Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anarşizm fail.

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Butcherofego said:

Hiç zorlama değil. Devlet, toplumdan bağımsız, toplumun üstünde bir görüntüyle, üretim araçları üzerindeki özel mülkiyeti korumanın aracıdır.Hukukun da bir ifadesi olduğu, özel mülkiyete dayalı kapitalist üretim ilişkilerinin devamlılığının sağlayan, zaman zaman hukukla denetim altına alınan, hukuksal sınırları belli olsa da egemen sınıfların ihtiyacına göre harekete geçen bir zorbalık kurumudur.
Cebinde silah taşıyan adamlarla kendisini güvence altına alan bir örgütlenmedir. Minik bir azınlığın, toplumun mülksüz, yoksul çoğunluğunu yönetmesinin, birileri adına, dışlanması gerekenleri dışlamanın, öldürülmesi gerekenleri öldürmenin, tasfiye edilmesi gerekenleri tasfiye etmenin, mülklerine el konulması gerekenleri mülksüzleştirmenin, "nizamı" bozanları nizamlı hâle getirmenin; cezaevleri, yargı bürokrasisi, asker, polis ve gizli servislerle ve karmaşık bir sivil bürokratik aygıtla denetim altına almaya çalıştığı bir mekanizmadır.
Kapitalizmi istikrarlaştırmak için bu kadar mükemmelleşmiş bir otoritenin burjuvadan bağımsız olduğunu düşünmek romantik bir fikirdir

Aa şenol karakaş mısın sen

http://marksist.org/haberler/5784-senol-karakas-baska-bir-emrin-var-mi-idris-naim-

said:
İdris Naim, "Devlet hukuktur" demiş. Değil İdris Naim, devlet hukuk falan değildir. Devlet, hukukun da bir ifadesi olduğu, özel mülkiyete dayalı kapitalist üretim ilişkilerinin devamlılığının sağlayan, zaman zaman hukukla denetim altına alınan, hukuksal sınırları belli olsa da egemen sınıfların ihtiyacına göre harekete geçen bir zorbalık kurumudur.

Cebinde silah taşıyan adamlarla kendisini güvence altına alan bir örgütlenmedir. Minik bir azınlığın, toplumun mülksüz, yoksul çoğunluğunu yönetmesinin, birileri adına, dışlanması gerekenleri dışlamanın, öldürülmesi gerekenleri öldürmenin, tasfiye edilmesi gerekenleri tasfiye etmenin, mülklerine el konulması gerekenleri mülksüzleştirmenin, "nizamı" bozanları nizamlı hâle getirmenin; cezaevleri, yargı bürokrasisi, asker, polis ve gizli servislerle ve karmaşık bir sivil bürokratik aygıtla denetim altına almaya çalıştığı bir mekanizma tabii ki hiyerarşik olmak zorundadır. dır

sddsf

bi daha bakayım. valla şenol karakaşsın sen
Sosyal ağlarda paylaş

dip not: zorlama derken şirketlerin devleti yönettiği fikri zorlama demiyorum ama global çapta başarılı olan her şirkete de "DÖVLÖTÖ YÖNÖTÖYÖ" demeye gerek yok bence.

eminim starbucks devletin kahve politikalarını düzenlemek için mecliste adam sokmak adına bir sürü para dökmüştür sdf
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

abi çoğunuz n0-lifersınız ve sınıf atlayamayacak ve ilkesiz, onursuz ve vasat bir hayatın sonunda öleceksiniz.

gaza gelmeyin fazla. romantik olan sizsiniz hehe. Türkiye gibi bir ülkede o gençlerin ne kadarının hayatında eline bir felsefe, politika kitabı aldığını düşündünüz mü?
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

mcdonalds, burger gibi yerler için konuşuyorum starbucks nasıldır bilmiyorum. çalıştığının karşılığını almıyorsun. gayet eziyet ve süründürüyorlar. sigotayı yapıyor, paranı aksatmıyor tamamda bu hayvan gibi çalıştırılman anlamına gelmiyor. Hep yeni girenler ezilir çünkü ezenler de ezilmiştir zamanında.

