Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Everquest 2 vs World of Warcraft

NexcaT

Öne çıkan mesajlar

WOW vs EVERQUEST 2

hangisi daha iyi .. hangisi daha gorsel .. hangisi bize daha uygun falan filan .. ikisinide bir sekilde oynamis birisi olarak kucuk ve yuzeyselde olsa bi karsilastirmali yazi yazayim dedim ..

sistemim :

amd athlon 2k +
1 gb ram ddr 333
ti 4200 128 mb ekran karti

Konular :

1 GRAFIKLER
2 SESLER
3 MUZIKLER
4 UI
5 LAG ve PERFORMANS
6 ANIMASYONLAR
7 DOGAL YASAM
8 SEHIRLER
9 EV OLAYLARI
10 CRAFTING ve TRADE SKILLER
11 EKONOMI
12 SAVAS
13 GRUP DINAMIKLERI
14 PvP GvG
15 SON SEY

1 GRAFIKLER

everquest 2 betasinda gordugum bir sey agzimin acik kalmasina sebep olmustu wow da gordugum seyler se agzimi hala acik tutuyor. bosuna aralarinda bir en iyi kavgasina girmeyin arkadaslar cunku ikiside grafik olarak cok farkli tarzdalar. birisi picasso ise digeri van gogh, secim size kaliyor. ancak eq2 saf 3d nin geldigi en yuksek noktayi gosterirken, wow ise bilgisayarda ruh ile 3d yi birlestirmis daha sanatsal duruyor. eq2 de yazacak bir sey yok tum hersey max ozellikte , en son teknoloji ile yaratilmis her sey, su efektleri, yansimalar texturelar hep dehset verici gerceklikte ve gorsellikte. wow cephesinde ise hersey yeni dogmus 2 aylik kedi yavrusu gibi , elinize almak oksamak istiyorsunuz icine dalip gidiyorsunuz ...

bence grafiklerde wow ... daha oyunsu sicak ve tatli.. mewoooow .. pist kist

2 SESLER

eq2 ses ve efektleri super, olayi abarmis abiler npcler konusuyor komple, moblar konusuyor eger konusan tipte iseler. misal gollum ses tarzinda goblinle saldirin bu bizi oldurmeye geldi koman canli tarzinda cok komik bir sekilde konusarak bagirarak saldiriyorlar veya bu cok guclu cikti kaciiiin tarzinda oluyorlar. eq2 de cevre seslendirmesi ve tum diger sesler deli guzel. wow cephesinde ise sesler orta kararda kalmis kimsenin gozune sokmak istememisler ve yeterli seviyede duruyorlar. ancak wow dada npc lere tikladiginizda selam, naber tarzinda kucukde olsa bir konusma duyuyorsunuz

seslerde eq2

3 MUZIKLER

wow muziklerini duyar duymaz dehsete kapildim. inanilmaz etkileyici muzikler, sehirden sehre karakterden karaktere degisiyor ve inanilmaz guclu ve azdirici olmuslar. eq2 tarafinda ise ninni tarzinda muzikler uyutuyor

muziklerde wow

4 UI

UI kesinlikle wow, hayatimda gordugum en kullanissiz ui eq2 de bu kadar buyuk yer kaplayan ekrani bolen bir ui gormedim. wow cephesi harika hazirlanmis cok ferah bir ortam sunmuslar . ancak eq2 cephesinde www.eq2interface.com denen bir site acildi gecenlerde ve bu site eq2 ye insanlarin hazirlayacagi ui lerle dolup tasacaktir kisa surede. everquestte cok guzel ui ler yapmisti elemanlar aynisini eq2 yede yapacaklardir, ancak beta surumunde ....

