Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oral ve anal seks varsa daha çok ceza

nutella yerim

Öne çıkan mesajlar

GERGE said:

Seleph said:

Seriat ne abi? İslam seriatimi,tarikat sulu naksi seriatimi?yahudi seriatimi? Ne geliyo anlamadimki,sokaga cikiyorum her sene gunden gune giyim tarzi ciplakliga dogru yol aliyor,bu insanlari hangi seriata uyduracaksin?israilde seriatla yonetiliyor ama bir bar rafaellli olayi var ,bu ne kargasadir anlamadim gitti :s

Shari'ah kelimesinden gelir şeriat, shar bildirilmiş demektir, vahiyle gönderilmiş, geri kalanı da kanun demek. Şeriat yani kelime anlamı olarak vehiyle gelmiş islam kanunu demek. Yahudi şeriyatı filan olamaz yani, tarikat şeriatı da olamaz çünkü şeriat'ın tek temel kaynağı (anayasası) kurandır.

Bunu bilmiyor daha, ben allahsız küfürbaz statüme rağmen biliyorum. Cahil. İsrail şeriat ile yönetilmiyor, öyle olsaydı müslüman olurlardı. İsrail halaha ile yönetiliyor o da miṣwoth'dan geliyor.

Yahudilerde tevratda yazilanlara gore hukmediyorsa devlet idaresinde bu yahudi seriati olmuyormu?

Wiki belgesi gibi cevap yazacagina biraz arastir oyle cik er meydanina ,agzi olan konusuyor arkadas
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Ağzım varsa konuşurum, susayım da başkaları mı konuşsun?

Şeriat islam hukuku olarak kullanılır, din hukuku demek değil. Genel anlamı hukuk olarak da yorumlanabilir ama. Bu durumda İsrail şeriatla yönetiliyor demek olsa olsa İsrail hukukla yönetiliyor demek olur, İsrail din hukukuyla yönetiliyor demek değil. Aynı şekilde ABD ve Japonya da şeriatla yönetiliyor diyebiliyorsun kelimeyi eski anlamıyla kullanmak istersen. Ama kabul edersinki Türkiye şeriatla yönetilecek Türkiye hukuk devleti olacak demek değil, kelimelerin anlamı değişir zamanla, şeriat Saba krallığı döneminde hukuk anlamında kullanılıyor olabilir ama günümüzde ve geçen bin yıldır anlamı islam hukukudur. Hukukçuyum ben de, hukuk tarihini de iyi bilirim hukuk fakültesine girmeden önce tarihçi olma yolunda ilerlediğim için.

Yani şeriat kelimesinin günümüzdeki tam karşılığı islam etiği ve hukuk kurallarıdır.

Yahudiler din kurallarına göre yönetiliyorsa bu adı yahudi şeriatı olmaz. Kelimeleri ve kavramları karıştıyorsun orada. O dediğin halaha olur ki halaha kelimesinin karşılığı musevi etiği ve hukuk kurallarıdır. Dini yasalara yani islamda şeriat, yahudilikte ise halaha adı verilir.

Kaşer ile helal kelimelerini de birbirine karıştırırsın sen şimdi. Ağzı olan konusunca böyle oluyor işte. Biraz daha karıştırsan Aquinas en büyük islam bilginidir dersin.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Seleph said:

Seriat ne abi? İslam seriatimi,tarikat sulu naksi seriatimi?yahudi seriatimi? Ne geliyo anlamadimki,sokaga cikiyorum her sene gunden gune giyim tarzi ciplakliga dogru yol aliyor,bu insanlari hangi seriata uyduracaksin?israilde seriatla yonetiliyor ama bir bar rafaellli olayi var ,bu ne kargasadir anlamadim gitti :s

Shari'ah kelimesinden gelir şeriat, shar bildirilmiş demektir, vahiyle gönderilmiş, geri kalanı da kanun demek. Şeriat yani kelime anlamı olarak vehiyle gelmiş islam kanunu demek. Yahudi şeriyatı filan olamaz yani, tarikat şeriatı da olamaz çünkü şeriat'ın tek temel kaynağı (anayasası) kurandır.

Bunu bilmiyor daha, ben allahsız küfürbaz statüme rağmen biliyorum. Cahil. İsrail şeriat ile yönetilmiyor, öyle olsaydı müslüman olurlardı. İsrail halaha ile yönetiliyor o da miṣwoth'dan geliyor.

uwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww ben burdan hissettim fdfd
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Seleph said:

Yahudilerde tevratda yazilanlara gore hukmediyorsa devlet idaresinde bu yahudi seriati olmuyormu?

Wiki belgesi gibi cevap yazacagina biraz arastir oyle cik er meydanina ,agzi olan konusuyor arkadas

bu herif ya troll ya çocuk

Yok ben orc'um orclarda sevisme yok ,direk daliyorum olaya
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...