Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

THY uçuş ekipleri AHL'de eylem yapıyor

Llama

Öne çıkan mesajlar

Ramocan said:

Hacım ben esnaf çocuğuyum ve çalışana saygım sonsuz, zaten olmasa bugün bu kadar rahat uyuyor olamam
Ama...
Sen işe girerken biz sözleşme imzalıyorsun, orda bir bir yazıyor "haftada şu kadar saat uçacağım, alacağım maaş şu kadar, yıllık izin şu kadar gündür vs vs" eğer şirket sana hakkını vermiyorsa önce sendikana o da olmadı TAMAMEN işçi lehine karar veren iş mahkemesine başvurursun, hakkını alırsın.yok havada türbülansa girdim yok taklaya geldim falan bunlar bebe muhabbeti gibi geliyor bana...

insanların anlamak istemediği durumları anlatıyor o bebe muhabbeti dediğin şeyler. O insanlar hizmet etmek için orda ama sorgusuz sualsiz istediğini yerine getirmek için değil. Belli kurallar ve kanunlar çerçevesinde çalışıyorlar. Hakları var, özgürlükleri var. Kendilerine köle gibi davranılmasını istemiyorlar.

Çöpçü geçerken yere çöp atıp adamın almasını beklemek gibi yaptıklarınız ve düşünceleriniz. Adamın çöpçü olması, görevinin sokakları süpürmek, çöpleri toplamak olması senin elinde tuttuğun çöpü 2 adım yürüyüp çöp kovasına bırakmanı engellemiyor.

Sözleşmeler kanunlara kanunlar da anayasaya uygun olmak zorundadır. Sözleşmenin altına imza atması anayasal haklarından feragat ettiğini ilan etmez. İnsanın sözleşme imzalarken ne durumda olduğu, neler hayal ettiği, ne gibi sıkıntılar çektiğini bilemeyiz. Belki muhtaçtı, belki tahammülü yoktu 1 gün dahi işsiz geçirmeye gününü. İşten çıkarılanlar teker teker haklarını elde ediyorlar görüyoruz o sözleşmelerin 5 para etmediğini, asıl olanın kanunlar, anayasal haklar olduğunu.

Ulan Japonya'da nükleer santralde sızıntı oldu , yaşlılar biz çalışalım temizlik işlerinde nasıl olsa radyasyondan etkilensek bile etkilerini göstermesi zaman alır ve zaten o zamana kadar ölmüş oluruz, yaşadığımız kadar yaşadık dediler. Ondan sonra Türkiye neden 1 adım ileri gidemiyor. Bencilliğin insanların iliğine işlediği bir ülkede tabi ilerleme kaydedilmez.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

Sözleşmeler kanunlara kanunlar da anayasaya uygun olmak zorundadır. Sözleşmenin altına imza atması anayasal haklarından feragat ettiğini ilan etmez. İnsanın sözleşme imzalarken ne durumda olduğu, neler hayal ettiği, ne gibi sıkıntılar çektiğini bilemeyiz. Belki muhtaçtı, belki tahammülü yoktu 1 gün dahi işsiz geçirmeye gününü. İşten çıkarılanlar teker teker haklarını elde ediyorlar görüyoruz o sözleşmelerin 5 para etmediğini, asıl olanın kanunlar, anayasal haklar olduğunu.
dım ileri gidemiyor. Bencilliğin insanların iliğine işlediği bir ülkede tabi ilerleme kaydedilmez.

Kanuna uygun olmayan sözleşmeler tabii ki geçersizdir, bunu tartışmıyoruz tabi, ama BİLE BİLE kendini köle yapacak bir anlaşmaya imza atan kişiye kim yardım edecek?
Batman mi ?
Sosyal ağlarda paylaş

hayır yasalar, hukuk yardım edecek. Eğer yasalar ve hukuk bu konuda yetersizse ve toplum vicdanını zedeliyorsa oluşan durum toplum yardım edecek. kanunlar, anayasalar, kurallar toplum tarafından toplumun ihtiyaçları için hazırlanır. İhtiyaç doğmadığı sürece de yasa çıkmaz. İhtiyaç doğması için ya sıkıntı oluşacak veya toplumun ileri gelenleri tarafından öngörülecek durumlar oluşacak. Hakkını arayan bir insan sen sözleşmenin altına imza atmışsın konuşmaya hakkın yok diyemezsin.

Hepimiz telefon, banka kartı, satın alma , satış vb sözleşmelerin altına imza atıyoruz. Sen hakkını aramıyor musun banka senden haksız yere para aldığı zaman ? kart aidatı, yıllık aidat, şu kesinti bu kesinti. Bankaya sorsan sözleşmeye imzanı attın kabul ettin. Ama yasalara sorunca iş öyle değil işte.

