz yol, Bulgaristan-Romanya-Macaristan-Avusturya-İtalya-Fransa-Belçika gibi bişey olacak.

yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür
En çok hangi ülkede kalacaksan oradan alman lazım vizeyi ama her ülkede eşit günlerde konakalaycaksan ilk giriş ülkesinden almak zorundasın kural bu.

Ama sen erasmusla Belçika'ya gidicen zaten Belçika vizeni alıp interrail yaparsın olur biter
Sosyal ağlarda paylaş

Teddy said:

Abi şimdi Schengen ülkelerinde 90 günden fazla kalacaksan oturma izni alman gerekiyor. Bu da ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Bazı ülkeler önce vize al gel burada oturma iznine çevir diyor. Bazı ülkeler ise bana gelmeden önce oturma izni al diyebiliyormuş. Finlandiya ve Almanya'da 90 günden fazla kalmam gerekiyordu ikisi de bana oturma izni al öyle gel dediler.

Senin yapman gereken Belçika konsolosluğunu arayıp vize mi yoksa oturma izni mi başvurusunda bulunacağını öğrenmek. Diyelim ki adamlara sordun ve sana oturma izni alıp gelmen gerektiğini söylediler. O zaman oturma izni başvurusunda bulunurken doldurman gereken formda sana hangi tarihten itibaren izin almak istediğini soran bir bölüm var. O bölüme arkadaşınla yapmak istediğin tatilin başlangıç tarihini yazarsın.

En mantıklısı ise Belçika Konsolosluğunu aramak. En doğru bilgili sana onlar verir. Bu arada elini çabuk tut, oturma izni başvurularının sonuçlanması 4 5 haftayı bulabiliyor. Kolay gelsin.
Erasmus öğrencilerine öğrenci vizesi verilir 180 günlük eğer öğrenci 180 günden fazla kalacaksa 3 aylı tek girişşli normal vize verilir ülkeye gelince de oturuma başvurulur 3 hafta da 1 senelikj oturma iznin çıkar
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...