Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rusya’da artan milliyetçilik ve Türki cumhuriyetler üzerindeki yansıması üzerine

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Rusya’da artan milliyetçilik ve Türki cumhuriyetler üzerindeki yansıması üzerine
Saygı değer Putin nin ön ayak olması ile rusayada palazlanmaya başlayan ss benzeri gençlik örgütleri ile ilgili bir yazı okudum da aklıma takıldı.

Dersek ki, Rus hükümeti bu oluşumları engellemek yerine besledi ve 10-20 sene zarfında putin önderliğinde saldırgan sağ bir Rusya ortaya çıktı, bu durumda eğer alenen savaş açmaz sa Rusya ve Türkiye de dirayetli bir hükümet ile dışa bağımlı olmadan ne gibi çıkarlar elde edebilir?

Bence Rusya önermesi gerçekleşe bilir bi önerme ama yumoş Ruslar ne kadar başarılı olabilirler ayrı bir konu, bize gelirsek maalesef böyle bi olasılık pek ihtimal dahilinde değil.

Fikri olan?
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

...
Dersek ki, Rus hükümeti bu oluşumları engellemek yerine besledi ve 10-20 sene zarfında putin önderliğinde saldırgan sağ bir Rusya ortaya çıktı, bu durumda eğer alenen savaş açmaz sa Rusya ve Türkiye de dirayetli bir hükümet ile dışa bağımlı olmadan ne gibi çıkarlar elde edebilir?

...

??

ne demek istedin hacıt,bişey anlamadım
Sosyal ağlarda paylaş

Putin reis işini biliyor. Kimi köpeği yapacağını, kimin tasmasını tutacağını, kimi salacağını.

http://sidfernando.files.wordpress.com/2010/08/ramzan_kadyrov.jpeg

Sanmıyorum öyle SS usulü şiddete başvuran gruplar toplama falan. At önüne 3-5 para yozlaşmış adamın köpeğin olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

hala varmış işte haberler falan var bbc filan

demek istediğim ileri tarihlerde rusya küresel olayları fırsat bilip sağa sola saldırmazsa-saldıramazsa ama içer deki bu saldırgan gençlik iyice azıp rusyadaki azınlıklara saldırıp komşu asya ülkeri ile yürütükleri ilişkileri de bozarlarsa

dirayetli !!! bir Türk hükümeti (perinçek, tayip giller falan değil) bir doğu açılımı yapabilirmiyiz.
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman ozbekistan icin konusayim, digerleri ile ilgili o kadar cok bilgim yok.

if
ozbekistanin yonetimi degisirse ya da turkiyeninki degisir de ozbekistanin suyuna giden bi politika izlenirse yakinlasma olabilir.

bunlarin disinda rusya isterse savas acsin ozbekistana, savas sonrasi yine ayni devam ederler kolkola.

gerci bunlar olsa da, rusyayla ozbekistanin arasi acilmaz hic. ozbekistandan isci akiyo rusyaya.
Sosyal ağlarda paylaş

cihant said:

Feamer said:

...

...

??

ne demek istedin hacıt,bişey anlamadım

Yazar sanırım Rusya sizce güçleniyor mu demek istemiş ama dilbilgisi yetmemiş.
Sosyal ağlarda paylaş

Sovyetler dağıldıktan sonra türki cumhuriyetlerin üzerinde ki denetimini kaybetti rusya, daha da kaybeder. Orta Asya'ya yerleşirse Amerika, Rus Oligarşisi kaybeder. Bu yüzden Çin ile dirsek teması yapıyorlar çin o taraftan rusya bu taraftan bastırıyor. Amerika ve Cia'da durmuyor tabii. Türkiye'yi efektif olarak kullanmak istiyorlar ama Türkiye'nin etki alanı Azerbaycan ile sınırlı, bu etki alanını genişletmek için Sincan- Uygur özerk bölgesine gidilmesi mesela tam bu olaya örnek.

Tacikistan'a büyük ihtimal İran etki eder ancak tuhaf bir şekilde ibda-c faaliyetleri de var. Tabi Tacikler türk değil farsi bir ırk diye biliyorum.

Rusya'nın İran ve Çin olmadan bölgede etkin olması mümkün değil kısacası. Artan milliyetçilik de negatif olarak diğer türki cumhuriyetlere negatif olarak yansıyacaktır sadece türki cumhuriyetlere değil eski sovyet hegemonyasında bulunan tüm diğer devletere negatif etki edecektir ve artan bu milliyetçilik dalgasının da slavları bütünleştirebilecek güçte olamayacağını düşünüyorum.

Ancak tüm bu konularda bilgim sınırlı tabii.Pek araştırma yaptığım söylenemez,beni bir tek moğolistan ve göçebe yaşam ilgilendiriyor orta asya'da. Moğolistan'ı da kimsenin iplediği yok,kendi halinde fakir bir coğrafya,gideceğim buralara,ne zengini uğrar,ne cia uğrar ne komplolar döner. uçsuz bucaksız alan sınırsız kımız.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
said:
Rusya Birleşmiş Milletler’e (BM) Naziliğin kabul edilemez olduğuna yönelik bir taslak kararı sundu. Taslağın hazırlanmasında 40’a yakın ülke yer aldı etti. Taslağı BM Genel Kurulu’na sunan Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Grigoriy Lukyantsev, amaçlarının geçmişe bakmak değil tarihi taklit etmeye yönelik girişimleri engellemek olduğunu söyledi.

Taslağın hazırlanmasında Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Suriye başta olmak üzere 40’a yakın ülke iştirak etti. Bu belgenin yılsonuna kadar oylamaya sunulması bekleniyor.

http://www.ozgur-gundem.com/?haberID=88786&haberBaslik=Rusya%E2%80%99dan%20anti-Nazi%20atak&action=haber_detay&module=nuce

bunu yorumlayanlar, özellikle baltık devletlerinde ve eski sovyet devletlerinde rusyaya karşı bu tarz akımların tırmanışta olduğu yönünde
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...