Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evrim kesinlikle yoktur

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

Sorun şurda. Sen tanrının olup olmadığını, varsa hangi özellikleri taşıdığını vs. merak ediyorsun. Evrim teorisi ise bunun cevabını aramak için oluşturulmuş bir felsefi akım değil. Belki tanrı vardır fakat canlıları evrimleştirerek çoğaltmıştır. Belki adem ve havva en başta vardır fakat tanrı yoktur? Bunlar bilimsel çalışmaların konuları değil. O yüzden bilimsel çalışmaları dini/felsefi sorgulamalarla çürütmeye çalışmak abes.

Her insan kendi din felsefesini bilinen gerçeklerle kendi görüşünün harmanı olarak oluşturmak zorunda. Kimse öldükten sonra geri dönüp "haberler iyi beyler allah varmış/yokmuş" demediği için, bilim yeterince ilerlemediği için bu işler "TEK BİR GERÇEK"den ziyade kendi bireysel görüşünle sınırlı kalmak zorunda.
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Sorun şurda. Sen tanrının olup olmadığını, varsa hangi özellikleri taşıdığını vs. merak ediyorsun. Evrim teorisi ise bunun cevabını aramak için oluşturulmuş bir felsefi akım değil. Belki tanrı vardır fakat canlıları evrimleştirerek çoğaltmıştır. Belki adem ve havva en başta vardır fakat tanrı yoktur? Bunlar bilimsel çalışmaların konuları değil. O yüzden bilimsel çalışmaları dini/felsefi sorgulamalarla çürütmeye çalışmak abes.

Her insan kendi din felsefesini bilinen gerçeklerle kendi görüşünün harmanı olarak oluşturmak zorunda. Kimse öldükten sonra geri dönüp "haberler iyi beyler allah varmış/yokmuş" demediği için, bilim yeterince ilerlemediği için bu işler "TEK BİR GERÇEK"den ziyade kendi bireysel görüşünle sınırlı kalmak zorunda.

evet şu mantıklı bi post
araştırmaktan başka bişi kalmıyor bana.

ama en korktuğum şey yanlış anlaşılmak şu hayatta ve ardethin bunu yapması biraz üzdü beni.

neyse tamam anlaşıldı gidiyorum ben
Sosyal ağlarda paylaş

evrim varsa ahlak kurallarımı hiçe sayarım diyorsan herşeyden vahim olan konu bu yalnız

neyse

escape said:

Fly said:

...

evrim diyince aklıma bir gif geliyor, deniz altında yaşayan bi canlı hızlı hızlı karaya cıkıp sekil değiştirip kuş'a kadar değişiyor. bu yani... yalan söylicek değilim

muazzam kaba şekliyle olay şu :

wot

hızlı hızlı olan değil de
60 70 senelik ömründe bizzat gözlemleyemeyeceğin bir süreç düşün
bu sürecin başını da bilmemkaç milyar yıl öncesine kadar at, dünya o derece eski

lise biyolojisi derken mutasyon, doğal seleksiyon, adaptasyon vb terimleri kastediyordu insanlar, hemen bak şimdi

bakıp geldiysen devam ediyorum
bu devasa süre zarfında değişimler oluyor canlılarda (=bazıları değişiyor bazıları olduğu gibi kalmaya devam ediyor, bunların içinden ortama uyamayıp ölen kalan giden gelenler oluyor), sıkıntılı nokta ise değişimi kendi insan ömrünle algılaman imkansıza yakın
biliminsanları da şu anda elimizde olanları kullanarak geriye gitmeye çalışıyor, bulguları da evrim teorisi dediğin şeyi oluşturuyor

ama evrimden önce bilimin kendisine bakman lazım önce, sıkıntı burada

ileride ne işimize yarayacak otur oturduğun yere diyorsun misal

bilim gökten inmedi, yavaş yavaş gelişen, kendinden önce gelenleri çürüten/onların üzerine eklenen, sonra yok bu kötü oldu diyip belki de komple sıfırdan bir şeyler oluşturan bir bilgi birikimi
belki de son dönemde teknolojik gelişimin git gide hızlanması sebebiyle e hadi evrimi de görelim bir iki seneye diyorsun ama olay böyle değil yani

1600 lerde sör con vilyıms bugünün facebookunu hayal ediyor muydu

etmiyordu

şu anda nasıl facebooktan sorumlu devlet bakanı ünvanına sahip olabiliyorsun
çünkü bilimin geldiği nokta feysbukun ortaya çıkmasını sağladı