ui kesinlikle wow

5 LAG ve PERFORMANS

lag i ikiye ayirmak istiyorum .. net ve oyun kastirmalari ... eq2 nin bilgisayarlarimizi kastiracagini soylememe gerek yok sanirim ki elemanlarin dedigi su anda bizim oyunumuzu kaldiracak piyasada bilgisayar yok bosuna aramayin tarzinda. eq2 yapimcilari oyunlarini gelecekte daha guzel gorunebilmesi icin hazirliyorlarmis. acikcasi en dusuk cozunurlukte oynadim genede qeynos veya benzeri yerlerde performans lagi ile karsilastim. wow tarafinda ise 1280 x 1024 de oynadim catir catir oynaniyor , ama belirtmeliyim eq2 betasini officialde wow betasini illegal serverde 10-20 kisi ile oynadim. oynayan arkadaslar daha cok yardimci olabilirler bu konuda. ama gorunen wowun bu konuda su anda daha onde oldugu. oyun oynanabilirlik performansina bakildiginda wow cevher gibi parliyor, eq2 daha hantal bir yapida kaliyor wowa nazaran

en azindan performans tarafinda kazanan wow

6 ANIMASYONLAR

wowdaki animasyonlar ile eq2 animasyonlari basa bas gelebilir ama eq2 burun farki ile onde bu konuda.. eq2 deki animasyonlar cok daha gercekci ve dogal .

wow da asagi kalir degil ama kazanan eq2

7 DOGAL YASAM

burdan kastim tabiat ortusu ve hissettirdikleri. eq2 de dogal gorunum cok guzel , hersey yerli yerinde ovalar buyuk denizler deniz gibi, gokyuzu ucan kuslarla bulutlarla kapli, cimenler otlar her sey super ... ama... suni. evet maalesef bana suni geldi icindeymisim hissi uyandirmadi bende, bunlari gormustum zaten ben dedim hep. wow cephesinde ise gunlerdir uykularima giriyor lanet dogasi. bu kadar sicak icine ceken doyurucu, dogal, ve gezdikce yeni yerler gezmek isteyeceginiz baska bir olay gormedim hayatimda. sadece 3 saat zone gezdim dun aksam cuce sehrine girdim karlarla kapli duzluklerde ceylan misali zipladim ama yinede doymadim hep gormek istedim ilerde ne var diye. bu hissi eq da hissetmistim simdi wow da hissediyorum baska da oyun gormedim bunlari bana hissettiren.

ezen WOW

8 SEHIRLER

eq2 de freeport ve qeynos denen iki buyuk sehride gezdim ve gordum ki boyle sehir olamaz. hersey cok iyi tasarlanmis mukemmel yerlestirilmis, zevkle geziyorsunuz ama zoning ve yuklemeleri izin verirse. her 3 dakikada bir bir zone gecmek ve loading ekrani gormek insanin icindeki mmoyu yasiyorum hissini olduruyor. wow tarafinda is
Sosyal ağlarda paylaş

said:
simdi dusununce UO daki gibi cicek ekemedikten , ciftcilik yapamadikta veya daha baska seyleri evimde gerceklestiremedikten sonra ev olayida o kadar insana gerekli degil . ne biliim evimden 40 km uzakta bi macerada olsam o ev ne isime yariycak benim. icini dosesem ne olacak bana hic bir artisi yok getirisi yok

olay çiçek ekip çiftçilik yapmak mıdır?
sen evini sadece çiçek ekip çiftçilik yapmak için mi aldın?

eq2 veya swg oynamadım ama, bahsettiğin ev tarzını ao'dan hatırlıyorum.

bence kişinin kendine ait bir evi olması lazım.
hem rp olayını arttırır,
hem de fazlalıkları saklıyabileceğin bir yer olmuş olur..[signature][hline]I fear no enemy!
I fear not death!
For the khala is my strength!
En Taro Adun!
Sosyal ağlarda paylaş

ev ile etkilesime girebilmeydi kastim ama gene baska yerden tutulmus dedigim .... neyse

arti bankada bir cok saklayacak gozun shared bankin ve ayrica her banka gozune koydugun cantalari ve cantalarin her birinin bi suru gozu oldugunu ve her bankanin her sehirde oldugunu dusunursen bankalarin esya depolamak icin cok daha elverisli oldugunu sanirim sende gorursun. evi sadece esya depolamak olarak gormende garipsenecek bir durum bu halde[signature][hline]World of Warcraft <-----> www.Alaturqua.com <-----> Everquest 2
Sosyal ağlarda paylaş

harika yazmışın NextoR.. ay aman pardon NexcaT.. :p eline sağlık.

