Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fazıl Say hangi kerhanede dünyaya geldi

nutella yerim

Öne çıkan mesajlar

sostizm said:

sipeyskeyk said:

insanın kutsalı olan bir şeye karşı saygısızlık

Sorun tam da burada işte. Bunun sınırı nedir?

Aşağıdakilerden hangisi/hangileri kutsala saygısızlıktır?

1- Tanrı kavramını insanlar uydurmuştur. Aksi takdirde 6000'in üzerinde tanrı olmazdı insanlık tarihinde.
2- Türban kadına aşağılamadır
3- Evrimi yok sayıp yaradılışı savunmak cehalettir
4- Tüm dinler şiddeti körükler, dindarların gücü ele geçirdi her toplum şiddete meyletmiştir.
5- Ben kıral tanrılara inanmıyorum, hele ki kitap yazan seven/sevmeyen, defter tutup günah sevap sayan tanrı kavramı çok ilkeldir, akıllı modern insan kendisini zorlasa da bunlara inanamaz.
6- Dinimi seçtim diyen yanılıyordur, doğduğun toplum dinini belirler. O zaman bizim toplumda bu doğrudur deyip mutlak doğru gibi algılamamak lazım. Yani Muhammet peygamberdir demek yerine bizm toplumda öyle olduğuna inanılır, sizin inandığınız dini olgulara da saygı duyarız demek akılcı insanın doğrusudur.

bu liste uzar gider. Yukarıdaki liste benim görüşlerim değildir, ama çok sayıda insanın düşündüğü şeylerden hatta paticikte defalarca dile getirilmiş fikrlerden seçkilerdir. Bunların HANGİSİ KUTSALA SAYGISIZLIKTIR?

Maalesef hepsi. Bir hinduya "lol, ineğe mi tapıyorsun" bile denmemeli. Bir benzerini bilmeden tayland da yapmış utancımdan yerlerin dibine girmiştim.
Sosyal ağlarda paylaş

Aradaki fark kişiye hakaret olması Sufi. Tayyar mıdır nedir, direk kişiye hakaret edip "O.Ç" diyor, Fazıl Say'ın lafını üstüne almak isteyen alıyor. Ha yine de çok fazla taktığını sanmıyorum ki Fazıl Say'ın bu lafları lol. Bunlar ucuz laflar, Fazıl Say kimseye "O.Ç." demiyor farkındaysan, söylediği şeyde de haksız sayılmaz. Ülkenin gerçeği bu. Dediğim gibi Fazıl Say'a küfretmen çok şey değiştirmez, ama aynısını Fazıl Say Tayyar'a dese nolur bilmem bak...
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

hindular vay benim inegime laf ettin diye 37 kişiyi otelde yakıp öldürmüyor,ne bileyim uluslararası dana eti kartellerine intahar saldırısı falan olması gerekirdi bence,inanclarına hakaret var sonucta sdakjiaşlksh

çok daha kötüleri oluyordur hindistanda. slumdog da öyle bir sahne vardı diye hatırlıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ortaya konuşmayı bu kadar masum görmek de çok yerinde değil sotto. mesela dengesizin biri çıkıp şunu dese:

"ne kadar hırsız yavşak adi ateist varsa bu foruma gelmiş yazıyor"

şimdi bunu laf ortayadır kimseye direk gitmiyor diye hoş mu göreceğiz? yapılan hareket aşağılık bi hareketse hedefi daraltmış veya geniş tutmuz çok farketmez. hatta geniş tutmak daha da kötü, 1 kişiye söylediğinde hiç değilse açık olursun, kime dediğini söylemiş olursun.
Sosyal ağlarda paylaş

Hoş görmeyiz de illa sen "O.Ç"'sin diye cevap vermek zorunda değiliz. Bu bizim yaptığımızı daha hafif kılmıyor. Akıllı cevap verebilme sanatı çok başka birşey zaten.

Kutsala küfür kutsala küfür diye ağlıyor millet ama anneye küfür edilince ses yok. Din kitap hiç biri anneden büyük değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Çık sevmiyorum de, eyvallah. Hatta dahasını yap teknik bir biçimde eleştir, vb.
Bunları yapmak güzeldir. Ama o da kim lan adam değil demen doğru değil. Bülent Arınç'ın gidip Lenin Roosevelt gibi adamlara dalaşması gibi saçma duruyor. Ya da bitmeyen RTE- İnönü polemiği gibi. Tarihte kalmış adamları küçümsemek çok sığ bir durum.

Ben Hayyam kim lan demedim. O kim yav dedim. Oradaki o kim yaa olayı sadece ona gelene kadar tonla adam var, bu yoldan dönen bir adama SÜPERMİŞ BABOLİ demek kendi dinsizliğine yancı aramaktır. Sen böylesin demiyorum. Yine tekrarlıyorum daha önce yazan bikaç arkadaşa ithafendir o.
Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

ohyeah dindar gördüm seni.

Abi bu dindarlıksa dindarım. Ben müslüman biriyim ve kuran-ı kerimin bana yasakladıklarını yada yapmam gerekenlerini yapmaya çalışıyorum. Ha %100 yapıyor muyum? Hayır. Benim de eksikliklerim vardır. Ama özellikle Hz.MEvlana ve Hz. Şems'i baya araştırırım ve okurum.
Sosyal ağlarda paylaş

ömer hayyam denen adam kendi döneminde ateist ama iyi bir bilim adamı olduğundan rubaileri hehe gene konuşmuş kerata şeklinde karşılanan. söyledikleri edebi açıdan başarılı fakat felsefi açıdan yavan olan birisiydi.

fazıl say besbelli sataşmak istemiş.

vekil de saldırıyı göğüslemek istemiş.

saçma sapan bir olay saçma sapan tepkiler.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

milletvekilleri hiçbir ülkede %100 zekalı, kültürlü değil de, klasik müzik piyanisti attention whore yetiştiren ülke azdır herhalde.

Katılmıyorum. Bizden daha düşük bir milletvekili seviyesi olan ülke dünya üzerinde yoktur kanımca. Sanmıyorum ki bir ülkenin milletvekili kalkıp öyle veya böyle biri hakkında "O.Ç" diye konuşsun...

Sezen Aksu'nun referandum öncesi yaptıklarını da biliyoruz. Fazıl Say'ı sevip savunduğumdan değil ama sanatçılar (sanatçılarsa eğer) ülkede farklı olanı söylemek zorunda, bu yeri zaman iğneleyeci yeri zaman sert olmalı. Fazıl Say haklı mı haklı burada. Attention whore veya değil. Başımıza ne geliyorsa bu Allahçı ikiyüzlülerden geliyor ki doğrudur, alınmaya gerek yok...
Sosyal ağlarda paylaş

haha amma gücünüze gitmiş adamın lafı.

attention whore falan denmiş adama. adam düşündüklerini söylüyor çekinmeden size ne? hayatında taş üstüne taş koymamış adamlar gelip fazıl'a hakaret ediyor.

kutsala laf edilmez denmiş. her dönemin saçma sapan kutsalları vardı. bu kutsallar aşılmasaydı insanlık ilerleyemezdi. her dönem insanlar dinlerinin absolute olduğunu ve sonsuza kadar gideceğini zanneder. çoğu silindi gitti işte. islam ve allah'da silinecek tarihten ilerde, kasmayın çok.

ömer hayyam için beceremedi o yüzden ateist oldu demiş biri de off ki ne off.

islam yasaklanmadan cacık olmaz bu ülkeden.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...