Türkiye genelinde işçiler bundan daha iyi şartlarda çalışmıyor yalnız. Hatta sigorta ve paranın zamanında halledilmesi bakımından belki orada çalışmayı tercih edecekler vardır.
Sosyal ağlarda paylaş

Darbe sonrası kurulan işçi partilerinin kurucularından birinin ağzından "şu an devrim lafı ağzından düşmeyen, kendini anarşist olarak adlandıran kalabalıkların neredeyse tamamı savunduğu ideolojinin kitaplarının kapağını bile açmamıştır." cümlesini duymuşluğum vardır. Şu tipleri görünce adamcağıza hak veriyorum. Ya bunlar birilerinin amacına piyon olan tipler ya da cidden neyi savunduğunu bilmiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

oturup bakunin marks engels okumamış anarşiyi cam çerçeve kırmak sanan sosyalizm den zerre anlamayan yaratıkları savunanlar bence daha büyük zavallılardır.

işçi sömürüsü sadece mcdonalds da yok maden işçilerinin sıkıntılarını görmeye davet ediyorum sizi... gerisi tatava...
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

moncici said:

abi çoğunuz n0-lifersınız ve sınıf atlayamayacak ve ilkesiz, onursuz ve vasat bir hayatın sonunda öleceksiniz.

gaza gelmeyin fazla. romantik olan sizsiniz hehe. Türkiye gibi bir ülkede o gençlerin ne kadarının hayatında eline bir felsefe, politika kitabı aldığını düşündünüz mü?

benim derdim o gençler değil ki. umrumda değil o gençler. yaptıklarına da katılmıyorum, hatta görüşlerine genel hatlarıyla bile katılmıyorum.
ben çevreme bakıyorum. nedir bu çevre, metropolde yaşayan küçük-burjuva sınıfı. twitter'dan, ekşisözlük'ten, paticik'ten istediğiniz yerden takip edin. bu çevrenin hayatında eline bir kitap almadığı, alsa da hazmedecek altyapıdan yoksul olması ve bu tarz olaylarda resmi ideolojinin çok yüzeysel bir şekilde sözcülüğünü yapması benim derdim. ha okursun liboş olursun BENİM DE LİBOŞ ARKADAŞLARIM VAR mesela ama kendi bulundukları akımı haklı çıkarmak için en ufak olayda felaket tellallığı yapmıyorlar istanbul valisi gibi yani. ezebiliyorum eziyorum john dewey falan diyorlar en fazla. bence bu dürüstlük önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

Anarşizmdi, sosyalizmdi, liberalizmde her birinin kendine özel bireysellik kolektivizm konseptiydi falan bunları gerçekten anlamak ve her birini birbirinden ayrıştırmak öyle internet sitelerindeki ve gazetedeki yazıları okumakla, arkadaşından dinlemekle olacak iş değil pek. Anarşistim, komunistim diyorsan önce oturup kafa patlatacaksın bunlara, neyin ne olduğunu anlayıp her birini birbirinden ıncık cıncık ayırt detayına kadar ayırt edebilecek hale geleceksin. Bu da baya özveri ve zaman isteyen bir şey.

Yoksa apaçiden öte olamazsın. Ben şahsen sol görüşe daha yakın ve sempati besleyen bir vatandaş olabilirim ama solcu veya komunmist değilim. Ben mesela kendimi başka bir yola adamış ve bilgi edinme çabamını büyük bir kısmını oraya yönlendirmiş bir insanım (diğerleri genel kültür seviyesinde kalıyor). O yüzden ortada SOLCUYUM BEN KOMUNİSTİM BEN diye dolaşmıyorum fikirsel olan yatkınlığıma rağmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

O yüzden ortada SOLCUYUM BEN KOMUNİSTİM BEN diye dolaşmıyorum fikirsel olan yatkınlığıma rağmen.

ee ben de dolaşmıyorum sen bana niye şeyettin şimdi böyle? hatta ben belli bir siyasi görüşte ve onun prensiplerinde kararlı da görmüyorum kendimi. ama bu küçük burjuva sınıfından tiksinmemi ya da marksistlerin analizlerini doğru bulmamamı gerektirmez. benim neye kızdığımı anlamadın heralde
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:
evet. üniversite öğrencilerine hamburgerin içine tükürme, sümkürme imkanı veriyor.