daha wow oynama fırsatı bulamadım ama video'larda, resimlerde, müziklerde aynen dediğin gibi için ısınıyor. insanı çeken bir şey var. ben hiç şüphesiz wow'dayım. oynayacak ne kadar vaktim olur bilemiyorum gerçi.[signature][hline]"Ben bir şeyi iki kere demeeeeem, iki kere demeeeeem." Sezai Gündoğdu

[Bu mesaj Mirage tarafından 21 Ekim 2004 11:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 2-3 gün full oynadım us beta serverında NE druid rogue kastım lag sorunu yok gıbı bırsey hatta yok altta zaten bar var gosterıyor latencyi gece latency mantıklı olarak yuksek oluyor 1000 fılan gunduz 600 lerde ama bu sorun yasatmıyor.Party olayına gelınce ıllakı o quest ıcın adam buluyorsun yazdıgın zaman genele hemen atlıyorlar ki zaten ole olması lazım cunku bir yerden sonra artık yanına en azından 1 kişi lazım ben lvl 8-9 a kadar geldım solo ama ondan sonrası biraz kasmaya basladı grafık yonunden bencede eq2 önde dogru ama herkes biliyorkı grafık hersey değildir(örnek fifa WE gibi :D ) herneyse bence bu 2 oyun epey bir çekişir eq fanlarıda cok blizzard fanlarıda ama ben warcraft fanı oldugum ıcın eq oynamayı dusunmedım dusunmemde sanırım.Şuan için tek sorun oyunun avrupada ocak yada şubat aylarından birisinde çıkması bu epey kötü :( ama sabredicez artık.Neyse elf rogue kasmam lazım :P
Bu arada bence oyuna direk pvp serverında baslayın non-pvp gercekten bellı yerden sonra bayıyor tabı bu baymanın sebeplerı var.[signature][hline]Amerikan sineması sözüm sana , yıllarca uzaylıyı başka tanıttın, onu bir öcü gibi gösterdin, ama unutma, uzaylıda olsa, insan insandır by Cem Yılmaz(Kral)

[Bu mesaj Lind3r0th tarafından 21 Ekim 2004 11:48 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

son zamanlarda ben biraz sonyden şüphe etme başladım.swg oynayan arkadaşlarım swg'yi sıkıcı bulup bırakmaya başladılar.oyun artık bounty-hunter vs jedi oynu olmuş birded yeni bage sistemiyle jedi olma yolu kolaylaşmış.Yanılıyor olabilirim bu konuda oyunun sorumlusu sony olarak bakıyorum.Ama everquest bir yere kadar diyecem.[signature][hline][b]God! Cover my back![u]
Sosyal ağlarda paylaş

bence biraz blizzard'dan komisyon almış gibi, wow'u hangi kategoride önde tuttuysa "şöyle böyle ama bir sıcaklık var, ondan dolayı önde tutuyorum" filan demiş, gaz sobası mı değerlendiriyoruz? :-p belli ki eq2'in grafikleri vs'sinin ezdiğini görmüş ama "sıcaklığı var böyle 3m hot pack gibi" diyerek belli etmemeye çalışmış, ben bunu anladım.. :)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

fiat'tan ateşli panda reklamı mı yapıyorsun? :)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 21 Ekim 2004 18:04 tarihinde demiş ki:
bence biraz blizzard'dan komisyon almış gibi, wow'u hangi kategoride önde tuttuysa "şöyle böyle ama bir sıcaklık var, ondan dolayı önde tutuyorum" filan demiş, gaz sobası mı değerlendiriyoruz? :-p belli ki eq2'in grafikleri vs'sinin ezdiğini görmüş ama "sıcaklığı var böyle 3m hot pack gibi" diyerek belli etmemeye çalışmış, ben bunu anladım.. :)