(direk örnek dersen ayfonundan feysbuk app kullanabilmenin tek sebebi vaktinde kafam kadar vakum tüpleri yerine transistör denen zımbırtıların keşfi ve kullanımı sonrası 2012 senesinde kıç cebimize bu transistörlerden milyon tane barındıran elemanlara sahip apple ürünlerini sokabilmemiz)

sene 102003 olduğunda ortada insan kalırsa belki de o "gerçek" dediğin şeye ulaşacaklar
ulaştıklarında belki karşılarına tanrı bizzat beyler çay ısmarlıyım diye çıkacak
belki de lazer ışın atacak herkes ölecek

şu anda bilemiyoruz

ama bilemiyoruz diye de aklımız ermez oturun oturduğunuz yerde dememiz gerekmiyor

ps : niye oturup kastın dersen karşımda klavye ve ekrandan başka bir şey olmamasına rağmen aramızda sadece 0-1 yaş fark olduğu için kendimi tutamadım. saygılar sevgiler
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

eğer gerçekten sizin dediğiniz gibi evrim gerçekten var ve hala devam ediyor ya da "bu bir gerçektir ve biyolojide kullanılır" deniyorsa, afedersinz ama kuranı atsınlar çöpe abi, orda yaratılış ve adem havva vs var onlar yalan o zaman kuranda yalan islam da yalan müslümanlar da yalan ve şuanki müslümanlar ve islam vs yalan birşeyi yaşıyorlar öyle mi?

evet.
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

eğer gerçekten sizin dediğiniz gibi evrim gerçekten var ve hala devam ediyor ya da "bu bir gerçektir ve biyolojide kullanılır" deniyorsa, afedersinz ama kuranı atsınlar çöpe abi, orda yaratılış ve adem havva vs var onlar yalan o zaman kuranda yalan islam da yalan müslümanlar da yalan ve şuanki müslümanlar ve islam vs yalan birşeyi yaşıyorlar öyle mi?

Müslümanlar ne yaparsa yapsınlar.İster 231654621 yı daha kurana birebir inanmaya devam etsinler ister etmesinler.Bilim adamı yaptığı deneyin gözlemin sonucuna bakar. Birkaç bin yıl önce gökten indiği idda edilen metinlere değil.

Ayrıca adem ve havva'nın birebir olarak gerçekten yaşadığına(nerde, ne zaman nasıl......?) inanan da bilim adamı olmasın bi zahmet
Sosyal ağlarda paylaş

Benim asıl aklımın almadığı

şöyle bir seferin

şöyle bir gemi ile

Nasıl yapılabildiği.
Makine yok.
Yelkenlerin çoğu kabasorta yani orsa yok.
Rivayete göre iki filika ile kürek çekerek girip çıkmışlar koylara.. Nasıl personel varmış orada öyle.

Harita yok, seyir bilimi gelişmemiş, yok oğlu yok...

Bence kaptan en az darwin kadar büyük iş başarmış.

Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

ardeth harici varsa forumdan biri evrimin bana sadece çok kücük bir aşamasının insanlığa yararını anlatsın. ya da boşver bunu ya, evrimi anlatsın bana ardeth harici biri. sen anlat lan harir delikanlı gibi ne biliyorsan(ız) (!) yazın

Evrim nedir?
Öncelikle evrim kesinlikle bir olay değildir. Yani bir canlının değişmesi yok kanadım çıktı uçuyorum beyler değildir fazla X-MEN izlemekten oluyor hep bunlar. Evrim, doğal seleksiyonun sonucudur yani evrim sonuçtur gerçekleşen olay doğal seleksiyondur, izolasyondur, mutasyondur, genetik rekombinasyon yani varyasyondur. Bunlar evrimin mekanizmalarıdır ve evrim bu mekanizmaları sonucunda ortaya çıkan sonuçtur tamamen.

O yüzden sen, ben evrime inanmıyorum dediğinde ben varyasyona inanmıyorum abi hepimiz klonuz falan gibi saçma birşeyi savunmuş oluyorsun bu yüzden bu işe biraz gönül vermiş adamlar bu argüman karşısında sinirlenebiliyor. Yani evrim nedir bilmeden işkembeden sallayarak evrime inanmamış oluyorsun bu yüzden şimdi kısaca sana elimden geldiği kadarı ile anlatmaya çalışıcam evrim dediğimiz şey nedir.

