Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elder Scrolls V: Skyrim #2

Sam

Öne çıkan mesajlar

Selamisahin said:
Ancak open world'ün sonuna kadar kullanılabilmesi, bir yerden bir yere giderken yeni yerler keşfedilmesi, grafik yeterliliği, oyundaki aksiyon, müzikler, bazı iç mekanların (Blackreach gibi) muazzam olması gibi etkenleri de göz ardı etmemek lazım.

şunlar bile o kadar yanlış ki

oyunun open worldu sonuna kadar kullandığı falan yok bir kere. exploration duygusu dediğiniz bin yıldır açılmamış ruinleri bulup içindeki dwemerleri keserken (lol) imperial bow lootlamak. niye her ruin girişten çıkışa w ya basarak geçiliyor, niye her ruinde dwemer var, niye bin yıldır açılmayan ruinden çalışan imperial bow çıkıyor çünkü işte

grafik yeterlilik ayrı komedi. 5 yıl önce çıkan oyunları modla skyrimden daha güzel grafikleri sahip oluyor. komediye bakarmısın. animasyonların ps2 kalitesinde olmasına girmiyorum bile

aksiyonu O KADAR kötü ki 2011 de gameplay diye nasıl yutturdular en ufak bir fikrim yok

müzikleri kişiseldir ona birşey söylemiyim ama jeremy soule yıllardır bariz bir düşüşte bence. bu skyrime ait bir olay değil yani. ta dan beri hep aynı ritimlere çakılı kaldı
Sosyal ağlarda paylaş

Alıntı

Kaede said:

şunlar bile o kadar yanlış ki

oyunun open worldu sonuna kadar kullandığı falan yok bir kere. exploration duygusu dediğiniz bin yıldır açılmamış ruinleri bulup içindeki dwemerleri keserken (lol) imperial bow lootlamak. niye her ruin girişten çıkışa w ya basarak geçiliyor, niye her ruinde dwemer var, niye bin yıldır açılmayan ruinden çalışan imperial bow çıkıyor çünkü işte

grafik yeterlilik ayrı komedi. 5 yıl önce çıkan oyunları modla skyrimden daha güzel grafikleri sahip oluyor. komediye bakarmısın. animasyonların ps2 kalitesinde olmasına girmiyorum bile

aksiyonu O KADAR kötü ki 2011 de gameplay diye nasıl yutturdular en ufak bir fikrim yok

müzikleri kişiseldir ona birşey söylemiyim ama jeremy soule yıllardır bariz bir düşüşte bence. bu skyrime ait bir olay değil yani. ta dan beri hep aynı ritimlere çakılı kaldı

Şimdi open world ile looting'i neden birleştiriyoruz ki. Oyunda gidemediğin yer yok kendi haritası içinde. Şuradaki dağa çıkayım diyorsun çıkıyorsun. İlerlerken bi' ruin'e, mağaraya denk geliyorsun gidiyorsun. Bunun loot kalitesiyle alaksı yok. O konu ayrı, item çeşitliliğinin azlığı çok fena, ona katılırım. Epik bir duygu vermiyor hiç bir item.

Grafik yeterlilik, üstün grafik kalitesi demek değil. Yanlış anlamışsın. "Yeterli" sadece bu, adı üstünde.
Sosyal ağlarda paylaş

sadece looting değil ki niye ona takıldın
ayrıca tamamen boş gezip, landmark bulup, içini temizleme üstüne olan bir oyunun en az üçte biri loot demekdir

ama senin derdin anlaşıldı. sadece "yeterli"nin arkasına saklanıyorsan zaten kafadan bu oyunu sevmişsin, hoşuna giden yanlarının yeterli olması sana yeter, kötü yanlarını da hiçe sayarsın. epey fanboymuşsun yani neyse o zaman yapıcak birşey yok
Sosyal ağlarda paylaş

skyrim'e bakayım iyiyse alayım dedim. 10 level oynadım fena da değildi dağ taş gezmek fln ama acaba ne olcak şimdi diye merak edip girmedim bir daha da. aradan 3 ay geçmiş.