Mcdonalds gibi yerlerde insanların nasıl çalıştırıldığını, işte kapı işte sapı mottosunun nasıl işlediğini bi bilsen bunları yazmazdın eminim.

çooooook saçma.

spesifik bir olaya kinin varsa ona göre yazarsın, lafı dolandırıp benim dediklerimi çevirmekle değil.

üniversite öğrencilerin hep mcdonaldslarda, burger king'lerde hamburgerlere tükürdüğünü, sümkürdüğünü iddia ediyorsan, o zaman o dükkanları iddia eden müdürlerin suçu, denetlemiyorlar.
bunun "küresel sermayeye hayır, yaşasın anarşi" vukuatlarıyla bir alakası yok.

mcdonalds'ta çalıştırılan yerlerde insanlar nasıl çalıştırılmıyormuş?
hayır, mcdonalds gibi yerlerde çalışmam, saatlerce kasa başında durup hamburger servisi yapmak, sonra da etrafı temizlemek vs bana göre bir şey değil.
ama yapan yapıyor.
eğer "işyeri" açısından kötü durumda olduklarını düşünüyorsan, buna karşı çalışırsın sen de. işçilerin gerekli şartlarda çalışmaları gerektiğini duyurursun. zaten 1 mayıs da bunun için var. çıkıp dersin, derler, deriz, "bakın üniversite öğrencileri şöyle kötü koşullarda çalıştırılmak zorunda kalıyorlar" felan diye.
ancak öte yandan "yaşasın anarşizm, kahrolsun küresel şirketler" diyerek o mcdonalds, starbucks, burger king vs gibi dükkanların pencerelerini kırıp zarar verirsen, orda çalışan kişilerin durumunu sen kötüleştirmiş olursun.

ayrıca üniversite öğrencilerine para kapısı, çalışma fırsatı ve iş deneyimi sunuyor bu dükkanlar. kendileri istiyor ki çalışıyor.
bu çalışma imkanını kötü bir olaymış gibi sunmak çok anlamsız.
Sosyal ağlarda paylaş

yazılanları okudum bazı arkadaşlar arka çıkmışlar oradakilere hepsini birer birer alıntılamak yerine bu konu hakkındaki düşüncelerimi yazınca cevap vermiş olacağım herhalde.

abi öncelikle anarşizm ve vandalzim arasında belirgin bir fark vardır bunu iyi anlamak gerekir ben yapılanları anarşi ile ilişkilendiremedim .

Bir kere anarşizim siyasi ve ahlaki olarak derin-ciddi bir ideolojidir insanın kendini felsefi yahut siyasi manada bir ideolojik kimlikle tanımlaması gerçekten ciddi bir duruştur zira şahsi fikrimce insanı insan yapan en önemli şeylerden biri felsefi bakış açısı ve bu doğrultudaki ahlaki yargılarıdır.

Bu iş stres atmak için , eğlenmek , sevişmek için yapılacak bir iş değildir .Anarşistin temel amacı -kendi içerisinde farklı dallara ayrılsa da - bellidir devlet ve otoritenin olmadığı dünya (hayalperestçedir , gerçekçidir, olur , olmaz başka bir tartışma konusu). Bu ideoloji doğrultusunda sistematik olarak yapılacak ve yapılmayacak şeyler vardır .Kanımca bu yapılan şu anki koşullar ve eylemin özü itibari ile yapılmaması gereken bir davranıştır.