Düz bir kıyı düşün burda yaşayan A türüne ait bitkiler olsun. A türünün bireyleri mayoz bölünme sonucu oluşturduğu spor ve polenlerle çoğalarak bir genetik çeşitliliğe sahiptir bu çeşitlilik varyasyondur. Tıpki biz insanların herbirimizin birbirinden farklı olması gibi A türünün bu alandaki bireyleride birbirinden farklılıklar gösterir.

Bu kıyıda meydana gelen şiddetli depremlerle, yer küre hareketleri ile kıyıya paralel sıradağlar oluştu diyelim. Bu sıradağların iki tarafında kalan A türü bireyleri arasında artık bir izolasyon söz konusudur. İki taraftaki A türüne ait bireylerin polenleri ve sporları aradaki dağlar yüzünden diğer tarafa geçemez ve sadece kendi aralarında üreyebilmeye başlarlar. Yani aynı türün 2 ayrı popülasyonu oluşur ve her popülasyon artık kendi arasında gen alışverişi göstermektedir.

Sıra dağların oluşması sonucu iki taraf arasında artık çevresel faktörler bakımından da farklılıklar bulunmaktadır. Örnek olarak denizden gelen nemli hava sıradağlar yüzünden iç tarafa geçememektedir. Ayrıca bu nemin dağın kıyı tarafına yüksek miktarda yağış bırakırken iç taraftaki yağış daha az olmaktadır. Bu çevresel farklılıklara A türünün bazı bireyleri uyum sağlayabilirken bazıları uyum sağlayamaz ve ölür, buna doğal seleksiyon diyoruz. Bu uyum sağlayabilme veya sağlayamama varyasyonla ilgilidir. İç tarafta kalan bireylerden 100.000 adet birey içinden rasgele 10 tanesi nemsiz, az yağışlı ve soğuk ortama iyi uyum sağlıyabiliyor diğerleri sağlıyamıyor gibi düşünürsek bu 10 tane ortam koşullarına başarılı adaptasyonları sonucu çoğalıp ürerken geriye kalan 99.990 tanesi zayıf adaptasyon gösterdikleri için zamanla yok olurlar. Bir süre sonra baktığımızda 10 tane iyi adaptasyon gösteren birey çoğalıp popülasyona hakim olur ve 99.990 tanenin izi popülasyondan silinir ve bütün popülasyon artık bu 10 tanenin özelliklerini taşımaktadır.

Bu A türünün iki ayrı popülasyonu artık aralarında gen alışverişide bulunmadığı ve farklı koşullarda yaşadıkları için giderek birbirlerinden farklılaşırlar bu farklılaşmaya ekvator bölgesinde yaşayan insanların siyah tenli kuzeyde yaşayanların beyaz tenli olması bir örnektir mesela. Bir süre farklılık öyle bir boyuta gelir ki her iki taraftan aldığınız 2 örnek artık verimli döller meydana getiremez veya hiç döl meydana getiremez. İşte o noktada bunlar 2 ayrı tür olmuşlardır.

Evrim çok farklı şekillerde olabilir bu sadece bir örnek direk evrim bu diye bakma daha çok evrim mekanizmalarını ve olayın genel hatlarını kavramaya çalış.

İyi forumlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ondan önceki ve sonraki mesajlarda örnek verdim 2-3 tane. Aşağıda bazılarını tekrar alıntılıyorum. Kullanılmadığını sanıyorsan çok yanılıyorsun onu söyleyeyim baştan. Çok fazla bilgin olmayan bir konuda öyle ukala bir tonda yazarsan, konu hakkında bilgisi olanlardan da öyle ukala tonda bir cevap alırsın, çok garipseme o açıdan. Ayrıca neci olursan ol, bilimsel bir konuda "eğer işime yaramıyorsa allah yarattı der geçerim" diyorsan çok bir farkın kalmıyor onlardan heh.

said:
Şu forumu bile biraz araştırsan evrim modelinin doğa bilimlerinde, onu bıraktım bilgisayar biliminde bile nasıl kullanıldığı görürdün. Biyoloji ve tıbbı geçtim, kabaca evrim bir optimizasyon algoritmasıdır, ve bir optimizasyon algoritması olarak başarıyla ulgulandığı optimizasyon problemleri vardır*.

Tıp ve biyolojiye geri dönersek, hakkında çok bilgimiz olmayan proteinlerin(moleküllerin) işlevleri çoğu zaman evrimsel modeller ile tahmin edilir ve ona göre incelenir. Bu ne demektir, aminoasit dizilimi olarak buna benzeyen ve ne olduğu iyi bilinen proteinler alınır, bunlar arasından da evrimsel olarak istenen proteini taşıyan canlıya en yakın olanlar seçilir vs. Bu tarz çalışmalar çoğu zaman iyi sonuç verir, doğa biliminde de bir modelin amacı budur.