rpg olarak witcher 2 fln oynadım arada ve 2 günde bitti. hikaye işleyişi fln iyi çünkü. grafiksel olarakta daha iyi.

skyrim fena oyun değil dediğim gibi oyunda gezip tozmayı sevenler için ama goty olacak, üstüne sayfalarca tartışılacak bir şey de göremedim. oyuna başlayıp 4 levelken ve daha skill point bile kullanmamış halimle ejderha kesince o konularda da pek dengeli olmadığı kanısına vardım.
Sosyal ağlarda paylaş

"İlk hedefini ıska geçiyor olsa da skyrim kötü oyun değil. Eksiktir, tadı ekşimtraktır ama karın doyurmaktadır. Biraz sanırım bizim bunları da kabul etmemiz gerekiyor. Oyuncu profili değiştikçe maalesef oyunlar da değişiyor. Bir Morrowind bulamıyoruz Skyrim'de ama Skyrim'den daha iyisini de bulamıyoruz. Sıtmaya razıyız galiba."

Yazının başındaki eleştirileri falan geçtim, şunları okuyup, üstüne fanboy diyebiliyorsan, ne diyebilirim ki! Neyse çok kişiselleşmesin konu.
Sosyal ağlarda paylaş

Oha gameplay'e laf gelmiş. Sakin gençler sdf.
axedice said:

Axe gözünü seveyim 2-3 yıl içinde çıkmış bir oyun söylede onu oynayım. Her taraftan baldurs gate, torment fışkırıyor da ben es geçiyormuşum gibi hissediyorum senin mesajlarını okuyunca sdf. Eternity deme, bekliyoruz toplucanaktan. Yeni olsun lütfen (eskilerin çoğunu oynadım).
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
senin aşık olduğun oyun da koridorda ilerlemeli, uçanla kaçanın AN HERO tarafından becerilmekten kurtulabildiği, el kadar şehirlerde MOVE TO THIS SPOT TO ADVANCE TO NEXT AREA'lı, PRESS SAME BUTTON 3 TIMES TO COMBO'lu, oyun dünyasının 20-30 npc'den filan oluştuğu oyunlar. sen nasıl kendine yakıştırıyorsan biz de kendimize öyle yakıştırıyoruz.

Ahahah hangi oyun bu? MotB desen yok, kotor2 desen yok, AP desen yok, DX:HR desen yok. Bi "becerme" Witcher çağırışımı yaptı o kadar, onun da içeriği belli combata yönelik getirdiğimiz eleştiriler belli. W2 o kadar iyi oyun olmasına rağmen aksyonvari combatı ve QTEleri kötüydü diye konuştuk zaten. Ki dediğim gibi içerik seviyesi oyunun olumsuz yanlarını görmezden gelmemize yarayacak kadar kaliteli.

Sam said:

arkadaş şu kadar eforu bir yıl sonra hala sarfetmeniz tam komedi. insan 1-2 ay dil döker de sonra işine gücüne bakar yani.

Nasıl oblivian bitene kadar onu ve oynayanları aşağıladıysak, skyrim bitene kadar da hedefte skyrim var. Mesele oyunun çıkması değil piyasada ve oyuncularda bıraktığı etki. Gerzek konsol shooterları ve gitarhiro kılonları nasıl piyasayı öldürüyorsa, bu b-movie seviyesindeki büyük yapımlar da oyunculuğu öldürüyor.

Sam said:
sinema vs tiyatro tartışması vardı ben küçükken edebiyat dersinde, aynı olay. sinemada o dialogu, canlı performansı bulamıyorsan sana iyi seyirler tiyatroda. lakin bana da o daracık, dandik dekorlu sahne, 10 kişilik kadro yetersiz geliyor. birbirimizi bunun üzerinden rencide etmenin alemi yok.

Bütün oyunlardan torment içeriği beklesem haklısın, ama ben büyük yapımlar prometheus gibi olmasın diyorum. Aradığım sanatsal tiyatro ot bok değil yani, ama arkadaş o biyologla jeolog highschooldays#13 ün oyuncuları gibi davranmasın işte.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Soimyr said:

olay şu, skyrim güzel bir oyun mu?

evet.