Hakkını arayan insanlara bukadar çemkirmeyin lütfen. Sözleşme imzalamışsın yeterli bir argüman değil , bırak yeterliliği geçerli bir argüman değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Boş konuşmayınız arkadaşlarım, üretin, yatırım yapın, vergi verin, adam çalıştırın ve fikir geliştirin; norm belirleyelim ve birlikte hareket edelim. Sızlanmakla, hayıflanmakla değişim olmuyor, genciz ve aklımız çalışıyor, büyük insanlar gibi fikirleri ve değişimi konuşalım, olayları ya da kişileri değil..
Sosyal ağlarda paylaş

nordlydian said:

1.5 sene itfaiye'de çalıştım, 20 senedir itfaiye erliği yapan insanlar tanıdım. Hiçbiri de bir gün çıkıp ta; ''Ama biz insanların hayatlarını koruyoruz, oksijenden çok karbonmonoksiti içimize çekiyoruz, yangın sırasında 1000C derecelere varan ısı ile mücadele ediyoruz ( ki insan vücudu 177C derecelik ısıya sadece 1 dakika dayanabiliyorken), parlama-patlama riskini saymıyorum bile'' diye bık bık ettiklerini duymadım. üstelik aldıkları maaşta bu arkadaşların aldıklarının yarısından biraz daha az. ücret protestolarına saygı duyuyorum, haklıdırlar da ama lütfen mesleklerini çok kutsal birşeymiş gibi göstermesinler...

Protesto etmek ve iş yerlerinin şartlarının iyileştirilmesini istemek ayıp veya utanılacak bir şey değil. Maaşı düşük adam kendi iş verenini protesto etmiyor diye maaşı daha yüksek adam protesto edemez diye bir şeyde yok. İki farklı mesleği karşılaştırıp "şu protesto etmiyor, bu niye etsin" demek saçma. Kimse aynı şartta çalışmıyor. Ayrıca böyle bir sorunları varsa kendi seslerini duyurmaları için iş verenlerinin kutsal varlıklar olması gerekmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaş postları nerenizle okuyorsunuz anlamıyorum ki... ben orada protestolarında haklıdırlaar diye eşşek gibi yazmışım. benim derdim mesleklerini kendileri gibi havalandırmaları. yok kutsalmış yok bilmem neymiş. bence hosteslik veya hostluk o kadar da kutsal bir meslek değil.

okuyamayan veya okuduğunu anlamayanlar için nordlydian'dan bir defa daha geliyor;

nordlydian said:

nordlydian
1.5 sene itfaiye'de çalıştım, 20 senedir itfaiye erliği yapan insanlar tanıdım. Hiçbiri de bir gün çıkıp ta; ''Ama biz insanların hayatlarını koruyoruz, oksijenden çok karbonmonoksiti içimize çekiyoruz, yangın sırasında 1000C derecelere varan ısı ile mücadele ediyoruz ( ki insan vücudu 177C derecelik ısıya sadece 1 dakika dayanabiliyorken), parlama-patlama riskini saymıyorum bile'' diye bık bık ettiklerini duymadım. üstelik aldıkları maaşta bu arkadaşların aldıklarının yarısından biraz daha az. ücret protestolarına saygı duyuyorum, haklıdırlar da ama lütfen mesleklerini çok kutsal birşeymiş gibi göstermesinler...
Sosyal ağlarda paylaş

nordlydian said:

Sen o uçaklar nasıl uçuyor biliyor musun? Sadece pilotlarla yakıtlarla hosteslerle kanatla motorla vırtla zırtla değil. Yüreklerle uçuyor!!
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

Hepimiz telefon, banka kartı, satın alma , satış vb sözleşmelerin altına imza atıyoruz. Sen hakkını aramıyor musun banka senden haksız yere para aldığı zaman ? kart aidatı, yıllık aidat, şu kesinti bu kesinti. Bankaya sorsan sözleşmeye imzanı attın kabul ettin. Ama yasalara sorunca iş öyle değil işte.

Hakkını arayan insanlara bukadar çemkirmeyin lütfen. Sözleşme imzalamışsın yeterli bir argüman değil , bırak yeterliliği geçerli bir argüman değil.

Kredi kartı alacaksam sözleşmesini 10 defa okurum, beğenmediğim kısmın altını çizer, gerekirse 0 dan yazdırırım(private banking), kart için aidat vs gibi aleyhimde bir durum varsa lehime olacak koşulları gözden geçiririm, her ay sonunda gelen ekstremi dikkatlice inceler, aklıma yatmayan bir harcama olmuşsa bankacıma sorarım, borcumu öder ,devletten ya da başka kimseden birşey beklemem, kendi hesabımı kendim yaparım.