Orada taşladığın firmada yarın gidip çay kahve içeceksin yemek yiyeceksin fatura ödeyeceksin eleştirisi bir yana ,anarşizim dünyada ve Türkiye'de hali hazırda son derece yanlış anlaşılan ideolojilerden biri hatta belki en yanlış anlaşılanıdır.Böyle bir durum içerisinde atacağın adımların geri dönüşünü ideolojinin geleceği açısından doğru ve incelikle değerlendirmek lazım gelirken, ki anarşizm sosyalizm gibi Türkiye'de temelleri olan bir düşünce değil (en azından sosyalizimin iyi kötü kitlesel bir geçmişi vardır), biraz daha temkinli davranılması gerekir.Türkiye'de öyle adamlar var ki adam (ki bu radikal solcu der kendine )"anarşistler örgütlü mücadeleye karşı " diye başlayıp saçmalardan bir demet sunabiliyor önünüze bunu diyen "solcu" adamken işçi köylü ne demez.

Diğer taraftan Türkiye'de ki anarşistlere anlam veremiyorum en basitinden yakın geçmiş olarak 4+4+4 yasasına karşı Ankaraya gittik polis(devlet) geleceğimize direk etki eden bir yasayı istemediğimiz ve bunu da yılmadan dile getirdiğimiz için bizde saldırdı etrafta 1 tane anarşist göremedim devletin ideolojik aygıtlarından en önemlisi olan bir sistem(eğitim) var buna hali hazırda ses çıkarmıyorlar ki bu sistem çok daha vahim bir geleceğe köprü olarak kullanılıyor otoritenin en etkili 2 silahı eğitim ve din voltron oluyor. Biz orada geleceğimiz için çatışıyoruz 1 tane isyanın - özgürlüğün bayrağı olan kara kızıl bayrağı göremedik ve bu beni çok üzdü gerçekten .Sonra 80 kişi toplanıp 1 mayısta mağazalara saldırıyorsun o kadar amaçsız bir davranış ki polis bile kale alıp müdahale etmiyor. Bu ne kadar tutarlı bir davranış ?Sonra dalga geçercesine gazetelerde kendilerine"anarşistler" diyen bir grup diye çıkıyorsun böyle önemli, özgürlük özlemini böylesine derinden hisseden , eşitlik ve insanlık aşığı bir ideoloji 5-10 vandalın eline kalmamalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Hiçbir sıkıntı yok starbucks kundaklayıp TOMMY de giyebilir.

Siz şu anarşizm solculuk gibi konuları tartışırken ulusalcılığı biraz kenara bırakırsanız ancak anlarsınız bu konuları.
Amerikan sermayesine karşıyız yerli malı yurdun malı tadında genel geçer bir anlayış var, herkes tornadan çıkmış gibi bu takıntıda.
Yok efendim ayakkabı atan gencin ayakkabısı nikemış da, cam kıranın GAP mış falan.

Olacak tabi, fiyatı ucuzsa her ülkenin malı giyilir, starbucksda da kahve içilir. Sabah da gider gerekirse olay çıkarılır. Çünkü orada yapılan hareket sisteme karşı sembolik bir hareket. Öteki türlü olacak olursa, bütün dünya kapitalizmle yönetildiğine göre(evet, Türk sermayesi de kapitalist, belki bilmiyorsunuzdur) su bile içmemesi lazım muhaliflerin bu mantıkla. Kafana sıkıp öl desem o da olmaz o da yine sanayi üretimi bir ürün.

Kısacası, ben bu anarşistleri süper ergen ve ilkel, ötesinde teorik olarak da bomboş bulmama rağmen, ecnebi malı giymesi bana dokunmaz. İstiyorsa orjinal cartier giysin, hiç eleştirmem.
Ulusalcılığı şu sol meselesiyle bi ayırmak
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de şu memlekette George Carlin'i tanıyan seven tek adam ben miyim?
Nedir bu yumuşaklık anlamıyorum. Milli sermayemiz heba oldu falan diye iç burukluğu da yaşamıyorum böyle şeyler görünce. Yaptıkları hareket malca o kadar, fakat milli sermayenin derdi de beni hiç tasalandırmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...