Ben buraya takılıyorum işte. Dialogları questleri twilight edebiyatı kalitesinde olan bir oyunu sadece teknik başarısı yüzünden nasıl bu kadar beğenebiliyorsunuz?

mesajın geri kalanınıda quotelasan daha güzel acıklayacaktım axe, neyse.

oyunu ilk aldıgımda ortam sardı bolca oynadım mı?

evet oynadım.

çok cheesy aksiyondan sıkılınca 1 yıl sonra falan dawnguard + 150 küsür modla aradıgım morrwind tadında frp tadını yakaladım mı?

oda evet.

iyi bir oyun, cünkü kötü bir rpg oyunu olmasına, hatta rpg degil, aksiyon dedigim gibi, modlada olsa aradıgım rpg tadına varabildim. cheesy moda sokan action oyunu olarak zaten güzel, action oyunundanda konsol çağında diyalog veya düzgün hikaye açıkçası beklemiyorum japon yapımı degilse, cok büyük bir beklentim olmadıgın icidne güzel/iyi bir oyun olarak nitelendirebiliyorum.

açıklandıgından beri oblivion tadında cheesy action olarak gördügümden ve beklentilerimi oan göre göre kurdugumdan, beklentilerimd aihlidne iyi bir oyun skyrim. ama dedigim gibi iyi bir aksiyon oyunu, rpg degil.

modlarla beraber aradıgım rpg tadına varabilmemde iyi bir oyun dememde etkili.

bu arada ismien bakmadım bile biri skyrim in open-world lügünü savunmaya kalkmışta.

düzgün open-world icin ===> Fallout: New Vegas a alalım seni. Skyrim bayağı başarısız o konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

Deathblade said:

axedice said:

Axe gözünü seveyim 2-3 yıl içinde çıkmış bir oyun söylede onu oynayım. Her taraftan baldurs gate, torment fışkırıyor da ben es geçiyormuşum gibi hissediyorum senin mesajlarını okuyunca sdf. Eternity deme, bekliyoruz toplucanaktan. Yeni olsun lütfen (eskilerin çoğunu oynadım).

Bekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:

e tamam işte sende itiraf ediyorsun
bütün leşliklerini bile bile bir oyunu oynayıp seviyorsan üstüne bu kadar savunuyorsan ya mazoşistsindir ya da fanboysundur

Anlaşamadığımız konu şu; sana göre eleştiriyorsam oynamamalıyım. Genel kabulde kötü oyun değil diyorum. Bir çok yerini, ıvırını, zıvırını kötü bulurum ama tümden bakınca gayet oynatıyor kendini.
O kadar oyun oynadık/oynuyoruz (hem nicelik hem nitelik bakımından) her şeyi mükemmel bi' oyun daha ben göremedim. Ee, ben her oynadığım oyunda kötü şeyler bulabiliyorum. O zaman hiç bi' şey oynamayayım.

Mantıklı mı?
Sosyal ağlarda paylaş

hayır canım olur mu öyle şey. tabi ki sevmek sevmemek, oynamak oynamamak sana kalmış bir konu. kim ne diyebilir ki

ama bu kadar eksiğini, bu kadar kötülüğünü, bu kadar yetersizliğini bile bile bir oyunu sevip, oynayıp, vakit harcayıp üstüne de savunuyorsan sen o oyunun bayağı hardcore bir fanboyusundur. bunu da kabul etmek lazım
Sosyal ağlarda paylaş

cidden zamanıma acıyorum ama hadi neyse.
axedice said:

Ahahah hangi oyun bu? MotB desen yok, kotor2 desen yok, AP desen yok, DX:HR desen yok. Bi "becerme" Witcher çağırışımı yaptı o kadar, onun da içeriği belli combata yönelik getirdiğimiz eleştiriler belli. W2 o kadar iyi oyun olmasına rağmen aksyonvari combatı ve QTEleri kötüydü diye konuştuk zaten. Ki dediğim gibi içerik seviyesi oyunun olumsuz yanlarını görmezden gelmemize yarayacak kadar kaliteli.