*:http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_algorithm

Ardeth said:

Homoloji modeli* proteinlerin evrim modelinden gelen fikirlerle işlevlerinin incelenmesinde kullanılır. Kansere bir gün çözüm üretir mi bilmem ama bu metodla bilgisayarda modelleme yoluyla kanser ilaçları veya kansere direnç yaratan proteinler inceleniyor mesela

http://www.engpapers.com/19860.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18249138
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15379646

*: Bu fikir, evrimsel olarak birbirine yakın proteinlerin benzer 3 boyutlu konfigürasyon ve işleve sahip olduğu fikrinden yola çıkar. 3 boyutlu yapısı ve işlevi tam bilinmeyen proteinlerle ilgili eksik bilgiler, ona evrimsel olarak yakın olan diğer proteinlere bakılarak tamamlanır. Proteinlerde evrimsel yakınlık ise genelde o proteinleri içeren canlıların evrimsel yakınlığı ile alakalıdır. Bu model proteomic denen genetik alanında oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Proteinler hastalıklardan tut vücudun bir çok işlevine kadar pek çok yerde kritik roller oynadığı için proteinlerin işlev ve yapısının çalışılması çok önemli bir konudur. Hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız bir proteinle ilgili bilgileri bu yöntemle elde etmeyi deneyebiliriz (tabi tek yöntem bu değil, bu istatistiksel bir modelleme benim tercihim daha fiziksel modellemelere dayanıyor).
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

dayı buda en başarılı post oldu işte adam çözdü olayı 2 sayfa da :D (tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Jaegerjaquez said:

escape said:

evet.

Bu dünyanın tarihinde olmamış şey değil, hristiyanlar galileo'nun bir sürü işini sansürledi adamı yargıladı, sırf yazdığı şeyler incilde söylenen şeylere uymuyor diye (tabi biraz katı bir dille yazmış sanırım sdf). Sonunda galileo'nun bulduğu şeyler modern astronominin temelleri oldu ama incil de duruyor hala. Doğruluk yanlışlık meselesi değil, bilim şu an bir çeşit tanrının varlığını ya da yokluğuna dair bir şeyler bulabilmiş değil (belki de asla bulamayacak), din kitapları da kesinlikle bunun için bir kanıt sayılamaz. Bunların hepsi çıkar kavgasından başka bir şey değil, alet olmayınız böyle şeylere. Benim de sana evrim modelini kabul ettirmek gibi bir amacım yok, ama yanlış bir şey söyledin ve bunu "çok saçma, çok gereksiz ne işime yarıycak" gibi ukalaca söyledin ben de sana aynı tonda söylediğin şeylerin yanlış olduğunu gösterdim. Benim gösterdiğim şeyler ise evrimin varlığı ya da yokluğu için birer kanıt değil, doğa bilimlerinde kanıt olmaz. Doğa bilimlerinde kullanılabilirlik olur, kullanılamayan teori zamanla çöpe atılır. Evrim şuana kadar başarılı bir model olarak kullanıldı, ilerde daha iyisiyle yeri değişir mi yoksa temeli aynı kalacak şekilde geliştirilir mi onu bekleyip göreceğiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

Benim teorim, Tanrı/Allah/Sergeras/Ra/Zeus/Uzaylılar ilk olarak bütün dünyada yaşayacak canlıların genetik kodlarını taşıyan bir hücre bırakıyor. Gerisini de evrim hallediyor. Ne evrim ne yaratılış teorisi benim sorularıma tek başlarına cevap veremiyor.

bir zamanlar yazmıştım.

yaratıcının çıkıp 2 insan, 2 fil, 2 zürafa, 2 elma ağacı vs vs yaratması mı yoksa ilk canlıya evrimleşebilecek bir özellik vermesi mi daha yücedir?

Belki de adem ve havva o ilk hücre
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

evrim yok

http://www.youtube.com/watch?v=YOGP-Leq-AI

tam bir kadın anam, çilekeş anam, yavrım durumu. yumurtalar oksijen alsın diye bi taraftan oksijeni alıp yumurtaların olduğu bölüme taşıması falan. pizza da yapar bu, kısır da yapar o yavrılar yumurtadan çıktıktan sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...