Komple teorisi yazmıs adam ıkı dakkada.

ne alakası var ya demekki Wow'un grafıklerı daha cok hosuna gıtmıs adamın. Her kez senın gıbı poligon manyagı lightning efekt manyagı degılki. tarz arıyo ınsanlar Statları yuksek Irklar uniteler degıl.[signature][hline]Hangi cüce erkek, hangisi kadın anlamıyorlarmış.... Sanki kendi kadınlarını anlıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
_Dalamar_, 22 Ekim 2004 09:54 tarihinde demiş ki:
Umarım knight online a benzemez wow..

Yuh öldürdün sende KO nerde wow nerde KO yapanlar kım? ben KO 1 hafta oynadım çizgi film wow ıle karsılastırmak bıle komedı KO oynayan 1k kısı war allah ıcın[signature][hline]Amerikan sineması sözüm sana , yıllarca uzaylıyı başka tanıttın, onu bir öcü gibi gösterdin, ama unutma, uzaylıda olsa, insan insandır by Cem Yılmaz(Kral)
Sosyal ağlarda paylaş

EQ2 hiçbi konuda olmasa grafikte wow u ezer. kafanız mı iyi?[signature][hline]Chucky
Belgarionn Riva the Cabby of the HUN
Atillabey the Armsman of the HUN
Dantess the Infiltrator of the HUN
Polga the Sorceress of the HUN
Allegria the Skald of Tough Luck
Beathrix the Spiritmaster of Tough Luck
Sosyal ağlarda paylaş

peki bunların server portları ne? o çok önemli benim için :-P

bir de, "10000 kurtçuk kes level atla, 10000 elder kurtçuk kes level atla, 10000 goblin kes level atla, 10000 şampiyon goblin kes level atla, 10000 iskelet kes level atla, 10000 iskelet lideri kes level atla..." olayından en uzak oyun hangisi olmuş?
ayrıca hangisinde dövüşler kombolar daha zevkli?[signature][hline]I fear no enemy!
I fear not death!
For the khala is my strength!
En Taro Adun!
Sosyal ağlarda paylaş

Grafik konusunda ayrı tutmak lazım bence iki oyunu. WoWda grafikler Warcraft renkliliğini yansıtmaya çalışırken Eq2de daha gerçekçi ve karanlık bir hava var. Teknoloji olarak Eq2 ezer ama WoW benim gözüme Eq2'den daha fazla hitap ediyor.[signature][hline] Aşk ve pilav böceği
"To empty your mind is to fill your grave."

Llama, 13 Ağustos 2004 01:34 tarihinde demiş ki:
ben delıklerıme onem verıyorum

Sosyal ağlarda paylaş

aslında oyuncu sayısı benim için çok bir anlam ifade etmiyor, öyle olsa bu alemlerin en kral oyunu lineage serisi olurdu :D

bence ikisinin de grafiksel açıdan en azından geride kalanlara göre büyük üstünlüğü var, birbiriyle kıyaslamam ama, alıp ikisini de OYNARIM!

banane...[signature][hline].:. He who fights with monsters should look to himself does not become a monster...When you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you .:.
- Friedrich Nietzsche
Sosyal ağlarda paylaş

grafiklerin donukluğu, yapaylığı çok kötü şeyler. wowda grafikler cidden çok canlı ama swgden de biliyoruz sony çevreye bir ruh katamıyor ot böcek fln geziyorsunuz ama çok sıkıcı... kıçı kırık d2'nin bile ortamı swgden iyidir mesela(diablo 1'in ortami kat kat iyidir o d2den de iyidir ah o kasabada çalan müzik yok mu :))[signature][hline]so far I still know who you are but now I wonder who I was...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...