saydığın oyunların hepsi el kadar haritalarda geçen, "oyun" hissi veren oyunlar, nasıl her gün aynı yemeği yemiyorsam, aynı tada sahip oyunu oynamak için de sebep göremiyorum. "BEN SADECE BU YEMEĞİ SEVİYORUM, BAŞKA BİŞİ YEMEK İSTEMİYORUM" mantığını 20 yıl önce filan bıraktım. sen kendin için ne istiyorsan onu yapabilirsin.

içerik kalitesine gelince, bence de skyrim içerik olarak kusurlarını görmezden gelecek kadar kaliteli. burada resmen bütün argümanının dizine ok sıkmışsın. tamamen subjektif bir değerlendirmeye giren bir alanda şunu kabullenince üstüne ne desen boş.
said:
Nasıl oblivian bitene kadar onu ve oynayanları aşağıladıysak, skyrim bitene kadar da hedefte skyrim var. Mesele oyunun çıkması değil piyasada ve oyuncularda bıraktığı etki. Gerzek konsol shooterları ve gitarhiro kılonları nasıl piyasayı öldürüyorsa, bu b-movie seviyesindeki büyük yapımlar da oyunculuğu öldürüyor.

bir kere buradaki kimseyi aşağılamak ne senin, ne de başkasının haddine değil, arada iğnelersin, kinaye yaparsın tamam ama önceden defalarca uyardığım gibi, bunları yaparken de işi tadında bırakman lazım. oyun ile oynayanı devamlı bir tutmaktan vazgeçmen lazım ama, ortak oynanan tonla oyun varken gene kendi kendini baltalıyorsun dönüp dolaşıp.

öte yandan "bitene kadar" mantığı da tam trajikomedi, işsiz güçsüzlükten haterlığa uzanan bir yelpazede eleştiriye açık hale getiriyorsun kendini.
said:
Bütün oyunlardan torment içeriği beklesem haklısın, ama ben büyük yapımlar prometheus gibi olmasın diyorum. Aradığım sanatsal tiyatro ot bok değil yani, ama arkadaş o biyologla jeolog highschooldays#13 ün oyuncuları gibi davranmasın işte.

ya bekliyorsun, biliyorum yani senin beğendiğin oyunlarda bile "ah bir torment" değil yakarışlarını, 2020 olacak hala bu devam edecek. 15 yılda geçmediyse, yarısı sürede hiç geçmez. aradığın da bariz sanatsal tiyatro, kendin "SANAT BUDUR" diyorsun ve alternatif kabul etmiyorsun. "OYUNCULUK ÖLDÜ, DİALOGLAR BU KADAR BASİT OLMAMALI" gibi ironik benzerliklerine kadar, tam böyle o tiyatro fanatiği stereotipinin oyunlar için olan versiyonu gibisin.
Sosyal ağlarda paylaş

Alıntı

Kaede said:

e tamam işte sende itiraf ediyorsun
bütün leşliklerini bile bile bir oyunu oynayıp seviyorsan üstüne bu kadar savunuyorsan ya mazoşistsindir ya da fanboysundur

Kişisel tartışmayı kendi adıma bitirmek için son kez yazayım.

Oyunun diyaloğu kötü, questler basit, savaşlar dandik vs. falan diyerek mi savunmuş oluyorum? Ben oyunu savunmuyorum ki. Kendime göre kötü ve iyi yanlarını değerlendiriyorum sadece. Oyunu geçen sene 1 ay kadar oynadım. Daha da elimi sürmedim ki son 2 haftaya kadar. Son 2 haftadır tekrar oynuyorum. 1-2 haftaya gene bırakırım, pc için yeni dlc çıkana kadar. Kötü taraflarını söylüyorum, görüyorum. Söyleyenlere hak veriyorum ama bu bana oynamak için engel teşkil etmiyor.

Benim sevdiğim herhangi bir oyuna "dünyanın gelmiş geçmiş en boktan oyunu" diyen adama bile savunmam hiç bi' şey. Onun görüşüdür derim geçerim, cevap vereceksem de makul bir dille -olabildiğince kişisel elbette- oyunu neden sevdiğimi anlatırım. Ama tutup da adama "heğtır, yeto" demem. Adam beğenmek zorunda mı? Değil.