Toplumdan ve devletten beklentimiz türk aile yapısının çocuklar ve özellikle dişi bireyler üzerinde aşırı korumacı olmasından kaynaklanıyor. İçine düştüğümüz her durumda bizi birisinin kurtarması gerektiğini, devletin heryerde herşeyden sorumlu olduğunu düşünmemiz, fakat devletin bir organı işlemediğinde bu durumun tüm organizasyon için geçerli olduğunu düşünürüz(Bkz. Katil Devlet)
Dostlar, bakınız, eğer gelişim sağlamak istiyorsak toplum ortalamasının üstünde bir çaba harcamak zorundayız. Toplum dengesi ve kişisel gelişim için daha fazla kafa yoralım, isterseniz bu konuda 1944 yılında çıkan John von Neumann ve Oskar Morgenstern tarafından yazılmış olan Theory of Games and Economic Behavior kitabını okuyabilirsiniz, neler yapabileceğimiz konusunda güzel örnekler bulabiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

biraz vahşi bir döngü bu. bu hosteslikle ilgili uygulamalar sen sene içersinde değişti. çalışma şartlarını beğenmeyen insanların istifa etmesi ya da işe hiç başvurmamaları tabi ki mantıklı beklenti. özellikle önce maaşı iyi diye girip sonra çalışma koşullarını beğenmedim demek mantıksız bir davranış. burda mantıklı olan şey iş verene tepki olarak insanların o işe başvurmaması diyeceğim ama sonuçta baya para veren bir iş ve bundan çok daha kötü koşullarda çalışmış insanlar var. haliyle bu pozisyonlar boşalınca illa onların yerini dolduracak ve iş verene karşı daha itaatkar olacak insanlar bulunacaktır. Şunun bunun amcasının nur yüzlü yeğeni falan illa bir şekilde bu işi alacaktır, keza çalışma şartları benzer olan pek çok işten yine daha iyi kazanıyor.

Bunun yanında insanların ortak bir kamu oyu oluşturup bu iş verene karşı tepki göstermesini beklemek gerçekçi olmaz. Dolayısıyla iş veren şartları zorladıkça tabi ki çalışan kalitesi düşecek ister istemez, üniversite mezunu bir kişi hostluğa/hostesliğe başvurmadan önce iki kere düşünecek. bu sektör de belirli bir seviyeyi tutturmaya çalıştığından ötürü bir süre sonra istediği seviyeyi tutturamaya başlayacak, hostlar ve hostesler metro otobüslerindeki hostların ayarında olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Ramocan said:

Hacım ben esnaf çocuğuyum ve çalışana saygım sonsuz, zaten olmasa bugün bu kadar rahat uyuyor olamam
Ama...
Sen işe girerken biz sözleşme imzalıyorsun, orda bir bir yazıyor "haftada şu kadar saat uçacağım, alacağım maaş şu kadar, yıllık izin şu kadar gündür vs vs" eğer şirket sana hakkını vermiyorsa önce sendikana o da olmadı TAMAMEN işçi lehine karar veren iş mahkemesine başvurursun, hakkını alırsın.yok havada türbülansa girdim yok taklaya geldim falan bunlar bebe muhabbeti gibi geliyor bana...

nerdeymiş o mahkeme, bütün taşeron işçiler başvursun taşeronluk kaldırılsın.

insanlar ne kadar rahatça önüne gelene çamur atıyor, hele hak talep edenlere, sanarsın kendi durumu tüm bu hak mücadelesinden bağımsız, hayatına bunlar hiç etki etmeyecek
Sosyal ağlarda paylaş

nordlydian said:

arkadaş postları nerenizle okuyorsunuz anlamıyorum ki... ben orada protestolarında haklıdırlaar diye eşşek gibi yazmışım. benim derdim mesleklerini kendileri gibi havalandırmaları. yok kutsalmış yok bilmem neymiş. bence hosteslik veya hostluk o kadar da kutsal bir meslek değil.

okuyamayan veya okuduğunu anlamayanlar için nordlydian'dan bir defa daha geliyor;

nordlydian said:

nordlydian

gören duyan sizi maden işçisi, gece gündüz grev yapıyor, bedel ödüyor, direniş gösteriyor da kendisi hiç basında gözükmezken thy işçileri gündem yapılmış, ona kızmış falan sanacak(ki kimsenin işçiyi gündem yaptığı yok, adamlar çok zorlayıp, aylarca mücadele edip seslerini zor duyuruyor)

püsküllü beyefendiler sizi
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbul İş ve Hukuk Mahkemeleri
Hobyar Mh. 34112 Fatih/İstanbul

Hukuka aykırı bir durum varsa kaldırılsın, avukat masraflarını da ben vericem bak, senin gibi boş ve gereksiz insanlar sussun bi diye...

kolektifinsan said:

Ramocan said:

Ama...

nerdeymiş o mahkeme, bütün taşeron işçiler başvursun taşeronluk kaldırılsın.

insanlar ne kadar rahatça önüne gelene çamur atıyor, hele hak talep edenlere, sanarsın kendi durumu tüm bu hak mücadelesinden bağımsız, hayatına bunlar hiç etki etmeyecek
Sosyal ağlarda paylaş

artistlik yapacağına git dava aç kaldırt taşeron çalışmayı böyle bir fantezi mümkünse

yasalarla sendikal haklar gaspediliyor, sen neyin kafasını yaşıyorsun? eyleme greve gerek yokmuş, thy çalışanları şımarıklığından böyle işlere girişiyormuş, mahkemeler zaten işçinin yanındaymış, peh

burda bi gereksizlik varsa %100ü sende
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...