Neyse, bu kadar laf salatasından sonra hala fanboyluk bunun neresinde merak ediyorum? Benim takıldığım konu etiket yemek. Önyargıyı kırın bi' kere, hayat daha güzel gelecek.
Sosyal ağlarda paylaş

senin yaptığın o değil ki
iyi bile olmayan yanlarını hatta iyi olduğunu iddia ettiğin yanlarını savunamadan "bence iyi" veya "yeterli" diyip üstünden argüman yapıyorsun

zaten senin beğenip beğenmemene falan kimse birşey demiyor, diyemez

ama davranışların ve argümanların fanboyluğun sözlük tanımı
Sosyal ağlarda paylaş

Bazılarınız aradan Tanrı gibi yükselip tek doğru budur, sen buna karşı geldin o zaman fanboy'sun! diyor.

Bu nasıl mantık, tek doğru, tek güzel, tek iyinin ne olduğunu söyleyecek kişi olarak nasıl görüyorsunuz kendinizi?

Neyin otoritesisiniz?

Adam beğendiğim yönleri > beğenmediğim yönleri diyor, belli bir süre oynadığımda eğlendiriyor o da bana kafa dağıtmak için, geçiçi bir süre oynamak için yetiyor diyor, hala karşı çıkıp bunun yanlış olduğunu söylüyorsunuz.

Ne yapılması lazım bir daha Baldur gibi, Torment gibi oyun gelene kadar bekleyip hiç bir oyuna el sürmeden oturup bekleyelim mi?

Ya bir daha asla 100 üzerinden 99'luk oyun gelmezse 85'lik oyunları es mi geçelim, ne yapılması lazım anlamıyoruz burada.

Geçmişte Oblivion oynayanlara hakaret ettik şimdi Skyrim oynayanlara hakaret ediyoruz argümanı gördüğüm en epic argümandı cidden.

Ayrıca neden Jeremy Soule dinliyorsunuz arkadaşlar ikinci bir Rachmaninoff ya da Chopin falan gelene kadar beklemeniz lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Dear Kaede/Axedice,

Oyun hakkındaki bilgin kısıtlı, dwemer ruinleri olduğu kadar nordic ruinler de var, hatta nordic ruinler çok daha fazla oyunda. Imperial Bow meselesine gelince, senden bir yıl önce bir patrol girmiştir, geberip gitmiştir, patrol dışarda başka bir şeye gebermiştir, eşyalarını çalan hırsız burada gebermiştir, bin tane açıklama olabilecekken, o bow u kim koydu oraya noktasında takılıp kalmak çok saçma diye düşünüyorum.

Bakınız o pek sevdiğiniz Dark Souls'da o shield i kim koydu oraya oyunun başında? Oraya kadar oynadım oyunu zaten, Razer Onza kontrolör ile bile kütük gibi oyunun kontrolleri, ama konsol portu RPG olarak Skyrim ile aynı sorunlardan muzdarip olduğu söylenebilir. Aksiyon kısmı daha mı derin? Skyrim'in skill treelerini tam açtın mı hiç? Misal, shield bash, misal roll, bunların hepsi var ancak belli skilleri alınca açılıyorlar Skyrim'de.

RPG/Diyalog/Quest kısmı ile ilgili, verdiğiniz örnekler (draugr ruinleri / banditler) Aurora mı her ne karın ağrısıysa otomatik quest engine tarafından yaratılan questler, oyunda onları hiç yapmadan lvl 55 karakter yaptım, o kadar çeşitli quest varken niye tekrarlayan şeylere gireyim? Bir Dark Brotherhood quest zincirini yapmadıysanız, Skyrim çok reröre diye gelmeyin buraya.

Bunlara ek olarak, oyundaki moddability ve official expansion potansiyelini ise tamamen ayrı değerlendirmek lazım. 5 yıl önceki oyunun grafikleri modlarla bundan iyi olabilir, ama bu oyunun grafiklerinin modlarla ne hale geldiğini buralarda bir yerlerde görebilirsin, fotoğrafik kaliteye gelebilme potansiyeline sahip.

EDIT: Vay ameke, WOT olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...